Γερμανία Ταξιδι οδικως απο Κρητη-Γερμανια!!!!

mikepelek

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλησπερα σκεφτομαι προς τα Χριστουγεννα να κανω ενα ταξιδι οδικως για γερμανια για περιπου 10-15 μερες ολο αυτο...τωρα ειναι πολλα αυτα που θελω να ρωτησω
Απο αυτα που εχω διαβασει γενικα ειναι να περασω απο καποιες συγκεκριμενες χωρες οπως(Σκοπια, Σερβια, Κροατια, Σλοβενια, Αυστρια).
Ειναι ενα αρκετα μακρινο ταξιδι και ειδικα για εμενα που θα χρειαστει να μπω και σε πλοιο, σιγουρα στο αυτοκινητο θα υπαρχουν δυο οδηγοι , το κοστοσ δεν ξερω ποσο ακριβωσ θα βγει αλλα απο δικες μου προβλεψεις στα καυσιμα ειδικα θα ειναι γυρω στα 450-500 μπορει να παει και πιο λιγο αναλογος το κοστος εγω το λεω περιπου με τιμες Ελλαδας αυτα.
Σε ενα τετοιο ταξιδι τι πρεπει να προσεξω παραπανω , και ειδικα τωρα που θελω να παω χειμωνα θα χρειαστει πχ το αμαξι να εχει χιονολαστιχα γτ στην γερμανια εχω ακουσει οτι ειναι υποχρεωτικο. Το να τηρω τα ορια ταχύτητας σε οποια χωρα μπω ειναι λογικο δεν αλλαζει κατι εκει οτι γραφει πας..!!
Τωρα θα ηταν πιο βολικο αν καποιος το εχει κανει αυτο το ταξιδι να μου πει ενα περιληπτικο κοστος (οχι απο Κρητη απο αθηνα)για το τι θα χρειαστω να κανω!!!
σε σελιδες που εχω διαβασει τωρα δεν ξερω αν ισχυουν τα ιδια νουμερα πλεον αλλα εχω δει κοστος για να περασεις τις χωρες
Σκοπια 5+- , Σερβια 10 +- , Κροατια 20+- , Σλοβενια 25 +- , Αυστρια 15+- τωρα για αυτες τις τιμες δεν γνωριζω ακριβως μπορει να ειμαι και λαθος....!!!!
Οποιος μπορει να μου δωσει τα φωτα του αν αξιζει να το κανω αυτο το ταξιδι ...!!!
Ευχαριστω εκ των προτερων !!!
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Σε περίπου 10-15 μέρες θέλετε να πάτε και να γυρίσετε Γερμανία;
- Σε ποιες περιοχές στη Γερμανία, νότια, δυτικά, βόρεια, πού;
- Έχετε παιδιά μαζί;
- Έχετε κατά νου να δείτε άλλες χώρες στο δρόμο; Σλοβενία, Κροατία, Αυστρία για παράδειγμα;
- Πάτε με σκοπό να μείνετε σε μεγάλες πόλεις; Αν ναι, γνώμη μου είναι να πάτε αεροπορικώς, τα οδικά ταξίδια δίνουν την τρελή ευκαιρία για γνωριμία με χωριά, μικρότερες πόλεις κτλ. Γνώμη μου.
- Χειμερινά ελαστικά υποχρεωτικά. Στη Σερβία ίσως δεν σας ελέγξουν, στην Κροατία ίσως όχι, αλλά κρίμα να φάτε πρόστιμο. Ακόμη πιο κρίμα, αν χιονίζει να μην μπορείτε να οδηγήσετε ανθρώπινα, ή χτύπα ξύλο να υπάρξει κάποιο ατύχημα.
- Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές στα διόδια, η Κροατία είναι ακριβή, η βινιέτα στη Σλοβενία κάνει 15 ευρώ, στην Αυστρία δε θυμάμαι.
- Αν δεν καίγεστε για Γερμανία οπωσδήποτε, σε δύο εβδομάδες από Κρήτη μπορείτε να περάσετε φοβερά στην Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία. Καθένας έχει διαφορετικό τρόπο ταξιδιού, αλλά αν πάτε οδικώς, μην κάψετε τόσα όμορφα μέρη, για να γράψετε χιλιόμετρα.
- Επειδή γράφετε το κόστος για να περάσετε απλά όλες τις υπόλοιπες χώρες, σκοπεύετε να σταματάτε μόνο για διανυκτερεύσεις;
Πολλές οι ερωτήσεις, απλά προσπαθώ να καταλάβω για να σας πω τη γνώμη μου.
Εχουμε περάσει οδικώς όλες αυτές τις χώρες, κάποιες αρκετές φορές, απλά εξαρτάται τι έχετε ακριβώς στο νου να κάνετε. :)
 

mikepelek

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Σε περίπου 10-15 μέρες θέλετε να πάτε και να γυρίσετε Γερμανία;
- Σε ποιες περιοχές στη Γερμανία, νότια, δυτικά, βόρεια, πού;
- Έχετε παιδιά μαζί;
- Έχετε κατά νου να δείτε άλλες χώρες στο δρόμο; Σλοβενία, Κροατία, Αυστρία για παράδειγμα;
- Πάτε με σκοπό να μείνετε σε μεγάλες πόλεις; Αν ναι, γνώμη μου είναι να πάτε αεροπορικώς, τα οδικά ταξίδια δίνουν την τρελή ευκαιρία για γνωριμία με χωριά, μικρότερες πόλεις κτλ. Γνώμη μου.
- Χειμερινά ελαστικά υποχρεωτικά. Στη Σερβία ίσως δεν σας ελέγξουν, στην Κροατία ίσως όχι, αλλά κρίμα να φάτε πρόστιμο. Ακόμη πιο κρίμα, αν χιονίζει να μην μπορείτε να οδηγήσετε ανθρώπινα, ή χτύπα ξύλο να υπάρξει κάποιο ατύχημα.
- Δεν θυμάμαι ακριβώς τιμές στα διόδια, η Κροατία είναι ακριβή, η βινιέτα στη Σλοβενία κάνει 15 ευρώ, στην Αυστρία δε θυμάμαι.
- Αν δεν καίγεστε για Γερμανία οπωσδήποτε, σε δύο εβδομάδες από Κρήτη μπορείτε να περάσετε φοβερά στην Κροατία, Σλοβενία, Αυστρία. Καθένας έχει διαφορετικό τρόπο ταξιδιού, αλλά αν πάτε οδικώς, μην κάψετε τόσα όμορφα μέρη, για να γράψετε χιλιόμετρα.
- Επειδή γράφετε το κόστος για να περάσετε απλά όλες τις υπόλοιπες χώρες, σκοπεύετε να σταματάτε μόνο για διανυκτερεύσεις;
Πολλές οι ερωτήσεις, απλά προσπαθώ να καταλάβω για να σας πω τη γνώμη μου.
Εχουμε περάσει οδικώς όλες αυτές τις χώρες, κάποιες αρκετές φορές, απλά εξαρτάται τι έχετε ακριβώς στο νου να κάνετε. :)

Ειναι τελικα πολλα αυτα που λες δεν το περιμενα...!!
3 ενηλικοι θα ειμαστε χωρις παιδια, εγω αυτο που ειχα σκεφτει να αφιερωσω 2-3 για καμια διανυκτερευση σε καποιες χωρες να μπορεσω να κανω και την βολτα μου να δω καποια καινουργια μερη που μπορει να μην τα ξαναδω ποτε,, αλλα το μεγαλυτερο μερος αυτων των διακοπων θα περαστει στην γερμανια που ειναι καποιοι φιλοι μου εκει περα Στουτγάρδη κοντα σε αυτο το σημειο θα παμε!!!
Αλλα τωρα οπως μου ειπες οτι θελει υποχρεωτικα χειμερινα ελαστικα για τυχον προστιμα και ολα τα συναφή βλεπω οτι στο τελος καλυτερα ειναι να πας με το αεροπλανο για να γλυτώσεις πολλα αλλα...!!!
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σκοπια 5+- , Σερβια 10 +- , Κροατια 20+- , Σλοβενια 25 +- , Αυστρια 15+- τωρα για αυτες τις τιμες δεν γνωριζω ακριβως μπορει να ειμαι και λαθος....!!!!
Αυτά τι κόστη είναι;
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Ειναι τελικα πολλα αυτα που λες δεν το περιμενα...!!
3 ενηλικοι θα ειμαστε χωρις παιδια, εγω αυτο που ειχα σκεφτει να αφιερωσω 2-3 για καμια διανυκτερευση σε καποιες χωρες να μπορεσω να κανω και την βολτα μου να δω καποια καινουργια μερη που μπορει να μην τα ξαναδω ποτε,, αλλα το μεγαλυτερο μερος αυτων των διακοπων θα περαστει στην γερμανια που ειναι καποιοι φιλοι μου εκει περα Στουτγάρδη κοντα σε αυτο το σημειο θα παμε!!!
Αλλα τωρα οπως μου ειπες οτι θελει υποχρεωτικα χειμερινα ελαστικα για τυχον προστιμα και ολα τα συναφή βλεπω οτι στο τελος καλυτερα ειναι να πας με το αεροπλανο για να γλυτώσεις πολλα αλλα...!!!
Αν είναι να περάσετε το μεγαλύτερο μέρος στη Στουτγάρδη, τότε πάρτε αεροπλάνο. Είναι χοντρικά 4500 χλμ πήγαινε-έλα, η οδήγηση μόνο χρειάζεται 3 μέρες να πας και άλλες τόσες να γυρίσεις. Υποτίθεται πάτε βόλτα, όχι να γράφετε 1000 χλμ τη μέρα χειμωνιάτικα, απλά για να φτάσετε κάπου.
Έχετε και τα δύο βράδια στο καράβι για Κρήτη (Ηράκλειο μένουμε εμείς. :) ).

Δεν ξέρω, αν πιστεύετε ότι το έχετε, καλώς. Εγώ πάντως με δύο εβδομάδες διαθέσιμες και εκκίνηση την Κρήτη, πάω Ρουμανία -Βουλγαρία - Μολδαβία - Σερβία - Κροατία - Σλοβενία, μέχρι αυτό το ύψος οριακά.

Αυτά τι κόστη είναι;
Διόδια -βινιέτες
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Για να καταλάβεις, εμείς ξοδέψαμε ένα μήνα στην ηπειρωτική Ευρώπη, μέχρι να πάμε Ισλανδία. Ναι, είχαμε χρόνο, ήμασταν με ενάμιση έτους παιδί όμως, και ήταν και μεγάλες μέρες (Μάιος-Ιούνιος).
Κι έχω αφήσει ατελείωτα μέρη που δεν πήγαμε και άξιζαν.
(Δες εδώ αν θέλεις, ίσως πάρεις ιδέες και για τα ενδιάμεσα)

Α μάλιστα. Και Ελλάδα 65+-
Ελλάντα δεν πάμε διόδια, χαλαρά στην παλιά εθνική, στάσεις σε χωριά για καφέ και λουκάνικο, και τρώμε τα διόδια κυριολεκτικά. :xalara:
 
Μηνύματα
1.992
Likes
6.323
Α μάλιστα. Και Ελλάδα 65+-
Συμπληρώνω, Κροατία είναι σίγουρα αρκετά παραπάνω αν το πας όλο εθνική. Το θυμάμαι, γιατί στην επιστροφή αλλάξαμε ρότα. Επίσης είναι ακριβά τα διόδια στη Γαλλία και την Ιταλία, όπως και στη Νορβηγία. Είδες με ποιους μοιάζει το έθνος μας;; :D
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Συμπληρώνω, Κροατία είναι σίγουρα αρκετά παραπάνω αν το πας όλο εθνική. Το θυμάμαι, γιατί στην επιστροφή αλλάξαμε ρότα. Επίσης είναι ακριβά τα διόδια στη Γαλλία και την Ιταλία, όπως και στη Νορβηγία. Είδες με ποιους μοιάζει το έθνος μας;; :D
Και στη Ισπανία είναι ακριβά :lol:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.139
Likes
20.427
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σωστά, κι εκεί κάναμε τους ορειβάτες για να μην πληρώσουμε, τελικά φάγαμε κλήση για όριο ταχύτητας, χοχοχο
:haha::haha::haha:

Πάντως αν έχουν οι άνθρωποι 10-15 μέρες το πολύ και θέλουν να φτάσουν όντως Στουτγκάρδη μόνο για να δούνε τους φίλους τους και να μείνουν και καμια μέρα μαζί τους, τότε: Ελλάδα 65+- αλλιώς αεροπλάνο.....τα λουκάνικα κομμένα :innocent:
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.357
Μέλη
38.894
Νεότερο μέλος
mikesf

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom