Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αστραψε κ βροντηξε ο ιταλος ΥΠΕΞ Di Maio. Ερχεται εσπευσμενα Αθηνα 9/6 να καθαρισει. Κ η υπομονη εχει τα ορια της ειπε, δεν δεχομαστε μπλακ λιστ κ ουτε ειμαστε κανα λαζαρετο...
πες τα μπος κ ανοιξε τα συνορα μονος...
https://www.repubblica.it/cronaca/2...rea_schengen_e_dalla_gran_bretagna-257992076/
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Τα ταξιδια τη μεθεπομενη μερα μπορει να ειναι προς το διεθνη διαστημικο σταθμο,οπως γινεται αυτη τη στιημη με τη space x
 

nasiapap

Member
Μηνύματα
105
Likes
130
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Δεν ξέρω τι να κάνω με τα ακτοπλοϊκά φέτος. Θέλω οπωσδήποτε να πάω σε Αιγαιοπελαγίτικα νησιά τον Ιούλιο και θεωρητικά θα έπρεπε να είχα ήδη κλείσει, άλλο κάθε μέρα βγαίνει μια είδηση...Π.χ. λένε πως εφόσον αυξηθεί η ζήτηση, θα μπούνε κι άλλες γραμμές κατά τον Ιούλιο και πιο πολλά ταχύπλοα. Ή πως θα αυξηθεί ο επιτρεπόμενος αριθμός επιβατών μετά τις 15 Ιουνίου και θα είναι πάνω από 50-55% του πλοίου....Από τη μία σκέφτομαι αν είναι να κλείσω τώρα μπας και δεν βρω θέση, από την άλλη μήπως μπουν κι άλλα δρομολόγια μέχρι τον Ιούλιο που να βολεύουν περισσότερο.

Εν τω μεταξύ όσοι γνωστοί μου έχουν σπίτια σε νησιά ή τέλοσπαντων κάπου να μείνουν, φεύγουν ήδη από τώρα Μάιο και αρχές Ιουνίου, όσοι δεν έχουν υποχρεώσεις. Οπότε ψάχνω τι κάνουν όσοι ενδιαφέρονται για Ιούλιο.....Έχει κλείσει κάποιος ακτοπλοικά και διαμονή για Ιούλιο Αιγαίο; Ή το θεωρείτε νωρίς να κλείσω; Φοβάμαι μην δεν βρω στο τέλος και το αεροπλάνο θα ήθελα προς το παρόν να το αποφύγω.

Ειδικά όσο ισχύει το "σε πλοία, λεωφορεία, τρένα κτλ αποστάσεις, κενές θέσεις κλπ.αλλά στα αεροπλάνα ο ένας δίπλα στον άλλο, γιατί δεν είναι βιώσιμες οι αεροπορικές αλλιώς"....Άσε που έτσι κι αλλιώς χώρες με αρνητικό επιδημιολογικό προφίλ, δεν θα ήταν καν στις επιλογές μου για αυτό το καλοκαίρι.
Εμείς κλείσαμε διαμονή με δωρεάν ακύρωση για τον Ιούλιο σε δύο νησιά του Αιγαίου και κλείσαμε και τα ακτοπλοϊκά..ίσως να είναι παρακινδυνευμένο τι να πω. Αλλά αν τα πράγματα πάνε καλά, είμαστε αποφασισμένοι να πάμε τις διακοπές μας. Κι από τη στιγμή που μας βόλευαν και οι ώρες είπαμε να τα κλείσουμε!! Ελπίζω να μην υπάρξουν αλλαγές ούτε ακυρώσεις και στα ακτοπλοϊκά 🙄
 
Last edited by a moderator:

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μπράβο, πολύ ωραία ταφόπλακα ετοιμάζουν για τον κλάδο, αν ισχύσει αυτό. Εκεί που πάμε να σώσουμε οτιδήποτε μπορεί να σωθεί...
Τα νεα ειναι πολυ καλυτερα απο οτι ειχε γινει αντιληπτο χθες. Δεν αποκλειονται διαβατηρια αλλα αεροδρομια. Κι αυτο μονο για τις 15 μερες του Ιουνιου.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Δεν ξέρω ποια αρνητική αλλαγή βλέπετε. Αυτοί που είναι από επιδημιολογικά επιβαρυμενες χώρες δεν επιτρεπονταν ή είχαν 15 μέρες καραντίνα, τώρα θα έχουν 7. Έτσι κι αλλιώς δεν υπολογίζονταν σε πιθανές αφίξεις. Η λίστα θα επικαιροποειται συνεχώς, από 15 Ιουνίου μάλλον θα επιτρέπονται κι από αλλά αεροδρομια. Φίλος που ήταν να έρθει από Σιγκαπούρη και δεν ερχοταν, τώρα θα έρθει και θα πάει και στα νησάκια. Θα κάνει την 7ημερη καραντίνα βλέποντας τους δικούς του και μετά στα νησάκια. Με τη 15ημερη καραντίνα δεν ερχόταν, τώρα κάνει κρατήσεις.
 

dimaq

Member
Μηνύματα
630
Likes
1.908
Επόμενο Ταξίδι
ΜΑΔΡΙΤΗ
Για ρουμανια,ξερεις κανεις,πως ειναι τα δεδομενα; Σκεφτομαι για αυγουστο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Τα νεα ειναι πολυ καλυτερα απο οτι ειχε γινει αντιληπτο χθες. Δεν αποκλειονται διαβατηρια αλλα αεροδρομια. Κι αυτο μονο για τις 15 μερες του Ιουνιου.
Ωραία, εγώ που θέλω να περάσω από Ιταλία στη Σλοβενία οδικώς τον Αύγουστο, τι προβλέπεται; Θα περνάνε όλοι άνετα; (η flixbus ηδη πουλάει εισιτήρια)
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Αυτοί που είναι από επιδημιολογικά επιβαρυμενες χώρες δεν επιτρεπονταν ή είχαν 15 μέρες καραντίνα, τώρα θα έχουν 7.
Οχι ακριβως...μονο οσοι ερχονται απο αεροδρομια της λιστας EASA...πχ οσοι έρχονται απο Ρωμη καμμια καραντινα κ μονο σποραδικοι ελεγχοι. Το ξεκαθαρισε χτες η Πρεσβεια μας μολις ειδαν τις αντιδρασεις του ιταλου ΥΠΕΞ κ το κραξιμο γενικα.

https://www.mfa.gr/italy/it/the-embassy/news/greece-welcomes-the-world.html
Ωραία, εγώ που θέλω να περάσω από Ιταλία στη Σλοβενία οδικώς τον Αύγουστο, τι προβλέπεται; Θα περνάνε όλοι άνετα; (η flixbus ηδη πουλάει εισιτήρια)
Οπως ειναι τα πραγματα τωρα νο προμπλεμ.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Δεν ξέρω ποια αρνητική αλλαγή βλέπετε. Αυτοί που είναι από επιδημιολογικά επιβαρυμενες χώρες δεν επιτρεπονταν ή είχαν 15 μέρες καραντίνα, τώρα θα έχουν 7. Έτσι κι αλλιώς δεν υπολογίζονταν σε πιθανές αφίξεις. Η λίστα θα επικαιροποειται συνεχώς, από 15 Ιουνίου μάλλον θα επιτρέπονται κι από αλλά αεροδρομια. Φίλος που ήταν να έρθει από Σιγκαπούρη και δεν ερχοταν, τώρα θα έρθει και θα πάει και στα νησάκια. Θα κάνει την 7ημερη καραντίνα βλέποντας τους δικούς του και μετά στα νησάκια. Με τη 15ημερη καραντίνα δεν ερχόταν, τώρα κάνει κρατήσεις.
Συγνωμη για το οφτοπικ, αλλά έχω μια απορία. Οποιοσδήποτε ( δηλαδή και μη ταξιδιώτης, ένας απλός άνθρωπος στη καθημερινότητα του) βγει αρνητικός σε τεστ μπαίνει σε 14ημερη , ή πλέον 7ημερη καραντίνα? Δηλαδή αν νιώσω συμπτώματα και πάω στο νοσοκομείο Λάρισας και κάνω τεστ κορωνοιου ακομα και αν βγει αρνητικό κάθομαι σε καραντίνα 14 ημέρες? Για πιο λόγο ο ταξιδιώτης κάθεται σε καραντίνα αφού έχει στα χέρια αποτέλεσμα αρνητικό φρεσκο με την άφιξη του ? Ξέρει κάποιος το σκεπτικό της καραντινας σε τουρίστες αφού υφίσταται αρνητικο αποτέλεσμα άμεσα?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom