Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

katerina R

Member
Δεν το γνωρίζω καθόλου. Νόμιζα πως είναι για όλα τα πλοία ο κανόνας.
Άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους που πολλοί αποφεύγουν τα αεροπλάνα. Δεν θέλουν να κάτσουν κολλητά σε αγνώστους.
Ναι δεν κατάλαβα τι ακριβώς συμβαίνει αλλά ελπίζω ότι θα ισχύει η μειωμένη πληρότητα για ασφάλεια !!!

escursione

Member
Επόμενο Ταξίδι
πουθενά λόγω κορονοϊού
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΟΡΔΑΝΙΑ
Το τελωνείο Ευζώνων είναι ανοιχτό μόνο για Έλληνες πολίτες, διαβαζω.
Μόνιμος κάτοικος Γερμανίας, Έλλην πολίτης, ελληνικό διαβατήριο - ταυτότητα, γερμανικές πινακίδες αυτοκινήτου, περνάει;
Αφού θα περάσεις με Ελληνικό διαβατήριο λογικά οι πινακίδες δεν νομίζω να παίζουν ρόλο. Αλλά διάβασε τι γίνεται στο τελωνείο της Νίκης, (μήπως ισχύσει και για τους Ευζώνους) όπου υπάρχουν διαμαρτυρίες και αναμένεται από ΣΚ να αλλάξει η κατάσταση,

https://www.ethnos.gr/ellada/114670...o-ellines-epistrefoyn-apo-ti-boreia-makedonia

Επίσης πληροφοριακά
Η κυβέρνηση της Βόρειας Μακεδονίας αποφάσισε πως από την Πέμπτη 9 Ιουλίου, όσοι πολίτες της Σερβίας, του Κοσόβου, του Μαυροβουνίου και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης επιθυμούν να εισέρχονται στην επικράτεια της χώρας υποχρεούνται να προσκομίζουν στις συνοριακές διαβάσεις αρνητικό διαγνωστικό τεστ κορωνοϊού, το αργότερο 72 ώρες πριν την άφιξη τους.

katerina R

Member
Ο κανόνας είναι 60% για τα πλοία χωρίς καμπίνες και 65% για τα πλοία με καμπίνες.

Επίσης δεν υπάρχει κανόνας "άδεια θέση δίπλα σου".

Επίσης με flying dolphin για Αγκίστρι, Μύκονο με το Wordchampion, όταν μπήκαν μέσα τους είπαν "ελεύθερες οι θέσεις" απλά όχι όλοι μαζεμένοι. Δεν ξέρω για την Aegean SpeedLines, αλλά κάτι παρόμοιο θα συμβαίνουν. Ερωτηματολόγιο υποχρεωτικά, θερμομέτρηση δεν έγινε ποτέ.

Π.χ. αν το 60% μαζευτεί στην δεξιά πλευρά του πλοίου, θα ζητήσουν από κάποιους να μετακινηθούν. Αλλά δεν υπάρχει κανόνας 1 κενή 1 γεμάτη.
Μας είπαν για υποχρεωτική μάσκα και για το έντυπο που συμπληρώνεις κ δίνεις πριν την αποβίβαση , για θερμομετρηση ούτε κ εγώ νομίζω πως γίνεται

• Like
Reactions: Ntt

Ntt

Member
Μας είπαν για υποχρεωτική μάσκα και για το έντυπο που συμπληρώνεις κ δίνεις πριν την αποβίβαση , για θερμομετρηση ούτε κ εγώ νομίζω πως γίνεται
Κανονικά είναι υποχρεωτική, σε κάποια πλοία κάνουν, σε άλλα όχι και σε άλλα μόνο ένα δείγμα επιβατών.

alma

Member
Ο κανόνας είναι 60% για τα πλοία χωρίς καμπίνες και 65% για τα πλοία με καμπίνες.

Επίσης δεν υπάρχει κανόνας "άδεια θέση δίπλα σου".

Επίσης με flying dolphin για Αγκίστρι, Μύκονο με το Wordchampion, όταν μπήκαν μέσα τους είπαν "ελεύθερες οι θέσεις" απλά όχι όλοι μαζεμένοι. Δεν ξέρω για την Aegean SpeedLines, αλλά κάτι παρόμοιο θα συμβαίνουν. Ερωτηματολόγιο υποχρεωτικά, θερμομέτρηση δεν έγινε ποτέ.

Π.χ. αν το 60% μαζευτεί στην δεξιά πλευρά του πλοίου, θα ζητήσουν από κάποιους να μετακινηθούν. Αλλά δεν υπάρχει κανόνας 1 κενή 1 γεμάτη.

Εμάς πάντως στο πήγαινε για Σκύρο μας θερμομετρούσαν. Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό. Και σε θέσεις που ήταν διπλανές σε καναπέδες και αεροπορικά καθίσματα είχε το σηματάκι "στοπ" θέση παρά θέση περίπου. Λογικά θα είχαν κάπως υπολογίσει τον κανόνα του 60-65%..... Αρκετοί βέβαια προτίμησαν κατάστρωμα κάτι γυναίκες φώναζαν η μία στην άλλη " Έξω κάτσε μέσα έχει τον ιό" :shock:
Έξω δεν είδα "στοπ" στις καρέκλες πουθενά στον ανοιχτό χώρο.

Δλδ με ποια λογική εφαρμόζουν 60% πληρότητα στα πλοία, αλλά στα αεροπλάνα δεν πέφτει καρφίτσα? Δεν έχει κάποια ενιαία λογική όλο αυτό για ουσιαστική προστασία. Εκτός αν στοχεύουν σε μείωση των πτήσεων και ενίσχυση των νησιών μέσω πλοίων....

fotast

Member
Είναι ένας φαύλος κύκλος όλο αυτο!! Και ο κόσμος θα πρέπει να έχει την ατομική ευθύνη των πράξεών του , αλλά δεν βλέπω να συμβαίνει από όλους !!! Πάντως αν γνωρίζει κάποιος για την κατάσταση στα νησιά ας μας ενημερώσει , εγώ ταξιδεύω για μήλο όπως είπα και πιο πάνω , θα ήθελα να ξέρω την κίνηση από θέμα κόσμου στο νησί ! Ευχαριστώ :)
' Εως προχθές Τετάρτη η Μήλος δεν είχε πολύ κόσμο.

giannoula

Member
Επόμενο Ταξίδι
who knows???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Mexico for now!!
Να σας πω τη δικη μου απιψη μιας και γυρισα πριχθες απι ελληνικα νησια. Απο αεροδρομιο Θεσσαλονικης για Αθηνα κανενας ελεγχος μονο μασκα υποχρεωτικη και στο χωρο του αεροδρμιου και στο αερολανο. Απο αεροδρομιο Αθηνας για Σαντορινη το ιδιο. Πλοιο για Αναφη απο Αναφη για Ιο και απο Ιο για Σαντορινη μασκα υποχρεωτικη για να μπεις αλλα και καποιοι μεσα στο πλοιο δε φορουσαν και υποχρεωτικη δηλωση κατα την επιβιβαση μαζι με το εισιτηριο.. Θεσεις και καλα με αποσταση οι οποιες δε τηρηθηκαν πουθενα ο καθενας καθονταν οπου ηθελε και πουθενα φυσικα θερμομετρηση.. παρολα αυτα περασαμε τελεια αψογη εξυπηρετηση παντου αδειες σχεδον παραλιες πολυ καλες τιμες και στα καταλυματα και γενικως σε ολα. Μη το σκεφτεστε καντε το τωρα που προλαβαινετε..

Να σας πω τη δικη μου απιψη μιας και γυρισα πριχθες απι ελληνικα νησια. Απο αεροδρομιο Θεσσαλονικης για Αθηνα κανενας ελεγχος μονο μασκα υποχρεωτικη και στο χωρο του αεροδρμιου και στο αερολανο. Απο αεροδρομιο Αθηνας για Σαντορινη το ιδιο. Πλοιο για Αναφη απο Αναφη για Ιο και απο Ιο για Σαντορινη μασκα υποχρεωτικη για να μπεις αλλα και καποιοι μεσα στο πλοιο δε φορουσαν και υποχρεωτικη δηλωση κατα την επιβιβαση μαζι με το εισιτηριο.. Θεσεις και καλα με αποσταση οι οποιες δε τηρηθηκαν πουθενα ο καθενας καθονταν οπου ηθελε και πουθενα φυσικα θερμομετρηση.. παρολα αυτα περασαμε τελεια αψογη εξυπηρετηση παντου αδειες σχεδον παραλιες πολυ καλες τιμες και στα καταλυματα και γενικως σε ολα. Μη το σκεφτεστε καντε το τωρα που προλαβαινετε..
για Σαντορίνη είμαι κ εγώ στο μέλλον όχι ακόμα, πες μου σε παρακαλώ μιας και κατάλαβα πως ταξίδεψες με αεροπλάνο από Αθήνα, τι κατάσταση επικρατούσε? Εννοώ ήταν όλα στο αεροπλάνο φουλ από πληρότητα? Είχε πολλούς ξένους? Έλληνες? Οικογένειες με παιδιά? Το νησί τι έλεγε άπό κόσμο?Αδυνατώ να καταλάβω τι παίζει από τα ειδησεογραφικά σαίτ τα οποία παρουσιάζουν τα πάντα ριμαγμένα!

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.948
Μέλη
35.654
Νεότερο μέλος
Christof

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom