Ισπανία Ταξιδι στην Barcelona

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
Καλησπέρα σας!
Γράφω εδώ συνεχίζονταςτο θέμα, μια που θεωρώ ανούσιο το να ανοίξω νέο θέμα με την ίδια απορία!
Κλείσαμε με τον σύζυγο για Βαρκελώνη αρχές Δεκέμβρη και είμαστε ενθουσιασμένοι, μια
που βρήκα οικονομικότατα εισητήρια! Τώρα ψάχνω για οικονομική διαμονή, αλλά με
αγχώνει λίγο το θέμα της περιοχής.
Σε ιδανική περιοχή για μένα βρίσκονται αυτά:

Booking.com: hotel Boutique Barcelona Bed and Breakfast, Barcelona, Spain - 39 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: hotel Petit Palace Museum, Barcelona, Spain - 332 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: Sixtytwo Hotel, Barcelona, Spain - 502 Guest reviews. Book your hotel now!

Booking.com: hotel Onix Rambla, Barcelona, Spain - 440 Guest reviews. Book your hotel now!

http://www.tripadvisor.com/Hotel_Re...views-EuroPark_Hotel-Barcelona_Catalonia.html

αν πάλι θες κάτι σε πιο φασαριόζικη συνοικία στην αρχή της Ramblas είναι αυτό:
http://www.booking.com/hotel/es/barkelone/lloret.html?sid=fbb3327ef9969ee060652ce611c2e056
 
Last edited by a moderator:

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Ρ. Επειδή το καλοκαίρι έχει πάρα πολύ κόσμο σε όλες τις περιοχές δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος.
μα ίσα ίσα, τότε είναι που ο κινδυνος είναι και μεγαλύτερος!!!! είτε στη ράμπλας, είτε εντός του μετρό που είναι τίνγκα γεματο με τουρίστες και ντόπιους!!!

θέλει προσοχή όλες τις εποχές του χρόνου!
 

alexandra75

Member
Μηνύματα
199
Likes
25
κοίτα, εγώ πιστεύω ότι αν ζεις στην Αθήνα δεν έχεις να φοβάσαι τίποτα σε ευρωπαϊκή πόλη. τη θεωρώ μακράν από τις πιο επικίνδυνες.

Το καλοκαίρι θεωρητικά "κινδυνεύεις" από τους πορτοφολάδες και μικροκλοπές γενικά.

Το χειμώνα απλώς κάποιες περιοχές που συγκεντρώνουν το εμπόριο ναρκωτικών και μεγάλο όγκο μεταναστών και αστέγων (βλ. El Raval) έχουν άλλους κινδύνους.

Πάντως γενικά το μεγαλύτερο μέρος της Βαρκελώνης είναι ασφαλές. για μια γυναίκα μόνη, όπως η Ρένα πιο πάνω απλώς θα της πρότεινα για τα βράδια να κινηθεί γύρω από την Placa Catalynua και κυρίως προς τα πάνω.

Εγώ που πήγα και χειμώνα και καλοκαίρι, η αλήθεια είναι ότι δεν χρησιμοποίησα καθόλου μετρό. Με βόλεψε πάρα πολύ το τουριστικό λεωφορείο (κόκκινο λεωφορείο ξεκινάει κοντά στη Placa Catalynua (passeig de gracia) το παίρνεις κατεβαίνεις σε όποια στάση θέλεις και το ξαναπαιρνεις (με το ίδιο εισητήριο).

Κάνει στάση σε όλα τα μηνμεία και έχεις και την ευκαιρία να δεις όλη την πόλη (ακόμη και τις μη τουριστικές γειτονιές). Το προτείνω ανεπιφύλακτα, εγώ τόσες μέρες δεν μπήκα καν στο μετρό.
 

rea

Member
Μηνύματα
57
Likes
15
Hola!!
Ελπιζω να επεστρεψες ευτυχης απο Βαρκελονη και να
εχεις ορεξη να διηγηθεις ιστοριες απο το ταξιδι σου.
Εγω θα παω τελη Γεναρη και θα ηθελα να μου πεις αν πηρατε την καρτα
πολλαπλων μεταφορων κι αν ηταν χρησιμη τελικα.
Ευχαριστω και καλα πλανα για το επομενο ταξιδι.:)
 

travel_mind

Member
Μηνύματα
52
Likes
32
Ταξίδι-Όνειρο
Νότιος Αφρική
Έχει πάει κάποιος από΄σας Girona;Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει μια διανυκτέρευση εκεί μια και η πτήση μου για Βαρκελώνη έχει προορισμό το αεροδρόμιο της Girona που απέχει 100 χιλιόμετρα από Βαρκελώνη.Σκέφτομαι να μείνω 2 νύχτες Βαρκελώνη και 2 νύχτες Girona και από εκεί να κάνω μια ημερήσια εκδρομή στην Ανδόρα που απέχει 2 ώρες από Girona.Τι λέτε αξίζει να αφιερώσω 2 μέρες στα μέρη αυτά ή να μείνω και τις 4 νύχτες Βαρκελώνη να την απολαύσω με την άνεση μου;Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
 

Dafni

Member
Μηνύματα
984
Likes
598
Έχει πάει κάποιος από΄σας Girona;Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει μια διανυκτέρευση εκεί μια και η πτήση μου για Βαρκελώνη έχει προορισμό το αεροδρόμιο της Girona που απέχει 100 χιλιόμετρα από Βαρκελώνη.Σκέφτομαι να μείνω 2 νύχτες Βαρκελώνη και 2 νύχτες Girona και από εκεί να κάνω μια ημερήσια εκδρομή στην Ανδόρα που απέχει 2 ώρες από Girona.Τι λέτε αξίζει να αφιερώσω 2 μέρες στα μέρη αυτά ή να μείνω και τις 4 νύχτες Βαρκελώνη να την απολαύσω με την άνεση μου;Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Στη χιρονα έμεινα δυο βραδια και ενθουσιασηκα με την πολη...
ομως δε μπορω να σου προτεινω να μεινεις δυο βραδια στη βαρκελωνη καθως ειναι μια μεγαλη πολη με πολλα αξιοθεατα...ισως 3 βαρκελωνη και 1 χιρονα αν θελεις να δεις οπωσδηποτε και μια αλλη πολη περα απο τη βαρκελωνη αλλα μαλλον δε θα το έκανα ...οχι οτι δεν αξιζει ,αξιζει με το παραπανω, αλλα φοβαμαι οτι δε θα προλαβεις να απολαυσεις τη βαρκελωνη...αφου η πτηση σου φτανει στη χιρονα ,μηπως απλως να εκανες ένα περασμα?μια συντομη επισκεψη ,καφέ ,φαγητο ίσως και μετα γραμμη για βαρκελωνη?
 

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Πριν από λίγες μέρες επέστρεψα από Βαρκελώνη πήγα Girona για λίγες ώρες μόνο ήταν απίστευτη μου άρεσε παρά πολύ αλλά και εγώ πιστεύω ότι μπορείς να κάνεις ένα γρήγορο πέρασμα εφόσον προσγειώνεστε εκεί και να αφιερώσεις όσο πιο πολύ χρόνο μπορείς στην Βαρκελώνη!!!!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.006
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Έχει πάει κάποιος από΄σας Girona;Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει μια διανυκτέρευση εκεί μια και η πτήση μου για Βαρκελώνη έχει προορισμό το αεροδρόμιο της Girona που απέχει 100 χιλιόμετρα από Βαρκελώνη.Σκέφτομαι να μείνω 2 νύχτες Βαρκελώνη και 2 νύχτες Girona και από εκεί να κάνω μια ημερήσια εκδρομή στην Ανδόρα που απέχει 2 ώρες από Girona.Τι λέτε αξίζει να αφιερώσω 2 μέρες στα μέρη αυτά ή να μείνω και τις 4 νύχτες Βαρκελώνη να την απολαύσω με την άνεση μου;Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Είναι όμορφη και ενδιαφέρουσα γενικώς πόλη, αλλά το δικό σου πρόγραμμα είναι πολύ στενό. Πέτα τελείως έξω την παντελώς αδιάφορη Ανδόρα, άσε 4-5 ώρες για εξερεεύνηση της Girona, και αφιέρωσε όλο τον υπόλοιπο (ωφέλιμο) χρόνo σου στη Βαρκελώνη, ειδικά αν πηγαίνεις για πρώτη φορά.
 

geopnd

Member
Μηνύματα
268
Likes
121
Επόμενο Ταξίδι
Ναπολη Σικελια
Ταξίδι-Όνειρο
μεξικο
κινδυνος να στην πεσει καποιος στεγνα για τσαμπουκα κτλ δεν υπαρχει στο ελαχιστο.υπαρχουν πολλοι ντιλερ,πορνες κτλ αλλα κανενας δεν ασχολειται με κανεναν στη ισπανια.δεν σε πειραζω δεν με πειραζεις το μοτο.απλος προσεχε τα πραγματα σου.πεφτει τρελο ψιρισμα.κινδυνο θεωρω να απειλειται η σωματικη σου ακεραιοτητα,πραγμα το οποιο δεν υπαρχει στην ισπανια.και την εχω περπατησει σε ολες τις ωρες και χειμωνα και καλοκαιρι.το νου σου οπως ειπα ομως στα πραγματα σου.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
Έχει πάει κάποιος από΄σας Girona;Θα ήθελα να μάθω αν αξίζει μια διανυκτέρευση εκεί μια και η πτήση μου για Βαρκελώνη έχει προορισμό το αεροδρόμιο της Girona που απέχει 100 χιλιόμετρα από Βαρκελώνη.Σκέφτομαι να μείνω 2 νύχτες Βαρκελώνη και 2 νύχτες Girona και από εκεί να κάνω μια ημερήσια εκδρομή στην Ανδόρα που απέχει 2 ώρες από Girona.Τι λέτε αξίζει να αφιερώσω 2 μέρες στα μέρη αυτά ή να μείνω και τις 4 νύχτες Βαρκελώνη να την απολαύσω με την άνεση μου;Η γνώμη σας θα με βοηθήσει πολύ.Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
η προσωπικη μου αποψη ειναι να μεινεις στην Βαρκελωνη ολες τις ημερες
και να κανεις οπωσδηποτε ημερησια στην Χιρονα.
Για Ανδορρα δεν στην προτεινω γιατι ειναι λιγες οι ημερες που εχεις.
Το ασχημο με την Χιρονα ειναι οτι ο σταθμος του τρενου ειναι λιγο μακρια απο την παλια πολη,αλλα με ενα ταξι με κοστος περιπου στα 4-5 ευρω θα
μπορεσεις να μετακινηθεις.
οτι αλλο θελεις εδω ειμαι να σε βοηθησω.:)
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.880
Likes
26.792
παιδια να κανω και γω μια ερωτηση. ιανουαριο θα παω και γω βαρκελωνη...βρηκα φτηνο εισητηριο 160ευρω απο θεσσαλονικη και τ εκλεισα...και επειδη αν δεν βρεθει παρεα θα παω μονη, ηθελα να ρωτησω ποιες περιοχες ειναι καλυτερα να αποφευγονται...και ποιες ωρες
Η εγκληματικοτητα στην Βαρκελωνη ειναι ελαχιστη εκτος απο το προβλημα των μακρηχεριδων.
Μπορεις να κυκλοφορεις οτι ωρα θες χωρις προβλημα.
Δεν νομιζω οτι η περιοχη Ραβαλ εχει καποιο ιδιαιτερο προβλημα,
εκτος αν σ ενοχλει που ειναι στεκια νεολαιας και εχει καποιους ντιμενους στυλ πανκ και emo .
Σε μια ακτινα 500 μετρα απο την πλατεια Καταλανιας υπαρχουν δεκαδες
ξενοδοχεια και για ολες τις τσεπες
 

SlimData

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Στην Κορυφή του Έβερεστ
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.. Να κάνω μια ερώτηση εδώ σχετική με το θέμα. Στο τέλος του μήνα πάω βαρκελώνη και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να νοικιάσω αυτοκίνητο. Θα μείνουμε μόνο τρεις μέρες και θέλω να υπάρχει ευελιξία για να πάρουμε όσα περισσότερα μπορούμε από την πόλη.
Θα έχω πρόβλημα με κυκλοφορία ή παρκινγκ? Ένα σμαρτακι θα νοικιάσω.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.837
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom