Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

bandit650

Member
Μηνύματα
621
Likes
2.847
Λόγω κορονοιου έχει δοθεί κάποια οδηγία σχετικά με την συχνότητα αλλαγής στα σεντόνια και πετσέτες;; @tripakias η οποίος άλλος που ξέρει
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.065
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Το τελωνείο Ευζώνων είναι ανοιχτό μόνο για Έλληνες πολίτες, διαβαζω.
Μόνιμος κάτοικος Γερμανίας, Έλλην πολίτης, ελληνικό διαβατήριο - ταυτότητα, γερμανικές πινακίδες αυτοκινήτου, περνάει;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.065
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Μόλις με ενημέρωσαν από το ταξιδιωτικό γραφείο που έβγαλα τα εισητηρια για μήλο με την aegean speed lines (είναι το γρήγορο καράβι για μήλο που κάνει 4.30 ώρες αλλιώς με συμβατικό πλοίο κάνεις 7 ώρες ) ότι στη συγκεκριμένη εταιρεία δεν ισχύει ο κανόνας των κένων θέσεων...δεν ξέρω γτ ίσως λόγω μικρότερης χωρητικότητας ? Το θεωρώ απαράδεκτο αν όντως ισχύει !!
Ισχύει η πληρότητα 60%. 28 Ιούνη που πήγα σεριφο ίσχυε
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Μόλις με ενημέρωσαν από το ταξιδιωτικό γραφείο που έβγαλα τα εισητηρια για μήλο με την aegean speed lines (είναι το γρήγορο καράβι για μήλο που κάνει 4.30 ώρες αλλιώς με συμβατικό πλοίο κάνεις 7 ώρες ) ότι στη συγκεκριμένη εταιρεία δεν ισχύει ο κανόνας των κένων θέσεων...δεν ξέρω γτ ίσως λόγω μικρότερης χωρητικότητας ? Το θεωρώ απαράδεκτο αν όντως ισχύει !!

Δεν το γνωρίζω καθόλου. Νόμιζα πως είναι για όλα τα πλοία ο κανόνας.
Άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους που πολλοί αποφεύγουν τα αεροπλάνα. Δεν θέλουν να κάτσουν κολλητά σε αγνώστους.
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ο κανόνας είναι 60% για τα πλοία χωρίς καμπίνες και 65% για τα πλοία με καμπίνες.

Επίσης δεν υπάρχει κανόνας "άδεια θέση δίπλα σου".


Επίσης με flying dolphin για Αγκίστρι, Μύκονο με το Wordchampion, όταν μπήκαν μέσα τους είπαν "ελεύθερες οι θέσεις" απλά όχι όλοι μαζεμένοι. Δεν ξέρω για την Aegean SpeedLines, αλλά κάτι παρόμοιο θα συμβαίνουν. Ερωτηματολόγιο υποχρεωτικά, θερμομέτρηση δεν έγινε ποτέ.


Π.χ. αν το 60% μαζευτεί στην δεξιά πλευρά του πλοίου, θα ζητήσουν από κάποιους να μετακινηθούν. Αλλά δεν υπάρχει κανόνας 1 κενή 1 γεμάτη.

Υ.Γ.Skyros Maritime λένε ότι τα μέτρα τα τηρούν στο ακέραιο και ότι ακόμη και μέσα στο πλοίο κάνουν παρατήρηση για το θέμα της μάσκας! Μπράβο τους,!
 
Last edited:

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Δεν το γνωρίζω καθόλου. Νόμιζα πως είναι για όλα τα πλοία ο κανόνας.
Άλλωστε είναι και ένας από τους λόγους που πολλοί αποφεύγουν τα αεροπλάνα. Δεν θέλουν να κάτσουν κολλητά σε αγνώστους.
Ναι δεν κατάλαβα τι ακριβώς συμβαίνει αλλά ελπίζω ότι θα ισχύει η μειωμένη πληρότητα για ασφάλεια !!!
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Το τελωνείο Ευζώνων είναι ανοιχτό μόνο για Έλληνες πολίτες, διαβαζω.
Μόνιμος κάτοικος Γερμανίας, Έλλην πολίτης, ελληνικό διαβατήριο - ταυτότητα, γερμανικές πινακίδες αυτοκινήτου, περνάει;
Αφού θα περάσεις με Ελληνικό διαβατήριο λογικά οι πινακίδες δεν νομίζω να παίζουν ρόλο. Αλλά διάβασε τι γίνεται στο τελωνείο της Νίκης, (μήπως ισχύσει και για τους Ευζώνους) όπου υπάρχουν διαμαρτυρίες και αναμένεται από ΣΚ να αλλάξει η κατάσταση,

https://www.ethnos.gr/ellada/114670...o-ellines-epistrefoyn-apo-ti-boreia-makedonia

Επίσης πληροφοριακά
Η κυβέρνηση της Βόρειας Μακεδονίας αποφάσισε πως από την Πέμπτη 9 Ιουλίου, όσοι πολίτες της Σερβίας, του Κοσόβου, του Μαυροβουνίου και της Βοσνίας-Ερζεγοβίνης επιθυμούν να εισέρχονται στην επικράτεια της χώρας υποχρεούνται να προσκομίζουν στις συνοριακές διαβάσεις αρνητικό διαγνωστικό τεστ κορωνοϊού, το αργότερο 72 ώρες πριν την άφιξη τους.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Ο κανόνας είναι 60% για τα πλοία χωρίς καμπίνες και 65% για τα πλοία με καμπίνες.

Επίσης δεν υπάρχει κανόνας "άδεια θέση δίπλα σου".


Επίσης με flying dolphin για Αγκίστρι, Μύκονο με το Wordchampion, όταν μπήκαν μέσα τους είπαν "ελεύθερες οι θέσεις" απλά όχι όλοι μαζεμένοι. Δεν ξέρω για την Aegean SpeedLines, αλλά κάτι παρόμοιο θα συμβαίνουν. Ερωτηματολόγιο υποχρεωτικά, θερμομέτρηση δεν έγινε ποτέ.


Π.χ. αν το 60% μαζευτεί στην δεξιά πλευρά του πλοίου, θα ζητήσουν από κάποιους να μετακινηθούν. Αλλά δεν υπάρχει κανόνας 1 κενή 1 γεμάτη.
Μας είπαν για υποχρεωτική μάσκα και για το έντυπο που συμπληρώνεις κ δίνεις πριν την αποβίβαση , για θερμομετρηση ούτε κ εγώ νομίζω πως γίνεται
 
  • Like
Reactions: Ntt

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Μας είπαν για υποχρεωτική μάσκα και για το έντυπο που συμπληρώνεις κ δίνεις πριν την αποβίβαση , για θερμομετρηση ούτε κ εγώ νομίζω πως γίνεται
Κανονικά είναι υποχρεωτική, σε κάποια πλοία κάνουν, σε άλλα όχι και σε άλλα μόνο ένα δείγμα επιβατών.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.013
Ο κανόνας είναι 60% για τα πλοία χωρίς καμπίνες και 65% για τα πλοία με καμπίνες.

Επίσης δεν υπάρχει κανόνας "άδεια θέση δίπλα σου".


Επίσης με flying dolphin για Αγκίστρι, Μύκονο με το Wordchampion, όταν μπήκαν μέσα τους είπαν "ελεύθερες οι θέσεις" απλά όχι όλοι μαζεμένοι. Δεν ξέρω για την Aegean SpeedLines, αλλά κάτι παρόμοιο θα συμβαίνουν. Ερωτηματολόγιο υποχρεωτικά, θερμομέτρηση δεν έγινε ποτέ.


Π.χ. αν το 60% μαζευτεί στην δεξιά πλευρά του πλοίου, θα ζητήσουν από κάποιους να μετακινηθούν. Αλλά δεν υπάρχει κανόνας 1 κενή 1 γεμάτη.

Εμάς πάντως στο πήγαινε για Σκύρο μας θερμομετρούσαν. Δεν ξέρω αν είναι υποχρεωτικό. Και σε θέσεις που ήταν διπλανές σε καναπέδες και αεροπορικά καθίσματα είχε το σηματάκι "στοπ" θέση παρά θέση περίπου. Λογικά θα είχαν κάπως υπολογίσει τον κανόνα του 60-65%..... Αρκετοί βέβαια προτίμησαν κατάστρωμα κάτι γυναίκες φώναζαν η μία στην άλλη " Έξω κάτσε μέσα έχει τον ιό" :shock:
Έξω δεν είδα "στοπ" στις καρέκλες πουθενά στον ανοιχτό χώρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.801
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom