Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Αυτά τα μέτρα είναι αστεία με τον τόπο διαμονής. Ελβετία, κάνεις ένα τσουπ και πας Γαλλία. Στη συνέχεια παίρνεις μία πτήση από Γενεύη και έρχεσαι Ελλάδα. Νομίζω η Ελβετία είναι στις 29 χώρες, η Γαλλία όχι στο link που έστειλε ο @Samion.

Σε ερωτήσεις τύπου
"είχατε πάει σε αυτές τι χώρες (π.χ. Γαλλία / Ιταλία κτλ) τις τελευταίες 14 μέρες ?" απαντάς όχι και είσαι άρχοντας.


Δυστυχώς δεν μπορείς να ελέγχεις τα σύνορα των χωρών στην Ευρώπη τόσο εύκολα, όσο π.χ. με την Αίγυπτο (τυχαίο παράδειγμα).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
πως κάνεις έλεγχο στον το Σουηδό που μένει στο Γκέτεμποργκ και αν θέλει να πετάξει απο Κοπεγχάγη δεν φαίνεται που μένει?

Edit: φαντάζομαι από το τοπο διαμονής που αναγράφεται στην ταυτότητα... μυαλό ήθελε φαίνεται 😂
Ειδικα αυτο το παραδειγμα, δεν παιζει. Εχθες δημοσιευτηκε πως ολες οι σκανδιναβικες χωρες εριξαν πορτα στη Σουηδια που εκαναν τα δικα τους με τον ιο και τρωνε ακομη τον κοσμακη.
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.229
Likes
7.619
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Συγνώμη !!!! Δηλαδή μεταξύ μας δεν έχει πάει αεροδρόμιο ή πετάξει κανείς ? ή απλά βαρέθηκε να μας δώσει εικόνα ? και πάλι συγνώμη ....
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.012
Δεν ξέρω τι να κάνω με τα ακτοπλοϊκά φέτος. Θέλω οπωσδήποτε να πάω σε Αιγαιοπελαγίτικα νησιά τον Ιούλιο και θεωρητικά θα έπρεπε να είχα ήδη κλείσει, άλλο κάθε μέρα βγαίνει μια είδηση...Π.χ. λένε πως εφόσον αυξηθεί η ζήτηση, θα μπούνε κι άλλες γραμμές κατά τον Ιούλιο και πιο πολλά ταχύπλοα. Ή πως θα αυξηθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός επιβατών μετά τις 15 Ιουνίου και θα είναι πάνω από 50-55% του πλοίου....Από τη μία σκέφτομαι αν είναι να κλείσω τώρα μπας και δεν βρω θέση, από την άλλη μήπως μπουν κι άλλα δρομολόγια μέχρι τον Ιούλιο που να βολεύουν περισσότερο.

Εν τω μεταξύ όσοι γνωστοί μου έχουν σπίτια σε νησιά ή τέλοσπαντων κάπου να μείνουν, φεύγουν ήδη από τώρα Μάιο και αρχές Ιουνίου, όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις. Οπότε ψάχνω τι κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για Ιούλιο.....Έχει κλείσει κάποιος ακτοπλοικά και διαμονή για Ιούλιο Αιγαίο; Ή το θεωρείτε νωρίς να κλείσω; Φοβάμαι μην δεν βρω στο τέλος και το αεροπλάνο θα ήθελα προς το παρόν να το αποφύγω.

Ειδικά όσο ισχύει το "σε πλοία, λεωφορεία, τρένα κτλ αποστάσεις, κενές θέσεις κλπ.αλλά στα αεροπλάνα ο ένας δίπλα στον άλλο, γιατί δεν είναι βιώσιμες οι αεροπορικές αλλιώς"....Άσε που έτσι κι αλλιώς χώρες με αρνητικό επιδημιολογικό προφίλ, δεν θα ήταν καν στις επιλογές μου για αυτό το καλοκαίρι.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.988
Likes
12.051
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Δεν ξέρω τι να κάνω με τα ακτοπλοϊκά φέτος. Θέλω οπωσδήποτε να πάω σε Αιγαιοπελαγίτικα νησιά τον Ιούλιο και θεωρητικά θα έπρεπε να είχα ήδη κλείσει, άλλο κάθε μέρα βγαίνει μια είδηση...Π.χ. λένε πως εφόσον αυξηθεί η ζήτηση, θα μπούνε κι άλλες γραμμές κατά τον Ιούλιο και πιο πολλά ταχύπλοα. Ή πως θα αυξηθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός επιβατών μετά τις 15 Ιουνίου και θα είναι πάνω από 50-55% του πλοίου....Από τη μία σκέφτομαι αν είναι να κλείσω τώρα μπας και δεν βρω θέση, από την άλλη μήπως μπουν κι άλλα δρομολόγια μέχρι τον Ιούλιο που να βολεύουν περισσότερο.

Εν τω μεταξύ όσοι γνωστοί μου έχουν σπίτια σε νησιά ή τέλοσπαντων κάπου να μείνουν, φεύγουν ήδη από τώρα Μάιο και αρχές Ιουνίου, όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις. Οπότε ψάχνω τι κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για Ιούλιο.....Έχει κλείσει κάποιος ακτοπλοικά και διαμονή για Ιούλιο Αιγαίο; Ή το θεωρείτε νωρίς να κλείσω; Φοβάμαι μην δεν βρω στο τέλος και το αεροπλάνο θα ήθελα προς το παρόν να το αποφύγω.

Ειδικά όσο ισχύει το "σε πλοία, λεωφορεία, τρένα κτλ αποστάσεις, κενές θέσεις κλπ.αλλά στα αεροπλάνα ο ένας δίπλα στον άλλο, γιατί δεν είναι βιώσιμες οι αεροπορικές αλλιώς"....Άσε που έτσι κι αλλιώς χώρες με αρνητικό επιδημιολογικό προφίλ, δεν θα ήταν καν στις επιλογές μου για αυτό το καλοκαίρι.
Απο την κατασταση που επικρατει στην περιοχη μου νομιζω ειναι πολυ νωρις αλλα αν εισαι αποφασισμενη να πας γιατι να μην κλεισεις;

Εδω η κατασταση ειναι τελειως απογοητευτικη για Σαββατο τελη Μαιου. Λιγοτερη απο το 20% σε σχεση με αλλες χρονιες. Βεβαια τα τουριστικα καταλυματα ειναι κλειστα. Αλλα και οσοι εχουν εξοχικα δεν φαινεται να ηρθαν. Δυο πραγματα ειναι τα πιο πιθανα:
1. Ετσι θα παει ολο το καλοκαιρι
2. Απο μεσα Ιουλιου μεχρι τελος Αυγουστου θα ξεχυθουν ολοι για διακοπες.

Δινω λιγο περισσοτερες πιθανοτητες στο δευτερο σεναριο (ανε με τον covid πανε ολα καλα). Δεν αποκλειω ομως το πρωτο.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.012
Απο την κατασταση που επικρατει στην περιοχη μου νομιζω ειναι πολυ νωρις αλλα αν εισαι αποφασισμενη να πας γιατι να μην κλεισεις;

2. Απο μεσα Ιουλιου μεχρι τελος Αυγουστου θα ξεχυθουν ολοι για διακοπες.

Δινω λιγο περισσοτερες πιθανοτητες στο δευτερο σεναριο (ανε με τον covid πανε ολα καλα). Δεν αποκλειω ομως το πρωτο.
Αποφασισμένη είμαι, αν πρώτα ο Θεός πάνε όλα καλά, δεν υπάρξει καμιά έξαρση του ιού και συνεχίσει η χώρα να πηγαίνει καλά. Το θέμα είναι αν θα μπουν και άλλα δρομολόγια πλοίων. Σε κάποιες πλατφόρμες που ψάχνω μου βγάζει μήνυμα πως επειδή είναι πάνω από 1 μήνα μετά, μπορεί να ανακοινωθούν κι άλλα δρομολόγια αργότερα....
Τεσπα λέω να περιμένω λίγες μέρες ακόμα να δω πως θα πάνε οι πρώτες μέρες του Ιουνίου και βλέπουμε.
Με αεροπορικές δεν θέλω να μπλέξω προς το παρόν για διάφορους λόγους...

Από την άλλη σκέφτομαι κι αυτό που λες μην γίνει το μπαμ ξαφνικά....Μόνο εμείς είχαμε γνωστούς από 5-6 διαφορετικές χώρες που σκόπευαν να έρθουν Αιγαίο αυτό το καλοκαίρι. Όσοι είναι από Λατινική Αμερική με την κατάσταση που επικρατεί, ψιλοαπίθανο τα καταφέρουν.... Για τους Ευρωπαίους όμως ακόμα υπάρχουν πιθανότητες, οπότε πολύ απρόβλεπτα όλα... Και ειδικά για νησιά που οι κλίνες είναι περιορισμένες...
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Μου έκανε μεγάλη εντύπωση που κοιτώντας την εβδομάδα 19-26 Ιουλίου, έχει 4 πτήσεις για Μάλτα! Τόση κίνηση θα έχει; κοίταξα αυτό συγκεκριμένα γιατί αναχωρώ για Μάλτα με Aegean 26/7 και η Ryanair μου ακύρωσε ήδη την επιστροφή Αθήνα στις 30/7.
Σε συνέχεια αυτού, μπήκα στο site της Aegean σήμερα και η μία από τις τέσσερις πτήσεις της συγκεκριμένης εβδομάδας έχει εξαφανιστεί από προσώπου site.
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Αυτά τα μέτρα είναι αστεία με τον τόπο διαμονής. Ελβετία, κάνεις ένα τσουπ και πας Γαλλία. Στη συνέχεια παίρνεις μία πτήση από Γενεύη και έρχεσαι Ελλάδα. Νομίζω η Ελβετία είναι στις 29 χώρες, η Γαλλία όχι στο link που έστειλε ο @Samion.

Σε ερωτήσεις τύπου
"είχατε πάει σε αυτές τι χώρες (π.χ. Γαλλία / Ιταλία κτλ) τις τελευταίες 14 μέρες ?" απαντάς όχι και είσαι άρχοντας.


Δυστυχώς δεν μπορείς να ελέγχεις τα σύνορα των χωρών στην Ευρώπη τόσο εύκολα, όσο π.χ. με την Αίγυπτο (τυχαίο παράδειγμα).
Συμφωνώ απολύτως. Δεν είναι καθόλου εύκολο να ελέγχεις τα σύνορα. Επίσης δεν είναι καθόλου εύκολο να ελέγχεις την αληθινή μόνιμη κατοικία. Είναι κάτι που αλλάζει συχνά και δεν δηλώνεται πάντα σε δημόσιες αρχές.

Ο μόνος σίγουρος τρόπος είναι από τα δεδομένα των Παροχών Κινητής Τηλεφωνίας, οι οποίοι μπορούν να προσδιορισουν αρκετά αξιόπιστα τις μετακινήσεις σου. Αλλά αυτό προϋποθέτει B2G συμφωνιες με τα κράτη.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Ειδικα αυτο το παραδειγμα, δεν παιζει. Εχθες δημοσιευτηκε πως ολες οι σκανδιναβικες χωρες εριξαν πορτα στη Σουηδια που εκαναν τα δικα τους με τον ιο και τρωνε ακομη τον κοσμακη.
Ναι αλλά πώς μπορούμε να ξέρουμε εαν ένας Δανός, κάτοικος Κοπεγχάγης, που φτάνει στην Ελλάδα, δεν έπινε τον καφέ του ή δεν πήγε επίσκεψη σε φίλο του την προηγούμενη μέρα απέναντι στο Μάλμε;
 
Last edited:

thanos75

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
3.395
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Δεν ξέρω τι να κάνω με τα ακτοπλοϊκά φέτος. Θέλω οπωσδήποτε να πάω σε Αιγαιοπελαγίτικα νησιά τον Ιούλιο και θεωρητικά θα έπρεπε να είχα ήδη κλείσει, άλλο κάθε μέρα βγαίνει μια είδηση...Π.χ. λένε πως εφόσον αυξηθεί η ζήτηση, θα μπούνε κι άλλες γραμμές κατά τον Ιούλιο και πιο πολλά ταχύπλοα. Ή πως θα αυξηθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός επιβατών μετά τις 15 Ιουνίου και θα είναι πάνω από 50-55% του πλοίου....Από τη μία σκέφτομαι αν είναι να κλείσω τώρα μπας και δεν βρω θέση, από την άλλη μήπως μπουν κι άλλα δρομολόγια μέχρι τον Ιούλιο που να βολεύουν περισσότερο.

Εν τω μεταξύ όσοι γνωστοί μου έχουν σπίτια σε νησιά ή τέλοσπαντων κάπου να μείνουν, φεύγουν ήδη από τώρα Μάιο και αρχές Ιουνίου, όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις. Οπότε ψάχνω τι κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για Ιούλιο.....Έχει κλείσει κάποιος ακτοπλοικά και διαμονή για Ιούλιο Αιγαίο; Ή το θεωρείτε νωρίς να κλείσω; Φοβάμαι μην δεν βρω στο τέλος και το αεροπλάνο θα ήθελα προς το παρόν να το αποφύγω.

Ειδικά όσο ισχύει το "σε πλοία, λεωφορεία, τρένα κτλ αποστάσεις, κενές θέσεις κλπ.αλλά στα αεροπλάνα ο ένας δίπλα στον άλλο, γιατί δεν είναι βιώσιμες οι αεροπορικές αλλιώς"....Άσε που έτσι κι αλλιώς χώρες με αρνητικό επιδημιολογικό προφίλ, δεν θα ήταν καν στις επιλογές μου για αυτό το καλοκαίρι.
Έχω κλείσει καταλύματα με δωρεάν ακύρωση σε συγκεκριμένο νησί. Μάλιστα παρατηρώ πως μεγάλα ξενοδοχεία προσφέρουν δωρεάν ακύρωση ακόμα κ στις κρατήσεις μέσω του site τους ( και μάλιστα με πιο οικονομικές τιμές σε σχέση με agoda, booking κλπ). Θα έλεγα κλείσε με δωρεάν ακύρωση και για τα ακτοπλοϊκά περίμενε λίγο γιατί θα μπουν και άλλα δρομολόγια που ακόμα δεν υπάρχουν στο σύστημα κρατήσεων (ξέρω καλά πως η blue star τώρα διαμορφώνει το πρόγραμμα δρομολογίων). Θα σε συμβούλευα μόνο να βιαστείς εαν θέλεις να ταξιδέψεις συγκεκριμένες ημερομηνίες με καμπίνα, γιατί σε κάποια δρομολόγια θα γίνουν ανάρπαστα τα κρεβάτια (λόγω και των σχετικών πρωτοκόλλων)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.661
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom