ΗΠΑ Ταξιδι στο Μαϊαμι

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Νομίζω κάλυψε όλες τις απορίες σου ο @Yorgos που είναι και Master... Εγω δε θα εμένα downtown, ξεκάθαρα θα εμένα southbeach... Μπορείς απλά να μη μεινετε πάνω στον ωκεανό αλλά λίγο πιο πάνω όπου (λογικά πάντα) οι τιμές θα είναι πιο χαμηλές... Μπράβο έχει παντού γενικά, εκεί που μέναμε εμείς γινόταν χαμός κάθε βράδυ... Αν googlαρεις μέναμε στο icon που από πάνω έχει ξενοδοχείο (waldarf tower).. Εκεί αλλά και όπου περπατήσεις στην ocean dr γίνεται χαμός!στα clubs δεν πήγαμε για να προτείνω κάποιο καλό.
Πάντως φτάνοντας, αν θες πηγαινε στην 11th st λίγο πιο πάνω απ τη διασταύρωση με ocean dr(στη γωνία που είναι το icon πιο πάνω λίγο) . Εκεί δουλεύει έναν Έλληνας στην κάβα που θα δείς σεκιουριτι... Θα σας βοηθήσει πάρα πολύ με μαγαζιά κλπ!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Κι εγώ south beach θα εμένα, άλλη αίσθηση και άνεση που αξίζει να πληρώσεις.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Παιδια σας ευχαριστω πολυ γισ τη βοηθεια σας. Με βοηθησατε πολυ. Δεν περιμενα τετοια ανταποκριση. Ποια χωρα μου προτεινετε απο μιαμι? Και με ποιες αερογραμμες? Το θεμα αν κλεισω σπιτι με airbnb και θελω να παω δυο μερες κουβα π.χ πως θα το κανω για να μην πληρωσω τα δυο βραδυα για το σπιτι. Εντος αμερικης εχτος απο ορλαντο που αλλου αξιζει να παω? Για nba παιδια κοιταξα και δεν εχουν βγαλει εισιτιρια για τα παιχνιδια του απριλη εχουν εως τον νοεμβριο. Γιωργαρε με το παρκινγκ τι κανω? Βγαζω καρτα? Η οπου παω πληρωνω σε χρηματοδεκτη?
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Παιδια σας ευχαριστω πολυ γισ τη βοηθεια σας. Με βοηθησατε πολυ. Δεν περιμενα τετοια ανταποκριση. Ποια χωρα μου προτεινετε απο μιαμι? Και με ποιες αερογραμμες? Το θεμα αν κλεισω σπιτι με airbnb και θελω να παω δυο μερες κουβα π.χ πως θα το κανω για να μην πληρωσω τα δυο βραδυα για το σπιτι. Εντος αμερικης εχτος απο ορλαντο που αλλου αξιζει να παω? Για nba παιδια κοιταξα και δεν εχουν βγαλει εισιτιρια για τα παιχνιδια του απριλη εχουν εως τον νοεμβριο. Γιωργαρε με το παρκινγκ τι κανω? Βγαζω καρτα? Η οπου παω πληρωνω σε χρηματοδεκτη?
Δεν είμαι ο ειδικός στο αυτοκίνητο, δεν ξέρω να οδηγώ καν. Αν μένεις south beach, δεν υπάρχει καν λόγος για αυτοκίνητο. Δεν είμαι και πολύ σίγουρος ότι έχει νόημα να πάτε μέχρι την Κούβα για 2 μέρες, πολλή η φασαρία, τα τελωνεία, η βιζα και δε θα προλάβετε να δείτε και πολλά. Εγώ θα πήγαινα κάπου εντός Αμερικής. Δε θυμάμαι τι εποχή πηγαινετε, αλλά αν είναι μέχρι και το Σεπτέμβριο, θα πήγαινα για Yellowstone και Glacier, τρομερό road trip αν έχετε 5 μέρες, αλλιώς ένα ωραίο τουρ σε Σαν Φρανσίσκο και Βέγκας, ή με πτήσεις πάλι σε Σικάγο και Βοστώνη, ή ένα road trip Βέγκας και τα φοβερά πάρκα στη Γιούτα, τόσα πράγματα έχει η χώρα, πού να διαλέξεις. Χαλαρά και 3-4 μέρες στο Μέξικο Σίτυ και περίχωρα με πυραμίδες, city life και 1-2 αποικιακές πόλεις. Γενικώς από Μαϊάμι απεριόριστες οι επιλογές. Από αεροπορικές, όποια βγαίνει φτηνότερα.
 

mitsakos

Member
Μηνύματα
42
Likes
7
για το παρκινγκ αν νοικιάσεις και αν σου χρειάζεται το βάζεις σε parking και πληρώνεις με τη μέρα ή την ώρα.
οι τιμές παίζουν ανάλογα τη περιοχή αλλά ακόμα και το στενό πχ south beach έχει με 20$ τη μέρα αλλά και ενα στενό δίπλα μπορεί και 40$.
2 μέρες στη Κούβα ακόμα κ απο Μαιμι δεν νόμιζω οτι αξίζει, πολύ φασαρία.
που αλλού να πας εντος Αμερικής? πολλές επιλογές. και ανάλογα για πόσες μέρες τα χρήματα και τι θες να κάνεις.
θα βρεις σίγουρα κάπου αλλά καλό είναι δες για αμερική αφού θα είσαι φλοριντα.
όσο για το ορνάλτο προσπωπική γνώμη δεν έχει και κάτι το ιδιαίτερο αν μπορείς να πας σε άλλη περιοχή.
είναι κοντά απο Μαιμι όμως κ με το αμαξί.
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Το μπατζετ παιδια ειναι μαξιμουμ 1500 ευρω για 10 μερες. Το ψαχνω για μπαχαμες αλλα μου βγαινει λιγο ακριβα. Τα αεροπορικα πανακριβα για 30 λεπτα διαδρομη και τα πλοια για 2 μερες βγαινει σε καλη τιμη 200 ευρω αλλα στην ουσια τρως την ωρα σου μεσα στο πλοιο και δεν εχει διανυκτερευση στις μπαχαμες, απλα σε κατεβαζει λιγες ωρες.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Το μπατζετ παιδια ειναι μαξιμουμ 1500 ευρω για 10 μερες. Το ψαχνω για μπαχαμες αλλα μου βγαινει λιγο ακριβα. Τα αεροπορικα πανακριβα για 30 λεπτα διαδρομη και τα πλοια για 2 μερες βγαινει σε καλη τιμη 200 ευρω αλλα στην ουσια τρως την ωρα σου μεσα στο πλοιο και δεν εχει διανυκτερευση στις μπαχαμες, απλα σε κατεβαζει λιγες ωρες.
Και να πας Μπαχάμες για κάποιες ώρες πάλι δε λέει... Το budget σου είναι λίγο περιορισμένο για Αμερική κατ εμέ πάντα, όμως με σωστή διαχείριση θα τα καταφέρεις. Σε αυτά βάζεις και τη διαμονή μέσα;
Εγώ δε θα νοίκιαζα αυτοκίνητο, θα δεις πως δεν χρειάζεται, είναι αρκετά τα Λεφτα και έχει πολυ καλή συγκοινωνία το miami. Ακόμα και για να πάτε σε άλλη περιοχή /πόλη μπορείς να κοιτάξεις σε τουριστικά λεωφορεία, πάλι πιο οικονομικά θα σας βγει.
Κουβα 2 μερες δε λέει σίγουρα... Αν θες κάπου κοντά μπορείτε να πάτε Ορλάντο κι εκεί γύρω, αν σας παίρνει και για 4-5 μέρες αεροπορικά εγώ θα κοίταζα την επιλογή του Μεξικό. Η Καραϊβική (αεροπορικά) ώστε να μείνετε κι όλας...
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
Και να πας Μπαχάμες για κάποιες ώρες πάλι δε λέει... Το budget σου είναι λίγο περιορισμένο για Αμερική κατ εμέ πάντα, όμως με σωστή διαχείριση θα τα καταφέρεις. Σε αυτά βάζεις και τη διαμονή μέσα;
Εγώ δε θα νοίκιαζα αυτοκίνητο, θα δεις πως δεν χρειάζεται, είναι αρκετά τα Λεφτα και έχει πολυ καλή συγκοινωνία το miami. Ακόμα και για να πάτε σε άλλη περιοχή /πόλη μπορείς να κοιτάξεις σε τουριστικά λεωφορεία, πάλι πιο οικονομικά θα σας βγει.
Κουβα 2 μερες δε λέει σίγουρα... Αν θες κάπου κοντά μπορείτε να πάτε Ορλάντο κι εκεί γύρω, αν σας παίρνει και για 4-5 μέρες αεροπορικά εγώ θα κοίταζα την επιλογή του Μεξικό. Η Καραϊβική (αεροπορικά) ώστε να μείνετε κι όλας...
Οχι 1500 για pocket money. Αυτοκινητο απ οτι ειδα βρισκω και με 200 ευρω για 10 μερες, δηλαδη απο 100 ο καθενας. Η βενζινη στην αμερικη ειναι φθηνη. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το παρκινγκ. Νομιζω το αυτοκινητο σου προσφερει μια ανεση. Δεν θα περιμενεις λεωφορεια και μπλα μπλα. Για κανκουν στο μεξικο ειναι γυρω στα 220 ευρω μονο το εισιτιριο. Το περιμενα πιο φθηνο. Γενικα ομως ειναι λιγο ακριβα τα εισιτιρια ειδικα αν αναλιγιστεις και πεις απο κυπρο να ερθω αθηνα π.χ το ταξιδι ειναι μια ωρα και 30 λεπτα και βρισκω εισιτιριο στα 90 και 100 ευρω μετ επιστροφης. Αυτοι θελουν πχ για τις μπαχαμες 300 ευρω που ειναι 30 λεπτα διαδρομη. Λιγο παραλογες καταστασεις.
 

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Οχι 1500 για pocket money. Αυτοκινητο απ οτι ειδα βρισκω και με 200 ευρω για 10 μερες, δηλαδη απο 100 ο καθενας. Η βενζινη στην αμερικη ειναι φθηνη. Αυτο που με προβληματιζει ειναι το παρκινγκ. Νομιζω το αυτοκινητο σου προσφερει μια ανεση. Δεν θα περιμενεις λεωφορεια και μπλα μπλα. Για κανκουν στο μεξικο ειναι γυρω στα 220 ευρω μονο το εισιτιριο. Το περιμενα πιο φθηνο. Γενικα ομως ειναι λιγο ακριβα τα εισιτιρια ειδικα αν αναλιγιστεις και πεις απο κυπρο να ερθω αθηνα π.χ το ταξιδι ειναι μια ωρα και 30 λεπτα και βρισκω εισιτιριο στα 90 και 100 ευρω μετ επιστροφης. Αυτοι θελουν πχ για τις μπαχαμες 300 ευρω που ειναι 30 λεπτα διαδρομη. Λιγο παραλογες καταστασεις.
κοιτα εσεις θα δειτε τις αναγκες σας...ειναι ανεση,αλλα οχι αν ψαχνεις μια ωρα να παρκαρεις,ουτε αν δινεις 20-40 για παρκινγκ... Πιστεψε με ειμαι απ τους ανθρωπους που εχω το αμαξι μου παντού,μπορειτε να μετακινηστε με uber αμεσα και χωρις να σκοτιζεσαι για παρκινγκ,και ξαναλεω αν μενετε so.be θα θελετε να περπατατε!!!!....κατεβασε την απο τωρα εφαρμογη να δεις. Υπάρχει και στην Ελλάδα(φανταζομαι και Κυπρο).και φυσικα αν βγαινετε βραδυ και πινετε,δεν ενδεικνυται να οδηγειτε....
Μπαχαμες εχεις κοιταξει και δεν υπαρχει πλοιο να σ αφηνει εκει???πως εχουμε εδω πχ πειραιας-Ναξος...δεν το ξερω,αλλα πιθανον να υπαρχει εκτος απο κρουαζιεροπλοιο και κατι τετοιο....Μπορεις να στειλεις και email σε καποια εταιρια να ρωτησεις./..
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
κοιτα εσεις θα δειτε τις αναγκες σας...ειναι ανεση,αλλα οχι αν ψαχνεις μια ωρα να παρκαρεις,ουτε αν δινεις 20-40 για παρκινγκ... Πιστεψε με ειμαι απ τους ανθρωπους που εχω το αμαξι μου παντού,μπορειτε να μετακινηστε με uber αμεσα και χωρις να σκοτιζεσαι για παρκινγκ,και ξαναλεω αν μενετε so.be θα θελετε να περπατατε!!!!....κατεβασε την απο τωρα εφαρμογη να δεις. Υπάρχει και στην Ελλάδα(φανταζομαι και Κυπρο).και φυσικα αν βγαινετε βραδυ και πινετε,δεν ενδεικνυται να οδηγειτε....
Μπαχαμες εχεις κοιταξει και δεν υπαρχει πλοιο να σ αφηνει εκει???πως εχουμε εδω πχ πειραιας-Ναξος...δεν το ξερω,αλλα πιθανον να υπαρχει εκτος απο κρουαζιεροπλοιο και κατι τετοιο....Μπορεις να στειλεις και email σε καποια εταιρια να ρωτησεις./..
Δεν βρηκα κατι, αυτα που βρηκα ειναι σαν κρουαζιερα. Στην μικρη αβανα το βραδυ εχει διασκεδαση? Συμπαθω πολυ τους ισπανοφωνους και θελω να αποφυγω την μαυρικη διασκεδαση. Μην με παρεξηγησετε δεν ειμαι ρατσιστης απλα δεν μου αρεσει ο τροπος που διασκεδαζουν.
 
Last edited:

tzenipan

Member
Μηνύματα
252
Likes
1.033
Επόμενο Ταξίδι
Νεα Υορκη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινη
Δεν βρηκα κατι, αυτα που βρηκα ειναι σαν κρουαζιερα. Στην μικρη χαβανα το βραδυ εχει διασκεδασγ;
εκει πας απογευμα για βολτα...να παρετε πουρα που αξιζουν,να φατε αλλα ως εκει....δεν ειναι για να καθιστετε και βραδυ,τουλαχιστον ετσι μου φανηκε,χαλαρα πραγματα! Βασικα θα ειστε Μαιαμι, η διασκεδαση ειναι το πιο ευκολο και ειναι παντου,θα το δεις... κοιτα ειναι δεδομενο πως καθε μερα δε θα πηγαινετε σε clubs φανταζομαι ειναι ακριβα...εχει και καποια event σε ξενοδοχεια και ωραια μπαρακια. Μολις φτασετε,πηγαινε να βρεις το παλικαρι πυ σου ειπα να σε κατατοπισει....τα ηξερε ολα!!! δυστυχως δε μπορω να ανεβασω βιντεο να δεις τι γινοταν μια απλη καθημερινη στην ocean dr σε low season περιοδο....
 

pantelis08

Member
Μηνύματα
52
Likes
5
εκει πας απογευμα για βολτα...να παρετε πουρα που αξιζουν,να φατε αλλα ως εκει....δεν ειναι για να καθιστετε και βραδυ,τουλαχιστον ετσι μου φανηκε,χαλαρα πραγματα! Βασικα θα ειστε Μαιαμι, η διασκεδαση ειναι το πιο ευκολο και ειναι παντου,θα το δεις... κοιτα ειναι δεδομενο πως καθε μερα δε θα πηγαινετε σε clubs φανταζομαι ειναι ακριβα...εχει και καποια event σε ξενοδοχεια και ωραια μπαρακια. Μολις φτασετε,πηγαινε να βρεις το παλικαρι πυ σου ειπα να σε κατατοπισει....τα ηξερε ολα!!! δυστυχως δε μπορω να ανεβασω βιντεο να δεις τι γινοταν μια απλη καθημερινη στην ocean dr σε low season περιοδο....
Σε ευχαριστω πολυ! Ρωτα τον πανο να μου πει που βρισκονται οι ισπανιδες. Χαχα αστειευομαι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.792
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom