Τα καλά τα στραβά και τα ανάποδα που συμβαίνουν σ΄αυτή τη χώρα.....

Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Η αναρχία δεν είναι κόμμα,ούτε έχει πολιτικά όργανα στα οποία πειθήνια πρόβατα πρέπει να πειθαρχούν.Όποιος τσουβαλιάζει δράσεις και ιδέες σε ένα πράγμα και μετά το κατηγορεί συλλογικά ας διαβάσει καλύτερα ποιοί ήταν οι μεγαλύτεροι,ιστορικά,υποστηρικτές της συλλογικής ευθύνης.

Επίσης στο λήμμα "οξύμωρο" στο λεξικό αναφέρει:
- Αυτός που κοροϊδεύει τους Σταλινικούς και χρησιμοποιεί Κνίτικα blog για να επιχειρηματολογήσει.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.145
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
αγόρι μου είσαι το ζωντανότερο παράδειγμα του λανθάνοντα φασίστα και το δράμα είναι ότι δεν το έχεις πάρει χαμπάρι και νομίζεις ότι είσαι προοδευτικός...
Μα το παραδεχτηκα παραπανω στο #2229. Ειμαι ενας φασιστας του κερατα που τοσο καιρο το εκρυβα. Εσυ ομως γιατι επαναλαμβανεσαι; Σ' αρεσει να προσβαλεις και να υβριζεις οποιον δεν γουσταρεις οπως κανει η Κανελλη (sic) ;

Δεν θα καθισω να ασχοληθω μαζι σου για το ποσο δημοκρατης ή φασιστας ειμαι. Ουτε χαρτι κοινωνικων φρονηματων θα σου δωσω. Μπορεις να με κατηγορεις οπως ακριβως κανει πχ ο Αδωνις με το ΣΥΡΙΖΑ, τιμη μου!
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Η αναρχική κοσμοθεωρία αν καταλαβαίνω καλά υποτίθεται ότι καταδικάζει τον φασισμό από όπου κι αν προέρχεται... ρωτώ λοιπόν καλόπιστα τους συμπαθόντες... είναι φασισμός να προπηλλακίζω και να πετάω αβγά ναι ή όχι... ποιά η διαφορά του Μπαρμπαρούση που κοπανάει Πακιστανούς από τα καλόπαιδα που προπηλλάκισαν την Σώτη... δεν μπορεί μονά ζυγά παιδάκια να είναι όλα δικά σας... δεν μιλάω για συλλογική ευθύνη όπως προβοκατόρικα όλοι οι συμπαθώντες αφήνετε να εννοηθεί, μιλάω για καταδίκη της βίας... την καταδικάζετε λοιπόν οπότε όλα όμορφα κι ωραία ή βάζετε αστερίσκους συμπλέοντας ουσιαστικά με τους φασίστες?

Η σχέση του ΟΑΚΚΕ με την ΚΝΕ είναι αυτή του φάντη με το ρετσινόλαδο και άριστα το γνωρίζεις... δεν καταλαβαίνω λοιπόν το ευφυολόγημα... αλλά και το ΚΚΕ να χαρακτήριζε πολλούς από εσάς αναρχοφασίστες δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να το χρησιμοποιήσω... άλλωστε όλοι αναρχοφασίστες πια σας λένε... ο κόσμος τόχει τούμπανο κι εσείς κρυφό καμάρι...
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
προσοχή εδώ... δεν μιλάμε για μια κοινωνική, σοσιαλιστική επανάσταση που θα σαρώσει την άρχουσα τάξη... εδώ μιλάμε για ΑΤΟΜΙΚΗ βία που δρα ανεξέλεκτα και καταντά φασιστική...
Τσάμπα τα γράφω μου φαίνεται... εσείς τον χαβά σας...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Καταδικάζω τα αυγά απ' όπου κι αν προέρχονται.
(Είναι βία τα αυγά; Γιατί δεν χρησιμοποίησε αυγά η Χρυσή Αυγή και το χόντρυνε το κόλπο με μαχαιρώματα; )
Θέλω να πω ότι τα αυγά ειναι μια από τις συνέπειες του να εκφέρεις δημόσιο λόγο με τον τρόπο που το κάνει η Σώτη και να τσουβαλιάζεις ολόκληρες κοινωνικές ομάδες άδικα. Ποιος είπε οτι η δημόσιος λόγος στερείται ευθύνης; Η Σώτη ακόμη και μετά τα αυγά και τον λογαριασμό του καθαριστηριου που ίσως πλήρωσε (αν και υποψιαζομαι ότι τα καθάρισαν οι δούλες στο αστικό της σπίτι) εξακολουθεί να έχει βήμα για να ομιλεί στην κατάπτυστη Athens Voice και Lifo καθώς και το Μεγκα, και δεν στερήθηκε το εισόδημά της. Ας είχαν βήμα για δημόσιο λόγο και τα υποκείμενα των επιθεσεων της εκτός από τις αφίσες στις κολώνες της Ιπποκρατους και της Σόλωνος και τα αυγουλάκια θα έμεναν στο σούπερμάρκετ όπου ανήκουν.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
13.046
Likes
41.135
Η Σώτη γέννησε τον Τζήμερο ή ο Τζήμερος τη Σώτη; Μνημειώδες πόνημα ¨διαννοούμενης" που αναζητά τις ρίζες του ρατσισμού "Οι άνθρωποι που κατηγορούνται για ρατσισμό ενώ δεν είναι ρατσιστές εξοργίζονται και τελικά γίνονται ρατσιστές". Η ειδικός της κοινωνικής ψυχολογίας ερμήνευσε με επιτυχία γιατί αν με κατηγορήσουν ως χορεύτρια θα αρχίσω να χορεύω μπαλέτο.

http://www.athensvoice.gr/the-paper/article/334/ανοιχτή-κοινωνία-μέχρι-ποιο-σημείο
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Εντάξη, τα είπες, ξεθύμανες, φάε μια ψαρόσουπα τώρα να σου περάσει...

Έχεις ακούσει για την λεκτική βία;
Την χρησιμοποιείς σχεδόν καθημερινά σ'αυτό το φόρουμ.
Η λεκτική βία είναι το φίμωμα της αντίθετης γνώμης και συχνά το φίμωμα του ατόμου ανεξαρτήτως γνώμης. Όχι μόνο δεν υπάρχει ή δεν προωθείται ο διάλογος, αλλά επιπλέον προσβάλλεται το πρόσωπο που μιλά ό,τι κι αν λέει. Η επίθεση γίνεται προσωπική, το αντικείμενο της συζήτησης έχει δευτερεύουσα θέση. Στόχος η μείωση της αξιοπρέπειας του άλλου με τρόπους και λεκτικά κόλπα, που προκαλούν το άτομο χωρίς να απαντούν στο ζήτημα υπό εξέταση. - See more at: http://kissmygrass.gr/2545/λεκτική-επικοινωνιακή-βία-και-πώς-την/#sthash.2uYc3aYS.dpuf
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.374
Likes
6.875
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO

Έχεις ακούσει για την λεκτική βία;
Την χρησιμοποιείς σχεδόν καθημερινά σ'αυτό το φόρουμ.
Τι ειχες τραβελστορις, τι ειχα πάντα...
και θα εχω... :-(
 

emouli

Member
Μηνύματα
1.239
Likes
3.531
Ταξίδι-Όνειρο
Καταρράκτες Βικτώρια, ε;

Έχεις ακούσει για την λεκτική βία;
Την χρησιμοποιείς σχεδόν καθημερινά σ'αυτό το φόρουμ.
Ε, τώρα λαϊκίζεις. Στους κόλπους της καλής κοινωνίας (sic), όπου καταδικάζεται η βία (από όπου κι αν προέρχεται) ονομάζεται ad hominem.:D
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.881
Likes
26.797
Ασφαλώς και έχω πρόβλημα να καταλάβω την διαστρωμάτωση της βίας... έχω μάθει να μην την ξεχωρίζω σε καλή και κακή και πάντα την καταδικάζω από όπου κι αν προέρχεται...
Πολύ ωραία... όταν η προσωπική εμπάθεια κάνει παρέα με την κομματική τύφλωση τα αποτελέσματα είναι φαιδρά... εμείς λοιπόν είμαστε φασίστες panpan και όχι η Γαρουφαλιά ε? η μανδάμ έχει δικαίωμα να βρίζει, να τσιρίζει, να κτυπάει και να έχει το ακαταλόγιστο... όχι κυρά μου... το ξαναλέω και λίγες έφαγες... ο φασισμός που εκπροσωπείς και που μερικοί εδώ μέσα εκούσια ή εκούσια επικροτούν, είναι ίδιος και χειρότερος με τον φασισμό του Κασιδιάρη... οι φασίστες μόνο από ξύλο καταλαβαίνουν έτσι δεν λέγατε τόσο καιρό? Τι έγινε τώρα που τις έφαγε η Γαρουφαλιά, αλλάξατε γνώμη και τολμάτε υποκριτές να μιλάτε για δημοκρατία ?
Μας μπερδεύεις φιλαράκι.!!!
 
Status
Κλειστό για νεότερες απαντήσεις.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
884.061
Μέλη
38.910
Νεότερο μέλος
giota789

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom