Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ωραία τώρα χρειάζομαι βοήθεια για τη συμπλήρωση του εντύπου. Αρχικά μου ζητά να βάλω κωδικό πτήσης. Οι πτήσεις μου είναι δύο: Μαδρίτη-Αθήνα, Αθήνα-Θεσσαλονίκη. Ο κωδικός πτήσης του πρώτου σκέλους, που είναι ουσιαστικά και η είσοδός μου στη χώρα, αποτελείται από ένα γράμμα (Α) και 4 αριθμούς. Ο δεύτερος από ένα γράμμα και 5 αριθμούς. Παρ'όλο που στο έντυπο ζητά δύο γράμματα και 4 αριθμούς, τους δέχεται και τους δύο αν τους βάλω μεμονωμένα, αλλά αν προσπαθήσω να βάλω και τους δύο, δεν τους δέχεται. Θα πρέπει να βάλω τον πρώτο λογικά μόνο;.

εδιτ: βιάστηκα, έχει επιλογή για εσωτερική πτήση
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Από αύριο κλείνουν τα σύνορα με Σερβία. Πλέον δεν μπορεις να προγραμματίσεις ούτε για την επόμενη ημέρα. Το πιθανότερο είναι να χάσεις τα λεφτά σου και την άδεια σου. Τα έχουν κάνει όλα μπάχαλο. Έχουν αφήσει ανοιχτά μόνο τον προμαχώνα και αναγκάζουν Βούλγαρους και Ρουμάνους να κάνουν ένα σωρό έξτρα χιλιόμετρα και να περιμένουν στον Προμαχώνα με 41 βαθμούς Κελσίου 15 χλμ ουρά. Έκλεισαν και το Ορμένιο και ένας που θέλει να πάει από τη Μαύρη θάλασσα στην Αλεξανδρούπολη θα πρέπει να κάνει καμιά 500+ χλμ έξτρα για να φτάσει εκτός από την ουρά. Κλείστε τα όλα εντελώς να ησυχάσουμε...

https://www.newsit.gr/kosmos/oristiko-kleinoun-ta-synora-me-ti-servia/3062970/
 

polidoros

Member
Μηνύματα
33
Likes
29
Για τους Έλληνες που θέλουμε να ταξιδέψουμε οδικώς στην Βουλγαρία, τι ισχύει, μπαίνουμε και βγαίνουμε μόνο από Προμαχώνα ; Πρέπει να συμπληρώσουμε κάποια φόρμα στην είσοδο - έξοδο.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Για τους Έλληνες που θέλουμε να ταξιδέψουμε οδικώς στην Βουλγαρία, τι ισχύει, μπαίνουμε και βγαίνουμε μόνο από Προμαχώνα ; Πρέπει να συμπληρώσουμε κάποια φόρμα στην είσοδο - έξοδο.
Εγώ πριν καμιά εβδομάδα βγήκα κ μπήκα από ορμενιο χωρίς να συμπληρώσω τίποτα χωρίς κανένα πρόβλημα. Πλέον λένε ότι είναι κλειστά κ επιτρέπεται από ότι λένε για ειδικούς λόγους. Κοινώς τρέχα γύρευε. Από προμαχωνα η ουρά που έχει στον γυρισμό είναι αποτρεπτική. Σχετικα με την φόρμα που πρέπει να συμπληρώσεις λένε 48 ώρες πριν την είσοδο Ελλάδα. Δεν ξέρω τι γίνεται αν θες να πας αυθημερόν. Όποιος γνωρίζει κάτι περισσότερο ας ενημερώσει. Την άλλη φορά έβγαλαν απόφαση τελευταία στιγμή κ γυρνούσαν πίσω τους Σέρβους, σημερινή πάλι τα ίδια. Απαγόρευση από αύριο το πρωί. Επιτρέπουν τους Βούλγαρους αλλά μόνο από ένα σημείο. Από την άλλη ζητάνε να έρθουν οι Βαλκάνιοι να αφήσουν; χρήμα. Έχει χαθεί γενικώς η μπάλα. Είχαν ανακοινώσει μέχρι κ ότι θα ανοίξουν οι καστανιες κ την επόμενη μέρα το πήραν πίσω.
 

joanlaz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Καλησπέρα θα ήθελα να ενημερωθώ τι γίνετε με τα ταξίδια με τρένο τώρα με τον Κορωναίο για Ευρώπη ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω και με ελληνικό διαβατήριο ..σε πιες χώρες μπορώ να ταξιδέψω ελευθέρα .θα εκτιμουσα μια απαντηση
 

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλησπέρα θα ήθελα να ενημερωθώ τι γίνετε με τα ταξίδια με τρένο τώρα με τον Κορωναίο για Ευρώπη ενδιαφέρομαι να ταξιδέψω και με ελληνικό διαβατήριο ..σε πιες χώρες μπορώ να ταξιδέψω ελευθέρα .θα εκτιμουσα μια απαντηση
Για δες εδώ https://reopen.europa.eu/el Βάλε τις χώρες που θα ταξιδέψεις ή θα περάσεις. Πάτα και το εικονίδιο του τρένου μετά να δεις πληροφορίες.
 

joanlaz

New Member
Μηνύματα
3
Likes
1
Για δες εδώ https://reopen.europa.eu/el Βάλε τις χώρες που θα ταξιδέψεις ή θα περάσεις. Πάτα και το εικονίδιο του τρένου μετά να δεις πληροφορίες.
ευχαριστω πολυ βρισκοαι αμερικη και ηθελα να ταξιδεψω ευρωπη με ελληνικο διαβατιριο σε ευχαριστω
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Το αεροδρόμιο Barajas στη Μαδρίτη οριακά άδειο. Παράδοση βαλίτσας σε 1', έλεγχος σε 1'. Οκ έμεινα σε ξενοδοχείο σχετικά κοντά στο αεροδρόμιο, αλλά η διαδρομή ήταν 10λεπτη και είναι πάρα πολύ λίγο. Το γεύμα της ετζήαν αποστειρωμένο, το αεροπλάνο γεμάτο. Κατα την άφιξη στη χώρα, δείχναμε το πδφ με τον κωδικό QR που είχαμε παραλάβει. Είμαι σίγουρη ότι είναι μια απάτη, δεν το σκάναραν καν. Από κάτω έχει έναν μοναδικό κωδικό, τον κοιτούσαν και αποφάσιζαν. Ίσως κοιτούσαν τα τελευταία δύο ψηφία ή κάτι παρεμφερές, γιατί να ήξεραν τους κωδικούς απ'έξω αποκλείεται. Υπήρχε κόσμος που δεν είχε συμπληρώσει το έντυπο όπως έπρεπε. Νομίζω ότι όλοι όσοι δεν το είχαν συμπληρώσει, αυτόματα κατατάσσονταν σε αυτούς που θα έκαναν τεστ.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Εννοείται ότι είναι μια απάτη που χρησιμοποιείται για να καθησυχάσει τους φοβισμένους πολίτες, αυτούς δηλ. που ζητούσαν μέτρα για να βγουν απ' τα σπίτια τους μήπως και κολλήσουν τον ιό καλοκαιριάτικα και τους τουρίστες που ψάχνουν ποια είναι η ασφαλέστερη χώρα για να κάνουν τις διακοπές τους. Το barcode δεν ξέρει αν τηρούσα ή όχι τα μέτρα καραντίνας στη χώρα που βρισκόμουν ή αν καλούσα κάθε βράδυ κόσμο σπίτι μου μέσα στην καραντίνα ή αν έβγαινα έξω κάθε μέρα 10 λεπτά ή 10 ώρες. Εκτός κι αν τα πληροφοριακά συστήματα της κυβέρνησης έχουν μαντικές ικανότητες στο τι έκανα εκτός Ελλάδας κατά τη διάρκεια της καραντίνας άρα δημιουργεί και το αντίστοιχο barcode ώστε να μου γίνει έλεγχος κατά την επιστροφή στην Ελλάδα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.533
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom