Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Πάντως καλό είναι να έχουμε όλοι τη δήλωση υγείας, γιατί δεν ξέρει κανείς σε ποιόν θα πέσει.
Προφανώς ο άνθρωπος έκανε σωστά τη δουλειά του όπως ορίζουν οι κανονισμοί.
Φαντάσου εμένα με την όλη κατάσταση που περιγράφω να μου ζητούσε δήλωση υγείας στο seajet, την ίδια ώρα που παρέες ήταν αραχτές στο κλειστό σαλόνι χωρίς μάσκα...
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
Για τις μάσκες τώρα, ας πω κι εγώ τις εντυπώσεις μου από το ταξίδι που έκανα. Γύρισα σχεδόν τα πάντα στο Λασίθι, έμεινα 9-10 μέρες. Τουρίστες είδα κυρίως Γάλλους, αλλά και Γερμανούς, Ρώσους. Άγγλους ελάχιστους(3 παρέες-οικογένειες αλλά και πάλι καλά, καθώς έχουν καραντίνα στην επιστροφή).
Με τις μάσκες οκ, ειδικά σε ανοιχτούς χώρους και με τη ζέστη δεν φορούσε σχεδόν κανένας. Μόνο οι σερβιτόροι στην εστίαση.
Αλλά και στις εκδρομές που κάνουν τα καραβάκια σε διπλανά νησιά, παραλίες κλπ., από ξένους τουρίστες περίπου οι μισοί δεν φορούσαν μάσκα, ούτε και όταν τους το έλεγαν από τα μεγάφωνα.

Σε κλειστό χώρο πλοίου, ήρθαν δίπλα ένα ζευγάρι Γερμανοί, μετά τις συστάσεις η γυναίκα έβαλε μάσκα, ο άντρας όχι.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Πάντως καλό είναι να έχουμε όλοι τη δήλωση υγείας, γιατί δεν ξέρει κανείς σε ποιόν θα πέσει.
Στην επιστροφή από Κρήτη, ο υπεύθυνος , όχι μόνο κοίταξε τις δηλώσεις υγείας αλλά μας την είπε κάπως, γιατί δεν είχαμε βάλει και υπογραφές πάνω. Επειδή στο ταξίδι προς Κρήτη δεν ζήτησε κανείς υπογραφή, δεν το θεωρήσαμε απαραίτητο.
Μάλιστα είπε πως σκεφτόταν να μας στείλει στη ρεσεψιόν για υπογραφή και ξανά πίσω, αλλά τελικά μας είπε πως θα μας δώσει στυλό επιτόπου να υπογράψουμε, για να μην μας ταλαιπωρεί!
Προυπηρεσια στο δημοσιο ξεκαθαρα. Ποσο Ελλαδα, γνησιο της υπογραφης, πατριδα μου γλυκια, ειναι αυτο...
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.289
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Προυπηρεσια στο δημοσιο ξεκαθαρα. Ποσο Ελλαδα, γνησιο της υπογραφης, πατριδα μου γλυκια, ειναι αυτο...
Δημοσιο? ο ελεγχος των εγγραφων ειναι υποχρεωση της ναυτιλιακης, συμφωνα με την ΚΥΑ, αρα παρεξηγημενο ιδιωτικο με κακοπληρωμενους κ με κακες οδηγιες υπαλληλους...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Δημοσιο? ο ελεγχος των εγγραφων ειναι υποχρεωση της ναυτιλιακης, συμφωνα με την ΚΥΑ, αρα παρεξηγημενο ιδιωτικο με κακοπληρωμενους κ με κακες οδηγιες υπαλληλους...
Για τη διαδικασια της υπογραφης στη γραμματεια ελεγα και το γνησιον της. Το ζω ελεγχοντας καθε εβδομαδα τις βεβαιωσεις self test και ειναι λιγο παρανοικο γιατι τα test δεν ξερω αν εγιναν ποτε.
 

poised

Member
Μηνύματα
875
Likes
6.502
7. Στο αεροπλάνο -ακόμα- είναι ίσως το μόνο μέρος που τηρείται ο κανονισμός. Δε ξέρω πως θα ένιωθα αν δεν ήμουν εμβολιασμένος, μάλλον λέω ότι θα φοβόμουν πολύ γενικώς.
Όταν έρχεται το πακέτο νερό-μπισκότο-μαντηλάκι δε βγάζουν όλοι τις μάσκες ταυτόχρονα;
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
βασικα...οι περισσοτεροι τουριστες ειναι ειτε με εμβολιο (για να μην εχουν καραντινα κλπ στην επιστροφη) ειτε ειναι αρνητες του ιου...που ειτε εκαναν εμβολιο μπας και πανε κανα ταξιδι, ειτε βρηκανε λυση με αρνητικα τεστ κλπ...οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως σιγα μην φορεσουνε μασκα
δεν νομιζω οτι αυτοι που φοβουνται κλπ θα ξεκινησουνε να πανε απο Γερμανια στην Κρητη για διακοπεσ
 

alma

Member
Μηνύματα
3.726
Likes
15.094
βασικα...οι περισσοτεροι τουριστες ειναι ειτε με εμβολιο (για να μην εχουν καραντινα κλπ στην επιστροφη) ειτε ειναι αρνητες του ιου...που ειτε εκαναν εμβολιο μπας και πανε κανα ταξιδι, ειτε βρηκανε λυση με αρνητικα τεστ κλπ...οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως σιγα μην φορεσουνε μασκα
δεν νομιζω οτι αυτοι που φοβουνται κλπ θα ξεκινησουνε να πανε απο Γερμανια στην Κρητη για διακοπεσ
Βασικά όντως δεν φοβόνται γιατί έτυχε όταν συμπληρώναμε τα χαρτιά πριν την επιβίβαση στις εκδρομές με καραβάκι, να είναι μια-μεγαλούτσικη καθώς ήταν πάνω από 10 άτομα- παρέα(οικογένεια? ) Γάλλων μπροστά. Όταν τους είπαν τι πρέπει να συμπληρώσουν για το αν έχουν κάνει τεστ ή εμβόλιο, θεώρησαν καλό να φωνάζει ο καθένας δυνατά τι έχει κάνει. Μόνο 1 γυναίκα που φαινόταν άνω των 65 είπε εμβόλιο. Όλοι οι άλλοι είπαν no no όταν τους είπε αν έχουν κάνει εμβόλιο και είχαν έρθει με τεστ Ελλάδα.
Δεν νομίζω πως δεν πίστευαν στην ύπαρξη του ιού στην εν λόγω παρέα όμως, γιατί οι περισσότεροι εξ αυτών ή κάθισαν έξω ή φόρεσαν μάσκα όταν μπήκαν για το κυλικείο. Απλώς έμοιαζαν να μην φοβόνται και πολύ, ίσως και λόγω καλοκαιριού.

Για το ζευγάρι των Γερμανών δεν ξέρω.
 

minion

Member
Μηνύματα
48
Likes
69
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο - Λονδίνο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη <3
Καλησπέρα, και συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχει χιλιοαπαντηθει η ερώτηση μου.
Ενδιαφέρομαι να κλείσω εκ νέου ένα ταξίδι στη νέα Υόρκη που ακυρώθηκε περί λόγω COVID. Στο site της iata βλέπω ότι είναι ακόμα απαγορευμένη η είσοδος όσων έχουν βρεθεί Ελλάδα 14 μέρες πριν την άφιξη στις ΗΠΑ. Ισχύει κάτι διαφορετικό και έχουν ανοίξει τα σύνορα τους για τους ευρωπαιους; Διότι πληροφορήθηκα ότι γνωστός έκλεισε ταξίδι για τον ίδιο προορισμό για τον Αύγουστο διότι είναι εμβολιασμενος και αυτό φθάνει για να μπει στις ΗΠΑ.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.321
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Όταν έρχεται το πακέτο νερό-μπισκότο-μαντηλάκι δε βγάζουν όλοι τις μάσκες ταυτόχρονα;
Σαφέστατα.
Ήταν και μερικοί βέβαια που είναι πιο μάγκες και τις είχαν ήδη κατεβασμένες.

...οποτε ειτε ετσι ειτε αλλιως σιγα μην φορεσουνε μασκα
Μα το πρόβλημα δεν είναι μόνο υγειονομικό, που φυσικά και πρωτίστως είναι.
Το πρόβλημα είναι και ηθικό.
Πως διάολο επισκέπτεσαι ένα μέρος και δε σέβεσαι τους κανονισμούς που επικρατούν.
Πως γίνεται είτε είσαι σε πλοίο, είτε σε λεωφορείο, είτε σε γυμναστήριο (για να μη λέω μόνο για τουρίστες) να θεωρείς ότι εσύ είσαι ο έξυπνος, ο άτρωτος, ο ξερω γω και όλοι οι υπόλοιποι εμείς είμαστε μαλάκες;

Ειδικά για τους τουρίστες πάντως, μου δίνουν την εντύπωση ότι έτσι κι αλλιώς κάνουν ότι γουστάρουν στο ξέφραγο αμπέλι που ήρθανε. Είμαι πολύ περίεργος να δω αν τους πιάνει η απαγόρευση...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.196
Μηνύματα
883.552
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom