Καμπότζη Ταϊλάνδη Ταϋλάνδη - Καμπότζη - Απορίες

panlek30

Member
Μηνύματα
1.530
Likes
3.940
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπάι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού - Βολιβία
Χαιρετώ το πλήθος :)

Θα ήθελα μερικές γνώμες - διευκρινήσεις για ένα ταξίδι σε Καμπότζη (Ανγκορ Βατ) και κάποια νησιά Ταϊλάνδης (Κράμπι κλπ). Οσον αφορά στο κομμάτι της Καμπότζης δεν έχω ιδιαίτερες απορίες - άφιξη στην Σιεμ Ριπ και διαμονή 3-4 ημέρες ώστε να δούμε τους ναούς. Επειδή το εισιτήριο είναι πολύ τσουχτερό, θα φροντίσουμε να αφιερώσουμε μια ολόκληρη μέρα στο Ανγκορ Βατ για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα. Επίσης, έχω διαβάσει και για το ιερό βουνό τους Pnhom Kulen που προσφέρεται και για πεζοπορία.
Στην Ταϊλάνδη τώρα, σκεφτόμαστε να μην πάμε στο Πουκέτ λόγω της υπερβολικής τουριστικοποίησής του η οποία γενικά δεν μας ενθουσιάζει. Σκεφτόμαστε έτσι για Κράμπι - όχι ότι δεν είναι τουριστικό, αλλά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Για εκδρομές στα γύρω νησιά, ήθελα να ρωτήσω, οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες; Γιατί με το κούνημα σε μικρά καραβάκια και βαρκούλες δεν το έχουμε γενικά και ζαλιζόμαστε εύκολα. Επίσης, σχετικά με τις παραλίες. Επειδή πήγε μια φίλη πέρυσι, μας τα περιέγραψε αρκετά άσχημα σε αυτόν τον τομέα. Βρωμιά παντού, θάλασσες ακατάλληλες για μπάνιο και γενικά αρνητικά σχόλια που με βάζουν σε σκέψεις για το αν είναι έτσι ή υπάρχει αρκετή δόση υπερβολής. Σίγουρα δεν περιμένω να είναι σαν τις ελληνικές, αλλά θα ήθελα να μπορούμε να απολαύσουμε τα μπάνια μας.
Και κάτι σχετικά με την εποχή. Ξέρω ότι ο χειμώνας είναι η καλύτερη περίοδος, αλλά και άλλοι γνωστοί μου που πήγαν καλοκαίρι μου είπαν ότι δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα με βροχές. Εμείς σχεδιάζαμε να πάμε μέσα Ιουλίου, αλλά προέκυψε πρόβλημα και θα πρέπει να το δούμε για αρχές Αυγούστου, αν όντως κανονιστεί. Ο καιρός είναι γενικά ο ίδιος ή όσο πλησιάζουμε στον Σεπτέμβρη αυξάνονται οι βροχές;

Υ.Γ. Πέρυσι μας είχε μπει έντονα η ιδέα για Μπαλι αλλά το σχέδιο ναυάγησε. Ομολογώ ότι δεν μου έχει φύγει τελείως από το μυαλό, αλλά το Ανγκορ Βατ είναι μεγάλος πειρασμός και θέλω πολύ να πάω!
Και εμενα το Ανγκορ ηταν ονειρο ζωης που καταφερα να το πραγματοποιησω τον Απριλιο του 2017. Να πατε οποσδηποτε. Ειναι κατι ασυλληπτο! Εμεις το ειχαμε συνδυασει με Βιετναμ και Μπαλι. Απ οτι ξερω η Air Asia πεταει φθηνα απο Σιεμ Ριπ για Μπαλί μεσω Κουαλα Λουμπουρ αλλα υπολογησε περιπου 8-9 ωρες με τις ανταποκρισεις. Το Μπαλι παντως αξιζει τρελα, ειδικα για την φυση του. Δε θα ελεγα ομως τοσο για τις παραλιες του. Δεν ειναι κακες, δεν ειναι ομως φανταστικες!
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Δεν το αφήνεις καλύτερα για άλλη εποχή; Δεν είναι ότι θα βρέχει όλη μέρα, συνήθως η βροχή ξεκινά το απόγευμα. Είναι ότι θα έχει απίστευτη υγρασία, σε αποπνικτικό βαθμό (η οποία έρχεται παρέα με πολλά κουνούπια, και θυμίζω πως η Ελονοσία δεν έχει ακόμα εξαλειφθεί στην Καμπότζη). Πάρτε γαλότσες.

Την εποχή που πάτε, εγώ θα πρότεινα λίγες μέρες στο Μπαλί και λίγες ακόμα (περισσότερες!) στη Java, η οποία έχει αρχαία πρώτης γραμμής (Borobodur, Prambanan κ.α.), ηφαίστεια, πόλεις (Yogyakarta, Jakarta, Surabaya...)

Από παραλίες και νησάκια ούτε ξέρω ούτε ασχολούμαι. Έχει και στην Ελλάδα.
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Ναι, το ξέρω για την υγρασία, μας το είπε και η φίλη μας που πήγε πέρυσι πως ήταν πολύ αποπνικτικά. Αλλά θα έλεγα χαλάλι :)

Το Μπαλι παντως αξιζει τρελα, ειδικα για την φυση του. Δε θα ελεγα ομως τοσο για τις παραλιες του. Δεν ειναι κακες, δεν ειναι ομως φανταστικες!
Οντως η φύση στο Μπαλί είναι φανταστική, αν τυχόν πάμε θα μείνουμε μόνο στο Ubud και θα κάνουμε μπάνια σε πισίνα και ποτάμια - καταρράκτες αφού δεν θέλω να στερηθώ εντελώς το υγρό στοιχείο. Θα ήθελα όμως να δω και τις Ταϊλανδέζικες παραλίες και νησιά...
Επίσης, βλέπω ότι θα πρέπει να πάω στο τέλος του ταξιδιού στο Ανγκορ Βατ γιατί για κάποιο λόγο υπάρχει σημαντική διαφορά στις τιμές - η άφιξη εκεί από Αθήνα είναι ακριβότερη από την επιστροφή.

Taver δεν το είχα σκεφτεί καθόλου για Ιάβα, ωραία πράγματα κι εκεί βλέπω... πού να πρωτοπάει κανείς! :bounce:
 

melissokomos

Member
Μηνύματα
110
Likes
125
Επόμενο Ταξίδι
Δέχομαι προτάσεις
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Χαιρετώ το πλήθος :)

Θα ήθελα μερικές γνώμες - διευκρινήσεις για ένα ταξίδι σε Καμπότζη (Ανγκορ Βατ) και κάποια νησιά Ταϊλάνδης (Κράμπι κλπ). Οσον αφορά στο κομμάτι της Καμπότζης δεν έχω ιδιαίτερες απορίες - άφιξη στην Σιεμ Ριπ και διαμονή 3-4 ημέρες ώστε να δούμε τους ναούς. Επειδή το εισιτήριο είναι πολύ τσουχτερό, θα φροντίσουμε να αφιερώσουμε μια ολόκληρη μέρα στο Ανγκορ Βατ για να δούμε όσο το δυνατόν περισσότερα. Επίσης, έχω διαβάσει και για το ιερό βουνό τους Pnhom Kulen που προσφέρεται και για πεζοπορία.
Στην Ταϊλάνδη τώρα, σκεφτόμαστε να μην πάμε στο Πουκέτ λόγω της υπερβολικής τουριστικοποίησής του η οποία γενικά δεν μας ενθουσιάζει. Σκεφτόμαστε έτσι για Κράμπι - όχι ότι δεν είναι τουριστικό, αλλά απ' ότι κατάλαβα πρέπει να είναι κάπως καλύτερα τα πράγματα. Για εκδρομές στα γύρω νησιά, ήθελα να ρωτήσω, οι αποστάσεις είναι πολύ μεγάλες; Γιατί με το κούνημα σε μικρά καραβάκια και βαρκούλες δεν το έχουμε γενικά και ζαλιζόμαστε εύκολα. Επίσης, σχετικά με τις παραλίες. Επειδή πήγε μια φίλη πέρυσι, μας τα περιέγραψε αρκετά άσχημα σε αυτόν τον τομέα. Βρωμιά παντού, θάλασσες ακατάλληλες για μπάνιο και γενικά αρνητικά σχόλια που με βάζουν σε σκέψεις για το αν είναι έτσι ή υπάρχει αρκετή δόση υπερβολής. Σίγουρα δεν περιμένω να είναι σαν τις ελληνικές, αλλά θα ήθελα να μπορούμε να απολαύσουμε τα μπάνια μας.
Και κάτι σχετικά με την εποχή. Ξέρω ότι ο χειμώνας είναι η καλύτερη περίοδος, αλλά και άλλοι γνωστοί μου που πήγαν καλοκαίρι μου είπαν ότι δεν είχαν ιδιαίτερο πρόβλημα με βροχές. Εμείς σχεδιάζαμε να πάμε μέσα Ιουλίου, αλλά προέκυψε πρόβλημα και θα πρέπει να το δούμε για αρχές Αυγούστου, αν όντως κανονιστεί. Ο καιρός είναι γενικά ο ίδιος ή όσο πλησιάζουμε στον Σεπτέμβρη αυξάνονται οι βροχές;

Υ.Γ. Πέρυσι μας είχε μπει έντονα η ιδέα για Μπαλι αλλά το σχέδιο ναυάγησε. Ομολογώ ότι δεν μου έχει φύγει τελείως από το μυαλό, αλλά το Ανγκορ Βατ είναι μεγάλος πειρασμός και θέλω πολύ να πάω!
Οπωσδήποτε ΣιεμΡηπ με μια ημέρα επίσκεψη στους Ναούς προλαβαίνετε να δείτε τους τρεις κυριότερους Angor Wat, BAYON, Ta Prohm,με αρκετο περπάτημα,άλλους δεν νομίζω οτι προλαβαίνετε αλλά αν λέω αν.....δές Angor Thom,Elephan Terrace.. Τώρα μία ημέρα θα την αφιερώσεις πηγαίνοντας με ένα μέσον (45 λεπτά απόσταση) στην λίμνη Τόνλε όπου πραγματικά αξίζει τον κόπο να πας βόλτα με τις βάρκες όπου οι εικόνες του ψαροχωριού είναι όλα τα λεφτά. Στο Κράμπι της Ταϊλάνδης δεν λέει για μπάνια ,καταπληκτικό το μέρος σαν ανάγλυφο του εδάφους αξίζει τον κόπο να για μία 4ήμερη παραμον.η και να το έχει για ορμητήριο για μπάνια εκεί γύρω Railay beach (15 λεπτά με την βάρκα) , Phi-Phi κ,α,, Και μια θα είστε SIEM REAP εγώ θα πήγαινα με κάποιο τοπικό γραφεία στο ΚΟ ΤΣΑΝΚ καταπληκτικό νησί με καταπληκτικές παραλίες ,σε 6 εως7 ώρες είσαι εκεί με 600-700 μπατ το άτομο
 

makzax

Member
Μηνύματα
78
Likes
188
Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις! Τελικά μάλλον η Ταϊλάνδη θα αλλάξει σε Μπαλί που είναι πιο κατάλληλη η εποχή και το έχω και απωθημένο.
 

Απος τολης

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Χαιρετώ την σελίδα και τα μέλη της
Αρχικά να πω ότι οι ιστορίες σας από τα πέρα της γης είναι πραγματικά η μια καλύτερη από την άλλη ..
Σκέφτομαι σε μερικούς μήνες να κάνω ένα ταξιδάκι 12 ημερών πάνω κάτω μπανγκοκ και καμποτζη..
Αν μπορεί κάποιος να μου πει πέντε δέκα πράγματα όσο αφορά τα τοπικά νομίσματα η αν δέχονται δολλαρια και στις 2 χώρες και αν υπάρχει Safe οδική μετακίνηση ανάμεσα στις δυο χώρες
Και κάτι τελευταίο με την εμπειρία του κάποιο μέλος ποσό βγαίνει ένα τέτοιο ταξίδι πάνω κάτω με νορμαλ ζωή εκεί
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καλως ήρθες και καλή αρχή.
Ξεκινάς το διάβασμα από εδώ:

https://www.travelstories.gr/community/forums/Ταξιδιωτικές-Ιστορίες-Ασία.58/
Υπάρχει αρκετά μεγάλη πληροφόρηση για όλα και αν δε βρεις τις απαντήσεις που ψάχνεις, σιγουρα θα σε βοηθήσει κόσμος που έχει πραγματοποιήσει το αντίστοιχο ταξίδι!
 

Απος τολης

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Καλημέρα και ευχαριστώ τα έχω περάσει απο κόσκινο αλλά δεν έχω απαντήσεις στα ερωτήματα μου
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.962
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom