Τα καλύτερα diving spots του κόσμου

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.488
Likes
7.991
Παλάου & τα Rock Islands


Tο να καταδυθεί κανείς στα νερά στο Παλάου σημαίνει ότι θα βρεθεί αντιμέτωπος με καρχαρίες, σαλάχια Manta, δελφίνια, μπαρακούντας, θαλάσσιες χελώνες και κοπάδια τροπικών ψαριών, καθώς και ψάρια ανοιχτού πελάγους. Δεν θα πρέπει να ξεχάσουμε να αναφερθούμε τον εκπληκτικό κόσμο των θαλάσσιων μικροοργανισμών του Mandarin fish και τα πολύχρωμα θαλάσσια σαλιγκάρια εκ των οποίων λίγα έχουν καταγραφεί.
Tα πανέμορφα Rock Islands, τα οποία φαίνονται να ξεπροβάλλουν από την θάλασσα ως μία πεδιάδα πράσινων μανιταριών, ο πολιτισμός και οι μύθοι που συνοδεύουν τα νησάκια αυτά και την ζωή πάνω σε αυτά συμβάλλουν στο να κάνουν το Παλάου έναν χωρίς προηγούμενο καταδυτικό προορισμό!

Η παρακολούθηση του βυθού με μάσκα ανάμεσα από δεκάδες χιλιάδες μέδουσες (τσούχτρες) γλυκού νερού στις λίμνες με την αυτή ονομασία (jellyfish lakes)και οι καταδύσεις στα απότομα βραχώδη τοιχώματα και τα ναυάγια, οι καταδύσεις στα υποβρύχια κανάλια-περάσματα, στις μπλε τρύπες (blue holes), καθώς και τους πανέμορφους κοραλλιογενείς κήπους, θα είναι για σάς μία εμπειρία που δύσκολα θα ξεχάσετε!

Το Παλάου είναι ένα αρχιπέλαγος με 30 νησάκια, μερικά ηφαιστιογενή και άλλα από πορώδη πέτρωμα, όπως αυτά των 'Rock Islands'. Αυτή η μορφολογία της περιοχής είναι που εξασφαλίζει και την μοναδικότητα του Παλάου, τόσο πάνω από την επιφάνεια της θάλασσας, όσο και κάτω από αυτήν! Εδώ θα βρείτε λίμνες με αλμυρό νερό, (ζούγκλες) τροπικής βλάστησης, σπηλιές και βουνά που είναι καταφύγιο σε πάνω από 50 είδη πτηνών, ακόμη κροκόδειλους, πάνω από 1500 είδη ψαριών και 700 είδη κοραλλιών.


 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Ενδιαφέρον. George, OK, εσείς είχατε πάει σε liveaboard trip, αλλά έχει να μείνεις κάπου στη στεριά ή είναι κάπου στο θεό?
φτασαμε χουργκαντα και απο εκει μας πηρε το mini bus και ταξιδευαμε 3 ωρες στην ερημο. φτασαμε στις 02.00 σε ενα μερος πιο νοτια απο marsa alam που ειναι κατι σαν αγκυροβολιο για τα σκαφη αυτα. μπηκαμε σε κατι φουσκοτα μικρα που μας μετεφεραν στο σκαφος μαζι με τον εξοπλισμο μας. αφου πεσαμε για υπνο ξεροι ξυπνησαμε στην μεση του πουθενα. μετα το πρωινο πιασαμε ¨δουλεια΄΄.....
εγερτηριο 5.15 πρωτη βουτια στις 6 και τελευταια με την δυση του ηλιου. δηλαδη νυτερινη(οτι πιο ομορφο εχουν δει τα ματια μου). συνολικα 3-4 βουτιες την ημερα.

στο marsa alam εχει να μεινεις αλλα δεν ξερω αν θα αξιζει για καποιον που δεν κανει καταδυσεις. αν θελεις παντος υπαρχει ενα μερος νωμιζω ακομα πιο νοτια που μενεις σε καλυβες (οργανωμενες) και μπορεις να κανεις σνορκελιγκ απο παραλια. εκει ομως ειναι η απολυτη ερημια. μολις βρω το λινκ θα το στειλω. η επομενη φορα που θα παω ερυθρα θα ειναι εκει.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Στο marsa Alam είχα μείνει στο iberotel lamaya. Εννοούσα εαν έχει νοτιότερα προς το st' johns reef.
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης
Στο marsa Alam είχα μείνει στο iberotel lamaya. Εννοούσα εαν έχει νοτιότερα προς το st' johns reef.
Δεν ξερω. αν θελεις μπορω να μαθω απο εναν φιλο που ειναι γνωστης της περιοχης.
αν και οποτε σε ενδιαφερει πες μου. ο φιλος ειναι επαγγελματιας στους καταδυτικους προορισμους και θα μαθουμε στα σιγγουρα.
στο marsa alam πως ηταν?? εκτως απο το ταξιδι που εκανα εκει (liveaboard) to 2007 εχω παει και 2 ακομα φορες 1999&2000 στην χουργκαντα σε ξενοδοχειο και καναμε καταδυτικες εκδρομες ημερησιες. η χουργκαντα τοτε ηταν εντελως διαφορετικη απο καιρο κλπ. ηταν πολυ λιγοτερο 'αναπτυγμενη' σε σχεση με τις αλλες πολεις. εμενα μου αρεσε αυτο φυσικα.
παντος σου λεω το σιγουρο ειναι οτι αν καταφερω παλι να παω αιγυπτο για καταδυσεις θα παω πολυ νοτια στο καμπινγκ με τις καλυβες. δεν θελω καθολου μα καθολου ΄πολιτισμο'. το μονο που θελω για οσες μερες κατσω εκει ειναι την μπουκαλα(την καταδυτικη) μου γεματη και ησυχια:):)
να σε ρωτησω... ειπες οτι η κοπελια σου κανει καταδυσεις. εσυ πως και δεν κολησες το μικροβιο??
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Δεν κανω καταδυσεις, μονο με τη μασκα βουτω, και δεν εχω και ιδιαιτερη πειρα απο τα πιο καταλληλα μερη για diving και snorkelling. οποτε οτιο κι αν γραψω το αξιολογειτε σχετικα.
Φετος το Μαρτη ημουν στη Marsa Alam και μαλιστα στο Ιberotel Coraya, διπλα στο Lamaya. Εκανα snorkelling στο dophing house και μου αρεσε το γεγονος οτι ημουν σε υφαλο, ενθουσιαστηκα με τα απειρα ειδη κοραλιων καθως και με τα δελφινια που περνουσαν ωρες ωρες απο διπλα σου, αλλα πιο πολυ με ειχαν εντυπωσιασει παλιοτερα κατι νησακια στο Ομαν τα Daymaniyat Islands Nature Reserve. Για να πας εκει παιρνεις ενα ειδος αδειας. Ειδα απειρες θαλασσιες χελωνες, τις οποιες ακολουθουσα κολυμπωντας οσο με αφηναν, σαλαχια, μπαρακουντα, parrot fish, εναν μικρο λευκο καρχαρια, και μικροσκοπικα ασημενια ψαρακια σχεδον διαφανα τα οποια πηγαιναν ολα μαζι σαν κοπαδι. Βρεθηκα αναμεσα του και ειχα την αισθηση οτι κολυμπουσα σε λιωμενο ασημι. Ηταν το κατι αλλο, μου εμεινε αξεχαστη η εμπειρια. [FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif][FONT=Verdana, Arial, Helvetica, sans-serif]
 
Last edited by a moderator:

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Δεν ξερω. αν θελεις μπορω να μαθω απο εναν φιλο που ειναι γνωστης της περιοχης.
αν και οποτε σε ενδιαφερει πες μου. ο φιλος ειναι επαγγελματιας στους καταδυτικους προορισμους και θα μαθουμε στα σιγγουρα.
στο marsa alam πως ηταν?? εκτως απο το ταξιδι που εκανα εκει (liveaboard) to 2007 εχω παει και 2 ακομα φορες 1999&2000 στην χουργκαντα σε ξενοδοχειο και καναμε καταδυτικες εκδρομες ημερησιες. η χουργκαντα τοτε ηταν εντελως διαφορετικη απο καιρο κλπ. ηταν πολυ λιγοτερο 'αναπτυγμενη' σε σχεση με τις αλλες πολεις. εμενα μου αρεσε αυτο φυσικα.
παντος σου λεω το σιγουρο ειναι οτι αν καταφερω παλι να παω αιγυπτο για καταδυσεις θα παω πολυ νοτια στο καμπινγκ με τις καλυβες. δεν θελω καθολου μα καθολου ΄πολιτισμο'. το μονο που θελω για οσες μερες κατσω εκει ειναι την μπουκαλα(την καταδυτικη) μου γεματη και ησυχια:):)
να σε ρωτησω... ειπες οτι η κοπελια σου κανει καταδυσεις. εσυ πως και δεν κολησες το μικροβιο??
Πολύ θα ήθελα αλλά έχω χρόνιο μπούκωμα, μάλλον χρόνια ιγμορίτιδα οπότε δεν μπορώ να πάρω ανάσα από την μύτη. Είχα κάνει και επέμβαση για διάφραγμα αλλά δεν πολυπέτυχε. Τέλως πάντων, συμβιβάζομαι με πολλές ώρες snorkeling. Τουλάχιστον, η καλή μου το εξασκεί το χόμπυ, οπότε την ακολουθώ.
Στο marsa alam, δεν υπήρχε τίποτα άλλο πέρα από το ξενοδοχείο που έμενες, η απόλυτη έρημος. Μείναμε μια εβδομάδα στο lamaya (ΈΡΣΗ, πιστεύω ότι σου άρεσε το ξενοδοχείο, εμείς το καταχαρήκαμε), όπου εγώ ξεσκίστηκα στο snorkeling και η κοπελιά στο diving. Πήγαμε σε δυο ημερήσιες, εκ των οποίων στην μια, είδε και το dugong, ενώ τις άλλες μέρες έκανε στο house reef, το οποίο ήταν εκπληκτικό.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Πραγματι το ξενοδοχειο ηταν μια κουκλα. Το house reef ειναι το Dolphin House; Μια χαρα εκανα snorkeling και στην αποβαθρα μπροστα στο Lamaya, ειχε ενα σωρο ψαρια, καθε φορα που ειχα διαθεση τσουπ μεσα στη θαλασσα και πληθος τα πολυχρωμα ψαρια μπροστα μου!
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Πραγματι το ξενοδοχειο ηταν μια κουκλα. Το house reef ειναι το Dolphin House; Μια χαρα εκανα snorkeling και στην αποβαθρα μπροστα στο Lamaya, ειχε ενα σωρο ψαρια, καθε φορα που ειχα διαθεση τσουπ μεσα στη θαλασσα και πληθος τα πολυχρωμα ψαρια μπροστα μου!
Οχι βρε, εννοούσα το reef μπροστά στο ξενοδοχείο, στην αποβάθρα.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Οχι βρε, εννοούσα το reef μπροστά στο ξενοδοχείο, στην αποβάθρα.
A! Γιατί μπερδεύτηκα με το Dolphin House που κάναμε μια ημερήσια εκδρομη. Εκεί είχαμε την τύχη να πάεσουμε πάνω σε κοπάδια από δελφίνια και το απολαύσαμε!
 

george diver

Member
Μηνύματα
115
Likes
15
Ταξίδι-Όνειρο
Στούς βυθούς ολης της γης


ριξτε μια ματια. ειναι απο το liveaboard στα saint john's reefs το 2007.
καπου εκει μεσα ειμαι και εγω
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.439
Μέλη
38.896
Νεότερο μέλος
η μεγάλη η ζωή

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom