Τα κουφά της αφηρημάδας...και γκάφας.....

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και ναι λοιπόν έφαγα που να τολμήσω σε τόσο ηλεκτρισμένη ατμόσφαιρα να φέρω αντιρρήσεις, τρυφερά φιλετάκια με σιρόπι, ψάρι με μαγιονέζα και κανταΐφι, ακόμα μου έρχεται να ξεράσω.
Αχ τι μου θυμησες τωρα! Διαθετουμε ως οικογενεια (ολοι μαζι) υπερενενηντακοτουτη θεια, μητερα, γιαγια την οποια αγαπαμε ολοι μας παρα πολυ. Η εν λογω θεια μου εχει παθος με την μαγειρικη και τη ζαχαροπλαστικη. Παντα υπαρχει κατι στο σπιτι να τραταρει τον απροσμενο επισκεπτη. Ο εγγονος της εμφανιζεται μια ημερα να της κανει επισκεψη και η ιδια εχει ετοιμασει να του προσφερει λουκουμαδες μια που ξερει οτι τους λατρευει. "Πηγαινε να τους βαλεις μονος σου. Ειναι στην κουζινα και το σιροπι στη μικρη κατσαρολα" του λεει.
Ο νεος πηγαινει στην κουζινα, ανακαλυπτει τους λουκουμαδες μεσα σε ενα πυρεξ στο φουρνο βαζει και απο πανω σιροπι, φτιαχνει και ενα τσαι και με το δισκο του γυριζει στο σαλονι για να δει τη γιαγια του. Δοκιμαζει τον λουκουμα ενωπιον της γιαγιας και δυστυχως ο λουκουμας ειναι λυσσα στο αλατι και τα πραγματα εχουν γινει χειροτερα με τον φριχτο συνδυασμο του θυμαρισιου μελιου απο πανω. Ο νεος, ευγενης και με τροπους, δε θελει να κακοκαρδισει τη γιαγια του η οποια απ' οτι φαινεται λογω ηλικιας, εχει αρχισει να ξεκουτιαινει και αντι για ζαχαρι βαζει αλατι στους λουκουμαδες, οποτε τι να κανει; τους τρωει οπως οπως πινοντας αφθονο τσαι. "Πως ειναι οι λουκουμαδες; Τους πετυχα οπως σου αρεσουν;" ρωταει με ενδιαφερον η στοργικη γιαγια. "Καταπληκτικοι οπως παντα." απαντα με βαρια καρδια (και στομαχι) ο νεος. Κακην κακως τους τρωει ολους -ειχε βαλει και πολλους γιατι του αρεσουν ειπαμε- και πλεον η γιαγια σηκωνεται να παει αυτη το δισκο στην κουζινα. Μολις εχει μπει στην κουζινα ο νεος ακουει να του φωναζει: "Μα παιδακι μου εσυ εφαγες τον μπακαλιαρο που ειχα τηγανισει για το βραδι με μελι...." και μετα συμπληρωνει" Μα πως δεν το πηρες χαμπαρι; Λυσα θα ηταν! Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα; αν συνεχιστει αυτο, ισως θα πρεπει να το κοιταξεις..."
 
Last edited by a moderator:

astral

Member
Μηνύματα
776
Likes
139
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Αργεντινή
Ο νεος, ευγενης και με τροπους, δε θελει να κακοκαρδισει τη γιαγια του η οποια απ' οτι φαινεται λογω ηλικιας, εχει αρχισει να ξεκουτιαινει και αντι για ζαχαρι βαζει αλατι στους λουκουμαδες, οποτε τι να κανει; τους τρωει οπως οπως πινοντας αφθονο τσαι. ....................... Μολις εχει μπει στην κουζινα ο νεος ακουει να του φωναζει: "Μα παιδακι μου εσυ εφαγες τον μπακαλιαρο που ειχα τηγανισει για το βραδι με μελι...." και μετα συμπληρωνει" Μα πως δεν το πηρες χαμπαρι; Λυσα θα ηταν! Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα; αν συνεχιστει αυτο, ισως θα πρεπει να το κοιταξεις..."
:haha::haha::haha::haha:
Τελικά η γιαγιά τα έχει τετρακόσια, έτσι? Για τον εγγονό, επιφυλάσσομαι :haha::bleh:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
στιγμη αφηριμαδας και ηλιθιοτητας μαζι.....
ειμαι στην ταβερνα που εχουμε και παω να ζεστανω μια κατσαρολα με φαγητο.
μου μιλαει η μαγειρισσα αλλα εγω στον κοσμο μου,αναβω το γκαζι,αναβω και το ματι του καυστηρα και γινομαι παραναλωμα!!!ευτυχως βρηκα μια πετσετα και κουκουλωθηκα και εσβησα.αποτελεσμα?τα μαλλια μου ας μην το συζητησουμε,σαν φανταρος κουρευτηκα ευτυχως το προσωπο την αρπαξε λιγο και ετσι με μερικες κρεμες μερικες μερες ηταν οκ.
η αμοιρη η μαγειρισσα μου ελεγε οτι εχουμε αλλαξει τα γκαζια οταν εγω δεν την ακουγα........
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Μολις εχει μπει στην κουζινα ο νεος ακουει να του φωναζει: "Μα παιδακι μου εσυ εφαγες τον μπακαλιαρο που ειχα τηγανισει για το βραδι με μελι...." και μετα συμπληρωνει" Μα πως δεν το πηρες χαμπαρι; Λυσα θα ηταν! Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα; αν συνεχιστει αυτο, ισως θα πρεπει να το κοιταξεις..."

:haha::haha::haha::haha::haha: :clap::clap: ήρωας, ήρωας ! Μα τόση ευγένεια πια !:haha::haha:
 

eva kas

Member
Μηνύματα
961
Likes
225
Επόμενο Ταξίδι
οσο πιο μακρια γινεται!
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτικη + Αρκτικη
Αχ τι μου θυμησες τωρα! Διαθετουμε ως οικογενεια (ολοι μαζι) υπερενενηντακοτουτη θεια, μητερα, γιαγια την οποια αγαπαμε ολοι μας παρα πολυ. Η εν λογω θεια μου εχει παθος με την μαγειρικη και τη ζαχαροπλαστικη. Παντα υπαρχει κατι στο σπιτι να τραταρει τον απροσμενο επισκεπτη. Ο εγγονος της εμφανιζεται μια ημερα να της κανει επισκεψη και η ιδια εχει ετοιμασει να του προσφερει λουκουμαδες μια που ξερει οτι τους λατρευει. "Πηγαινε να τους βαλεις μονος σου. Ειναι στην κουζινα και το σιροπι στη μικρη κατσαρολα" του λεει.
Ο νεος πηγαινει στην κουζινα, ανακαλυπτει τους λουκουμαδες μεσα σε ενα πυρεξ στο φουρνο βαζει και απο πανω σιροπι, φτιαχνει και ενα τσαι και με το δισκο του γυριζει στο σαλονι για να δει τη γιαγια του. Δοκιμαζει τον λουκουμα ενωπιον της γιαγιας και δυστυχως ο λουκουμας ειναι λυσσα στο αλατι και τα πραγματα εχουν γινει χειροτερα με τον φριχτο συνδυασμο του θυμαρισιου μελιου απο πανω. Ο νεος, ευγενης και με τροπους, δε θελει να κακοκαρδισει τη γιαγια του η οποια απ' οτι φαινεται λογω ηλικιας, εχει αρχισει να ξεκουτιαινει και αντι για ζαχαρι βαζει αλατι στους λουκουμαδες, οποτε τι να κανει; τους τρωει οπως οπως πινοντας αφθονο τσαι. "Πως ειναι οι λουκουμαδες; Τους πετυχα οπως σου αρεσουν;" ρωταει με ενδιαφερον η στοργικη γιαγια. "Καταπληκτικοι οπως παντα." απαντα με βαρια καρδια (και στομαχι) ο νεος. Κακην κακως τους τρωει ολους -ειχε βαλει και πολλους γιατι του αρεσουν ειπαμε- και πλεον η γιαγια σηκωνεται να παει αυτη το δισκο στην κουζινα. Μολις εχει μπει στην κουζινα ο νεος ακουει να του φωναζει: "Μα παιδακι μου εσυ εφαγες τον μπακαλιαρο που ειχα τηγανισει για το βραδι με μελι...." και μετα συμπληρωνει" Μα πως δεν το πηρες χαμπαρι; Λυσα θα ηταν! Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα; αν συνεχιστει αυτο, ισως θα πρεπει να το κοιταξεις..."

χχαχαχαχαχαχ!απιστευτο!του τον ειπε και η γιαγια!:clap:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
"Πως ειναι οι λουκουμαδες; Τους πετυχα οπως σου αρεσουν;" ρωταει με ενδιαφερον η στοργικη γιαγια. "Καταπληκτικοι οπως παντα." απαντα με βαρια καρδια (και στομαχι) ο νεος. ................
Μολις εχει μπει στην κουζινα ο νεος ακουει να του φωναζει: "Μα παιδακι μου εσυ εφαγες τον μπακαλιαρο που ειχα τηγανισει για το βραδι με μελι...." και μετα συμπληρωνει" Μα πως δεν το πηρες χαμπαρι; Λυσα θα ηταν! Μηπως υπαρχει καποιο προβλημα; αν συνεχιστει αυτο, ισως θα πρεπει να το κοιταξεις..."

Ξεράθηκα στα γέλια :haha::haha:...... απροσδόκητο το τέλος :clap::clap::clap::clap:
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ταξίδι-Όνειρο
...Ιθάκη...
Οντως! Ενιοτε ειμεθα και ευγενικο σοι!

Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει μόνο μια λεπτή γραμμή ανάμεσα στον ηρωισμό και την βλακεία. Μάλλον ο νεαρός συγγενής σου θα το έγραψε.
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Κάπου είχα διαβάσει ότι υπάρχει μόνο μια λεπτή γραμμή ανάμεσα στον ηρωισμό και την βλακεία. Μάλλον ο νεαρός συγγενής σου θα το έγραψε.
Αφου εφαγε τους μπακαλιαρολουκουμαδες! :haha:
 

malysa

Member
Μηνύματα
1.047
Likes
1.827
Επόμενο Ταξίδι
έλα μου ντε...
Ταξίδι-Όνειρο
3η βραχονησίδα αριστερά
Αφου εφαγε τους μπακαλιαρολουκουμαδες! :haha:
Ερση μου, ένα μόνο λάθος έκανε ο νέος....
δεν ζήτησε και παγωτό ....
αν είχαν παγωτό πάνω, μια χαρά θα ΄ταν οι μπακαλιαρολουκουμάδες :clap:

Πάντως και εγώ έχω πέσει στη α΄φάση του συμβάντος... λουκουμάδες με αλάτι........:haha::haha:

.... ααα και κάτι άλλο.... ο καφές με το αλάτι δεν πίνεται αδελφάκι μου.....

την έχω γλυτώσει τα τελευταία χρόνια, γιατί πλέον τον ελληνικό μου, τον πίνω σκέτο :haha::shock:

Υ.Γ.
Μιας και δεν φοβάμαι και γω να "τσαλακωθώ" και αριθμώ τις γκάφες μου, μετά από μία τέτοια, ελέχθει το παρακάτω (από την αδελφή μου) :
"τι πτυχίο είπαμε ότι πήρες ???".
...εεεε και ξεράθηκα στα γέλια.... μετά ξέχασα και αυτά τα λίγα που θυμόμουν....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.378
Likes
6.910
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
προσγειωνόμαστε στο Wien Schwechat πέρσι τέλη Απριλίου και κατευθυνόμαστε προς τον σταθμό τρένων για να πάμε προς το κέντρο.

έρχεται ένα τρένο, προαστιακός, η γραμμή Σ8 ενώ αναμέναμε την Σ7. Μπαίνουμε στον συρμό Σ8, μένοντας με την απορία αν έχουμε μπει στο σωστό τρένο...
Τελικά κατεβαίνουμε στο σωστό σταθμό αλλά χωρίς την αποσκευή λόγω αφηρημάδας!
Η συνέχεια της ιστορίας εδώ:
http://www.travelstories.gr/%E5%F5%...%F5%F0%DC%F1%F7%E5%E9-%E5%EB%F0%DF%F2;-2.html

Οι παλιές καραβάνες του φόρουμ θα θυμούνται:haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.288
Μέλη
38.934
Νεότερο μέλος
msayath

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom