Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Καλά οι Ισπανοί κ οι Ιταλοί δεν μπορούν να κάνουν διακοπές στις χωρες τους να τις στηρίξουν για ένα καλοκαίρι; τόσο μανία να έρθουν στην Ελλάδα; μήπως κ οι ίδιοι φοβούνται να πάνε στις χωρες τους κ ψάχνουν εναλλακτικές; τόσο όμορφα μέρη έχουν να πάνε...
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλά οι Ισπανοί κ οι Ιταλοί δεν μπορούν να κάνουν διακοπές στις χωρες τους να τις στηρίξουν για ένα καλοκαίρι; τόσο μανία να έρθουν στην Ελλάδα; μήπως κ οι ίδιοι φοβούνται να πάνε στις χωρες τους κ ψάχνουν εναλλακτικές; τόσο όμορφα μέρη έχουν να πάνε...
Δεν είναι μόνο οι διακοπές, υπάρχει πολύς κόσμος που πρέπει να ταξιδέψει για χίλιους δυο λόγους.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Καλά οι Ισπανοί κ οι Ιταλοί δεν μπορούν να κάνουν διακοπές στις χωρες τους να τις στηρίξουν για ένα καλοκαίρι; τόσο μανία να έρθουν στην Ελλάδα; μήπως κ οι ίδιοι φοβούνται να πάνε στις χωρες τους κ ψάχνουν εναλλακτικές; τόσο όμορφα μέρη έχουν να πάνε...
Αυτό ισχύει και για τους Έλληνες

Δεν είναι μόνο οι διακοπές, υπάρχει πολύς κόσμος που πρέπει να ταξιδέψει για χίλιους δυο λόγους.
Αυτοί που ταξιδεύουν για επαγγελματικούς λόγους και ειδικά για διακίνηση αγαθών δεν είχαν και ούτε έχουν τέτοιους περιορισμούς, εκτός αν εμφανίσουν συμπτώματα
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Αυτοί που ταξιδεύουν για επαγγελματικούς λόγους και ειδικά για διακίνηση αγαθών δεν είχαν και ούτε έχουν τέτοιους περιορισμούς, εκτός αν εμφανίσουν συμπτώματα
Μιλάω για προσωπικούς λόγους που δεν έχουν σχέση με διακοπές.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
(προφανώς όχι για τουρισμό)
Όταν π.χ. για τα ιατρικά συνεδρια (2-3 ημερών) πρέπει να μπεις πιο πριν 7 ημέρες καραντίνα, θα πας?
Μόνο για πάρα πολύ σημαντικά event που δεν μπορούν να χαθούν ή να γίνουν από απόσταση.

Επίσης καθώς μπαίνουμε στο καλοκαίρι (καλό μήνα κιόλας αύριο 1η Ιουνίου) νομίζω ο μεγάλος όγκος επισκεπτών θα είναι για τουρισμό (π.χ. δεν υπάρχουν εκθέσεις Ιούλιο / Αύγουστο)
Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα που γεμίζουν με μεγάλο ποσοστό Άγγλων / Ιταλών (βλέπε Ζάκυνθο / Κεφαλονιά). Εκεί δεν θα πατήσει τουρίστας με 7 μέρες καραντίνα.


Επίσης δεν έχω καταλάβει, γιατί καραντίνα 7 ημερών αν είσαι αρνητικός?

Δηλαδή αν είσαι αρνητικός και μπεις σε καραντίνα τι κερδίζεις?

Το μοναδικό (με την ταπεινή μου άποψη) είναι 1 ημέρα καραντίνα μέχρι να βγει το test μετά χύμα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Όταν π.χ. για τα ιατρικά συνεδρια (2-3 ημερών) πρέπει να μπεις πιο πριν 7 ημέρες καραντίνα, θα πας?
Μόνο για πάρα πολύ σημαντικά event που δεν μπορούν να χαθούν ή να γίνουν από απόσταση.
Μάλλον δεν έχεις αντίληψη του τι γίνεται γύρω.
Ποιαι συνέδρια δεν γίνονται απο απόσταση με τη χρήση της τεχνολογίας; Και ποιος θα ξοδέψει λεφτά για τη διοργάνωση οταν μπορεί να μην πατήσει ο κόσμος χωρίς πτήσεις;
Ολοκληρα πανεπιστημια θα βγαλουν εναν χρονο σπουδες απο αποσταση και συζητας για το 3ημερο;
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Όταν π.χ. για τα ιατρικά συνεδρια (2-3 ημερών)
Δε γίνονται συνέδρια, ούτε και θα γίνουν μέχρι να τελειώσει όλο αυτό, ο συνεδριακός τουρισμός είναι νεκρός εδώ και καιρό και θα είναι για πολύ καιρό ακόμη. Ό,τι γίνεται γίνεται διαδικτυακά, όποιος δουλεύει για/σε συνέδρια ξέρει ότι θα είναι άνεργος για πάρα πολύ καιρό ακόμη, τι είναι αυτά που συζητάμε;
Μόνο για πάρα πολύ σημαντικά event που δεν μπορούν να χαθούν ή να γίνουν από απόσταση.
Εδώ λέμε ότι έχει καταργηθεί το Octoberfest από το Μάρτιο...
Υπάρχουν περιοχές στην Ελλάδα που γεμίζουν με μεγάλο ποσοστό Άγγλων / Ιταλών (βλέπε Ζάκυνθο / Κεφαλονιά). Εκεί δεν θα πατήσει τουρίστας με 7 μέρες καραντίνα.
Μα δε θα κάνουν καραντίνα αν έρχονται από ασφαλείς περιοχές. Αν έρχονται από ανασφαλείς δεν τους θέλουν, όχι χωρίς καραντίνα.
Επίσης δεν έχω καταλάβει, γιατί καραντίνα 7 ημερών αν είσαι αρνητικός?
Γιατί ο ιός μπορεί να κάνει και 4 μέρες να αναπτυχθεί. Επίσης πλέον θεωρείται δεδομένο ότι μετά την 11η δεν έχει μεταδοτικότητα. Άρα αν κόλλησε κάποιος στη χώρα του (στο χειρότερο σενάριο) 4 μέρες πριν

Δηλαδή αν είσαι αρνητικός και μπεις σε καραντίνα τι κερδίζεις?
Ότι μπορεί να έχεις κολλήσει και να μην εκδηλωθεί (και να μην ανιχνεύεται) μόλις προσγειωθείς, αλλά μερικές μέρες μετά (πχ αν κόλλησες στο αεροδρόμιο ή το αεροπλάνο, καθόλου απίθανο, ειδικά από υψηλής επικινδυνότητας αεροδρόμια). Ε αυτές τις μέρες για να μην κολλήσεις τους άλλους είσαι κλειδωμένος. Από την ώρα που έρχεσαι από μέρος/αεροδρόμιο/χώρα με πολλά κρούσματα αυτό.
Το μοναδικό (με την ταπεινή μου άποψη) είναι 1 ημέρα καραντίνα μέχρι να βγει το test μετά χύμα.
Τότε καλύτερα να μην το κάνουν καν το τεστ, δεν έχει νόημα, πεταμένα λεφτά.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ποιαι συνέδρια δεν γίνονται απο απόσταση με τη χρήση της τεχνολογίας; Και ποιος θα ξοδέψει λεφτά για τη διοργάνωση οταν μπορεί να μην πατήσει ο κόσμος χωρίς πτήσεις;
Σόρρυ όταν λέω συνέδρια, είχα στο νου μου και εκθέσεις*, αλλά αυτές δεν γίνονται καλοκαίρι. Μην λιθοβολείς @paefsta το έγραψα λάθος.
Βέβαια όπως είπα Ιούλιο - Αύγουστο υπάρχουν (παραδοσιακά λόγω εποχής) κάθε χρόνο ελάχιστα συνέδρια - εκθέσεις.

Γιατί ο ιός μπορεί να κάνει και 4 μέρες να αναπτυχθεί. Επίσης πλέον θεωρείται δεδομένο ότι μετά την 11η δεν έχει μεταδοτικότητα. Άρα αν κόλλησε κάποιος στη χώρα του (στο χειρότερο σενάριο) 4 μέρες πριν
Δεν γνώριζα αυτό το δεδομένο, ούτε το έχω ακούσει / διαβάσει κάπου (όχι ότι μελετάω τον ιό κτλ, απλά δεν το έχει πάρει το μάτι μου).


@Yorgos πάντως έχεις δίκιο για το συνεδριακό τουρισμό , γνωστός μου που ασχολείται με εκθέσεις (από την έκθεση δώρων στη Κίνα, μέχρι την βιομηχανική έκθεση στο Αννόβερο κτλ), λέει ότι μέχρι τέλος του χρόνου, έχει ακυρωθεί το 80% των εκθέσεων που έχουν αναλάβει (Ελλάδα)
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.311
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
@Yorgos πάντως έχεις δίκιο για το συνεδριακό τουρισμό , γνωστός μου που ασχολείται με εκθέσεις (από την έκθεση δώρων στη Κίνα, μέχρι την βιομηχανική έκθεση στο Αννόβερο κτλ), λέει ότι μέχρι τέλος του χρόνου, έχει ακυρωθεί το 80% των εκθέσεων που έχουν αναλάβει.
[/QUOTE]
Προσωπικά εκπλήσσομαι που υπάρχει κι ένα 20% που δεν έχει ακυρωθεί,, ειδικά τα μεγάλα συνέδρια θέλουν ΜΗΝΕΣ να διοργανωθούν (χρόνια σε κάποιες περιπτώσεις) και αύριο να σταματούσε ο κορωνοιός, μεγάλο συνέδριο δεν προλαβαίνει να διοργανωθεί φέτος.
 

Traveljohn

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας !! Ονομάζομαι Γιάννης όπως είναι προφανώς και εγώ όπως και εσείς έχω τρέλα για ταξίδια ! Θέλω να ρωτήσω αν έχετε και εσείς ιδέα ...με την κοπέλα μου έχω δύο πιθανούς προορισμούς για αρχές Αυγούστου αλλά παρόλο που λένε ότι θα αρθούν οι ταξιδιωτικοί προορισμοί ακόμα υπάρχει μεγάλη αβεβαιότητα και τπτ σχετικά σίγουρο...
Η μία εναλλακτική είναι να πάμε κεντρική Ευρώπη όπου λέγοντας κεντρική εννοούμε χώρες που είναι στις 29 που θαπορουν να φέρνουν τουρίστες στην χώρα μας ( Ουγγαρία Αυστρία Σλοβακία Τσεχία και Γερμανία ) και η άλλη είναι η Πορτογαλία
Μιλάμε ειδικά για την πρώτη περίπτωση για χώρες που είναι καλά επιδιμιολογικα
Πιστεύετε αξίζει να κλείσω εισιτήρια το επόμενο 10 ήμερο ή να το αφήσω ?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.688
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom