Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

ThaliaVen

Member
Ακριβώς το ίδιο ψάχνω κι εγώ τώρα. Το αγόρι μου είναι Ούγγρος και απ'όσο καταλάβαμε και οι δύο ενώ ψάχνουμε, οι χώρες έχουν μπει σε τρεις κατηγορίες. Πράσινη, κίτρινη και κόκκινη. Η Ελλάδα είναι στην πράσινη. Χωρίς να είμαι σίγουρη, μάλλον δεν χρειαζόμαστε κάποιο έγγραφο. Αυτοί στη κίτρινη χρειάζονται κάποιο και μπαίνουν καραντίνα. Και αν είναι στην κόκκινη κατηγορία, απαγορεύεται να μπουν στην χώρα. Ακόμα το ψάχνω όμως γιατί δεν είμαι σίγουρη.

nantiaaa

New Member
αν βρεις κατι να μου πεις και εμενα..πολυ με εχει μπερδεψει το θεμα..ξερεις σιγουρα οτι επιτρεπονται οι πτησεις;;

nantiaaa

New Member
επικοινωνησα πριν λιγο με την ουγγρικη πρεσβεια.. οι πτησεις προε ουγγαρια γινονται κανονικα, τομονο που εχεις να κανεις οσον αφορα καποιο εγγραφο ειναι να συμπληρωσεις αυτο που απαιτει η ελλαδα δυο μερες πριν την επιστροφη σου-

ThaliaVen

Member
Δηλαδή στην πτήση προς Ουγγαρία, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ενώ πριν την επιστροφή στην Ελλάδα, το έγγραφο στο travel.gov.gr . Ευχαριστώ πολύ! Με βοήθησες πάρα πολύ γιατί έψαχνα όλο το πρωί.

• Like
Reactions: MIX

MIX

Member
Για την Γερμανία δε χρειάζεται καμία φόρμα!!!
Όπως πετούσαμε τόσο καιρό δεν άλλαξε τίποτα!!!
Κ στα χερσαία σύνορα της με γειτονικές χώρες της ΕΕ είναι όπως και πριν (δεν υπάρχουν συνοριακοί σταθμοί και έλεγχοι)
Σε έρχεται ενημέρωση από την Ryanair ότι πρέπει να συμπληρωθεί μια φόρμα για την είσοδο στην Ελλάδα
Χειρόγραφα την κατέβασα με την λογική να την εκτυπώσω κ να την συμπληρώσω πριν πετάξω (είσοδος στην χώρα χωρίς φόρμα €500 πρόστιμο κάπως πρέπει να βγουν τόσα επιδόματα που δωθηκαν)

Τελικά την συμπλήρωσα on line πιο πολύ τούς ενδιαφέρουν τα προσωπικά σου στοιχεία (διεύθυνση κατοικίας τηλέφωνο κτλ )κ λέει θα με έρθει ένα qr code τα μεσάνυχτα πριν την πτήση

Την έχει συμπληρώσει κανένας άλλος να μας πει τι διαδικασία ακολουθείται αφότου προσγειωθείς στην Ελλάδα?

Knik

Member
Καλησπέρα
Γνωρίζει κάποιος αν συμπληρώνουμε φόρμα και για ταξίδι στην Ιταλία;Ρώμη συγκεκριμένα.
Σας ευχαριστώ

mikrh tsopana

Member
Επόμενο Ταξίδι
Αλμερία
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Η φόρμα είναι για την είσοδο στην Ελλάδα. Δεν είναι για την έξοδο από τη χώρα, ούτε η συγκεκριμένη φόρμα, ακριβώς όπως είναι, συμπληρώνεται για την είσοδο σε άλλη χώρα.

Ntt

Member
Πάντως και για την Ελβετία δεν χρειάζεται κάποια ειδική φόρμα.

Μόνο για είσοδο στην Ελλάδα πρέπει κάποιος να έχει την φόρμα, εν τω μεταξύ αστείες καταστάσεις να βάζουν πρόστιμο σε όποιο την ξεχάσει (ή κολλήσει το άθλιο website που έχουν φτιάξει, είπαμε IT της πλάκας).

Όποιος θέλει να το κάνει σωστά, το κάνει όπως η Κύπρος, αν κάποιος το ξεχάσει του μοιράζουν εκεί επιτόπου.

Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πάντως και για την Ελβετία δεν χρειάζεται κάποια ειδική φόρμα.

Μόνο για είσοδο στην Ελλάδα πρέπει κάποιος να έχει την φόρμα, εν τω μεταξύ αστείες καταστάσεις να βάζουν πρόστιμο σε όποιο την ξεχάσει (ή κολλήσει το άθλιο website που έχουν φτιάξει, είπαμε IT της πλάκας).

Όποιος θέλει να το κάνει σωστά, το κάνει όπως η Κύπρος, αν κάποιος το ξεχάσει του μοιράζουν εκεί επιτόπου.
έτσι ακριβώς όπως τα λές!!μη χειρότερα!πρέπει ντε και καλά να το συμπληρώσω ηλεκτρονικά,που προυποθέτει ναχω το νουμου στα email(δηλαδή άπαντες όσοι ταξιδέυουν πρέπει νάχουν η λαπτοπ η κινητό κατάλληλο...)και αν για τον χ ψ λόγο δεν μπορέσω...ξεχάσω να το κάνω όχι μόνο θα φάω πρόστιμο αλλά θα υποχρεωθώ σε τεστ με όλα τα συνεπακόλουθα....υποχρέωση απομόνωσης μέχρι να βρεί το αποτέλεσμα κλπ
δεν πάμε καλά

orestcrete

Member
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
Sudamerica :)
5η και 6η πτήση (εσωτερικού) μετά την άρση της καραντίνας. Δεν έχουν αλλάξει πολλά σε σχέση με τις προηγούμενες πτήσεις πριν 1 μήνα, η κίνηση δείχνει να είναι εμφανώς πεσμένη στις εσωτερικές πτήσεις. Παρασκευή βράδυ σε πτήση για Χανιά (Aegean) έγινε με Bombardier, δηλαδή ένα αεροπλάνο με 80 θέσεις, όταν τα Airbus έχουν 180 θέσεις. Το lounge της Aegean άνοιξε πάλι και είναι πλέον όλα συσκευασμένα.

travelman

Member
Καλησπέρα σε όλους. Ξέρει κανείς πως μπορώ να ενημερωθώ επίσημα τι περιορισμοί ισχύουν για Βουδαπέστη. Ψάχνω στο νετ αλλά οι πληροφορίες που παίρνω είναι από διάφορα σάιτ.
Υπάρχει κάποια επίσημη κυβερνητική πηγή?

nantiaaa

New Member
ακριβως...ναι και εγω το ιδιο επαθα εχω 2 μερες δε βγαζω ακρη...καλο ταξιδι φιλεναδα

Καλησπέρα από μένα και καλώς σας βρήκα κ γω !!!
Σε λιγότερο από δύο μέρες Πετάω κ γω για Βουδαπέστη από Τσεχία (κάθομαι μερικές ώρες κ πετάω πισω Ελλάδα) οι Czech air που φτάνω Βουδαπέστη δε με έβγαλε κάτι τέτοιο παρότι η Ryanair που πετάω από Βουδαπέστη Ελλάδα με έβγαλε κ μένα ακριβώς το ίδιο
Έστειλα mail στην ελληνική πρεσβεία στην Βουδαπέστη ελπίζω να με απαντήσουν
εν τω μεταξύ αυτή η Ελληνική φόρμα μόνο σε μένα βγάζει συνεχώς σφάλματα ?
με την πρεσβια που μιλισα στο τηλεφωνο μου ειπαν οτι δεν χρειαζεται κατι...δεν ξερω για την ελληνικη σελιδα δεν μπηκα καθολου

• Like
Reactions: MIX

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
30.946
Μέλη
35.650
Νεότερο μέλος
SyedHassan