Ηνωμένο Βασίλειο Ταυτότητα/Διαβατήριο στη Μ. Βρετανία...

tham

Member
Μηνύματα
62
Likes
62
εγω πεταω σε μια βδομαδα για λονδινο με ταυτοτητα εκδοσης 2007 (την οποια ειχα χρησιμοποιησει το 2009 που ειχα ξαναπαει στο λονδινο). αν με δειτε στις ειδησεις βουρ για διαβατηριο, αν οχι χρησιμοποιηστε κανονικα τις ταυτοτητες σας:haha:
Υ.Γ. για καλο και για κακο, αν ξερει καποιος τι γινεται αν μας καθυστερησουν στον ελεγχο, παιρνουμε τηλεφωνο την πρεσβεια ή περιμενουμε να πιουν το τσαι τους οι αγγλοι?
 

pink cloud

Member
Μηνύματα
71
Likes
13
Παιδια τι εγινε τελικα με τις ταυτοτητες και το brexit? Πεταω Νοεμβρη για Εδιμβουργο, θα ειμαστε ok μονο με ταυτοτητες?
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
303
Likes
204
εγω πεταω σε μια βδομαδα για λονδινο με ταυτοτητα εκδοσης 2007 (την οποια ειχα χρησιμοποιησει το 2009 που ειχα ξαναπαει στο λονδινο). αν με δειτε στις ειδησεις βουρ για διαβατηριο, αν οχι χρησιμοποιηστε κανονικα τις ταυτοτητες σας:haha:
Υ.Γ. για καλο και για κακο, αν ξερει καποιος τι γινεται αν μας καθυστερησουν στον ελεγχο, παιρνουμε τηλεφωνο την πρεσβεια ή περιμενουμε να πιουν το τσαι τους οι αγγλοι?
Να σε καθυστερησουν στο τι? Ποιο είναι το εύλογο χρονικό διάστημα για έλεγχο? Εγώ δεν παίρνω την πρεσβεία για μια καθυστέρηση πάντως (αλλά εννοείται το έχω πάντα αποθηκευμενο και έτοιμο για χρήση εαν γίνει κάτι το οποίο δεν μου κάθεται καλά) .
Επίσης παιδιά το γεγονός ότι κάποιος ταξίδεψε με φθαρμενη ταυτότητα χειρογραφη κτλ δεν αποδεικνύει αυτοδικαια ότι μπορείς να κάνεις και εσύ το ίδιο έτσι? Άλλος θα κάνει τον έλεγχο σε εσένα και άλλος στον άλλο.
Εγώ πάντως όταν ετοιμάζομαι για ταξίδι φροντίζω να εξαλείψω τέτοιες πιθανότητες όταν βλέπω ότι κάτι μπορεί να πάει στραβά... Φαντάζεσαι να έχεις κάνει έξοδα, προετοιμασιες κτλ και να σου πουν δεν μπαίνεις? Ο σύντροφος - φίλος - φίλοι που ενδέχεται να σε ακολουθούν τι θα κάνουν ?
:)
 

thessaris

Member
Μηνύματα
599
Likes
871
Παιδια τι εγινε τελικα με τις ταυτοτητες και το brexit? Πεταω Νοεμβρη για Εδιμβουργο, θα ειμαστε ok μονο με ταυτοτητες?
Σύμφωνα με το επίσημο site της βρετανικής κυβέρνησης https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit οι ταυτότητες για πολίτες χωρών της ΕΕ θα είναι αποδεκτές και μετά το Brexit, ακόμα και αν αυτό γίνει χωρίς συμφωνία (καθόλου απίθανο με τα σημερινά δεδομένα)

What you need to show at the UK border
What you need to show at the UK border will not change, even if the UK leaves the EU without a deal.

You’ll need to show a valid passport or national identity card if you’re a citizen of either:

  • an EU country
  • Iceland, Liechtenstein, Norway or Switzerland
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Καλησπέρα σε όλους!Για να μην ανοίγω καινούριο θέμα σκέφτηκα να το γράψω εδώ. Θα ταξιδέψω Λονδίνο το Νοέμβριο και θα ήθελα να μάθω τι ισχύει για τις ταυτότητες γιατί στο αεροδρόμιο δεν με κάλυψε η απάντηση τους. Αρκει η ταυτοτητα με λατινικους χαρακτήρες ή θελω διαβατήριο λόγω Brexit? Αν ταξίδεψε καποιος απο εσας τωρα προσφατα και γνωρίζει θα το εκτιμουσα πολυ αν απαντουσε.
Eυχαριστώ πολύ.
 

andpsy

Member
Μηνύματα
272
Likes
656
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ταξίδι-Όνειρο
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Προς το παρόν ταξιδεύεις με την ταυτότητα χωρίς *κανένα θέμα. Τον Νοέμβριο που θα ταξιδέψεις εσύ *ίσως* έχει γίνει το Brexit οπότε ΔΕΝ ξέρουμε τι θα γίνεται
 

thrasheri21

Member
Μηνύματα
127
Likes
30
Επόμενο Ταξίδι
ΟΥΓΓΑΡΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΣΛΑΝΔΙΑ
Προς το παρόν ταξιδεύεις με την ταυτότητα χωρίς *κανένα θέμα. Τον Νοέμβριο που θα ταξιδέψεις εσύ *ίσως* έχει γίνει το Brexit οπότε ΔΕΝ ξέρουμε τι θα γίνεται
Ευχαριστώ πολύ για την αμεση ανταπόκριση.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Σύμφωνα με το επίσημο site της βρετανικής κυβέρνησης https://www.gov.uk/guidance/visiting-the-uk-after-brexit οι ταυτότητες για πολίτες χωρών της ΕΕ θα είναι αποδεκτές και μετά το Brexit, ακόμα και αν αυτό γίνει χωρίς συμφωνία (καθόλου απίθανο με τα σημερινά δεδομένα)

What you need to show at the UK border
What you need to show at the UK border will not change, even if the UK leaves the EU without a deal.

You’ll need to show a valid passport or national identity card if you’re a citizen of either:

  • an EU country
  • Iceland, Liechtenstein, Norway or Switzerland
Προς το παρόν ταξιδεύεις με την ταυτότητα χωρίς *κανένα θέμα. Τον Νοέμβριο που θα ταξιδέψεις εσύ *ίσως* έχει γίνει το Brexit οπότε ΔΕΝ ξέρουμε τι θα γίνεται
Οχι, το ψαχνω και εγω και ειδα οτι μελος του φορουμ εβαλε την παραπανω σελιδα η οποια τα εξηγει ολα ξεκαθαρα.
Ειτε γινει, ειτε δεν γινει, ειτε με συμφωνια, ειτε χωρις και μετα τον Οκτωμβριο ταξιδευουμε με ταυτοτητα στην Αγγλια.
Μεχρι το 2021 εισαι καλυμενος με την ταυτοτητα.

"If the UK leaves the EU with a deal, what you’ll need to enter the UK will not change until 2021."
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
4.331
Ταξίδι-Όνειρο
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τον Ιουνιο όταν έφθασα στο Bristol με την ταυτότητά μου (λίγο φθαρμένη στη μια γωνία)έπεσα σε μια ξινή, η οποία πρώτα με ρώτησε αν έχω άλλο έγγραφο, μετά εξέτασε την ταυτότητα με φακό, μετά με έκοψε από πάνω μέχρι κάτω και τέλος με άφησε να περάσω λέγοντας μου αυστηρά την επόμενη φορά να έχω διαβατήριο. Ok αυτή προφανώς πούλησε εξουσία :mad: αλλά εγω ενα μικρο ζορι το περασα.o_O
Συνιστώ διαβατηριο για να εχετε το κεφαλι σας ησυχο
 

North66

Member
Μηνύματα
4.302
Likes
5.037
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Δεν έχει κανένα δικαίωμα να σου πει τι έγγραφο ταυτοπροσωπίας μπορείς να έχεις σαν Ευρωπαίος πολίτης. Μη μασάτε στις βλακείες που σας λένε για να κάνουν τη δουλειά τους ευκολότερη. Υπάρχουν όργανα που μπορείτε να διαμαρτυρηθείτε και όταν θα συμβεί αυτό η κυρία του ελέγχου θα βρεθεί με μετάθεση σε αεροδρόμιο των Φώκλαντ σε περίπτωση που σας απαγόρεψε την είσοδο επειδή είχατε ταυτότητα και όχι διαβατήριο.
 

orck

Member
Μηνύματα
662
Likes
1.011
Μου εχει συμβει και σε εμενα αυτο εχοντας μια αρκετα ταλαιπωρημενη ταυτοτητα, ακριβως το ιδιο σκηνικο, κοιταζε με μεγενθυτικο φακο την ταυτοτητα, κοιταζε εμενα, ρωτησε αλλον συναδελφο της, οταν η γυναικα μου περασε σε 1 λεπτο και με περιμενε.
Εαν το εγραφο ταυτοπρωσοπιας ειναι φθαρμενο φυσικα και μπορει να αρνηθει να το δεχθει.
Φυσικα και μπορεις απλα να φροντισεις να εχεις μια ταυτοτητα σε αριστη κατασταση μεχρι το 2021 που λεει παραπανω.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.422
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom