Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπράβο, πολύ ωραία ταφόπλακα ετοιμάζουν για τον κλάδο, αν ισχύσει αυτό. Εκεί που πάμε να σώσουμε οτιδήποτε μπορεί να σωθεί...
Τα νεα ειναι πολυ καλυτερα απο οτι ειχε γινει αντιληπτο χθες. Δεν αποκλειονται διαβατηρια αλλα αεροδρομια. Κι αυτο μονο για τις 15 μερες του Ιουνιου.

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω ποια αρνητική αλλαγή βλέπετε. Αυτοί που είναι από επιδημιολογικά επιβαρυμενες χώρες δεν επιτρεπονταν ή είχαν 15 μέρες καραντίνα, τώρα θα έχουν 7. Έτσι κι αλλιώς δεν υπολογίζονταν σε πιθανές αφίξεις. Η λίστα θα επικαιροποειται συνεχώς, από 15 Ιουνίου μάλλον θα επιτρέπονται κι από αλλά αεροδρομια. Φίλος που ήταν να έρθει από Σιγκαπούρη και δεν ερχοταν, τώρα θα έρθει και θα πάει και στα νησάκια. Θα κάνει την 7ημερη καραντίνα βλέποντας τους δικούς του και μετά στα νησάκια. Με τη 15ημερη καραντίνα δεν ερχόταν, τώρα κάνει κρατήσεις.

dimaq

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για ρουμανια,ξερεις κανεις,πως ειναι τα δεδομενα; Σκεφτομαι για αυγουστο

paefstra

Member
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Τα νεα ειναι πολυ καλυτερα απο οτι ειχε γινει αντιληπτο χθες. Δεν αποκλειονται διαβατηρια αλλα αεροδρομια. Κι αυτο μονο για τις 15 μερες του Ιουνιου.
Ωραία, εγώ που θέλω να περάσω από Ιταλία στη Σλοβενία οδικώς τον Αύγουστο, τι προβλέπεται; Θα περνάνε όλοι άνετα; (η flixbus ηδη πουλάει εισιτήρια)

Samion

Member
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτοί που είναι από επιδημιολογικά επιβαρυμενες χώρες δεν επιτρεπονταν ή είχαν 15 μέρες καραντίνα, τώρα θα έχουν 7.
Οχι ακριβως...μονο οσοι ερχονται απο αεροδρομια της λιστας EASA...πχ οσοι έρχονται απο Ρωμη καμμια καραντινα κ μονο σποραδικοι ελεγχοι. Το ξεκαθαρισε χτες η Πρεσβεια μας μολις ειδαν τις αντιδρασεις του ιταλου ΥΠΕΞ κ το κραξιμο γενικα.

Ωραία, εγώ που θέλω να περάσω από Ιταλία στη Σλοβενία οδικώς τον Αύγουστο, τι προβλέπεται; Θα περνάνε όλοι άνετα; (η flixbus ηδη πουλάει εισιτήρια)
Οπως ειναι τα πραγματα τωρα νο προμπλεμ.

arabickostas

Member
Επόμενο Ταξίδι
Daytona Beach, FL
Δεν ξέρω ποια αρνητική αλλαγή βλέπετε. Αυτοί που είναι από επιδημιολογικά επιβαρυμενες χώρες δεν επιτρεπονταν ή είχαν 15 μέρες καραντίνα, τώρα θα έχουν 7. Έτσι κι αλλιώς δεν υπολογίζονταν σε πιθανές αφίξεις. Η λίστα θα επικαιροποειται συνεχώς, από 15 Ιουνίου μάλλον θα επιτρέπονται κι από αλλά αεροδρομια. Φίλος που ήταν να έρθει από Σιγκαπούρη και δεν ερχοταν, τώρα θα έρθει και θα πάει και στα νησάκια. Θα κάνει την 7ημερη καραντίνα βλέποντας τους δικούς του και μετά στα νησάκια. Με τη 15ημερη καραντίνα δεν ερχόταν, τώρα κάνει κρατήσεις.
Συγνωμη για το οφτοπικ, αλλά έχω μια απορία. Οποιοσδήποτε ( δηλαδή και μη ταξιδιώτης, ένας απλός άνθρωπος στη καθημερινότητα του) βγει αρνητικός σε τεστ μπαίνει σε 14ημερη , ή πλέον 7ημερη καραντίνα? Δηλαδή αν νιώσω συμπτώματα και πάω στο νοσοκομείο Λάρισας και κάνω τεστ κορωνοιου ακομα και αν βγει αρνητικό κάθομαι σε καραντίνα 14 ημέρες? Για πιο λόγο ο ταξιδιώτης κάθεται σε καραντίνα αφού έχει στα χέρια αποτέλεσμα αρνητικό φρεσκο με την άφιξη του ? Ξέρει κάποιος το σκεπτικό της καραντινας σε τουρίστες αφού υφίσταται αρνητικο αποτέλεσμα άμεσα?

paefstra

Member
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Συγνωμη για το οφτοπικ, αλλά έχω μια απορία. Οποιοσδήποτε ( δηλαδή και μη ταξιδιώτης, ένας απλός άνθρωπος στη καθημερινότητα του) βγει αρνητικός σε τεστ μπαίνει σε 14ημερη , ή πλέον 7ημερη καραντίνα? Δηλαδή αν νιώσω συμπτώματα και πάω στο νοσοκομείο Λάρισας και κάνω τεστ κορωνοιου ακομα και αν βγει αρνητικό κάθομαι σε καραντίνα 14 ημέρες? Για πιο λόγο ο ταξιδιώτης κάθεται σε καραντίνα αφού έχει στα χέρια αποτέλεσμα αρνητικό φρεσκο με την άφιξη του ? Ξέρει κάποιος το σκεπτικό της καραντινας σε τουρίστες αφού υφίσταται αρνητικο αποτέλεσμα άμεσα?
Γιατι το τεστ δεν ανιχνευει τον ιο αν κολλησες την προηγουμενη η την ιδια μερα.

arabickostas

Member
Επόμενο Ταξίδι
Daytona Beach, FL
Γιατι το τεστ δεν ανιχνευει τον ιο αν κολλησες την προηγουμενη η την ιδια μερα.
Ευχσριστω ψευτρα 😂 , δε το γνωριζα . Πάντως η νέα ανακοίνωση έχει περισσότερη βάση αφού έχει λογική ο τόπος διαμονής και όχι η ιθαγένεια... Άρα και οι Έλληνες που έρχονται εκτός των 29 κρατών από τις 15 Ιουνίου μέχρι τις 1 Ιουλίου , πλέον μπαίνουν σε 7 ήμερη καραντίνα. Βέβαια αυτό ιχνηλατειται εκτός Σένγκεν εύκολα μέσω διαβατηρίου, γιατί αν έστω και μια χώρα από τις Σένγκεν ανήκει στις 29 και επιτρέπει είσοδο επίσης χωρίς καραντίνα, αυτό δεν θα ιχνηλατειται με ταυτότητα...

tripakias

Member
Επόμενο Ταξίδι
BB-GD-LC
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φοκλαντ
Τι θα γινεται οταν ο Παριζιανος ή ο Βαλλονος θα πεταξει απο Beauvais, ο Λονδρεζος απο Bristol και ο Μιλανεζος απο Ρωμη; Τι κριτηρια ειναι αυτα;

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Για ρουμανια,ξερεις κανεις,πως ειναι τα δεδομενα; Σκεφτομαι για αυγουστο
Και εγώ την ίδια σκέψη έκανα για οδικό προς Βουλγαρία κ Ρουμανία για Αύγουστο αλλά μάλλον θα μείνω μόνο Βουλγαρία μιας κ είδα ότι στη Ρουμανία έχουν πολλά κρούσματα.

Sevro

Member
Το κλειδι θα ειναι η αποκατασταση της κινησης μεταξυ Γερμανιας, Γαλλιας, Ιταλιας, BeNeLux. Μολις επιστρεψει αυτο στην κανονικοτητα, δεν προκειται τα μικρα περιφερειακα κρατη να κανουν ιστοριες, θα ανοιξουν ολα τα συνορα εκει.

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.883
Μέλη
35.555
Νεότερο μέλος
nantonis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom