Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

alma

Member
Μηνύματα
3.724
Likes
15.092
Ειδικά για τους τουρίστες πάντως, μου δίνουν την εντύπωση ότι έτσι κι αλλιώς κάνουν ότι γουστάρουν στο ξέφραγο αμπέλι που ήρθανε. Είμαι πολύ περίεργος να δω αν τους πιάνει η απαγόρευση...
Ούτως ή άλλως έρχεται κατάργηση της υποχρεωτικής μάσκας σε ανοιχτούς χώρους.
Σε σούπερ μάρκετ πάντως, όπου έχει πολύ κόσμο και είναι και κλειστός χώρος, σχεδόν ποτέ δεν βλέπεις άνθρωπο χωρίς μάσκα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Οι μάσκες δεν είναι προαιρετικές αν αθλείσαι σε εξωτερικούς χώρους; Οπότε γιατί να φοριούνται όταν ο καθένας μπορεί να ισχυριστεί ότι αθλείται; Ή έχει αλλάξει αυτό;
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.374
Likes
14.280
Καλησπέρα, και συγγνώμη εκ των προτέρων αν έχει χιλιοαπαντηθει η ερώτηση μου.
Ενδιαφέρομαι να κλείσω εκ νέου ένα ταξίδι στη νέα Υόρκη που ακυρώθηκε περί λόγω COVID. Στο site της iata βλέπω ότι είναι ακόμα απαγορευμένη η είσοδος όσων έχουν βρεθεί Ελλάδα 14 μέρες πριν την άφιξη στις ΗΠΑ. Ισχύει κάτι διαφορετικό και έχουν ανοίξει τα σύνορα τους για τους ευρωπαιους; Διότι πληροφορήθηκα ότι γνωστός έκλεισε ταξίδι για τον ίδιο προορισμό για τον Αύγουστο διότι είναι εμβολιασμενος και αυτό φθάνει για να μπει στις ΗΠΑ.
Δεν προκύπτει από κάπου ότι έχουν ανοίξει τα σύνορα τους τώρα.Για τον Αύγουστο ποιός ξέρει...
 

bandit650

Member
Μηνύματα
623
Likes
2.850
Την βδομάδα Που πέρασε ήμουν Βόλο. Στους εξωτερικούς χώρους 8 στους 10 δε φορούσαν μάσκα. Η κίνηση όμως στα εστιατόρια καφέ ήταν χαμηλότερη από ότι περίμενα. Μπορεί να ήρθε κόσμος αλλά φύγαν και πολλοί για παραλιακές περιοχές.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Λίγα λόγια για το ταξίδι του τριημέρου, το πρώτο μετά από 8 μήνες υπομονής.
Αν δεν είναι το κατάλληλο νήμα αυτό, παρακαλώ να μεταφερθεί.

1. Τσάμπα καθόμουν και παιδευόμουν με τη χαρτούρα και τα τεστ τη προηγούμενη μέρα. Χαμένος χρόνος από τη ζωή μου. Κι άντε το τεστ το κάνω και για μένα έτσι κι αλλιώς 2 φορές την εβδομάδα, τα υπόλοιπα όμως, δηλώσεις υγείας κτλ ήταν παντελώς άχρηστα. Δε λέω να μη τα κάνετε προς θεού, λέω τι αντιμετώπισα. Πλήρης αδιαφορία από πλευράς aegean κατά τη πτήση μου στο Θεσσ/νίκη - Σαντορίνη, όπου όφειλαν να ζητήσουν τη βεβαίωση.

2. Στους χώρους αναμονής του αεροσκάφους, στο αεροσκάφος αλλά και φυσικά το λεωφορείο που μας μετέφερε σ' αυτό γινόταν το έλα να δεις. Καμία τήρηση αποστάσεων. Κατά τα άλλα η αποβίβαση με συγκεκριμένο κανονισμό μας έλειπε.

3. Πάμε τώρα στο λιμάνι της Σαντορίνης να γελάσουμε. Αρχικά να πω ότι η συντριπτική πλειοψηφία των τουριστών δε ξέρω τι οδηγίες έχει, πάντως μάσκα μια φορά δε χρησιμοποιεί. Μου έκανε εντύπωση που κάτι τέτοιο γινόταν και στην ουρά του πλοίου, μέσα σε κλειστό χώρο. Πλοίο για το οποίο βεβαίως δε τηρήθηκε καμία απόσταση όπως μπορείτε να δείτε και δε ζητήθηκε ούτε εκεί δήλωση υγείας. Δε νομίζω να σας κάνει η εικόνα για εποχές covid:
View attachment 357289
(μασκούλα δε ψηνόμαστε)

4. Το ίδιο και χειρότερο φαινόμενο με τις μάσκες επικρατούσε και στο κλειστού τύπου πλοίο παρακαλώ της seajet, χωρίς να υπάρχει καμία παρατήρηση από μέρους του πληρώματος. Για να μην είμαι άδικος, στο πλοίο δεν ήταν μόνο οι τουρίστες αλλά και αρκετοί Έλληνες που δε χρησιμοποιούσαν μάσκα.

5. Περιττό να αναφέρω βεβαίως τι γινόνταν στα νησιά. Έξω σα να μην υπάρχει ιός, μέσα μάσκα με το ζόρι και για τα τυπικά. Στις μετακινήσεις με το λεωφορείο περίπου μισοί - μισοί.

6. Το ίδιο και περισσότερο (που δε το περίμενα) στην επιστροφή μου περνώντας από τα Φηρά στη Σαντορίνη. Στο κεντρικό πεζόδρομο και στα καταστήματα, χρήση μάσκας έκαναν μόνο στην εστίαση. Πήγα να δω ένα φίλο που εργάζεται εκεί και σοκαρίστηκα, παρόλο που μου είπε χαρακτηριστικά ότι έχει πέσει πολύ εμβόλιο στο νησί. Εννοείται βεβαίως ότι οι τουρίστες ήταν και πάλι στο κόσμο τους.

7. Στο αεροπλάνο -ακόμα- είναι ίσως το μόνο μέρος που τηρείται ο κανονισμός. Δε ξέρω πως θα ένιωθα αν δεν ήμουν εμβολιασμένος, μάλλον λέω ότι θα φοβόμουν πολύ γενικώς.

Συνοψίζοντας, το λέγαμε όλοι, άνοιξε ο τουρισμός, ξεχάστηκε ο κορωνοιός. Στηρίζω τις ελπίδες μου να μην έχουμε ίδιο κακό χειμώνα μόνο στα εμβόλια.
Καλά θα πάει και αυτό...

Ψηλέ μου, για το 1ο κάπου χάνεσαι. Το ζητούμενο των πιστοποιητικών και των εγγράφων δεν είναι για τον έλεγχο, αλλά για την αυτοπροστασία. Πιστεύεις πραγματικά ότι ο κάθε υπάλληλος θα κάτσει να κοιτάξει εξονοχυστικά τα έγγραφα του καθενός; Believe it or not, δεν είναι ελληνικό φαινόμενο αυτό, παντού συμβαίνει..

Έχεις κάνει τα προαπαιτούμενα σου για να ταξιδέψεις, γιατί κάθεσαι και αναλώνεσαι για το εάν ελέγχουν ή όχι;

Όσο για τους τουρίστες, δε νομίζω ότι είναι στο κόσμο τους, ούτε ότι θεωρούν ότι ήρθαν σε ξέφραγκο αμπέλι. Στις χώρες τους πια (στις περισσότερες εξ αυτών), έχει πάψει να θεωρείται η μάσκα υποχρεωτική σε εξωτερικούς χώρους, είναι τελείως ηλίθιο να κυκλοφορεί ο κόσμος με μάσκα στους 35-40 βαθμούς.

Για το 2ο που αναφέρεις, αυτό είναι ένα ακόμα ενδεικτικό του πόσο γελοίοι είναι οι κανονισμοί που τους ίδιους επιβάτες που ζητάνε να γίνει η επιβίβαση/αποβίβαση με συγκεκριμένο τρόπο, τους στοιβάζουν μέσα στο ίδιο λεωφορείο, άρα ακυρώνουν οι ίδιοι οι κανονισμοί τις αποστάσεις. Ε σόρρυ, αλλά δε φταίνε οι επιβάτες/τουρίστες για αυτό. Μου θυμίζει αυτό που λένε για τα ΜΜΜ ότι υπάρχει συνωστισμός και φταίει ο κόσμος που έχει συνωστισμό.. Ε όταν περνάει ένα αστικό κάθε 45 λεπτά, τι περιμένουν δηλαδή να μη μπουν ο ένας πάνω στον άλλον;;

Στο πλοίο από την στιγμή που οι ίδιοι οι κανονισμοί, πλέον λένε για 85-90% πληρότητα, πως να κάνει την επιβίβαση ο κόσμος στο πλοίο; Ή που να κάτσει για να κρατήσει τις απαραίτητες αποστάσεις, στη τζιμινιέρα;;

Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι έχεις κάνει το εμβόλιο σου, έχεις ένα προσωπικό τείχος προστασίας, γιαυτό δε μας έχουν πρήξει άλλωστε να πάει να το κάνει όλος ο κόσμος; Έχεις την δυνατότητα να ταξιδέψεις με μια σχετική ελευθερία, μη κάθεσαι να αναλώνεσαι για το ποιος φοράει μάσκα και ποιος όχι. Όλοι έχουν πλέον πρόσβαση στα εμβόλια, δεν υπάρχει δικαιολογία σε αυτό. Και η ζωή πρέπει να προχωρήσει.. 16 μήνες πέρασαν.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Το ζητούμενο των πιστοποιητικών και των εγγράφων δεν είναι για τον έλεγχο, αλλά για την αυτοπροστασία.
Συμφωνώ, το λέω κι εγώ αυτό, υφίσταται και θέμα ιχνηλάτησης όμως δε νομίζεις;
Έχεις κάνει τα προαπαιτούμενα σου για να ταξιδέψεις, γιατί κάθεσαι και αναλώνεσαι για το εάν ελέγχουν ή όχι;
Γιατί είναι λίγο κοροϊδία. Κουβέντα να γίνεται.
Όσο για τους τουρίστες, δε νομίζω ότι είναι στο κόσμο τους, ούτε ότι θεωρούν ότι ήρθαν σε ξέφραγκο αμπέλι. Στις χώρες τους πια (στις περισσότερες εξ αυτών), έχει πάψει να θεωρείται η μάσκα υποχρεωτική σε εξωτερικούς χώρους
Αυτό τώρα τι είναι, επιχείρημα; Και εγώ στη δική μου χώρα για παράδειγμα μπορώ να πίνω μπύρες όπου θέλω, γιατί άμα πάω στην Ιρλανδία έχω πρόστιμο; Υπακούμε ή όχι στους κανόνες των χωρών που βρισκόμαστε, για να ξέρω.
είναι τελείως ηλίθιο να κυκλοφορεί ο κόσμος με μάσκα στους 35-40 βαθμούς
Αυτό δε μπορώ να το αντικρούσω ή επιβεβαιώσω, δεν είμαι ειδικός.
Για το 2ο που αναφέρεις, αυτό είναι ένα ακόμα ενδεικτικό του πόσο γελοίοι είναι οι κανονισμοί που τους ίδιους επιβάτες που ζητάνε να...
Συμφωνούμε 100%, δε σημαίνει όμως ότι δε πρέπει να φοράμε μάσκα.
Στο πλοίο από την στιγμή που οι ίδιοι οι κανονισμοί, πλέον λένε για 85-90% πληρότητα, πως να κάνει την επιβίβαση ο κόσμος στο πλοίο; Ή που να κάτσει για να κρατήσει τις απαραίτητες αποστάσεις, στη τζιμινιέρα;;
Συμφωνούμε ότι υπάρχουν μεγάλες ασάφειες εώς γελοιότητες. Η περσινή μου εμπειρία ωστόσο ήταν διαφορετική, μπορεί όμως αυτό απλά να έτυχε.
Έχεις την δυνατότητα να ταξιδέψεις με μια σχετική ελευθερία, μη κάθεσαι να αναλώνεσαι για το ποιος φοράει μάσκα και ποιος όχι.
Δεν αναλώνομαι φίλε, το ανέφερα και πιο κάτω, μου τη δίνει να με θεωρούν ηλίθιο είτε από τη μία είτε από την άλλη πλευρά.
Φυσικά και δεν υπάρχει δικαιολογία όταν έχουμε διαθέσιμα εμβόλια, φυσικά είναι δικαίωμα του καθενός να πάει να το κάνει ή όχι, τίθεται όμως και θέμα δημόσιας υγείας που προκύπτει από τη δημόσια παιδεία που ίσως να μην έχουμε όλοι, τουρίστες και μη.
Και η ζωή πρέπει να προχωρήσει.. 16 μήνες πέρασαν.
Οπωσδήποτε. Ελπίζω να προχωρήσει όμως και μετά τον Οκτώβριο, όχι μόνο το καλοκαίρι όπως συνηθίζεται στη χώρα μας. Ελπίζω η όλη κατάσταση και αυτή η ευημερία να έχει υπόσταση.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.606
Likes
9.861
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ταξίδι-Όνειρο
New Zealand
Οπωσδήποτε. Ελπίζω να προχωρήσει όμως και μετά τον Οκτώβριο, όχι μόνο το καλοκαίρι όπως συνηθίζεται στη χώρα μας. Ελπίζω η όλη κατάσταση και αυτή η ευημερία να έχει υπόσταση.
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, ότι μη νομίζεις ότι αυτά που βλέπεις γίνονται μόνο εδώ και ότι είμαστε στο Ελλαδιστάν. Παντού εμβολιάζονται, παντού έχουν χαλαρώσει τα μέτρα, τα γήπεδα σε όλο το κόσμο γεμίζουν με κόσμο χωρίς μάσκες, τα μαγαζιά γεμίζουν με κόσμο χωρίς μάσκες, το NBA εδώ και 2 μήνες κάνει playoffs σε κλειστά γήπεδα με 20000 κόσμο και κανείς δε φοράει μάσκα. Γιαυτό τον λόγο άλλωστε δεν εμβολιαστήκαμε; Για να μπορούμε να ξαναζήσουμε την ζωή μας όπως πριν το 2020.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.517
Likes
7.733
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ταξίδι-Όνειρο
Νιγηρας-Μαλι
Εκεί που θέλω να καταλήξω είναι, ότι μη νομίζεις ότι αυτά που βλέπεις γίνονται μόνο εδώ και ότι είμαστε στο Ελλαδιστάν. Παντού εμβολιάζονται, παντού έχουν χαλαρώσει τα μέτρα, τα γήπεδα σε όλο το κόσμο γεμίζουν με κόσμο χωρίς μάσκες, τα μαγαζιά γεμίζουν με κόσμο χωρίς μάσκες, το NBA εδώ και 2 μήνες κάνει playoffs σε κλειστά γήπεδα με 20000 κόσμο και κανείς δε φοράει μάσκα. Γιαυτό τον λόγο άλλωστε δεν εμβολιαστήκαμε; Για να μπορούμε να ξαναζήσουμε την ζωή μας όπως πριν το 2020.
για την ωρα.. ας ζησουμε οπως παλια η εστω καπως οπως παλια..γιατι το 4 κυμα μαλλον κοντα ειναι.............
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
Σαφέστατα.
Ήταν και μερικοί βέβαια που είναι πιο μάγκες και τις είχαν ήδη κατεβασμένες.


Μα το πρόβλημα δεν είναι μόνο υγειονομικό, που φυσικά και πρωτίστως είναι.
Το πρόβλημα είναι και ηθικό.
Πως διάολο επισκέπτεσαι ένα μέρος και δε σέβεσαι τους κανονισμούς που επικρατούν.
Πως γίνεται είτε είσαι σε πλοίο, είτε σε λεωφορείο, είτε σε γυμναστήριο (για να μη λέω μόνο για τουρίστες) να θεωρείς ότι εσύ είσαι ο έξυπνος, ο άτρωτος, ο ξερω γω και όλοι οι υπόλοιποι εμείς είμαστε μαλάκες;

Ειδικά για τους τουρίστες πάντως, μου δίνουν την εντύπωση ότι έτσι κι αλλιώς κάνουν ότι γουστάρουν στο ξέφραγο αμπέλι που ήρθανε. Είμαι πολύ περίεργος να δω αν τους πιάνει η απαγόρευση...
ειναι αυτο που ειπα ... εγω ετσι πιστευω
καποιοι δεν φορανε γιατι πιστευουν οτι τα ΜΜΕ υπερβαλλουν, ειναι κατευθυνομενα, ειναι μια απλη γριππη (η δεν υπαρχει καν κλπ)...πιθανως και στην γερμανια (για παραδειγμα) να μην φορανε ποτε παρα μονο οταν βλεπουν αστυνομικο
αλλοι εχουν κανει εμβολιο και ειναι στα @@ τους
αλλοι ειναι κατι απο τα παραπανω αλλα επιπλεον ξερουν η πιστευουν για χ , υ λογο οτι δεν προκειται να γινει τιποτα γιατι δεν ασχολειται κανεις κλπ
αλλοι παλι σκεφτονται ειμαι διακοπες δεν θα φοραω μασκα...κλπ

αυτοι που φοβουνται (που.χ. με προβληματα υγειας, ευπαθεις ομαδες) δεν θα ξεκινησουν ευκολα αυτην την περιοδο να πανε διακοπες σε μια χωρα που δεν ξερουν την γλωσσα, δεν ξερουν τι θα παιχτει αν χρειαστουν γιατρο κλπ
αυτοι ομως ειναι το πιο πιθανο να φορανε και μασκα....
 

Manos46

Member
Μηνύματα
590
Likes
2.463
Ταξίδι-Όνειρο
???
Καλησπέρα ομάδα! Σκέφτομαι τέλη Αυγούστου να ταξιδέψω για 3 μέρες στο Τελ Αβίβ του Ισραήλ. Θα είμαι φουλ εμβολιασμενος και με πιστοποίηση:p. Θα μπορώ να μπω στη χώρα; Χρειάζεται να κάνω και τέστ; Μετά για την αναχώρηση από το Ισραήλ τι χρειάζεται να κάνω; Ευχαριστώ
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.751
Σκέφτομαι τέλη Αυγούστου να ταξιδέψω για 3 μέρες στο Τελ Αβίβ του Ισραήλ.
Τα πράγματα εκεί σκουραίνουν τελευταία.
Ισραήλ: Ανησυχίες για νέο κύμα μολύνσεων λόγω μετάλλαξης Δέλτα | Η ΚΑΘΗΜΕΡΙΝΗ
Τα σύνορα του Ισραήλ παραμένουν κλειστά για τους ξένους, εκτός από εκείνους που ταξιδεύουν για επιτακτική οικογενειακή ανάγκη ή για επαγγελματικούς λόγους.
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.325
Likes
1.801
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Προσπαθω να συμπληρώσω το PLF για όλα τα μέλη της οικογένειας, αλλά μετά το 1ο μέλος με στέλνει για υποβολη. Μόνο για ένα έξτρα μέλος μπορώ να συμπληρώσω?
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.371
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom