Τα παράξενα

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Και φανταζομαι επλενε μονο τα τα πιατα της μαμας και του μωρου...!!
Εννοειται! Αντιστοίχως έβαζε στο πλυντήριο μόνο τα ρούχα της μητέρας και του παιδιού. Τα ρούχα του άντρα της τα έβαζε μόνη της η λεχώνα στο πλυντηριο!
Καλά για σίδερο δε συζητάμε!
Η φίλη μου μου έλεγε οτι ήταν τρελοκομείο: και οι δύο γυναίκες έκαναν τις ίδιες δουλειές επί δύο. Καθόλου δεν την ξεκούρασε το πρόγραμμα! Ευτχώς που σε λίγες μέρες ήρθε η περίφημη ελληνιδα μάνα-γιαγιά και ανέλαβε καθήκοντα σοβαρά και όχι χαζά τις μισές δουλειές.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Παντως σε αυτες τις χωρες ειναι πολυ κερδοφορο επαγγελμα να εισαι μητερα.
Ειδα τα επιδοματα και τις αδειες μητροτητας και επαθα πλακα
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Τίποτα δεν είναι τυχαίο: γι αυτό έχουμε έναν από τους χαμηλότερους δείκτες γεννητικότητας στην Ευρώπη.
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Ωραιο θεμα tita.
Φίλη Ιταλίδα που ζει στο Ροτερνταμ μου λεγε πως οι Ολλανδοι δυσκολεύονται να διαχειριστουν καταστάσεις κρίσης ( ασυνήθιστες). Επειδή η κοινωνια τους ειναι πολύ οργανωμενη και επειδή εχουν απεριοριστη εμπιστοσύνη στις αρχές. της πολιτείας τους.
Κατι που μου χε κάνει εντυπωση ηταν η προθυμία με την οποια μας εξυπηρετουσαν οι οδηγοι των αστικών λεωφορειακών γραμμών.
Γινόταν εργα στο κέντρο της πόλης και ειχαν αλλάξει πολλά δρομολογια και στάσεις. Οι οδηγοι λοιπόν με πολλή ευγενεια και χωρις καμιά βιασυνη μας ενημερωναν, ενω και οι επιβάτες περιμεναν αδιαμαρτύρητα.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Αν και είναι αδύνατο να καταγράφω όλα αυτά που συμβαίνουν καθημερινά, τώρα που έχω το χρόνο ας προσθέσω μερικά ακόμα:

Μου είχαν πει ότι στην υπαίθρια αγορά του Waterlooplein μπορείς να βρεις ό,τι βάζει ο νους σου. Αν και ειχα προετοιμαστεί θεωρητικά, στην πράξη εξεπλάγην. Κάποια από τα πιο παράξενα πράγματα που δεν περίμενα με τίποτα να δω να πωλούνται εκεί σε μεγάλες ποσότητες ήταν: αντισφυξιογόνες μάσκες (καμιά 20αρια), ναυτικά καπέλα(καμιά 50αριά), κάρτες χρησιμοποιημένες (δλδ ευχές και γράμματα από πίσω) και παλιές φωτογραφίες (καμια 100άρα σίγουρα). Α ναι, και κάθε λογής ρούχα. Παλιά κουστούμια, νυφικά και παράξενα ρούχα που λες "ποιό καρναβάλι ντύνεται έτσι;"


Ένα άλλο που ακόμα δεν το έχω καταλάβει, είναι η λογική τους στα χρήματα. Είναι γνωστοί για την τσιγκουνιά τους, αλλά μερικές φορές με προβληματίζουν. Σας είχα πει που μου ειχε κανει εντύπωση που έχουμε στο ισόγειο θερμός με δωρεάν καφέ και τσάι. Δίπλα από αυτές, υπάρχει μηχάνημα για καφέ, σοκολάτα, τσάι κλπ. Μερικοί φοιτητές για κάποιο λόγο, προτιμούσαν να πληρώνουν στο μηχάνημα από το να πάρουν δωρεάν.
Το περίεργο όμως είναι άλλο: πήγα μια μέρα να πάρω από το μηχάνημα, και μου εβγαλε καφέ χωρίς να πληρώσω. Λέω κπ λάθος θα έγινε. όταν ήρθαν και οι άλλοι, μου λένε ότι το μηχάνημα άλλοτε δίνει δωρεάν καφέ και άλλοτε όχι. Τις ώρες αιχμής είναι δωρεάν (9-10το πρωί και κατά τις 4το απόγευμα) ενώ τις υπόλοιπες πληρώνεις. Τέτοιο μηχάνημα δεν έχω ξανασυναντήσει ...:shock:

Α, και ένα παράδειγμα της "γυφτιάς" των Ολλανδών σχετικά με το χρήμα(αν και υπάρχουν άπειρα):
Σήμερα το πρωί ειχα μάθημα στα κτήρια του κέντρου. Έρχεται λοιπόν ένας καθηγητής, κουστουμάτος, και πάει να πάρει καφέ. Και πριν βάλει τα λεφτά στο μηχάνημα, ανοίγει το συρταράκι από κάτω, να δει αν είχε ξεχάσει κανείς τα ρέστα του!!!! Δεν είχε τίποτα, και μετά έβγαλε το πορτοφόλι και πλήρωσε.
:shock:τι να πω, εμένα μου φάνηκε παράξενο. Οι κινήσεις του έδειχναν ότι ήταν θέμα συνήθειας για αυτόν να το κάνει αυτό!
πόσα τέτοια συμβαίνουν...
θυμάμαι έναν άλλο πχ που κάποιου του έπεσαν κάτι κέρματα, και ο απο πίσω τα σήκωσε και τα έβαλε στην τσέπη του!
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Σε αυτη την αγορα ποιος παει να αγορασει χρησιμοποιημένες καρτεςς
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
4. Όταν κάποιος θέλει να μειώσει τις πιθανότητες κλοπής του ποδηλάτου του, του δίνει ένα προσωπικό στυλ, πχ το βάφει με έντονο χρώμα, λουλουδάκια κλπ και το στολίζει με χαρακτηριστικό καλάθι, άνθη στον σκελετό κ.α.
Η μεταμόρφωση αυτή βοηθάει παράλληλα στο να βρίσκεις το ποδήλατό σου εύκολα στα πάρκινγκ ποδηλάτων.

Αυτο το παρατηρησα και γω ...μα που να βρεις και το δικο σου ποδηλατο σε ενα παρκινγκ ποδηλατων οπου υπαρχουν μιλιουνια?Και υπηρχαν πολλα που δεν ειχαν καποιο χαρακτηριστικο γνωρισμα ..απορω πως τα ξεχωριζουν?
Πλακα ειχε που εβλεπα πολλες γυναικες να καθονται πισω στη σχαρα πλαγιως και να ποδηλατει ο αντρας μπροστα ..ηταν οπως καθονταν παλια οι γυναικες στα γαιδουρια.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
13. Ψιλοάσχετο, αλλά εμένα μου φαίνεται παραξενο: δεν υπάρχουν τόσα πολλά σκυλιά κατοικίδια. Στις 3 βδομάδες που ειμαι εδώ, ζήτημα να έχω δει 10 σκυλιά με τα αφεντικά τους. Στο ίδιο χρονικό διάστημα στη Γερμανία, θα είχα μετρήσει ήδη πάνω από 100!



Εγω εχω προσεξει και κατι αλλο
Εχετε δει καθολου αδεσποτα ζωα στις ευρωπαικες πολεις?
Εγω παντως οχι.
 
Last edited by a moderator:

vpg

Member
Μηνύματα
91
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
Πράγα
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip στην Αμερική
Ο αδελφός του άντρα μου έχει παντρευτεί Ολλανδέζα και έμεινε στην Ολλανδία για 18 τουλάχιστον χρόνια. Μας έλεγε διάφορα παράξενα για τους Ολλανδούς και τον τρόπο που αντιλαμβάνονται τα πράγματα.Δύο που θυμάμαι είναι τα εξής:
-Έχουν τη συνήθεια να ασφαλίζουν οτιδήποτε ασφαλίζεται.Οι ίδιοι είχαν ένα γάτο τον οποίο φυσικά τον είχαν ασφαλίσει όχι μόνο για την περίπτωση που πάθει κάτι αλλά και για οποιαδήποτε ζημιά προκαλέσει.Έτσι λοιπόν όταν μια μέρα ο γάτος λιγουρεύτηκε τα ταχυδρομικά περιστέρια του γείτονα και άφησε μόνο φτερά και πούπουλα στο περιστερώνα, ο γαμπρός μου δεν χρειάστηκε να κάνει παρά μόνο ένα τηλέφωνο στην ασφαλιστική εταιρία.Εννοείται ότι και τα περιστέρια ήταν ασφαλισμένα!
(Το ίδιο είχε κάνει και Ελληνοολλανδέζα φίλη μας για το γιο της μέχρι κάποια ηλικία.Για οποιαδήποτε ζημιά του μικρού σε τρίτους θα καθάριζε η Ολλανδική ασφαλιστική εταιρία!)
-Κάποια στιγμή άρπαξε φωτιά το λάδι στο τηγάνι που είχε ξεχάσει πάνω στο μάτι ένας ηλικιωμένος γείτονας τους.Πριν προλάβει να αντιδράσει καλά καλά ίδιος ο παππούς, οι γείτονες είχαν ήδη καλέσει την πυροσβεστική η οποία και ήρθε σε χρόνο μηδέν.Μόνο που-από ας το πούμε υπερβολικό ζήλο αν όχι βλακεία-μπήκαν στο σπίτι με τις μάνικες και έριχναν νερό όπου έβρισκαν με αποτέλεσμα να το κάνουν εξ ολοκλήρου καλοκαιρινό!Η ζημιά της πυροσβεστικής ήταν πολύ μεγαλύτερη από τη ζημιά της ίδιας της φωτιάς!
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
4. Όταν κάποιος θέλει να μειώσει τις πιθανότητες κλοπής του ποδηλάτου του, του δίνει ένα προσωπικό στυλ, πχ το βάφει με έντονο χρώμα, λουλουδάκια κλπ και το στολίζει με χαρακτηριστικό καλάθι, άνθη στον σκελετό κ.α.
Η μεταμόρφωση αυτή βοηθάει παράλληλα στο να βρίσκεις το ποδήλατό σου εύκολα στα πάρκινγκ ποδηλάτων.

Αυτο το παρατηρησα και γω ...μα που να βρεις και το δικο σου ποδηλατο σε ενα παρκινγκ ποδηλατων οπου υπαρχουν μιλιουνια?Και υπηρχαν πολλα που δεν ειχαν καποιο χαρακτηριστικο γνωρισμα ..απορω πως τα ξεχωριζουν?
Πλακα ειχε που εβλεπα πολλες γυναικες να καθονται πισω στη σχαρα πλαγιως και να ποδηλατει ο αντρας μπροστα ..ηταν οπως καθονταν παλια οι γυναικες στα γαιδουρια.
κοιτα...θα σου πω την αλήθεια:( κι εγώ το χάνω το ποδήλατό μου. Θυμάμαι πού το κλείδωσα, σε ποιές κλειδαριές, αλλά δεν το βρίσκω κατευθείαν και κάθομαι και κοιτάω τα ποδήλατα μέχρι να το βρω. θα με περάσουν για κλέφτη στο τέλος. Πρέπει να του βάλω κάποιο διακριτικό. Θυμάμαι πχ ότι το εχω κλειδώσει στο μέσο, αλλά πρέπει να ψάξω για να το βρω:D. Το κορυφαιο ειναι μια φορά που πήγα πίσω από ένα ποδήλατο, βγάζω τα κλειδιά, και τελικά το δικό μου ήραν 2 ποδήλατα πιο εκεί:haha:


όσο για τα αδέσποτα: δεν θέλω να γίνομαι στριφνή πάλι, αλλά το να υπάρχουν αδέσποτα σκυλιά είναι κατάσταση ΜΟΝΟ της Ελλάδος. Αυτό το πράγμα δεν υπάρχει στον πολιτισμένο κόσμο. Να φανταστείς ήρθα 10 μέρες στην Ελλάδα τώρα και τα κοιτάω τα σκυλιά που λιάζονται στον ήλιο, που δεν έχουν να φάνε και πλησιάζουν τους πεζούς, και θεωρώ ότι αυτή η κατάσταση είναι απαράδεκτη! Για άλλη μια φορά, θα πω ότι κάποτε πρέπει να ξυπνήσουμε ως λαός και να μη θεωρούμε ότι αυτό που βλέπουμε στην Ελλάδα είναι η φυσιολογική κατάσταση, επειδή απλά έτσι συνηθίσαμε και οι ξένοι είναι οι παράξενοι. Ίσα ίσα, εμείς είμαστε οι βλάχοι της Ευρώπης (no offence στους βλάχους, καταλαβαίνετε τι εννοώ) και όχι αυτοί που έχουμε να δώσουμε κάτι από τον πολιτισμό μας προς τα έξω:(
προς Θεου, δεν απευθύνομαι σε εσένα, γενικά το λέω, σε όλα τα θέματα και για όλους μας.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οντως πρεπει να βαλεις ενα διακριτικο στο ποδηλατο σου Τιτα.Θα σε γλυτωσει απο πολυ πονοκεφαλο.
Συμφωνω μαζι σου στο θεμα των αδεσποτων .Και πιο λυπηρο ειναι που βλεπουμε ζωα μισοσακατεμενα απο τροχαια τα οποια περιφερονται κουτσαινοντας η μισοτυφλα γατια να σε κοιτουν ξελιγωμενα κατω απο το τραπεζι σε μια ταβερνα.
Αληθεια οι ξενοι τι κανουν με τα αδεσποτα τους?Πως ειναι το συστημα εκει?Ξερεις να μας πεις?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.168
Μηνύματα
882.715
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom