Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

MIX

Member
Μηνύματα
18
Likes
33
Καλησπέρα σας και καλώς σας βρήκα! έχω να θέσω μια ερώτηση μήπως μπορεί κάποιος να μου δώσει τα φώτα του διότι όσο και να το ψάχνω με μπερδεύει...λοιπόν σχεδιάζω ταξίδι στη Βουδαπέστη αεροπορικώς στις 18 του μήνα..αυτό που δεν μπορώ να καταλάβω είναι εάν πρέπει να έχω συμπληρώσει κάποιο ταξιδιωτικό έγγραφο μαζί μου στα πλαίσια του κορονοιου..(όπως πχ στην Ελλάδα οι τουρίστες κατεβάζουν την εφαρμογή) αυτό που με μπέρδεψε είναι ότι μόλις έκλεισα τα εισιτήρια με την ryanair μου έβγαζε ένα σύνδεσμο Έγγραφο για πτήση στη Βουδαπέστη που με κατεύθυνε στην σελίδα αυτή https://ugyintezes.police.hu/en/home ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!!!
Καλησπέρα από μένα και καλώς σας βρήκα κ γω !!!
Σε λιγότερο από δύο μέρες Πετάω κ γω για Βουδαπέστη από Τσεχία (κάθομαι μερικές ώρες κ πετάω πισω Ελλάδα) οι Czech air που φτάνω Βουδαπέστη δε με έβγαλε κάτι τέτοιο παρότι η Ryanair που πετάω από Βουδαπέστη Ελλάδα με έβγαλε κ μένα ακριβώς το ίδιο
Έστειλα mail στην ελληνική πρεσβεία στην Βουδαπέστη ελπίζω να με απαντήσουν
εν τω μεταξύ αυτή η Ελληνική φόρμα μόνο σε μένα βγάζει συνεχώς σφάλματα ?
 

MIX

Member
Μηνύματα
18
Likes
33
μεγάλη κουβέντα..αυτό προϋποθέτει τοποθέτηση νέας μάσκας με σωστό τρόπο κοκ. Τέλος πάντων καταλαβαίνω οτι ένιωσες σχετικά ασφαλής μέσα στην πτήση και αυτό είναι πολύ θετικό!
Πέταξα προχτές με easy jet για Βερολίνο άδειο το αεροπλάνο το πολύ 30 άτομα στο αεροσκάφος απόλυτη ησυχία και όλοι μάσκα!
Οι θέσεις που μας δωθηκαν κατά το check in είχαν άτομο δίπλα μας και ο αεροσυνοδός μας πρότεινε να μας αλλάξει κ να μας βάλει στα φτερά που ήταν άδειες(όπως κ σχεδόν σε όλο το αεροπλάνο!) χωρίς χρέωση εννοείται.

Πήγα να συμπληρώσω την φόρμα επιστροφής στην Ελλάδα με ρώτησε προσωπικά στοιχεία όχι κάτι για τον covid (πχ αν έχω έρθει σε επαφή με κρούσμα κτλ) κ που έχω ταξιδέψει αλλά στο τελευταίο σκέλος με βγάζει σφάλμα (θα το ξανά προσπαθήσω αύριο αλλιώς χειρόγραφα κ ο θεός βοηθός!)
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.191
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΙΑΠΩΝΙΑ
Πέταξα προχτές με easy jet για Βερολίνο άδειο το αεροπλάνο το πολύ 30 άτομα στο αεροσκάφος απόλυτη ησυχία και όλοι μάσκα!
Οι θέσεις που μας δωθηκαν κατά το check in είχαν άτομο δίπλα μας και ο αεροσυνοδός μας πρότεινε να μας αλλάξει κ να μας βάλει στα φτερά που ήταν άδειες(όπως κ σχεδόν σε όλο το αεροπλάνο!) χωρίς χρέωση εννοείται.

Πήγα να συμπληρώσω την φόρμα επιστροφής στην Ελλάδα με ρώτησε προσωπικά στοιχεία όχι κάτι για τον covid (πχ αν έχω έρθει σε επαφή με κρούσμα κτλ) κ που έχω ταξιδέψει αλλά στο τελευταίο σκέλος με βγάζει σφάλμα (θα το ξανά προσπαθήσω αύριο αλλιώς χειρόγραφα κ ο θεός βοηθός!)
Δώστε μας λίγη ενημέρωση γι αυτήν την φόρμα επιστροφής...(α και κάτι άλλο αυτή ισχύει ΜΟΝΟ για Ελλάδα;; για τη Γερμανία υπήρχε κάτι αντίστοιχο?)
Πότε και με ποιόν τρόπο ενημερώθηκες για τη φόρμα;; σου στείλανε εμαιλ από την αεροπορική;;;;;και αν δεν δεις τα μηνύματα η τελος πάντων όπως λες κάτι προκύπτει σφάλμα και δεν μπορέις να τη συμπληρώσεις ηλεκτρονικά έχεις τη δυνατότητα για ...χειρόγραφα;;;δηλαδή πώς και πού;;
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Δώστε μας λίγη ενημέρωση γι αυτήν την φόρμα επιστροφής...(α και κάτι άλλο αυτή ισχύει ΜΟΝΟ για Ελλάδα;; για τη Γερμανία υπήρχε κάτι αντίστοιχο?)
Πότε και με ποιόν τρόπο ενημερώθηκες για τη φόρμα;; σου στείλανε εμαιλ από την αεροπορική;;;;;και αν δεν δεις τα μηνύματα η τελος πάντων όπως λες κάτι προκύπτει σφάλμα και δεν μπορέις να τη συμπληρώσεις ηλεκτρονικά έχεις τη δυνατότητα για ...χειρόγραφα;;;δηλαδή πώς και πού;;
Καλύτερα να το έχεις κατα νου και να μη βασίζεσαι στην αεροπορική. Βάλε υπενθύμιση στο κινητό σου. Αν προκύψει σφάλμα δοκίμασε να ανοίξεις την ιστοσελίδα από διαφορετικό browser ή σε διαφορετική χρονική στιγμή. Αν εννοείς χειρόγραφα κατα την άφιξη στο αεροδρόμιο, μπορείς, αλλά θα κάνεις μάλλον και το τεστ (οπότε μπορείς να "ξεχάσεις" να κάνεις τη δήλωση σε περίπτωση που θέλεις να κάνεις το τεστ). Αλλού δε νομίζω να μπορείς να το κάνεις χειρόγραφα, δε ξερω κιόλας.
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Ακριβώς το ίδιο ψάχνω κι εγώ τώρα. Το αγόρι μου είναι Ούγγρος και απ'όσο καταλάβαμε και οι δύο ενώ ψάχνουμε, οι χώρες έχουν μπει σε τρεις κατηγορίες. Πράσινη, κίτρινη και κόκκινη. Η Ελλάδα είναι στην πράσινη. Χωρίς να είμαι σίγουρη, μάλλον δεν χρειαζόμαστε κάποιο έγγραφο. Αυτοί στη κίτρινη χρειάζονται κάποιο και μπαίνουν καραντίνα. Και αν είναι στην κόκκινη κατηγορία, απαγορεύεται να μπουν στην χώρα. Ακόμα το ψάχνω όμως γιατί δεν είμαι σίγουρη.
 

nantiaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
αν βρεις κατι να μου πεις και εμενα..πολυ με εχει μπερδεψει το θεμα..ξερεις σιγουρα οτι επιτρεπονται οι πτησεις;;
 

nantiaaa

New Member
Μηνύματα
4
Likes
3
επικοινωνησα πριν λιγο με την ουγγρικη πρεσβεια.. οι πτησεις προε ουγγαρια γινονται κανονικα, τομονο που εχεις να κανεις οσον αφορα καποιο εγγραφο ειναι να συμπληρωσεις αυτο που απαιτει η ελλαδα δυο μερες πριν την επιστροφη σου-
 

ThaliaVen

Member
Μηνύματα
14
Likes
8
Δηλαδή στην πτήση προς Ουγγαρία, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω. Ενώ πριν την επιστροφή στην Ελλάδα, το έγγραφο στο travel.gov.gr . Ευχαριστώ πολύ! Με βοήθησες πάρα πολύ γιατί έψαχνα όλο το πρωί.
 
  • Like
Reactions: MIX

MIX

Member
Μηνύματα
18
Likes
33
Για την Γερμανία δε χρειάζεται καμία φόρμα!!!
Όπως πετούσαμε τόσο καιρό δεν άλλαξε τίποτα!!!
Κ στα χερσαία σύνορα της με γειτονικές χώρες της ΕΕ είναι όπως και πριν (δεν υπάρχουν συνοριακοί σταθμοί και έλεγχοι)
Σε έρχεται ενημέρωση από την Ryanair ότι πρέπει να συμπληρωθεί μια φόρμα για την είσοδο στην Ελλάδα
Χειρόγραφα την κατέβασα με την λογική να την εκτυπώσω κ να την συμπληρώσω πριν πετάξω (είσοδος στην χώρα χωρίς φόρμα €500 πρόστιμο κάπως πρέπει να βγουν τόσα επιδόματα που δωθηκαν)

Τελικά την συμπλήρωσα on line πιο πολύ τούς ενδιαφέρουν τα προσωπικά σου στοιχεία (διεύθυνση κατοικίας τηλέφωνο κτλ )κ λέει θα με έρθει ένα qr code τα μεσάνυχτα πριν την πτήση

Την έχει συμπληρώσει κανένας άλλος να μας πει τι διαδικασία ακολουθείται αφότου προσγειωθείς στην Ελλάδα?
 

Knik

Member
Μηνύματα
68
Likes
58
Καλησπέρα
Γνωρίζει κάποιος αν συμπληρώνουμε φόρμα και για ταξίδι στην Ιταλία;Ρώμη συγκεκριμένα.
Σας ευχαριστώ
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Η φόρμα είναι για την είσοδο στην Ελλάδα. Δεν είναι για την έξοδο από τη χώρα, ούτε η συγκεκριμένη φόρμα, ακριβώς όπως είναι, συμπληρώνεται για την είσοδο σε άλλη χώρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom