Περού Ταξιδι στο Περου

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Η προσφορά στο chincheros ήταν πολύ καλή, δεν θυμάμαι πόσο όχι αλλά έπρεπε να τον πάρω γτ μετά στην διασταύρωση απελπιστηκα γτ δεν είχα επιλογες κ αν δεν βρίσκονταν οι τουρίστες θα έδινα αρκετά παραπάνω, καλά πάντα μιλάμε για λιγότερα από τα οργανωμένα.

Δεν έχω ιδέα πως την έπαθα γτ ξέρεις μέσα στην ημέρα τσιμπάς διάφορα. Ευτυχώς με καθήλωσε μια μέρα, μετά με Imodium έστρωσα. Όσο όμως ήμουν ξάπλα παίρνω ένα νερό να πιω, να ενυδατωθω, σφραγισμένο κανονικά κ παρατηρώ ότι η στάθμη του είναι πολύ πάνω, σχεδόν στο χείλος του μπουκαλιού.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Τι προτείνετε για 3 εβδομάδες Νότια Αμερική και πιο συγκεκριμένα στο Περού; Πιστεύετε ότι το Περού μπορεί να καλύψει τις 3 εβδομάδες ή μπορώ να προσθέσω κι κάποιον ακόμη κοντινό προορισμό ;;
 

buffon85

Member
Μηνύματα
594
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλή, Ιαπωνία, Αμερική
Τι προτείνετε για 3 εβδομάδες Νότια Αμερική και πιο συγκεκριμένα στο Περού; Πιστεύετε ότι το Περού μπορεί να καλύψει τις 3 εβδομάδες ή μπορώ να προσθέσω κι κάποιον ακόμη κοντινό προορισμό ;;
με 19 μέρες στο Περού το πρόγραμμα μου ήταν λίμα*2, ballestas, huacachina*1, nasca, νυχτερινό λεωφορείο για arequipa, arequipa*2, αεροπλάνο για Cusco, Cusco κ πέριξ*5, αεροπλάνο για Trujillo, Trujillo*3, chiclayo μονοήμερη, βραδινό για chachapoyas, chachapoyas*3, βραδινό για cajamarca, cajamarca *2 κ αεροπλάνο για Lima. Μπορείς να συνδυάσεις το Περού με Βολιβία, το φορουμ έχει κ σχετικές ιστοριες
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Πιστεύετε ότι το Περού μπορεί να καλύψει τις 3 εβδομάδες ή μπορώ να προσθέσω κι κάποιον ακόμη κοντινό προορισμό ;;
Το Περού όχι μόνο μπορεί να καλύψει τρείς εβδομάδες, αλλά άνετα και τρείς μήνες! Αρκεί να είσαι της ιστορίας και της φύσης...
Μία χώρα 9 φορές μεγαλύτερη σε έκταση απο την Ελλάδα, με τόσο πλούσια και σημαντική ιστορία και τόσο πολλά και διαφορετικά φυσικά κάλλη, δεν μπορεί να "μοιράζεται" με άλλη χώρα σε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα...

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενικά στοιχεία, καθώς τα ταξιδιωτικά γούστα διαφέρουν.
 

travel_lover

Member
Μηνύματα
156
Likes
89
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΙΑ -
Το Περού όχι μόνο μπορεί να καλύψει τρείς εβδομάδες, αλλά άνετα και τρείς μήνες! Αρκεί να είσαι της ιστορίας και της φύσης...
Μία χώρα 9 φορές μεγαλύτερη σε έκταση απο την Ελλάδα, με τόσο πλούσια και σημαντική ιστορία και τόσο πολλά και διαφορετικά φυσικά κάλλη, δεν μπορεί να "μοιράζεται" με άλλη χώρα σε ένα τόσο μικρό χρονικό διάστημα...

Βέβαια όλα τα παραπάνω είναι υποκειμενικά στοιχεία, καθώς τα ταξιδιωτικά γούστα διαφέρουν.
Δείξε λίγο κατανόηση φίλε ή φίλη, με τη Νότια Αμερική δεν είχα ψαχτεί ποτέ , με την Αμερική γενικότερα.
Ότι γνωρίζεις και θες να μοιραστείς μαζί μου είναι ευπρόσδεκτο.
Φαντάζομαι οτι έχεις επισκεφθεί το Περού, σε ακούω με μεγάλη προσοχή λοιπόν...
Πως θα το διαμόρφωνες το πρόγραμμα;
Και ναι είμαι και εγώ μεγάλος λάτρης της φύσης, αρκεί να σου πω πως σε κάποιους από τους ορυζώνες της Κίνας που βρέθηκα περυσι, ήθελα απλά να κλάψω από συγκίνηση γιατί δεν μπορούσα να πιστέψω αυτό που έβλεπα μπροστά μου εκείνη τη στιγμή...
Είχα εκστασιαστεί περισσότερο και από όταν βρέθηκα στο Σινικό τείχος ή στον πήλινο στρατό

με 19 μέρες στο Περού το πρόγραμμα μου ήταν λίμα*2, ballestas, huacachina*1, nasca, νυχτερινό λεωφορείο για arequipa, arequipa*2, αεροπλάνο για Cusco, Cusco κ πέριξ*5, αεροπλάνο για Trujillo, Trujillo*3, chiclayo μονοήμερη, βραδινό για chachapoyas, chachapoyas*3, βραδινό για cajamarca, cajamarca *2 κ αεροπλάνο για Lima. Μπορείς να συνδυάσεις το Περού με Βολιβία, το φορουμ έχει κ σχετικές ιστοριες
Ευχαριστώ για την απάντηση!!!
Θα τα ψάξω όλα τα μέρη!!
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.461
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ότι γνωρίζεις και θες να μοιραστείς μαζί μου είναι ευπρόσδεκτο.
Για φύση και μόνο φύση προτείνω τα παρακάτω

* Εθνικός Δρυμός Ουασκαράν - Κορδιλιέρα Μπλάνκα: Εκεί βρίσκονται οι ψηλότερες κορυφές των Άνδεων (Ουασκαράν) και οι πιο φωτογενείς κορυφές των Άνδεων (Αλπαμάγιο) στο Περού. Μπορείς να δείς και παγετώνα (Παστορούρι) και υπέροχες λίμνες!

* Κορδιλιέρα Βιλκανότα: Μπορείς να δείς τα χρωματιστά βουνά και επίσης τον μεγαλύτερο παγετώνα του Περού (Κελτσάγια).

Υ.Γ. Για τα παραπάνω χρειάζεται εξοικείωση με το υψόμετρο. Ότι είναι με bold το έχω επισκεφτεί.

Αν διαβάσεις το παρών νήμα απο την αρχή θα βρείς πολλές προτάσεις και προγράμματα.
 
Last edited:

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Έχουμε καταλήξει στο εξής πρόγραμμα:
Lima 3 ή 4
Huaraz 3
Trujilo 2
Chiclayo 2
Cajamarca 2
Chachapoyas 2
Paracas 1
Nasca 1
Huacachina 1
Arequipa 1 ή 2 (μπορεί να την αφαιρέσουμε)
Cusco 5 ή 6
Puno 1 ή 2

Υπάρχει τρόπος γυρνώντας απο Chachapoyas (όπως το έχουμε θα είναι η τελευταία στάση στα βόρεια) να μην ξανά περάσουμε απο Λίμα ?
Επίσης, προς το παρόν έχουμε αφαιρέσει Αμαζόνιο.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
3 είανι σούπερ, μείνετε Μπαράνκο ή Μιραφλόρες

Δε θα το μετανιώσεις!
Πολλές βάζεις... κερδίζεις μέρες από εδώ αν θες.
Σωστός. Βάλε άλλε μία Τσατσαπόγιας... Θες μια μέρα στην άφιξη, μια για καταρράκτες και μια για αρχαία. Μη σου πω δύο για τα αρχαία. Βγάλε μία από Καχαμάρκα αν δεν έχεις μέρες (που έχεις, βγάλε μία από Τρουχίγιο και μία από Τσικλάγιο).
Paracas 1
Nasca 1
Huacachina 1
Και με 2 βράδια γίνονται αυτά τα 3.

Arequipa 1 ή 2 (μπορεί να την αφαιρέσουμε)
Πολύ σωστός.
Puno 1 ή 2
Υπάρχει τρόπος γυρνώντας απο Chachapoyas (όπως το έχουμε θα είναι η τελευταία στάση στα βόρεια) να μην ξανά περάσουμε απο Λίμα ?
Δε νομίζω.
Επίσης, προς το παρόν έχουμε αφαιρέσει Αμαζόνιο.
Γούστα είναι αυτά...
 

x7777

Member
Μηνύματα
873
Likes
3.407
Επόμενο Ταξίδι
Mexico
Τις είχα βάλει έτσι για να καθόμαστε και λίγο σε κάποιες (τα λεωφορεία από ότι είδα είναι κάτι 8ώρα).
Ίσως (όπως είπες) βάλω συνολικά 3 μέρες στο Trujilo-Chiclaya, 5 στο Cajamarca-Chachapoyas και 2 στο Paracas-Nasca-Huacachina. Μάλλον στο γυρισμό απο Chachapoyas, και μετά απο τόσα λεωφορεία τις προηγούμενες μέρες, θα βάλω άλλη 1 μέρα Λίμα. Και θα προσθέσω άλλες 2-3 μέρες διάσπαρτα χωρίς να έχω να κάνω κάτι. Γιατί βλέπω να πηγαίνω Βολιβία και να θέλω μια εβδομάδα μόνο για να συνέλθω απο το Περού :haha:.

Για Αμαζόνιο όλοι λέτε ότι το maldonado δεν αξίζει και το iquito όπως το βλέπω μου πέφτει μακριά
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.681
Likes
50.552
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Για Αμαζόνιο όλοι λέτε ότι το maldonado δεν αξίζει και το iquito όπως το βλέπω μου πέφτει μακριά
Δεν έχουν ιδιαίτερη διαφορά πια, μύθος είναι. Πριν μερικά χρόνια που τα lodge στο Ικίτος ήταν κάτι το καινούριο ναι, ήταν κάπως πιο πυκνή η βλάστηση και πιο απάτητες οι κοινότητες, πια είναι ακριβώς το ίδιο. Όσο πιο μέσα πας στον Αμαζόνιο, τόσο καλύτερα, αλλά για να έχεις αυθεντική εμπειρία χρειάζεσαι αρκετές εβδομάδες χρόνο, που δεν έχει κανείς, γι αυτό κι εκείνα τα μέρη είναι κάπως πιο ανέγγιχτα από τον τουρισμό.
 
Μηνύματα
210
Likes
859
Ισχύει αυτό που λέει ο Γιώργος πιστεύω. Εγώ είχα προβληματιστεί πολύ και ενώ είχα κλείσει για Ικίτος ήρθε μια ακύρωση πτήσης και τα αλλάξαμε όλα και πήγαμε στο Πουέρτο Μαλντονάδο. Και περάσαμε φανταστικά! Για μένα, αν δεν έχεις πάει στον Αμαζόνιο και αν δεν σκοπεύεις να πας σύντομα, έχεις μια πάρα πολύ καλή ευκαρία να το κάνεις!

Βάζω και δυο φωτό μπα και ψηθείς περισσότερο!

DSC_2764.JPG


DSC_2791.jpg
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom