Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Bobcat89

Member
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Καλημέρα σε όλους!γνωρίζουμε αν στην Ισπανία έχουν χαλαρώσει τα μέτρα;έχει κάποιος εικόνα από Μαδρίτη;

Thanos92

Member
Mini Review από το ταξίδι στην Κρήτη επί COVID-19

Παράλιες Χανιά / Ρέθυμνο:

PRIVE σκηνικό σε όλες όσες πήγαμε και όταν εννοώ PRIVE εννοώ οι 2 μας άντε το πολύ 2-3 παρέες ακόμα! Κόσμο πολύ είδαμε Κυριακή στο Ελαφονησι, αλλά όχι σε ενοχλητικό βαθμό! Στον Μπάλο ηρεμία! Απόλαυση σκέτη!

Εστίαση:

Τιμές ίδιες ακριβώς με παλιά καμιά αλλαγή! Επίσης αρκετά μαγαζιά ήταν κλειστά και ήταν στενάχωρη εικόνα! Από θέμα κόσμου, καμία αναμονή, ίσα ίσα έτρωγες και καλύτερα!

Διαμονή:

Μείναμε αρκετά οικονομικά (Χανιά: στο Agapi Suites 3 Βράδια = 135 ΕΥΡΩ) & (Ρέθυμνο: στο Yacinthos Hotel 3 Βράδια = 120 ΕΥΡΩ) Όπως καταλαβαίνετε οι τιμές ήταν πολύ χαμηλές!

Κόσμος πουθενά με μάσκα! Μόνο στο αεροδρόμιο!

mikrh tsopana

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αλμερία
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Καλημέρα σε όλους!γνωρίζουμε αν στην Ισπανία έχουν χαλαρώσει τα μέτρα;έχει κάποιος εικόνα από Μαδρίτη;
Όταν λες "εχουν χαλαρώσει τα μέτρα" τι ακριβώς εννοείς; Θεωρητικά η μάσκα είναι υποχρεωτική σε ανοιχτούς χώρους όταν έρχεσαι σε κοντινή επαφή με άλλους ανθρώπους και απολύτως υποχρεωτική για να μπεις σε κλειστούς χώρους. Ταξίδια μπορείς να κάνεις σε όλη την Ισπανία, αν και η προσφορά σε τρένα λεωφορεία μπλαμπλακαρ κλπ είναι εμφανώς μειωμένη. Θέλει προσοχή, ο κόσμος έχει χαλαρώσει και είναι λογικό, δεν παύει όμως να είναι μια χώρα με κρούσματα ακόμη και πριν ανοίξει τα σύνορα.

Yorgos

Member
Επόμενο Ταξίδι
Σαουδική Αραβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Από άλλη επαρχία της Ισπανίας που μένω εγώ, μάσκα σε πόλεις άνω των 5000 κατοίκων. Τα λοιπά όλα νορμάλ, παραλίες, μουσεία, τραίνα κλπ. Άδεια τα λεωφορεία και τραίνα, αρκετή κίνηση όμως στις εσωτερικές πτήσεις. Αν εξαιρέσεις το μεγάλο αστερίσκο της μάσκας, ιδανικά για τουρισμό: ελάχιστοι τουρίστες, ακόμη κι ο εσωτερικός τουρισμός περιορισμένος είναι.

spirosninja

Member
εγω παντως την χαρηκα την Κρητη αδεια. αδειες παραλιες , μεχρι και ελευθερο στα Φαλασαρνα επαιξε. φτηνα καταλυματα. καθολου κινηση στις εθνικες.... το μονο ακυρο ηταν τα δρομολογια για Γαυδο που ειχε μονο ΠΣΚ απο Σφακεια και η δημοτικη αρχη αποφασισε να γεμισει τα καραβια με φορτηγα του δημου παρα να παει κοσμος...

thessaris

Member
Καλησπέρα σε όλους, να κάνω μία σύντομη αναφορά από ταξίδι-αστραπή που έκανα χθες στην Τουρκία (Κεσσάνη, δίπλα στους Κήπους του Έβρου).

Ελάχιστη κίνηση στο τελωνείο των Κήπων, περνάς αέρα. Στο τούρκικο τελωνείο έχουν ολοκληρώσει την κατεδάφιση των παλιών εγκαταστάσεων (που ήταν πιο καινούριες από αυτές που υπάρχουν ακόμη και τώρα στην ελληνική πλευρά) και έχουν σχεδόν ολοκληρώσει την ανέγερση των νέων σε φαραωνική ερντογανική αισθητική (δηλαδή όλα μοιάζουν με τζαμιά). Έγινε θερμομέτρηση, κατά τ' άλλα στην είσοδο στην Τουρκία δε γίνεται κανένας άλλος έλεγχος ή καταγραφή παρότι πέρασα ως έλληνας πολίτης.

Στον γύρισμο άερας πέρασμα από την τουρκική πλευρά, στην ελληνική πλευρά ερημιά. Υπενθυμίζω ότι από το Τελωνείο των Κήπων επιτρέπεται η είσοδος στην Ελλάδα μόνο για έλληνες πολίτες (και πολίτες χωρών της Ε.Ε., καθώς και πολίτες τρίτων χωρών με άδεια παραμονής στην Ελλάδα) Ειδοποίησαν τον αστυνομικό ότι έφτασα για έλεγχο ταυτότητας (μάλλον θα έπινε κάπου δροσερά τον καφέ του). Πέρα από τον τυπικό έλεγχο δεν γίνεται καμία άλλη καταγραφή. Μου έκανε εντύπωση αυτό διότι στην Τουρκία θα μπορούσα να έχω έρθει σε επαφή με ένα σωρό κόσμο, να είχα κάτσει μέρες και εβδομάδες, αλλά κανείς δεν με ρώτησε. Ούτε από που ήρθα, ούτε που πάω κλπ.

Λογικά με το άνοιγμα του τελωνείου στις 15/7 στους τούρκους τουρίστες θα υπάρξει έλεγχος της PLF φόρμας και θα εγκατασταθεί κλιμάκιο του ΕΟΔΥ που θα κάνει τεστ.

nantonis

New Member
Καλησπέρα σε όλους. Υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει πρόσφατη εμπειρία από ταξίδι στην Ουκρανία; Σύμφωνα με τελευταία κρατική οδηγία χρειάζεται κατά την άφιξη να έχεις ασφάλεια που να καλύπτει ρητά νοσηλεία κτλ για covid-19. Όσες ημέρες ψάχνουμε πάντως πριν το ταξίδι μας για τέτοιο πρόγραμμα ταξιδιωτικής ασφάλισης, δεν το προσφέρει καμία εταιρεία μέχρι στιγμής και φαίνεται να θέλουν οπωσδήποτε κάτι που ουσιαστικά δεν μπορούμε να βρούμε ως πακέτο ασφαλιστικής!

Δεν ξέρω αν υπάρχει κάτι ανάλογο σε άλλη χώρα που ταξιδέψατε πρόσφατα ή αν είναι τραβηγμένο και ουσιαστικά μπορείς να περάσεις στην Ουκρανία ως τουρίστας με την "κλασική" ταξιδιωτική ασφάλιση που σχεδόν πάντα δεν καλύπτει περίπτωση πανδημίας κτλ.

Αν γνωρίζει κάποιος οτιδήποτε για το θέμα, η βοήθεια ευπρόσδεκτη γιατί περνάνε οι ημέρες και ακόμη δεν βγάζουμε άκρη 100%...

mikrh tsopana

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αλμερία
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει το ίδιο ή συγγενείς του επαναπατριστεί να μας πει πώς είναι η διαδικασία; Φτάνω Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας. Σκοπός μου είναι να κάτσω λίγες μέρες στη Θεσσαλονίκη και μετά να κατέβω Τρίκαλα. Ως τελικό προορισμό πρέπει να δηλώσω Θεσσαλονίκη λογικά; Στη Θεσσαλονίκη θα μείνω στον αδερφό μου. Σε περίπτωση δοκιμής (που είμαι σίγουρη ότι θα μου κάνουν) θα πρέπει να διανυκτερεύσω σε ξενοδοχείο; Επίσης το λογικό είναι να μου γίνει έλεγχος κατά την άφιξη στην Αθήνα, σωστά;

arabickostas

Member
Επόμενο Ταξίδι
Daytona Beach, FL
Να ρωτήσω κι εγώ με τη σειρά μου: υπάρχει κάποιο μέλος που να έχει το ίδιο ή συγγενείς του επαναπατριστεί να μας πει πώς είναι η διαδικασία; Φτάνω Θεσσαλονίκη μέσω Αθήνας. Σκοπός μου είναι να κάτσω λίγες μέρες στη Θεσσαλονίκη και μετά να κατέβω Τρίκαλα. Ως τελικό προορισμό πρέπει να δηλώσω Θεσσαλονίκη λογικά; Στη Θεσσαλονίκη θα μείνω στον αδερφό μου. Σε περίπτωση δοκιμής (που είμαι σίγουρη ότι θα μου κάνουν) θα πρέπει να διανυκτερεύσω σε ξενοδοχείο; Επίσης το λογικό είναι να μου γίνει έλεγχος κατά την άφιξη στην Αθήνα, σωστά;
Επειδή είσαι ήδη εντός Σένγκεν ίσως ο έλεγχος να γίνει Θεσσαλονίκη μιας και ο αεροπορικος σου τερματισμός είναι εκεί. Το αν θα σου κάνουν τεστ Επίσης εξαρτάται από τα στοιχεία που θα καταχωρήσεις στη φόρμα PLF 48 ώρες πριν το ταξίδι. Αν σου κάνουν θα ξέρεις το αποτέλεσμα σε 24 ώρες, ΧΩΡΊΣ να έχεις υποχρέωση να παραμείνεις σε καραντίνα ή ξενοδοχείο κατά την διάρκεια της αναμονής, αλλά εκει που θα δηλώσειςστη φορμα αυτή. Αν βγει αρνητικό ξεμπερδεψες, αν όχι θα σε ενημερώσουν. Εξυπακούεται ότι αν με βαση τα στοιχεία τους, στο αεροδρομιο Αθηνα ή Θεσσαλονίκη, δεν σου κάνουν τεστ ξεμπερδεψες άμεσα...

Υ.Γ θεωρώ πιθανότερο ο "έλεγχος" να γίνει Θεσσαλονίκη καθότι έχεις ανταπόκριση πτήσης με τελικό προορισμό εκεί.

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.948
Μέλη
35.652
Νεότερο μέλος
PanosDim

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom