Ταξιδι με Interrail

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Γκιούλιβερ,όσον αφορά την πρώτη επιλογή θα σου πώ οτι θα την κάνω φέτος το καλοκαίρι με την αντίθετη όμως φορά:Βερολίνο-Κοπενχάγη-Μπέργκεν-Σουηδία-Φινλανδία-Αγ.Πετρούπολη-Βαλτικές χώρες-Πολωνία....Αν επιλέξεις την επιλογή της Σκανδιναβίας μπορεί κ να βρεθούμε κάπου στο δρόμο!
Όσο για τη δεύτερη επιλογή,ήταν το interrail που έκανα πέρυσι περίπου κ έχω να σου πώ οτι θα περάσεις υπέροχα,είναι ξεκούραστο ταξίδι,οι παρεχόμενες τουριστικές υπηρασίες υψηλού επιπέδου,hostels φτηνά και πολύ καλά.......Ότι πληροφορία κ βοήθεια θέλεις εδώ είμαι......Μια διαφορά στα 2 ταξίδια να ξέρεις οτι η Σκανδιναβία είναι πολύ ακριβή με οτι αυτό συνεπάγεται
Αγια Πετρουπολη,Βαλτικες χωρες και πολωνια δεν ισχυει το interrail παντως να ξερεις ..

Έχω δύο σενάρια στο μυαλό μου. και τα δύο ειναι περιπου 20ημερα, το δεύτερο ίσως και κανα δυο μερες περισσοτερο.

1) να κάνω το ταξίδι των ονείρων μου, δηλαδη να ξεκινήσω από φινλανδία και να πάω ελσίνκι-στοκχόλμη-όσλο- μπέργκεν- με πλοίο κοπενχάγη-και τέλος βερολίνο για να γυρίσω με φθηνά αεροπορικά

2) Βερολίνο-αμστερνταμ-βρυξέλες-παρίσι-βέρνη-μιλάνο-ρώμη και πίσω με πλοίο.

πώς σου φαίνονται??
Και το ενα και το αλλο ειναι ενδιαφεροντα και το δευτερο το σκεφτομαι και εγω μαλιστα,αλλα ειναι μεγαλες πολεις ισως δεν προλαβεις να δεις οσα θες .. για παραδειγμα παρισι θελεις 4-5 μερες να τρεχεις για να δεις τα απαραιτητα ...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Πολωνία ισχύει κανονικότατα.Όσο για Αγ. Πετρούπολη κ Βαλτικές χώρες υπάρχει πολύ καλή σύνδεση με λεωφορεία
Τωρα που ξαναειδα τον χαρτη οντως εχεις δικιο ..
αλλα το λεωφορειο το θεωρω τρελη κουραση ουτε να κανεις την αναγκη σου δεν μπορεις :p
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Τωρα που ξαναειδα τον χαρτη οντως εχεις δικιο ..
αλλα το λεωφορειο το θεωρω τρελη κουραση ουτε να κανεις την αναγκη σου δεν μπορεις :p

Κοίτα επειδή το έψαξα είδα οτι τα λεωφορεία είναι πολύ καλά με τουαλέτες,τηλεόραση μέχρι κ ασύρματο ίντερνετ.Καμία σχέση με τα ελληνικά κτελ και οι αποστάσεις δεν είναι του θανατά,παλεύονται απο ότι είδα.Τεσπα αυτά τα ταξίδια έχουν και το απρόοπτο στο χαρακτήρα τους οπότε ποτέ δεν ξέρεις τι θα γίνει κ που θα καταλήξεις
 

giouliver

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΟΡΒΗΓΙΑ
Όσο για τη δεύτερη επιλογή,ήταν το interrail που έκανα πέρυσι περίπου κ έχω να σου πώ οτι θα περάσεις υπέροχα,είναι ξεκούραστο ταξίδι,οι παρεχόμενες τουριστικές υπηρασίες υψηλού επιπέδου,hostels φτηνά και πολύ καλά.......Ότι πληροφορία κ βοήθεια θέλεις εδώ είμαι......Μια διαφορά στα 2 ταξίδια να ξέρεις οτι η Σκανδιναβία είναι πολύ ακριβή με οτι αυτό συνεπάγεται
Πολύ χρήσιμη αυτή η πληροφορία για την Σκανδιναβία. Όσων αφορά την άλλη επιλογή που είπες οτι κατι παρόμοιο έκανες περσι, πόσες μέρες σου πήρε και πόσα χρήματα στο περίπου βγήκε (αν επιτρεπεται..) ?? :p

Και το ενα και το αλλο ειναι ενδιαφεροντα και το δευτερο το σκεφτομαι και εγω μαλιστα,αλλα ειναι μεγαλες πολεις ισως δεν προλαβεις να δεις οσα θες .. για παραδειγμα παρισι θελεις 4-5 μερες να τρεχεις για να δεις τα απαραιτητα ...
Παρίσι έχω πάει, οπότε 2 βράδια άντε 3 το πολύ θα μου πάρει... Έχετε να προτείνεται καμιά άλλη πόλη της Γαλλίας που να μην με βγάζει εντελώς εκτός πορείας?
 

Donnie darko

Banned
Μηνύματα
39
Likes
13
Πολύ χρήσιμη αυτή η πληροφορία για την Σκανδιναβία. Όσων αφορά την άλλη επιλογή που είπες οτι κατι παρόμοιο έκανες περσι, πόσες μέρες σου πήρε και πόσα χρήματα στο περίπου βγήκε (αν επιτρεπεται..) ?? :p
Είχα βγάλει την global pass των 22 ημερών.Τα έξοδα ταξιδιού ήταν κοντά στα 1.000 ευρώ με διαμονή,φαγητό,διασκέδαση,μουσεία,δώρα σε φίλους....Χώρια το εισιτήριο που επειδή ήμουν κάτω των 26 ήταν ευκαιρία πραγματικά.Φέτος όμως έχασα αυτό το δικαίωμα,δυστυχώς......
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του travelstories.. Ειμαι καινουργιος στην παρέα και θελω να κανω καποιες ερωτησεις σχετικα με τα προγράμματα που υπάρχουν στο Eurotrail. Αν μπορείτε ενημερώστε με όσων αφορά τις ζώνες των χωρών, τις τιμές, την κατάσταση των τραίνων και ότι άλλο εσεις θεωρείται σημαντικό.... ευχαριστώ εκ των προτερων...
Τι εγινε ρε παιδια; Απο τοτε που ηρθε ο giouliver χαθηκε η Dim.
Ρε, μπας κι εισαι η Dim και μας δουλευεις;
 

raul7nafpactos

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
ιντερέιλ

πως μπορουμε να συναντησουμε ανθρωπους που κανουν ιντερέιλ ταυτοχρονα μ εμάς;;δηλαδή υπάρχουν κέντρα συγκεντρωσης ιντερεαλιστών;;;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.024
Likes
12.125
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
πως μπορουμε να συναντησουμε ανθρωπους που κανουν ιντερέιλ ταυτοχρονα μ εμάς;;δηλαδή υπάρχουν κέντρα συγκεντρωσης ιντερεαλιστών;;;
Ιντερεαλιστων, ωραιο. Κατα το ιμπεριαλιστων...

Κανε λιγο πιο σαφες το ερωτημα. Τι εννοεις; αν υπαρχει καποιος συλλογος, group, club; Που; στην Ελλαδα; ή θες να βρεις κανα 2 ακομα και να ταξιδεψετε μαζι; Αν ειναι αυτο μπες στο τρενο φωναξε : " Interrail!"
κι αμα απαντησει κανεις "ναι" ή σηκωσει το χερι, γιν' του κολιτσιδα...
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
πως μπορουμε να συναντησουμε ανθρωπους που κανουν ιντερέιλ ταυτοχρονα μ εμάς;;δηλαδή υπάρχουν κέντρα συγκεντρωσης ιντερεαλιστών;;;
ιντερεαλιστων χαχαχχα καλοοο ;) δηλαδη αμα παιζει ιντερ-ρεαλ ποιον υποστηριζουν; :bleh::bleh::bleh::bleh:
καλοκαιρι σε οποιο hostel και να μεινεις στην Ευρωπη σιγουρα θα βρεις ατομα που κανουνε interrail οποτε dont worry ..
αν θες ντε και καλα να βρεις ατομα συγκεκριμενα μπορεις να μπεις στο αντιστοιχο φορουμ του interrail και γραψε τοπικ οτι "τις ταδε ημερομηνιες θα ειμαι σε αυτα και σε αυτα τα μερη,θα ειναι κανεις εκει την ιδια περιοδο;"
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.185
Μηνύματα
883.267
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom