Ισπανία Ταξιδι στην Barcelona

shristod

Member
Μηνύματα
135
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
Λονδίνο?
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.. Να κάνω μια ερώτηση εδώ σχετική με το θέμα. Στο τέλος του μήνα πάω βαρκελώνη και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να νοικιάσω αυτοκίνητο. Θα μείνουμε μόνο τρεις μέρες και θέλω να υπάρχει ευελιξία για να πάρουμε όσα περισσότερα μπορούμε από την πόλη.
Θα έχω πρόβλημα με κυκλοφορία ή παρκινγκ? Ένα σμαρτακι θα νοικιάσω.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων..
Νομίζω ότι δεν έχεις λόγο να νοικιάσεις αυτοκίνητο για 3 μέρες. Έχει πυκνό δίκτυο συγκοινωνιών που σε πάνε παντού. Εναλλακτικά, υπάρχουν και hop on hop off λεωφορεία, μπορείς να βγάλεις ένα εισιτήριο, ~20?, για 2 μέρες και να δεις όλα τα βασικότερα αξιοθέατα.
Το αυτοκίνητο περισσότερο μπελάς θα είναι παρά διευκόλυνση.

Barcelona Hop-on Hop-off Tours | Viator.com
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.156
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Συμφωνω με τον απο πανω. Οχι αυτοκινητο στη Βαρκελωνη. Αμα θες μπορεις να νικιασεις ποδηλατο...
 

SlimData

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Στην Κορυφή του Έβερεστ
Μωρέ το θέμα είναι με τη γυναίκα, δεν κάνει ποδήλατο καθόλου και θέλω να έχω την επιλογή να πάω και λίγο πιο έξω στην πόλη. Δε νομίζω να το αποφύγω, γι'αυτό και σκέφτομαι μόνο το σμαρτ. Ας υπάρχει για περιφερειακά και μέσα στην πόλη θα κινηθούμε με τις συγκοινωνίες.

Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα με το παρκινγκ?
Με προβλημάτισε ένας γνωστός το πρωί, μου λέει "πρέπει να πληρώσεις και παρκινγκ γιατί ή κλήση θα φας ή θα το σηκώσει γερανός". Τον ρώτησα αυτοί εκεί τι τα κάνουν τα αμάξια, τα παίρνουν μαζί τους? Απάντηση δεν πήρα.. Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να έχουν όλοι εκεί παρκινγκ και να μην υπάρχει αμάξι έξω. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?
 

happiness

Member
Μηνύματα
235
Likes
146
Επόμενο Ταξίδι
...τελικά δεν άργησε :)
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Κούβα
SlimData θα σε ενθαρρύνω και γω να τσεκάρεις πρώτα καλά τις δημόσιες συγκοινωνίες πριν μπεις στην διαδικασία να νοικιάσεις αμάξι. Ακόμα και για τις εκτός πόλης περιοχές υπάρχουν τραίνα. Τα δρομολόγιά τους θα τα δεις εδώ. Τα προάστια είναι στην επιλογή Cercanías.

Τώρα για αμάξι θα σου πω δύο δεδομένα που γνωρίζω εγώ. Πριν από μένα είχαν πάει οι γονείς μου και νοικιάσαν αμάξι για εκδρομή έξω από την πόλη. Μου είπαν πως εάν θέλω να το κάνω και γω, πρέπει να το πάρω το πρωί και να το επιστρέψω το βράδυ, γιατί "πάρκινγκ ούτε για πλάκα" (στην περιοχή που μέναν δλδ σταθμός Fontana).
Το δεύτερο είναι αυτό που παρατήρησα εγώ, ότι δηλαδή δεν υπήρχε ούτε μία παρανομία (οπότε μην ελπίζεις σε παράνομα παρκαρίσματα). Ακόμα και τα @&@*@$ τα μηχανάκια ήταν παρκαρισμένα σε ειδικές θέσεις για μηχανάκια και ακριβώς στο κέντρο της κάθε θέσης!!!!

Α! και μην ξεχνάς πως υπάρχουν και παρκόμετρα, τις αρχές λειτουργίας των οποίων αγνοώ.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.889
Likes
26.910
Μωρέ το θέμα είναι με τη γυναίκα, δεν κάνει ποδήλατο καθόλου και θέλω να έχω την επιλογή να πάω και λίγο πιο έξω στην πόλη. Δε νομίζω να το αποφύγω, γι'αυτό και σκέφτομαι μόνο το σμαρτ. Ας υπάρχει για περιφερειακά και μέσα στην πόλη θα κινηθούμε με τις συγκοινωνίες.

Ξέρετε αν υπάρχει πρόβλημα με το παρκινγκ?
Με προβλημάτισε ένας γνωστός το πρωί, μου λέει "πρέπει να πληρώσεις και παρκινγκ γιατί ή κλήση θα φας ή θα το σηκώσει γερανός". Τον ρώτησα αυτοί εκεί τι τα κάνουν τα αμάξια, τα παίρνουν μαζί τους? Απάντηση δεν πήρα.. Μου φαίνεται πολύ τραβηγμένο να έχουν όλοι εκεί παρκινγκ και να μην υπάρχει αμάξι έξω. Έχετε ακούσει κάτι τέτοιο?
ολη η Βαρκελωνη ειναι γεματη παρκινγκ επι πληρωμη,τα δωρεαν ειναι ελαχιστα.Μην διανοηθεις να το παρκαρεις παρανομα,θα βρεις αυτοκολητο
στον δρομο που θα σ ενημερωνει απο που να πας να το παραλαβεις
και θα σου κοστισει περιπου 200 ευρω.
Για τους κατοικους υπαρχει η πρασινη ζωνη που παλι ειναι επι
πληρωμη αλλα ειναι λιγα τα χρηματα.
Συνηθως τα ξενοδοχεια εχουν παρκινγκ αλλα και αυτα κοστιζουν.
Αν θες κατι αλλο ρωτα
 

SlimData

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Στην Κορυφή του Έβερεστ
Την πατήσαμε δηλαδή ε...? Δεν το έχω κλείσει αλλά της το έχω υποσχεθεί. Είπαμε να το κάνουμε και οικονομικό, άντε να δίνουμε και ένα 60άρι για το παρκινγκ.... Ωωωωωωχχχ...

Παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες και σαφείς απαντήσεις..
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.313
Likes
1.418
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
ρε παιδια, σκεφτομαι για βαρκελωνη το πασχα αλλα δεν βλεπω απευθειας πτησεις... τι γινεται;
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Καλησπέρα και καλώς σας βρήκα.. Να κάνω μια ερώτηση εδώ σχετική με το θέμα. Στο τέλος του μήνα πάω βαρκελώνη και σκέφτομαι πολύ σοβαρά να νοικιάσω αυτοκίνητο. Θα μείνουμε μόνο τρεις μέρες και θέλω να υπάρχει ευελιξία για να πάρουμε όσα περισσότερα μπορούμε από την πόλη.
Θα έχω πρόβλημα με κυκλοφορία ή παρκινγκ? Ένα σμαρτακι θα νοικιάσω.

Όποιος μπορεί να βοηθήσει θα του είμαι ευγνώμων..
Οι τρεις μέρες που θα μείνεις στη Βαρκελώνη, ίσα που θα σου φτάσουν για να πάρεις μια καλή γεύση της πόλης. Δε νομίζω ότι θα προλάβεις να κάνεις και εκρομούλα προς τα έξω.
Και όπως σου είπαν και οι άλλοι, ξέχνα καλύτερα το σενάριο αυτοκίνητο μέσα στην πόλη. Συγκοινωνίες και ποδαράκια και θα είστε μια χαρά.
 

latina

Member
Μηνύματα
1.414
Likes
298
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
κούβα και ινδία
Την πατήσαμε δηλαδή ε...? Δεν το έχω κλείσει αλλά της το έχω υποσχεθεί. Είπαμε να το κάνουμε και οικονομικό, άντε να δίνουμε και ένα 60άρι για το παρκινγκ.... Ωωωωωωχχχ...

Παιδιά ειλικρινά ευχαριστώ πάρα πολύ για τις άμεσες και σαφείς απαντήσεις..

συγνωμη, αλλα για ξαναεξηγησε μας με ποια λογικη θες να νοικιασεις το τουτου για να καταλαβω..πας σε μια πολη σαν την βαρκελωνη για 3 μερες, θες να δεις οσα περισσοτερα μπορεις και θες να βγεις και "λιγο πιο εξω απο την πολη"??μα γιατι?τι να κανεις εξω απο την πολη οταν εχεις τοσο περιορισμενο χρονο?εχεις 3 μερες, σε μια πολη που εχει καλες συγκοινωνιες, περπατιεται (αν δεν περπατησεις δεν θα την δεις) και υπαρχει και οι επιλογη των τουριστικων λεωφορειων (hop on-hop off) που κανουν στασεις σε ολα τα αξιοθεατα!το τουτου μονο ταλαιπωρια θα ειναι πιστευω..

ειχε παρει το ματι μου θυμαμαι και κατι μικρα ανοιχτα διθεσια ηλεκτροκινητα, σαν αυτοκινητακια (δεν ξερω πως λεγονται), τα νοικιαζαν στην barceloneta και στο montjuic, αλλα ηταν καλοκαιρι, για χειμωνα δεν νομιζω οτι ενδεικνυνται..

ξε-υποσχεσου το λοιπον το αυτοκινητο και αν θυμωσει πολυ πηγαινε την για paella και κρασακι στο elx και θα δεις για ποτε θα της περασει!!:bleh:
 

SlimData

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελώνη!
Ταξίδι-Όνειρο
Στην Κορυφή του Έβερεστ
συγνωμη, αλλα για ξαναεξηγησε μας με ποια λογικη θες να νοικιασεις το τουτου για να καταλαβω..πας σε μια πολη σαν την βαρκελωνη για 3 μερες, θες να δεις οσα περισσοτερα μπορεις και θες να βγεις και "λιγο πιο εξω απο την πολη"??μα γιατι?τι να κανεις εξω απο την πολη οταν εχεις τοσο περιορισμενο χρονο?εχεις 3 μερες, σε μια πολη που εχει καλες συγκοινωνιες, περπατιεται (αν δεν περπατησεις δεν θα την δεις) και υπαρχει και οι επιλογη των τουριστικων λεωφορειων (hop on-hop off) που κανουν στασεις σε ολα τα αξιοθεατα!το τουτου μονο ταλαιπωρια θα ειναι πιστευω..

ειχε παρει το ματι μου θυμαμαι και κατι μικρα ανοιχτα διθεσια ηλεκτροκινητα, σαν αυτοκινητακια (δεν ξερω πως λεγονται), τα νοικιαζαν στην barceloneta και στο montjuic, αλλα ηταν καλοκαιρι, για χειμωνα δεν νομιζω οτι ενδεικνυνται..

ξε-υποσχεσου το λοιπον το αυτοκινητο και αν θυμωσει πολυ πηγαινε την για paella και κρασακι στο elx και θα δεις για ποτε θα της περασει!!:bleh:
Λιτή και κατανοητή :lol:
Θα κάνω ότι μπορώ και θα ακολουθήσω τη συμβουλή σου.. Ελπίζω αύριο να μπορώ να γράψω για να πω ότι όλα πήγαν καλά :haha:

Τα αμαξάκια που λες είναι τα gocar (αν θυμάμαι καλά..) αλλά είναι πανάκριβα.. Θα το αποφασίσω σήμερα και θα ενημερώσω!
Και πάλι ευχαριστώ
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
ειχε παρει το ματι μου θυμαμαι και κατι μικρα ανοιχτα διθεσια ηλεκτροκινητα, σαν αυτοκινητακια (δεν ξερω πως λεγονται), τα νοικιαζαν στην barceloneta και στο montjuic, αλλα ηταν καλοκαιρι, για χειμωνα δεν νομιζω οτι ενδεικνυνται..

Μάλλον τα go cars λες, αλλά οικονομικά δε συμφέρουν. Νομίζω ότι υπάρχουν και σε άλλες πόλεις.

Περισσότερες λεπτομέρειες στο παρακάτω:
Barcelona with GoCar - Barcelona amb GoCar - Barcelona Turisme
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.313
Likes
1.418
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Παιδια μπορει καποιος να μου πει αν εχει απευθειας πτηση για βαρκελωνη; Γιατι εγω δεν βρισκω...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.265
Μηνύματα
885.711
Μέλη
38.946
Νεότερο μέλος
Delmary

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom