Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

joanlaz

New Member
Καλησπέρα θα ήθελα να ενημερωθώ τι γίνετε με τα ταξίδια με τρένο τώρα με τον Κορωναίο για Ευρώπη ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω και με ελληνικό διαβατήριο ..σε πιες χώρες μπορώ να ταξιδέψω ελευθέρα .θα εκτιμουσα μια απαντηση

Kostass

Member
Καλησπέρα θα ήθελα να ενημερωθώ τι γίνετε με τα ταξίδια με τρένο τώρα με τον Κορωναίο για Ευρώπη ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω και με ελληνικό διαβατήριο ..σε πιες χώρες μπορώ να ταξιδέψω ελευθέρα .θα εκτιμουσα μια απαντηση
Για δες εδώ https://reopen.europa.eu/el Βάλε τις χώρες που θα ταξιδέψεις ή θα περάσεις. Πάτα και το εικονίδιο του τρένου μετά να δεις πληροφορίες.

joanlaz

New Member
Για δες εδώ https://reopen.europa.eu/el Βάλε τις χώρες που θα ταξιδέψεις ή θα περάσεις. Πάτα και το εικονίδιο του τρένου μετά να δεις πληροφορίες.
ευχαριστω πολυ βρισκοαι αμερικη και ηθελα να ταξιδεψω ευρωπη με ελληνικο διαβατιριο σε ευχαριστω

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ

mikrh tsopana

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αλμερία
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το αεροδρόμιο Barajas στη Μαδρίτη οριακά άδειο. Παράδοση βαλίτσας σε 1', έλεγχος σε 1'. Οκ έμεινα σε ξενοδοχείο σχετικά κοντά στο αεροδρόμιο, αλλά η διαδρομή ήταν 10λεπτη και είναι πάρα πολύ λίγο. Το γεύμα της ετζήαν αποστειρωμένο, το αεροπλάνο γεμάτο. Κατα την άφιξη στη χώρα, δείχναμε το πδφ με τον κωδικό QR που είχαμε παραλάβει. Είμαι σίγουρη ότι είναι μια απάτη, δεν το σκάναραν καν. Από κάτω έχει έναν μοναδικό κωδικό, τον κοιτούσαν και αποφάσιζαν. Ίσως κοιτούσαν τα τελευταία δύο ψηφία ή κάτι παρεμφερές, γιατί να ήξεραν τους κωδικούς απ'έξω αποκλείεται. Υπήρχε κόσμος που δεν είχε συμπληρώσει το έντυπο όπως έπρεπε. Νομίζω ότι όλοι όσοι δεν το είχαν συμπληρώσει, αυτόματα κατατάσσονταν σε αυτούς που θα έκαναν τεστ.

North66

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εννοείται ότι είναι μια απάτη που χρησιμοποιείται για να καθησυχάσει τους φοβισμένους πολίτες, αυτούς δηλ. που ζητούσαν μέτρα για να βγουν απ' τα σπίτια τους μήπως και κολλήσουν τον ιό καλοκαιριάτικα και τους τουρίστες που ψάχνουν ποια είναι η ασφαλέστερη χώρα για να κάνουν τις διακοπές τους. Το barcode δεν ξέρει αν τηρούσα ή όχι τα μέτρα καραντίνας στη χώρα που βρισκόμουν ή αν καλούσα κάθε βράδυ κόσμο σπίτι μου μέσα στην καραντίνα ή αν έβγαινα έξω κάθε μέρα 10 λεπτά ή 10 ώρες. Εκτός κι αν τα πληροφοριακά συστήματα της κυβέρνησης έχουν μαντικές ικανότητες στο τι έκανα εκτός Ελλάδας κατά τη διάρκεια της καραντίνας άρα δημιουργεί και το αντίστοιχο barcode ώστε να μου γίνει έλεγχος κατά την επιστροφή στην Ελλάδα.

Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Ωραία τώρα χρειάζομαι βοήθεια για τη συμπλήρωση του εντύπου. Αρχικά μου ζητά να βάλω κωδικό πτήσης. Οι πτήσεις μου είναι δύο: Μαδρίτη-Αθήνα, Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Ο κωδικός πτήσης του πρώτου σκέλους, που είναι ουσιαστικά και η είσοδός μου στη χώρα, αποτελείται από ένα γράμμα (Α) και 4 αριθμούς. Ο δεύτερος από ένα γράμμα και 5 αριθμούς. Παρ'όλο που στο έντυπο ζητά δύο γράμματα και 4 αριθμούς, τους δέχεται και τους δύο αν τους βάλω μεμονωμένα, αλλά αν προσπαθήσω να βάλω και τους δύο, δεν τους δέχεται. Θα πρέπει να βάλω τον πρώτο λογικά μόνο;.

εδιτ: βιάστηκα, έχει επιλογή για εσωτερική πτήση
Για τη συμπλήρωση του εντύπου σου ήρθε ενημέρωση ...έρχεται ειδοποίηση στο τηλέφωνο οτι πρέπει να την κάνεις??η το ήξερες και μόνη σου μπήκες on line και το έκανες;;;

katerina R

Member
Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται έλεγχος για covid για τους ταξιδιώτες που φεύγουν από το λιμάνι του Πειραιά προς τα νησιά; ... Θα ταξιδέψω για Μήλο σε λιγες μέρες κ δεν έχω εικόνα του θέματος... επίσης αν βρεθεί κάποιο κρούσμα στο καράβι τι γίνεται με τους υπόλοιπους επιβάτες;

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Γνωρίζει κάποιος αν γίνεται έλεγχος για covid για τους ταξιδιώτες που φεύγουν από το λιμάνι του Πειραιά προς τα νησιά; ... Θα ταξιδέψω για Μήλο σε λιγες μέρες κ δεν έχω εικόνα του θέματος... επίσης αν βρεθεί κάποιο κρούσμα στο καράβι τι γίνεται με τους υπόλοιπους επιβάτες;
Τεστ για ποιο λόγο να σου κάνουνε?
Σύμφωνα με τα γραφόμενα της Blustarferries
1. Πριν από την επιβίβαση στο πλοίο είναι απαραίτητη η συμπλήρωση του «Προ-Επιβίβασης» εντύπου και η παράδοσή του κατά την επιβίβαση, στον αρμόδιο της Οικονομικής Υπηρεσίας του πλοίου μαζί με το εισιτήριό σας
2. Φοράμε υποχρεωτικά προστατευτική μάσκα (συνιστάται η υφασμάτινη) καθ’ όλη τη διάρκεια του ταξιδίου τόσο στους εσωτερικούς, όσο και στους εξωτερικούς χώρους του πλοίου. Σε βήχα ή φτέρνισμα, καλύπτουμε την μύτη και το στόμα με χαρτομάντιλο, το οποίο απορρίπτουμε άμεσα σε κάδο απορριμμάτων.
https://www.bluestarferries.com/el/covid-19-ενημερώσεις/ενημέρωση.html

Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης αν βρεθεί κρούσμα δεν ξέρω τι γίνεται. Έχει γούστο να σας ψάχνουν μετά σε όλο το νησί όλους τους επιβάτες να σας κάνουν τεστ!
Πάντως στην Αιδηψό σε ένα γκρουπ Σέρβων που βρέθηκαν 2 κρούσματα οι υπόλοιποι έκαναν τεστ και μπήκαν σε εθελοντική καραντίνα αλλά ήταν ΓΚΡΟΥΠ.

katerina R

Member
Τεστ για ποιο λόγο να σου κάνουνε?
Σύμφωνα με τα γραφόμενα της Blustarferries
1. Πριν από την επιβίβαση στο πλοίο είναι απαραίτητη η συμπλήρωση του «Προ-Επιβίβασης» εντύπου και η παράδοσή του κατά την επιβίβαση, στον αρμόδιο της Οικονομικής Υπηρεσίας του πλοίου μαζί με το εισιτήριό σας
2. Φοράμε υποχρεωτικά προστατευτική μάσκα (συνιστάται η υφασμάτινη) καθ’ όλη τη διάρκεια του ταξιδίου τόσο στους εσωτερικούς, όσο και στους εξωτερικούς χώρους του πλοίου. Σε βήχα ή φτέρνισμα, καλύπτουμε την μύτη και το στόμα με χαρτομάντιλο, το οποίο απορρίπτουμε άμεσα σε κάδο απορριμμάτων.
https://www.bluestarferries.com/el/covid-19-ενημερώσεις/ενημέρωση.html

Στο δεύτερο σκέλος της ερώτησης αν βρεθεί κρούσμα δεν ξέρω τι γίνεται. Έχει γούστο να σας ψάχνουν μετά σε όλο το νησί όλους τους επιβάτες να σας κάνουν τεστ!
Πάντως στην Αιδηψό σε ένα γκρουπ Σέρβων που βρέθηκαν 2 κρούσματα οι υπόλοιποι έκαναν τεστ και μπήκαν σε εθελοντική καραντίνα αλλά ήταν ΓΚΡΟΥΠ.
Ρωτάω αν κάνουν τεστ , διότι όσοι τουρίστες βρέθηκαν θετικοί ερχόμενοι στην Ελλάδα προφανώς και ήταν ασυμπτωματικοί !!! Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που θα είχε συμπτώματα και θα έλεγε ας πάω σε μια ξένη χώρα για διακοπές ..άρα έχοντας άγνοια ότι κουβαλάνε τον ιό τον διασπείρουν κιόλας !

arabickostas

Member
Επόμενο Ταξίδι
Daytona Beach, FL
Ρωτάω αν κάνουν τεστ , διότι όσοι τουρίστες βρέθηκαν θετικοί ερχόμενοι στην Ελλάδα προφανώς και ήταν ασυμπτωματικοί !!! Δεν μπορώ να φανταστώ κάποιον που θα είχε συμπτώματα και θα έλεγε ας πάω σε μια ξένη χώρα για διακοπές ..άρα έχοντας άγνοια ότι κουβαλάνε τον ιό τον διασπείρουν κιόλας !
Αυτό που λες ισχύει. Από την άλλη όμως δεν μπορείς να Κάνεις τεστ σε ότι κινείται στο εσωτερικο γι υτο το λογο . Εδω δε γίνονται καν τεστ σε όλους που έρχονται απ έξω, θα γίνεται στις εντός μετακινήσεις?

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.950
Μέλη
35.655
Νεότερο μέλος
alex2364

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom