Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

D

Delmem37668

Guest
Αυτό θα επρεπε να ισχύει μόνο και υπό προυποθεσεισ Πάντα για τους εμβολιασμένους. Απο φθινόπωρο μας βλέπω ξανά με γενικό λοκ νΤάουν με τις χαζομάρες που κάνουν διάφορες κυβερνήσεις για να μαζέψουν τουρίστες.
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Καλημερα σας

Η ισπανια χαλαρώνει και άλλο τα μέτρα
Spain demands proof of vaccination or negative test from UK travelers from Friday

Aν κατάλαβα καλά αφήνει όλους σχεδόν τους επισκέπτες από την ελλαδα όπως και άλλες χώρες να μπουν στη Ισπανια χωρίς κανένα περιορισμό?
Ούτε πιστοποιητικό εμβολιασμού ,ούτε pcr? (μoνo me plf?)

Μπορεί να το διασταυρώσει κάποιος αυτό?

Thanks
 

gdanias

Member
Μηνύματα
12
Likes
21
Καλησπέρα σε όλους,
Έχω κλείσει εισιτήρια για να παρακολουθήσω το Ούγγρικο Grand prix της f1 και μόλις μπήκα στην ιστοσελίδα της ΕΕ
(re-open...) δεν βρήκα με σαφήνεια αν επιτρέπεται η είσοδος στη χώρα. Ο στόχος μου είναι να εισέλθω οδικώς στην Ουγγαρία από την Αυστρία όπου θα έχω πετάξει με αεροπλάνο. Ξέρει κανένας αν μπορεί να υλοποιηθεί το σχέδιό μου ή αν θα χάσω τα λεφτά των εισιτηρίων. Επίσης υπάρχει κανένα μέρος όπου θα μπορούσα να μάθω περισσότερες πληροφορίες?

Υστερόγραφο: Θα διαθέτω αρνητική PCR και η παραμονή μου στην Ουγγαρία σκοπεύω να είναι μικρότερη των 72 ωρών.
 
Μηνύματα
959
Likes
5.226
Μια ερώτηση και από εμένα.πεταμε την ερχόμενη Δευτέρα.Εγω εμβολιασμενος χωρίς όμως να περάσουν 14 μέρες από τη δεύτερη δόση,ενώ η σύζυγος καθόλου.Προυποθεση εισόδου στην χώρα που μας ενδιαφέρει είναι το αρνητικό rapid.Ετσι,από αύριο χρειάζεται το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό και από το μικροβιολογικό κέντρο που θα κάνουμε θα ενημερωθεί για να εκδώσω νέο εγώ με το αρνητικό αποτέλεσμα ή απλά αρκεί το χαρτί που θα μας δώσει με το αποτέλεσμα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.108
Likes
20.330
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα,

Απο Ουγγαρία σε Αυστρία:
Δες εδώ Coronavirus: Entry Regulations to Austria
Εδώ Einreiseformular (Pre-Travel-Clearance)
Και το σχετικό νήμα του φόρουμ εδώ Αυστρία - Ταξίδι στην Αυστρία και περιορισμοί covid

Απο Αυστρία σε Ουγγαρία:
Για την είσοδο στην Ουγγαρία δες εδώ Travel documents for EU nationals
Και εδώ Information on general rules of border crossing
 

Theocharis

Member
Μηνύματα
32
Likes
26
Επόμενο Ταξίδι
Βαρκελωνη
Μια ερώτηση και από εμένα.πεταμε την ερχόμενη Δευτέρα.Εγω εμβολιασμενος χωρίς όμως να περάσουν 14 μέρες από τη δεύτερη δόση,ενώ η σύζυγος καθόλου.Προυποθεση εισόδου στην χώρα που μας ενδιαφέρει είναι το αρνητικό rapid.Ετσι,από αύριο χρειάζεται το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό και από το μικροβιολογικό κέντρο που θα κάνουμε θα ενημερωθεί για να εκδώσω νέο εγώ με το αρνητικό αποτέλεσμα ή απλά αρκεί το χαρτί που θα μας δώσει με το αποτέλεσμα;
Καλησπερα

Θα πρεπει να κανετε μια μερα πριν rapid test και το διαγνωστικο κεντρο θα πρεπει να το καταχωρησει ( Aπαραίτητη προϋπόθεση αποτελεί η εισαγωγή του αποτελέσματος Rapid/PCR (θετικό ή αρνητικό ) στο Μητρώο Ασθενών COVID - 19 από την Μονάδα Υγείας /Διαγνωστικό κέντρο /Εργαστήριο/Κλιμάκιο στο οποίο έχετε διενεργήσει τον έλεγχο.) ετσι ωστε οταν μπειτε στο https://eudcc.gov.gr/ να μπορειτε να το κατεβασετε και αν θελετε να το εκτυπωσετε.

Τωρα πλεον απο τις 1-7-21 δεν θα περνουμε αποδεικτικο χαρτι απο τα διαγνωστικα κεντρα ,αλλα τα ιδια οφειλουν να καταχωρησουν στο συστημα τα αποτελεσματα για να μπαινουμε μετα εμεις στο https://eudcc.gov.gr/ και να τα κατεβαζουμε.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.780
Likes
18.171
Θα είμαι κι εγώ με τον γιο μου στο Ουγγρικό GP, καλώς εχόντων. Προς το παρόν, αυτό που ισχύει είναι ότι μπορείς να εισέλθεις στη χώρα με το εισιτήριο του αγώνα και με αρνητικό PCR 72 ωρών, το οποίο θα ισχύει και για τον αγώνα (το PCR).
Από αύριο όμως, θεωρώ ότι με το ευρωπαϊκό πιστοποιητικό, αυτά θα εκλείπουν, εφόσον φυσικά είσαι εμβολιασμένος. Απαραίτητο το εισιτήριο @gdanias
 
Last edited:

spyros91

Member
Μηνύματα
873
Likes
796
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Ντουμπαι
Αναγκαστικά,απλά ρωτάω αν προλαβαίνει να ενημερωθεί το σύστημα για να εκτυπώσουμε το πιστοποιητικό.
θεωρητικά Κυριακη είναι σιγουρα κλειστά.. Σαββατο ισως βρεις καποιο ανοικτο.. απλά λογικα θα θες να το κανεις απογευμα (για το 48ωρο) οποτε παλι δυσκολο.. εγω θα σου έλεγα να ρωτήσεις το εξεταστικό κέντρο αν προλαβαίνει να ενημερωθεί το σύστημα..
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.314
Likes
1.789
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
Εγώ έκανα rapid χθες το βράδυ στις 8 και σήμερα στις 9τ ο πρωί που κοίταξα είχε ενημερωθεί το σύστημα και μπορούσα να εκτυπώσω το πιστοποιητικό.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.158
Μηνύματα
882.404
Μέλη
38.877
Νεότερο μέλος
Constansimota

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom