Τα κουφά της αφηρημάδας...και γκάφας.....

toula

Member
Μηνύματα
29
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
????
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
σηκώνομαι φτιάχνω καφέ βιαστικά βιαστικά να προλάβω να πιω μια γούλια και αντί να τον βάλω στην κούπα τον έριξα στο πιατάκι και τα έκανα όλα χάλια. Άλλη γκάφα ετοιμάζομαι τελευταία στιγμή να φύγω πάω να βάλω κολόνια και για κάποιο περίεργο λόγο την ψέκασα στα μάτια μου. Φεύγω βιαστικά από το σπίτι και είμαι σίγουρη ότι Κιέτι ξέχασα ξανά γυρνώ και αντί να πάρω λεφτά πηρά το μολυβί ματιών . Από γκάφες άλλο τίποτα ….
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Το παλαι ποτε για να παρεις διαβατηριο τα πραγματα ηταν απλα: πηγαινες στην νομαρχια, υπεγραφες μια αιτηση, πληρωνες κανα παραβολο, εφερνες κανα δυο φωτογραφιες και το παλιο σου διαβατηριο και με την ταυτοτητα σου σε κανα δυο ημερες επαιρνες το διαβατηριο. Ακομη πιο ευκολα τα πραγματα ηταν για εμας που ειχαμε το σχετικο γραφειο των διαβατηριων μεσοτοιχια με το σπιτι μας. Μια ωραια ημερα σε μια αυθορμητη φαση ανεβαινουμε τα σκαλια της υπηρεσιας προκειμενου να βγαλουμε διαβατηριο. Μονοι μας στην υπηρεσια: εμεις και ο υπαλληλος. Ευτυχως δηλαδη δεν υπηρξαν και αλλοι μαρτυρες αυτης της σκηνης. Μας δινει να συμπληρωσουμε την αιτηση. Ονομα, επωνυμο, ονομα πατρος, ονομα μητρος κλπ! Ε λοιπον σε αυτο το τελευταιο κολαει ο αφεντης: "Ερση" αναφωνει ενωπιον του διοικητικου οργανου "πως την λενε την μανα μου;" Ξερη εγω: "Χρυσανθη οπως ακριβως και την κορη μας" ανταπαντω, βλεποντας εμπροσθεν μου το νυσταλαιο οργανον να μπαινει σε λειτουργια σιγα σιγα και να αρχιζει να αναρωτιεται αν βρισκεται ενωπιον περιπτωσεως απατεωνος τινος ο οποιος ηρθε με ψευδη δικαιολογητικα προκειμενου να εκδοσει πετσινο διαβατηριο, η προκειται για μια ακομη περιπτωση κλασικου ηλιθιου. "ε που να θυμαμαι το ονομα" ανταπανταει ο αφεντης "εγω μαμα τη φωναζω". Ο υπαλληλος ησυχασε: προφανως ειχε να κανει με ηλιθιο.
 

Vivianaki

Member
Μηνύματα
292
Likes
45
Ταξίδι-Όνειρο
Πραγματοποιήθηκε :D
Δεν θα το χαρακτήριζα ακριβώς αφηρημάδα,καλύτερα σκανταλιά με δόση αφηρημάδας. Όταν ήμουν 11-12 χρονών, έρχεται η μαμά μου από τη δουλειά, πάω να την αγκαλιάσω -και καλά-,κρατώντας ένα μεγάλο αυτοκόλλητο στην παλάμη μου αναποδα.:bleh:Την αγκαλιάζω,κ τσακ κολλιέτιαι το αυτοκόλλητο στην μπλούζα.Το έκανα για πλάκα με σκοπό να δω αν θα το πάρει χαμπάρι,πήγα στο δωμάτιο μου γελούσα κτλ...(μικρή όλο τέτοιες χαζομάρες έκανα για να γελάω).Μπαίνω για μπάνιο,και χωρίς να μου πει τίποτα εκείνη βγαίνει έξω να πάρει ψωμί!:shock: Βγαίνω από το μπάνιο και συνειδητοποιώ ότι λείπει!!!!!:shock:Μετά απο 5-8 λεπτά επιστρέφει,με το αυτοκόλλητο ακόμα κολλημένο στην μπλούζα απο πίσω. Από την μια είχα πεθάνει στα γελιά,από την άλλη ακόμα και σήμερα που το θυμάμαι αισθάνομαι τύψεις που έκανα κάτι τέτοιο στην μαμά μου και βγήκε στο δρόμο έτσι και έγινε ρεζίλι!Και μου λεγε ''γι'αυτό με κοιτούσαν καλα καλα''??:haha:.Ευτυχώς δεν με είχε μαλώσει,αλλα μου το είχε ανταποδώσει με άλλη φάρσα.Το ξέρω ότι ήταν τελειώς βλακεία,αλλά εμένα μου άρεσε να τους πειράζω.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Το παλαι ποτε για να παρεις διαβατηριο τα πραγματα ηταν απλα: πηγαινες στην νομαρχια, υπεγραφες μια αιτηση, πληρωνες κανα παραβολο, εφερνες κανα δυο φωτογραφιες και το παλιο σου διαβατηριο και με την ταυτοτητα σου σε κανα δυο ημερες επαιρνες το διαβατηριο. Ακομη πιο ευκολα τα πραγματα ηταν για εμας που ειχαμε το σχετικο γραφειο των διαβατηριων μεσοτοιχια με το σπιτι μας. Μια ωραια ημερα σε μια αυθορμητη φαση ανεβαινουμε τα σκαλια της υπηρεσιας προκειμενου να βγαλουμε διαβατηριο. Μονοι μας στην υπηρεσια: εμεις και ο υπαλληλος. Ευτυχως δηλαδη δεν υπηρξαν και αλλοι μαρτυρες αυτης της σκηνης. Μας δινει να συμπληρωσουμε την αιτηση. Ονομα, επωνυμο, ονομα πατρος, ονομα μητρος κλπ! Ε λοιπον σε αυτο το τελευταιο κολαει ο αφεντης: "Ερση" αναφωνει ενωπιον του διοικητικου οργανου "πως την λενε την μανα μου;" Ξερη εγω: "Χρυσανθη οπως ακριβως και την κορη μας" ανταπαντω, βλεποντας εμπροσθεν μου το νυσταλαιο οργανον να μπαινει σε λειτουργια σιγα σιγα και να αρχιζει να αναρωτιεται αν βρισκεται ενωπιον περιπτωσεως απατεωνος τινος ο οποιος ηρθε με ψευδη δικαιολογητικα προκειμενου να εκδοσει πετσινο διαβατηριο, η προκειται για μια ακομη περιπτωση κλασικου ηλιθιου. "ε που να θυμαμαι το ονομα" ανταπανταει ο αφεντης "εγω μαμα τη φωναζω". Ο υπαλληλος ησυχασε: προφανως ειχε να κανει με ηλιθιο.
Θεός! :haha::haha::haha:
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Παρακαλώ την εξαίρετη φίλη μου και αρχική πόστερ, να συμπεριελάβει στον τίτλο και τις περιπτώσεις "γκάφας". Μόνο τότε θα μιλήσω, και έχω να πω πολλάααααα. Αυτό το ζητώ φυσικά ταπεινά αλλά και υστερόβουλα παράλληλα σκεπτόμενη, διότι αν προστεθεί και αυτή η "προοπτική" έχει να πέσει πολύ γέλιο , αλλά και διότι υπάρχει διεύρυνση των οριζόντων. Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων αν και προειδοποιώ ότι ίσως υπάρξει μονοπώλειο εμπειριών εκ μέρους μου (είμαι δυνατή στον τομέα γκάφας και δεν ντρέπομαι να το πω)
Πού είστε Madame; νομίζετε ότι θα τη βγάλετε καθαρή με 1 ιστορία και μόνο; Εδώ μας τάξατε πολλές και περιμένουμε εναγωνίως... :clap:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Καλά. Θα πω άλλο ένα. Κυριακή απόγευμα. Εχουμε γάμο. Ετοιμαζόμαστε, ντυνόμαστε αρωματιζόμαστε, και πάμε στην εκκλησία που θα τελεστεί το μυστήριο. Αφήνουμε το δώρο, παρακολουθούμε όσο μπορούμε την λειτουργία , -καλά καλά η αλήθεια είναι ότι βγαίνουμε στο προαύλιο για 7-8 τσιγάρα- και όταν τελειώσει το μυστήριο μπαίνουμε και εμείς στην σειρά να ευχηθούμε.
Εντύπωση μας είχε κάνει ότι δεν βλέπαμε κανένα γνωστό.
Είχαμε αρχίσει και κουτσομπολεύαμε
Τον είδες τον τάδε? όχι, ούτε εγώ, φαίνεται θα έχουν τσακωθεί... κλπ κλπ.
Οταν φτάσαμε μπροστά στην νύφη και τον γαμπρό, διαπιστώνουμε ότι πρόκειται περί αγνώστων...... Πρώτη φορά τους βλέπαμε στην ζωή μας!!!
Τους χαιρετίσαμε φυσικά (να ζήσετε, να ζήσετε, να τους χαίρεστε και άλλα πρωτότυπα), τους αφήσαμε και το δώρο, πως να έχεις τα μούτρα να το ζητήσεις πίσω? και φύγαμε.
Ειχαμε κάνει λάθος την εκκλησία. Από τότε διπλοτσεκάρουμε.....

υγ Ευτυχώς που δεν πήγαμε και στο "τραπέζι". Θα μας έβλεπαν στο βίντεο μετά το ζευγάρι και θα έλεγε, μωρέ ποιοί είναι τούτοι?
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
καλη μας διμ κιρ,
νομίζω οτι είσαι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το όσκαρ γκάφας:haha::bleh:
με 2 μάλιστα συμμετοχές:
1) παρούσα σε λάθος γάμο!
2) εκπληξη τρανή, στο μαγαζί

μηπως να ξεκινούσε καμια ψηφοφορία: ψηφίστε την απολαυστικότερη γκάφα; :roll:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
καλη μας διμ κιρ,
νομίζω οτι είσαι το αδιαφιλονίκητο φαβορί για το όσκαρ γκάφας:haha::bleh:
με 2 μάλιστα συμμετοχές:
1) παρούσα σε λάθος γάμο!
2) στο μαγαζί μόνο με το βρακί!

μηπως να ξεκινούσε καμια ψηφοφορία: ψηφίστε την απολαυστικότερη γκάφα; :roll:
Το απομυθοποίησες τελείως!!! Οταν μιλάς για φαβορί φιλε Θανο δεν χρησιμοποιείς φράσεις του στυλ "στο μαγαζί με το βρακί"!
Το λες πιο κομψά, για να μην μου αφαιρέσεις το glamur!!! Δείξε έλεος!!!
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Εξαδερφος: ο πατερας του νεου με τους λουκουμαδες. Προσκεκλημενος αρχες του 1990 στην Μοσχα σε ενα συνεδριο. Εκει γινεται το απολυτο μπαχαλο λογω πολιτικων μεταβολων με προσωπικη του συνεπεια να μην μπορει να βρει εστιατοριο ανοιχτο να φαει. Μεχρι που του ψιθυριζουν το μυστικο: "θα πεις σε καποιον ταξιτζη να σε παει καπου να πας". Οπερ και εγενετο: Το ταξι δρομο παιρνει, δρομο αφηνει και φθανει σε ενα ξενοδοχειο. Ο εξαδερφος μετα της γυναικος του. Ολιγον ξαφνιασμα καθοτι και στο δικο τους ξενοδοχειο πενταστερο που τους ειχαν κλεισει απο το συνεδριο τα εστιατορια δε λειτουργουσαν για αδιευκρινιστες αιτιες. Τελος παντων τους αφηνει ο ταξιτζης για λιγη ωρα μεσα στο ταξι και εξαφανιζεται: εμφανιζεται σε λιγο με εναν maitre με φρακο, ψαλιδωτη ουρα κλπ. Ο ταξιτζης λεει οτι θα πρεπει να πληρωσουν τον maitre προκαταβολικα εκει μπροστα του και οτι προκειται περι μπουφε, οποτε μπορουν να φανε οτι και οσο θελουν. Λιγο ξαφναστηκαν με αυτην τη συνδιαλλαγη, θεωρησαν ομως οτι ο ταξιτζης ηθελε να ειναι μπροστα ωστε να ξερει ποσα χρηματα κατεβαλλαν, για να μπορει κατοπιν να εισπραξει την προμηθεια του και πολυ πεινασμενοι οντες τα εδωσαν. Το ποσο δεν ηταν και πολυ μεγαλο αλλωστε. Ο maitre τους παιρνει, τους ανεβαζει σε μια χρυσοποκιλτη αιθουσα οπου υπηρχε ορχηστρα, καλοντυμενος κοσμος, πλουσιος μπουφες με απιθανες ποσοτητες χαβιαριου και αλλων πανακριβων εδεσματων κρασιων και σαμπανιας. Εκεινο που τους ξενισε ηταν οτι υπηρχαν μονο ροτοντες των 8-10 ατομων. Ο maitre τους βολεψε σε ενα τραπεζι αναμεσα σε κοσμο που τους κοιτουσαν με εμφανη περιεργεια αλλα λογω ελλειψης γλωσσας απλως τους εγνεφαν χαμογελωντας. Συν το χρονω ο κοσμος αρχισε να γινεται ολο και πιο θορυβωδης: προποσεις γινοντουσαν, γελια και φωνες ακουγονταν, χορος εδινε και επαιρνε. Μονο ομως οταν βγηκε η γαμηλια τουρτα καταλαβαν που βρισκοντουσαν....
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.372
Likes
6.870
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
αντε καλά! :cool:
διορθώθηκε!
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.836
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom