Τα παράξενα

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Σχετικά με τα αδέσποτα ζώα, κυρίως σκυλιά, υπάρχουν πολλοί δήμοι στην Αττική, στους οποίους δε βλέπεις πια στους δρόμους αδέσποτα εδώ και αρκετά χρόνια.
Φροντίζουν και τα μαζεύουν, αλλά δεν ξέρω πού καταλήγουν.

Οι γάτες ως πιο ανεξάρτητες είναι άλλη ιστορία. Κάθε πιλοτή και κάθε γειτονιά έχει το δικό της τσούρμο.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
χμμ..δεν ξέρω. δεν έχω δει ποτέ μου αδέσποτο ούτε στη Γερμανία ούτε στην Ολλανδία. Φανταζομαι όμως ότι αν βρει κάποιος κάποιο, ειδοποιεί την αρμόδια αρχή. Και τα μικρά που γεννιούνται και ο ιδιοκτήτης δεν τα θέλει, τα δίνει είτε απευθειας σε άλλους ιδιοκτήτες ειτε σε ενα μέρος που τα φροντίζουν μέχρι να τα δώσουν σε κάποιον που τα θέλει.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Και στην Ν.Υορκη και στη Ρωμη επισης δεν ειχε καθολου αδεσποτα .Οπως ειπες και συ ..διεκδικουμε πρωτεια στην Ελλαδα.
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μας έστειλαν ένα mail από την εστία και μας προώθησαν ένα mail μιας σπουδάστριας δημοσιογραφίας, η οποία ζητάει να της γράψουμε τι μας φαίνεται παράξενο εδώ στην Ολλανδία. Περιστατικά ή συνήθειες.

Έχω να γράψω πράγμα.....
αλλά πρέπει να το οργανώσω και να ψάξω στα κατάστιχα. Εμ, κι εγώ κρατάω σημειώσεις όπου να 'ναι ή απλά τα σκέφτομαι και δεν τα καταγράφω, και μετά τα ξεχνάω.
Ας κάνω μια αρχή λοιπόν:
1. υπάρχουν παντού κοχύλια. όσο και να σκάψεις, μόνο άμμο και κογχύλια βλέπεις. Πήγα προχθές να φάω το μεσημεριανό μου σε ένα παγκάκι στη σχολή, και πατούσα σε κογχύλια λες και πήγα στην παραλία. όπως και τώρα που κάνουν έργα για καινούρια κτήρια, και βγάζουν άμμο και κοχύλια. Είναι πώς λέμε "ψάξε ψάξε δεν θα το βρεις (το στέρεο έδαφος)"

2. Αυτό το "χ" που λενε συνέχεια, κατ'αυτούς δεν ειναι σαν να ριχνεις χλέπα, αλλά ουτε και σαν τα γερμανικά. Έχουν 2 "Χ" τουλάχιστον, την οποία όμως την προφορά μόνο αυτοί μπορούν να την αποδώσουν σωστα!
πήγα να ρωτήσω κάτι για το μάθημα της yoga, και με ρωτάει η κοπέλα:
-Α! θέλεις τη νέα αίθουσα της ΓΙΟΧΑ;
μου πήρε 2sec για να καταλάβω ποιά είναι η Γιόχα

άλλο περιστατικό:
-Πώς θα έχω πρόσβαση σε αυτό;
-Έχεις account στο Nikhef?
-Ναι.
-Τότε πήγαινε στο τάδε link και κάνε ΛΟΧΙΝ
-τι να κάνω;
-λοχιν!
(βλ. login)


να λοιπόν που πρέπει να τα καταγράφω όλα αυτά. ποτέ δεν ξέρεις πού θα σου φανούν χρήσιμα :p

3.
εδώ δεν σου λένε πάντα ακριβώς ημερομηνίες, σου λένε αριθμό εβδομάδας.
πχ, περιμένω ένα ποδήλατο. Μου λένε "θα σας το στειλουμε την 35η βδομάδα" και όχι "τελη Αυγούστου". Τα μαθήματα στη σχολή, οργανώνονται με βάση τις εβδομάδες επίσης. Δεν λένε "στις τάδε Μαϊου το θέμα του μαθήματος θα είναι η σκοτεινή ύλη" αλλά "την Τρίτη της 21ης βδομάδας (του 2010) το θέμα του μαθήματος θα είναι το τάδε".
το ίδιο και στο σούπερμάρκετ. Είναι ανοιχτά και την Κυριακή, οπότε όταν έχει εβδομαδιαίες προσφορές, σε κάποια προϊόντα την Κυριακή βάζουν ένα χαρτί που γράφει:
"η τιμή αυτή είναι για την 28η βδομάδα"
 

Gloriana

Member
Μηνύματα
151
Likes
45
Επόμενο Ταξίδι
Μιλάνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία, Σκανδιναβία
Οντως πρεπει να βαλεις ενα διακριτικο στο ποδηλατο σου Τιτα.Θα σε γλυτωσει απο πολυ πονοκεφαλο.
Συμφωνω μαζι σου στο θεμα των αδεσποτων .Και πιο λυπηρο ειναι που βλεπουμε ζωα μισοσακατεμενα απο τροχαια τα οποια περιφερονται κουτσαινοντας η μισοτυφλα γατια να σε κοιτουν ξελιγωμενα κατω απο το τραπεζι σε μια ταβερνα.
Αληθεια οι ξενοι τι κανουν με τα αδεσποτα τους?Πως ειναι το συστημα εκει?Ξερεις να μας πεις?
Για τα αδέσποτα στο εξωτερικό γνωρίζω όπωε και για την τραγική κατάσταση εδώ.
Δεν έχουν αδέσποτα έξω γιατί:

1. τα ζώα έχουν ΥΠΟΧΡΕΩΤΙΚΑ τσιπάκια και έτσι αν κάποιος το πετάξει/χάσει με το τσιπάκι βλέπουν στη database ποιός είναι. Απαγορεύεται φυσικά να πετάς το ζώο σου στο δρόμο, όπως γίνεται στην Ελλάδα κυρίως τους καλοκαιρινούς μήνες με αποτέλεσμα να έχουμε γεμίσει αδέσποτα ΠΟΥ ΔΕΝ ΤΕΛΕΙΩΝΟΥΝ ΠΟΤΕ.

2. Υπάρχει πολιτική για τα αδέσποτα, στειρώσεις κλπ. Αν βρεθεί αδέσποτο στο δρόμο και δεν έχει τσιπ κλπ. κλπ. πάει σε φιλοζωική για υιοθεσία. Εκεί επειδή δεν υπάρχουν ζώα για να τα θιοθετήσεις τσάμπα, μόλις βρεθεί κάποιο το αρπάζουν κανονικά.

3. Στην Ελλάδα δεν υπάρχει ΚΑΜΙΑ σοβαρή πολιτική για τα ζώα. Δεν θέλετε να σας πω που καταλήγουν τα αδέσποτα που δε μπορούν να ζήσουν εκεί έξω λόγω σοβαρού προβλήματος.

4. Είναι γνωστό ότι οι Έλληνες είναι οι χειρότεροι φιλόζωοι μαζί με τους Τούρκους στην Ευρώπη.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.166
Μηνύματα
882.739
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom