Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mikrh tsopana

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αλμερία
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Για τη συμπλήρωση του εντύπου σου ήρθε ενημέρωση ...έρχεται ειδοποίηση στο τηλέφωνο οτι πρέπει να την κάνεις??η το ήξερες και μόνη σου μπήκες on line και το έκανες;;;
Το ήξερα ούτως ή άλλως αλλα μου έστειλε και η Aegean 3 μέρες πριν μήνυμα για να μου το υπενθυμίσει.

katerina R

Member
Αυτό που λες ισχύει. Από την άλλη όμως δεν μπορείς να Κάνεις τεστ σε ότι κινείται στο εσωτερικο γι υτο το λογο . Εδω δε γίνονται καν τεστ σε όλους που έρχονται απ έξω, θα γίνεται στις εντός μετακινήσεις?
Είναι ένας φαύλος κύκλος όλο αυτο!! Και ο κόσμος θα πρέπει να έχει την ατομική ευθύνη των πράξεών του , αλλά δεν βλέπω να συμβαίνει από όλους !!! Πάντως αν γνωρίζει κάποιος για την κατάσταση στα νησιά ας μας ενημερώσει , εγώ ταξιδεύω για μήλο όπως είπα και πιο πάνω , θα ήθελα να ξέρω την κίνηση από θέμα κόσμου στο νησί ! Ευχαριστώ :)

North66

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αφού υπάρχει ατομική ευθύνη και οι Σέρβοι τουρίστες φταίνε επειδή αν αγνοία τους ήταν ασυμπτωματικοί και μπορεί να κόλλησαν άλλους, εσύ προτίθεσαι να κάνεις τεστ πριν πας στη Μήλο ή η ατομική ευθύνη ισχύει μόνο για τους τουρίστες που φέρνουν τον ιό στην Ελλάδα;

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Είναι ένας φαύλος κύκλος όλο αυτο!! Και ο κόσμος θα πρέπει να έχει την ατομική ευθύνη των πράξεών του , αλλά δεν βλέπω να συμβαίνει από όλους !!! Πάντως αν γνωρίζει κάποιος για την κατάσταση στα νησιά ας μας ενημερώσει , εγώ ταξιδεύω για μήλο όπως είπα και πιο πάνω , θα ήθελα να ξέρω την κίνηση από θέμα κόσμου στο νησί ! Ευχαριστώ :)
Από τη στιγμή που αποφάσισες να ταξιδέψεις με πλοίο και να πας στη Μήλο σε λίγες ημέρες το ρίσκο ήδη το πήρες. Επομένως είτε έχει λίγο κόσμο είτε γίνεται χαμός δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία. Και με λίγο κόσμο πάλι μπορείς να μολυνθείς από τον ιό. Δηλαδή αν σου πούμε ότι το νησί βουλιάζει από κόσμο δεν θα πας?
Σχετικά με την ατομική ευθύνη και τα τεστ ακόμα και 48 ώρες πριν την επιβίβαση να σε υποχρέωναν να κάνεις τεστ και να το πληρώσεις από την τσέπη σου πάλι δεν εξασφάλιζε ότι δεν έχεις μολυνθεί στη συνέχεια και επιπλέον δεν θα έβαζε κανένας 150 ευρώ πριν το ταξίδι για να κάνει τεστ. Εκτός και αν εννοείς να κάνει υποχρεωτικά σε όλους τεστ με έξοδα του το κράτος, πριν την επιβίβαση κάτι που έχει μεγάλο κόστος και κατά τη γνώμη μου είναι παράλογο.

katerina R

Member
Αφού υπάρχει ατομική ευθύνη και οι Σέρβοι τουρίστες φταίνε επειδή αν αγνοία τους ήταν ασυμπτωματικοί και μπορεί να κόλλησαν άλλους, εσύ προτίθεσαι να κάνεις τεστ πριν πας στη Μήλο ή η ατομική ευθύνη ισχύει μόνο για τους τουρίστες που φέρνουν τον ιό στην Ελλάδα;
Δεν αναφέρομαι μόνο στους ξένους αλλά σε όλους : Έλληνες και μη . Οχι, δεν προτίθεμαι να κάνω το τεστ πριν ταξιδέψω στη χώρα μου αλλά αν ήταν να πάω σε άλλη χώρα θα το έκανα !!

katerina R

Member
Από τη στιγμή που αποφάσισες να ταξιδέψεις με πλοίο και να πας στη Μήλο σε λίγες ημέρες το ρίσκο ήδη το πήρες. Επομένως είτε έχει λίγο κόσμο είτε γίνεται χαμός δεν νομίζω ότι έχει κάποια σημασία. Και με λίγο κόσμο πάλι μπορείς να μολυνθείς από τον ιό. Δηλαδή αν σου πούμε ότι το νησί βουλιάζει από κόσμο δεν θα πας?
Σχετικά με την ατομική ευθύνη και τα τεστ ακόμα και 48 ώρες πριν την επιβίβαση να σε υποχρέωναν να κάνεις τεστ και να το πληρώσεις από την τσέπη σου πάλι δεν εξασφάλιζε ότι δεν έχεις μολυνθεί στη συνέχεια και επιπλέον δεν θα έβαζε κανένας 150 ευρώ πριν το ταξίδι για να κάνει τεστ. Εκτός και αν εννοείς να κάνει υποχρεωτικά σε όλους τεστ με έξοδα του το κράτος, πριν την επιβίβαση κάτι που έχει μεγάλο κόστος και κατά τη γνώμη μου είναι παράλογο.
Ο λόγος που θα πάω είναι γιατί θα χάσω τα χρήματα που έχω δώσει στο ξενοδοχείο και είναι αρκετά , έκλεισα το δωμάτιο πριν αρκετούς μήνες χωρίς ακύρωση (δικό μου λάθος) , θα ήταν γαμήλιο ταξίδι μιας και τον Ιούνιο θα παντρευομουν αλλά η ημερονια του γάμου άλλαξε λόγω του covid και ο γάμος θα γίνει τον Αύγουστο , γι'αυτό και ο ενδοιασμος.

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Κορονοϊός: Νέα μέτρα - Υποχρεωτικό τεστ 72 ώρες πριν για εισερχόμενους από Προμαχώνα

Τα μέτρα που αποφασίστηκαν είναι:
-Όσοι εισέρχονται για μη ουσιώδεις λόγους από 6.00 το πρωί της Τρίτης από τον Προμαχώνα υποχρεούνται να επιδεικνύουν αρνητικό αποτέλεσμα μοριακού ελέγχου που θα έχει διενεργηθεί μέχρι 72 ώρες πριν.
-Η υποχρέωση του PLF παραμένει σε ισχύ. Ο ελάχιστος χρόνος συμπλήρωσης περιορίζεται σε 24 από 48 ώρες πριν την άφιξη στην Ελλάδα.
-Ενισχύεται ο αριθμός των ελέγχων για την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

ΥΓ. γνωρίζει κάποιος ποιοι είναι οι ουσιώδεις λόγοι? Ένας που έχει ξεκινήσει από τη Γερμανία και είναι καθ οδόν θα πρέπει να σταματήσει για να κάνει τεστ? Επίσης όποιος έρχεται αεροπορικώς από Σόφια δεν χρειάζεται τεστ?

Last edited:

North66

Member
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Δεν αναφέρομαι μόνο στους ξένους αλλά σε όλους : Έλληνες και μη . Οχι, δεν προτίθεμαι να κάνω το τεστ πριν ταξιδέψω στη χώρα μου αλλά αν ήταν να πάω σε άλλη χώρα θα το έκανα !!
Όπως εσύ δε θέλεις τους τουρίστες γιατί φοβάσαι μήπως είναι ασυμπτωματικοί και σε κολλήσουν, έτσι και οι Μήλιοι θα φοβούνται αυτούς απ' την ενδοχώρα μήπως είναι ασυμπτωματικοί και τους κολλήσουν. Και οι Μήλιοι δεν έχουν το σύστημα υγείας που έχουμε όσοι μένουμε στην ενδοχώρα.

katerina R

Member
Όπως εσύ δε θέλεις τους τουρίστες γιατί φοβάσαι μήπως είναι ασυμπτωματικοί και σε κολλήσουν, έτσι και οι Μήλιοι θα φοβούνται αυτούς απ' την ενδοχώρα μήπως είναι ασυμπτωματικοί και τους κολλήσουν. Και οι Μήλιοι δεν έχουν το σύστημα υγείας που έχουμε όσοι μένουμε στην ενδοχώρα.
Πάντως ανακοίνωσαν από την κυβέρνηση υποχρεωτικό τεστ στην χώρα τους για όσους έρχονται από τον Προμαχώνα !!! Κάτι που έπρεπε να τηρείται και στα αεροδρόμια και δεν θα υπήρχε αυτή η αύξηση στα κρούσματα

alma

Member
Σε πλοίο για Σκύρο που χρησιμοποίησα πρόσφατα, έμπαινες τηρώντας αποστάσεις, εννοείται φορώντας μάσκα , παραδίδοντας υπογεγραμμένο το έντυπο που λέει αν ήρθες σε επαφή με κάποιον που έχει τον ιό, αν τον φρόντισες κτλ. και σε θερμομετρούσαν πριν μπεις στο πλοίο. Υποθέτω θα είναι παρόμοια κατάσταση και στα άλλα πλοία. Δεν επιτρέπεται να κάθεται ο ένας δίπλα στον άλλον αλλά υπάρχει σήμανση με "στοπ" στις θέσεις όπως και σε άλλα ΜΜΜ....Κάθεται ένας και δίπλα κενό, παραδίπλα άλλος,μετά κενό κλπ....

paefstra

Member
Επόμενο Ταξίδι
Βασιλεια-Στρασβουργο.
Κορονοϊός: Νέα μέτρα - Υποχρεωτικό τεστ 72 ώρες πριν για εισερχόμενους από Προμαχώνα

Τα μέτρα που αποφασίστηκαν είναι:
-Όσοι εισέρχονται για μη ουσιώδεις λόγους από 6.00 το πρωί της Τρίτης από τον Προμαχώνα υποχρεούνται να επιδεικνύουν αρνητικό αποτέλεσμα μοριακού ελέγχου που θα έχει διενεργηθεί μέχρι 72 ώρες πριν.
-Η υποχρέωση του PLF παραμένει σε ισχύ. Ο ελάχιστος χρόνος συμπλήρωσης περιορίζεται σε 24 από 48 ώρες πριν την άφιξη στην Ελλάδα.
-Ενισχύεται ο αριθμός των ελέγχων για την τήρηση των υγειονομικών πρωτοκόλλων.

ΥΓ. γνωρίζει κάποιος ποιοι είναι οι ουσιώδεις λόγοι? Ένας που έχει ξεκινήσει από τη Γερμανία και είναι καθ οδόν θα πρέπει να σταματήσει για να κάνει τεστ? Επίσης όποιος έρχεται αεροπορικώς από Σόφια δεν χρειάζεται τεστ?

Ειναι Παρασκευη. Προλαβαινει να κανει τεστ αμεσα και να ξεκινησει ως την Τριτη που θα τεθει σε ισχυ.

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Πάντως ανακοίνωσαν από την κυβέρνηση υποχρεωτικό τεστ στην χώρα τους για όσους έρχονται από τον Προμαχώνα !!! Κάτι που έπρεπε να τηρείται και στα αεροδρόμια και δεν θα υπήρχε αυτή η αύξηση στα κρούσματα
Είμαστε η μοναδική χώρα που καθε μέρα αλλάζουμε τους όρους και ανοιγοκλείνουμε τα σύνορα με αποτέλεσμα όχι μόνο να μην μπορουν να προγραμματίσουν οι τουρίστες τις διακοπές τους, όπως και οι Έλληνες του Εξωτερικού την επιστροφή τους, καθώς και εμείς που διαμένουμε εντός συνόρων. Με ποιά λογική χρειάζεται τεστ αυτός που έρχεται οδικώς και όχι αεροπορικός από το ίδιο μέρος?

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.950
Μέλη
35.656
Νεότερο μέλος
alex2364

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom