Τα πιο γελοία παράπονα κάνουν οι Γερμανοί τουρίστες

tripakias

Member
Μηνύματα
8.031
Likes
12.142
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Αφου γραφει ο καθενας ο,τι θελει εδω, να πω κι εγω πως χθες εφαγα τρομερες γαριδες σαγανακι... μετα ηρθε η σαλατα. Ξεδιψασα με νερο απλο, το γνωστο διαφανο... το αλλο με το λεμονι το 'χα για να ξεπλενω τα χερια μου.
 
Μηνύματα
774
Likes
616
Επόμενο Ταξίδι
Κάπου μακριά
Ταξίδι-Όνειρο
Λος Ρόκες
Αφου γραφει ο καθενας ο,τι θελει εδω, να πω κι εγω πως χθες εφαγα τρομερες γαριδες σαγανακι... μετα ηρθε η σαλατα. Ξεδιψασα με νερο απλο, το γνωστο διαφανο... το αλλο με το λεμονι το 'χα για να ξεπλενω τα χερια μου.
Κι ώμως, έχει συμβεί (και από Γερμανό μάλιστα) να πιεί το νερό με το λεμόνι από το finger bowl και να κάνει και παράπονα γιατί δεν του άρεσε!!!!! Άρα, επιστρέφουμε στο θέμα μας!:haha:
 
Μηνύματα
127
Likes
22
Θυμάμε μια σκηνή σε χωριό της κρήτης όπου ο ταβερνιάρης ήθελε με το ζόρι να προσφέρει κατσίκι για να δοκιμάσουν γερμανοί τουρίστες.... Να βλέπατε τα μούτρα του ταβερνιάρη όταν του λέγανε πως τέτοια ζώα είναι απογορευμένα στη χώρα τους λόγω χοληστερίνης!!!
 

onar

Member
Μηνύματα
49
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
υπο αναζήτηση...
Ταξίδι-Όνειρο
εκπληρώθηκε πάμε για άλλα
Καλά αν με δεις θα πέσεις κάτω απ'τα γέλια με τη συζήτηση που κάνουμε.Παίζει να είμαι και ο πιο κοκκαλιάρης του φόρουμ.

Αλλά το κυρίως μου το παραγγέλνω στο εστιατόριο.Εντάξει δεν έχω πάει στη Νάπολη,αλλά αυτό τι σημαίνει.Καλά άσε με εμένα.Εσύ όταν κάθεσαι να φας κάπου δεν παραγγέλνεις κυρίως πιάτο; Μα καλά τόσο ανώμαλος είμαι εγώ;

όχι καλεεεεεεεεεεεε.
εγώ με τον άντρα μου έχουμε παραγγείλει 3 κυρίως και έτρεχε ο μετρ να διορθώσει το λάθος του γκαρσόν:haha:
εεεε δεν μπορουσαμε να αποφασίσουμε ποιο απο τα 3 θα αφήσουμε απέξω. ήταν και τα 3 λαχταριστά.....:bleh:
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Δεν είναι όλοι οι τουρίστες στα ελληνικά παράλια "Γερμανοί"! Μπορεί να είναι η μεγαλύτερη "εθνικά" ομάδα τουριστών σύμφωνα με τις αεροπορικές αφίξεις στην Ελλάδα αλλά οι διατροφικές και εστιατορικές παραξενιές των ευρωπαίων δεν πρέπει να χρεώνονται μόνο στους "γερμανούς"!

Αυτοί που πάνε και κάνουνε "μπαμ" στο εξωτερικό όταν πάνε, γιατί ξεκίνησαν σχετικά πρόσφατα να ταξιδεύουν, είναι οι Έλληνες. Δεν στέκονται ποτέ σε ουρά, πάνε σαν μπουλούκι. Στα εστιατόρια ποτέ δεν χρησιμοποιούν μαχαίρι, στην τουαλέτα ψάχνουν καλάθι για να πετάξουν το χαρτί (δεν το ρίχνουν μέσα στη λεκάνη!). Δεν τους αρέσει το ανθρακούχο νερό και δεν αγοράζουν τέτοιο αν δεν βρουν "ήσυχο" νερό. Ακόμη και σε χώρες με άριστης ποιότητας νερό της βρύσης, όπως στη Γερμανία, (που δεν το πουλάνε παντού σε μικρά μπουκαλάκια), οι Έλληνες αναζητούν απεγνωσμένα να αγοράσουν νερό "ohne Kohlensäure" (δηλαδή χωρίς ανθρακικό)!
Ακόμη απορούν πως πλένονται τα πιάτα μέσα στο νεροχύτη χωρίς να αφήνουν τη βρύση να τρέχει! Στη Γερμανία όλοι οι πάγκοι έχουν διπλό νεροχύτη (αριστέρα πλύσιμο, δεξιά ξέπλυμα). Οι Έλληνες ποτέ δεν θα μάθουν να χρησιμοποιύν σωστά τον πάγκο τους (αν και αγοράζουν με διπλό παγκο, π.χ. Miele).
Μέσα στα τρένα ποτέ δεν διαβάζουν βιβλίο, κοιτάνε τί κάνει ο διπλανός τους. Οι Έλληνες δεν κοιτούν ποτέ στα μάτια όταν μιλάνε σε κάποιον. Κοιτάνε οπουδήποτε αλλού!
Προσπαθούν όμως να αποβάλουν το γνωστό κόμπλεξ της καθυστερημένης Ελλάδας και σιγά-σιγά θα μοιάσουν τους Ευρωπαίους!

Αν πρόσθετες ότι οι έλληνες είναι οι μόνοι που ακούγονται στο Μετρό/τραμ/λεωφορείο, οι μόνοι που δεν καταλαβαίνουν γιατί πρέπει να φάνε το κυρίως μετά τη σαλάτα, ότι χαζεύουν στα Μουσεία για 5 λεπτά ψάχνουν να βρουν κάτι ελληνικό και μετά ποιος τους είδε, ότι βαριούνται το περπάτημα, ότι βρίσκουν τα πάντα στραβά (όταν είναι σε παλάτια λένε ότι υπάρχουν εξαιτίας των αποικιών, όταν βλέπουν εργατικές φτωχικές πολυκατοικίες, λένε ότι φταίει το σύστημα) και...
είστε Θεοί !!!!!
δεν μας είπατε όμως απο που είστε εσείς ??????
 
Last edited by a moderator:

mary_a

Member
Μηνύματα
1.180
Likes
110
Ταξίδι-Όνειρο
Route 66
Θυμάμε μια σκηνή σε χωριό της κρήτης όπου ο ταβερνιάρης ήθελε με το ζόρι να προσφέρει κατσίκι για να δοκιμάσουν γερμανοί τουρίστες.... Να βλέπατε τα μούτρα του ταβερνιάρη όταν του λέγανε πως τέτοια ζώα είναι απογορευμένα στη χώρα τους λόγω χοληστερίνης!!!
κατι τυποι που βλεπεις στις γερμανικες μπυραριες να τρωνε λουκανικα με τα κιλα είναι τουριστες δηλαδη...
 
Μηνύματα
127
Likes
22
κατι τυποι που βλεπεις στις γερμανικες μπυραριες να τρωνε λουκανικα με τα κιλα είναι τουριστες δηλαδη...
Με τα κιλά; κόψε κάτι! Η Παρέλαση Λουκάνικου (Wurstparade) έχει-δεν έχει 5-6 λουκάνικα η ποικιλία.
Η εισαγωγή κατσικιού πάντως έχει απαγορευτεί και από άλλες χώρες της Ε.Ε.
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
είστε Θεοί !!!!!
δεν μας είπατε όμως απο που είστε εσείς ??????
Στο έχω πει και σε πμ όταν με ρώτησες πριν από καιρό, αλλά δεν έχω πρόβλημα να το ξαναγράψω, από την Κοζάνη.
Και μετά τι θες να πεις ακριβώς?
 

joss

Member
Μηνύματα
524
Likes
155
Επόμενο Ταξίδι
Αγνωστο...
Ταξίδι-Όνειρο
Πολλα...
πως τέτοια ζώα είναι απογορευμένα στη χώρα τους λόγω χοληστερίνης!!!
ενω το τιμημενο Γερμανικο bratwurst (ελληνιστι τηγανητο χοιρινο λουκανικο) δεν εχει "καθολου" χοληστερινη. Μιλαμε για την αποθεωση της υγειινης διατροφης...
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Στο έχω πει και σε πμ όταν με ρώτησες πριν από καιρό, αλλά δεν έχω πρόβλημα να το ξαναγράψω, από την Κοζάνη.
Και μετά τι θες να πεις ακριβώς?
Μένω Βερολίνο, καταγωγή νησιά. Να μη λέγονται μόνο τα καλά, να τα λέμε όλα οκ; Λίγη αυτοκριτική σαν λαός δεν βλάπτει.
Βρε καλόπαιδα δεν καταλάβατε γιατι σας ρωτησα !!!

Εννοώ οτι και εσείς που κράζεται στεγνά τους συμπατριώτες Ελληνες είστε και σαφέστατα lonelytraveler πρέπει να τα λέμε όλα .
Αλλά φτάσατε στην απόλυτη αντίθετη πλευρά
υπάρχει και το γκρί ανάμεσα στο μαυρο και το άσπρο
 
Last edited by a moderator:

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Βρε καλόπαιδα δεν καταλάβατε γιατι σας ρωτησα !!!

Εννοώ οτι και εσείς που κράζεται στεγνά τους συμπατριώτες Ελληνες είστε και σαφέστατα lonelytraveler πρέπει να τα λέμε όλα .
Αλλά φτάσατε στην απόλυτη αντίθετη πλευρά
υπάρχει και το γκρί ανάμεσα στο μαυρο και το άσπρο
Μια χαρά το κατάλαβα, λες τώρα μετά από αυτό που έγραψα να πληγεί ο ελληνικός τουρισμός? όσο και να θέλουμε να μη βλέπουμε τα χάλια μας έρχονται εκείνα και μας βρίσκουν...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.209
Μηνύματα
883.798
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom