Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

spyros91

Member
Μηνύματα
866
Likes
788
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
καλησπερα,χτες απο γαλλια ηρθε ο ξαδελφος μου,ελληνας και γαλλος παραλληλα,εφοσον ηρθε και δεν περασε τεστ,και λοιπα,θεωρω πως με το plf θα σαι οκ.
Σε ευχαριστω!!! Πλησιαζουν οι μερες και πρεπει να ετοιμαστω !!
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
455
Likes
1.492
να ρωτήσω για τα αεροπορικά ταξίδια την επόμενη ημέρα, που το έχω απορία........Το μέτρο της μάσκας τηρείται μέσα στο αεροσκάφος ή πηγαίνει στο σαγονάκι μετά το πρώτο μισάωρο? Τι είδατε όσοι ταξιδέψατε?
Προφανώς εξαρτάται ανά περίπτωση ή ταξίδι. Στο ΗΠΑ Γερμανία υπήρχε χαλαρότητα και σε λίγες περιπτώσεις οι αεροσυνοδόι έκαναν συστάσεις. Στο Γερμανία Ελλάδα ουδείς δεν έβγαλε τη μάσκα... Δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχει διαφορά πχ μεταξύ της αυστηρής LH και μιας "χαλαρης" loco...
 
Μηνύματα
93
Likes
61
... απαρεγκλίτως...............
:mad:τα πολλά αποσιωπητικά που έβαλες, επιβεβαιώνουν με το παραπάνω αυτό που υποψιαζόμουν!!Αν κάνει κάποιος παρατήρηση δλδ, οι αεροσυνοδοί δεν κάνουν τίποτα? Γμτ θα έχω μωρό που δεν θα μπορεί να προστατευθεί!!!!!!

Προφανώς εξαρτάται ανά περίπτωση ή ταξίδι. Στο ΗΠΑ Γερμανία υπήρχε χαλαρότητα και σε λίγες περιπτώσεις οι αεροσυνοδόι έκαναν συστάσεις. Στο Γερμανία Ελλάδα ουδείς δεν έβγαλε τη μάσκα... Δεν μπορώ να ξέρω αν υπάρχει διαφορά πχ μεταξύ της αυστηρής LH και μιας "χαλαρης" loco...
εμ σε μεγάλες πτήσεις, είναι επόμενο να μην τηρηθεί σωστά το μέτρο....θα φάει ο άλλος, θα πιεί....μετά κάηκε η μάσκα. Ευελπιστώ πως σε μικρές εωστερικού, τηρούνται κάποια πράγματα..κάπου διάβασα πως οι αεροσυνοδοί δεν μπορούν να κάνουν τίποτα παρά μόνο συστάσεις διακδριτικές, τώρα το θυμήθηκα. Είναι να μη σου τύχει δλδ ο επαναστάτης στις κοντινές θέσεις..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
:mad:τα πολλά αποσιωπητικά που έβαλες, επιβεβαιώνουν με το παραπάνω αυτό που υποψιαζόμουν!!Αν κάνει κάποιος παρατήρηση δλδ, οι αεροσυνοδοί δεν κάνουν τίποτα? Γμτ θα έχω μωρό που δεν θα μπορεί να προστατευθεί!!!!!!
Ο κίνδυνος απ' αυτόν τον ιό για τις μικρές ηλικίες είναι από απειροελάχιστος έως ανύπαρκτος, άρα οι υπόλοιποι επιβάτες θα έπρεπε να σου κάνουν παρατήρηση να φορέσεις μάσκα στο μωρό γιατί αυτοί κινδυνεύουν περισσότερο απ' αυτό παρά το μωρό από εκείνους.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Ο κίνδυνος απ' αυτόν τον ιό για τις μικρές ηλικίες είναι από απειροελάχιστος έως ανύπαρκτος, άρα οι υπόλοιποι επιβάτες θα έπρεπε να σου κάνουν παρατήρηση να φορέσεις μάσκα στο μωρό γιατί αυτοί κινδυνεύουν περισσότερο απ' αυτό παρά το μωρό από εκείνους.
μακάρι να είναι έτσι, γιατί τα μικρούλια δεν μπορούν να προστατευθούν επαρκώς και σωστά. Θα φανεί στο χειροκρότημα. Οι γιατροί που έχω μιλήσει, μου είπαν πως δεν υπάρχουν ακόμη επαρκή δεδομένα και λειτουργούμε πάντα σκεπτόμενοι το χειρότερο σενάριο, οτι δλδ τα παιδιά είναι είναι φορείς και μεταδίδουν. Άρα το παιδί μεταδίδει στον γονέα, στην προκειμένη σε εμένα. Τέλος πάντων, προσωπικά έχω άλλο πτυχίο και προτιμώ να μην μπλέκομαι σε επιστημονικά πεδία που δεν κατέχω, οπότε περιμένω.....προσέχοντας.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Ο κίνδυνος απ' αυτόν τον ιό για τις μικρές ηλικίες είναι από απειροελάχιστος έως ανύπαρκτος, άρα οι υπόλοιποι επιβάτες θα έπρεπε να σου κάνουν παρατήρηση να φορέσεις μάσκα στο μωρό γιατί αυτοί κινδυνεύουν περισσότερο απ' αυτό παρά το μωρό από εκείνους.
Συμφωνούμε εν μέρη αλλά διάβασα στο ΦΕΚ σχετικά με την υποχρεωτική χρήση μάσκας στην Ελλάδα πως τα παιδιά κάτω των τριών ετών εξαιρούνται .
Συγκεκριμένα αναφέρει:
"Από την υποχρέωση των άρθρων 1 έως 3 εξαιρούνται α) τα άτομα για τα οποία η χρήση μάσκας δεν ενδείκνυται για ιατρικούς λόγους που αποδεικνύονται με τα κατάλληλα έγγραφα, όπως λόγω αναπνευστικών προβλημάτων και β) τα παιδιά ηλικίας κάτω των τριών (3) ετών."

Ισχύουν άραγε οι ίδιες εξαιρέσεις και στις αερομεταφορές?
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Έχεις δίκιο, αυτό λέει το ΦΕΚ. Και δε φτάνει που το ίδιο το κράτος δίνει τη δυνατότητα σε παιδιά κάτω των τριών με ελάχιστο κίνδυνο να κολλήσουν αλλά να μπορούν να μεταδώσουν τα ίδια τον ιό πχ σε ευπαθή άτομα να μη φοράνε μάσκα, σκάνε και οι ανήσυχοι γονείς που απαιτούν οι υπόλοιποι 200 επιβάτες να μη βγάζουν τη μάσκα ούτε δευτερόλεπτο μήπως πάθει κάτι το παιδί τους. Αντί οι υπόλοιποι 200 να απαιτήσουν να μην κυκλοφορούν μέσα στην καμπίνα παιδιά κάτω των τριών χωρίς μάσκα.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
κάτω των 3 είναι αδύνατον ένα μωρό να φορέσει μάσκα για πάνω από 3 λεπτά.....!!Τώρα για τα αεροπλάνα δεν γνωρίζω τ ισχύει

Έχεις δίκιο, αυτό λέει το ΦΕΚ. Και δε φτάνει που το ίδιο το κράτος δίνει τη δυνατότητα σε παιδιά κάτω των τριών με ελάχιστο κίνδυνο να κολλήσουν αλλά να μπορούν να μεταδώσουν τα ίδια τον ιό πχ σε ευπαθή άτομα να μη φοράνε μάσκα, σκάνε και οι ανήσυχοι γονείς που απαιτούν οι υπόλοιποι 200 επιβάτες να μη βγάζουν τη μάσκα ούτε δευτερόλεπτο μήπως πάθει κάτι το παιδί τους. Αντί οι υπόλοιποι 200 να απαιτήσουν να μην κυκλοφορούν μέσα στην καμπίνα παιδιά κάτω των τριών χωρίς μάσκα.
αν απευθύνεσαι σε εμένα, διευκρίνισα πως με ανησυχεί αν το παιδί είναι φορέας, οτι θα το μεταδωσει κατευθείαν και σε εμένα. Από εκεί και πέρα αν σε ανυσηχούν τα μωρά-προφανώς είσαι άτεκνος- μπορείς να κινείσαι αποκλειστικά σε χώρους ενηλίκων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Και οι ευπαθείς γέροντες δεν αντέχουν τη μάσκα και τη φοράνε. Αν δεν μπορεί να φορέσει τη μάσκα το μωρό σου, μην το παίρνεις στην πτήση. Αλλιώς θα ανεχτείς και το γέροντα που θέλει να βγάλει μια στιγμή τη μάσκα μέσα στην καμπίνα.
 

Thalassaki

Member
Μηνύματα
767
Likes
4.751
Επόμενο Ταξίδι
........
Έχεις δίκιο, αυτό λέει το ΦΕΚ. Και δε φτάνει που το ίδιο το κράτος δίνει τη δυνατότητα σε παιδιά κάτω των τριών με ελάχιστο κίνδυνο να κολλήσουν αλλά να μπορούν να μεταδώσουν τα ίδια τον ιό πχ σε ευπαθή άτομα να μη φοράνε μάσκα, σκάνε και οι ανήσυχοι γονείς που απαιτούν οι υπόλοιποι 200 επιβάτες να μη βγάζουν τη μάσκα ούτε δευτερόλεπτο μήπως πάθει κάτι το παιδί τους. Αντί οι υπόλοιποι 200 να απαιτήσουν να μην κυκλοφορούν μέσα στην καμπίνα παιδιά κάτω των τριών χωρίς μάσκα.
Πιστεύω πως εξαιρούνται λόγω αντικειμενικής δυσκολίας εφαρμογής. Ο μόνος τρόπος να φορέσει μάσκα ένα βρέφος είναι να το δέσεις !!! Πρόσθετα πιστεύω πως δικαιολογείται η εξαίρεση εξαιτίας τις περιορισμένης δυνατότητας μετακίνησης. Όπως και να έχει ένα τρίχρονο δεν θα αλωνίζει ανεξέλεγκτο μέσα στο αεροσκάφος ούτε θα χορεύει πάνω στο σβέρκο των γύρω του στα clubs kai beach bars όπως οι έφηβοι και νεότεροι ενήλικες που συστηματικά αποφεύγουν τις μάσκες ιδίως μεταμεσονύχτια όταν πέφτουν οι αντιστάσεις με μερικά έξτρα σφηνάκια.
 
Μηνύματα
93
Likes
61
Και οι ευπαθείς γέροντες δεν αντέχουν τη μάσκα και τη φοράνε. Αν δεν μπορεί να φορέσει τη μάσκα το μωρό σου, μην το παίρνεις στην πτήση. Αλλιώς θα ανεχτείς και το γέροντα που θέλει να βγάλει μια στιγμή τη μάσκα μέσα στην καμπίνα.
αχ έλα να χαρείς δεν έχεις ιδέα από μωρά και επιμένεις να το παίζεις έξυπνος......Το μωρό την βγάζει την μάσκα στο δευτερόλεπτο, για όνομα του Θεού ....θέλει πολύ μυαλό?χαχαχαχ

Πιστεύω πως εξαιρούνται λόγω αντικειμενικής δυσκολίας εφαρμογής. Ο μόνος τρόπος να φορέσει μάσκα ένα βρέφος είναι να το δέσεις !!! Πρόσθετα πιστεύω πως δικαιολογείται η εξαίρεση εξαιτίας τις περιορισμένης δυνατότητας μετακίνησης. Όπως και να έχει ένα τρίχρονο δεν θα αλωνίζει ανεξέλεγκτο μέσα στο αεροσκάφος ούτε θα χορεύει πάνω στο σβέρκο των γύρω του στα clubs kai beach bars όπως οι έφηβοι και νεότεροι ενήλικες που συστηματικά αποφεύγουν τις μάσκες ιδίως μεταμεσονύχτια όταν πέφτουν οι αντιστάσεις με μερικά έξτρα σφηνάκια.
ακριβώς αυτό, με έβγαλες από τον κόπο να τα ξαναγράψω
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Πιστεύω πως εξαιρούνται λόγω αντικειμενικής δυσκολίας εφαρμογής. Ο μόνος τρόπος να φορέσει μάσκα ένα βρέφος είναι να το δέσεις !!! Πρόσθετα πιστεύω πως δικαιολογείται η εξαίρεση εξαιτίας τις περιορισμένης δυνατότητας μετακίνησης. Όπως και να έχει ένα τρίχρονο δεν θα αλωνίζει ανεξέλεγκτο μέσα στο αεροσκάφος ούτε θα χορεύει πάνω στο σβέρκο των γύρω του στα clubs kai beach bars όπως οι έφηβοι και νεότεροι ενήλικες που συστηματικά αποφεύγουν τις μάσκες ιδίως μεταμεσονύχτια όταν πέφτουν οι αντιστάσεις με μερικά έξτρα σφηνάκια.
Τα υδροσταγονίδια που μεταφέρουν τον ιό, έρευνες έχουν δείξει, ότι στην καμπίνα του αεροπλάνου μπορούν να μεταδοθούν σε αρκετές σειρές καθισμάτων και μπορούν να μεταφερθούν και απ' την αναπνοή ενήλικου και απ' την αναπνοή βρέφους. Άρα εν δυνάμει κάποιος επιβάτης κινδυνεύει αν βρεθεί κοντά σε θέση με παιδί κάτω των τριών περισσότερο από κάποιον άλλο. Αν θέλετε να παίξετε το παιχνίδι του ιού και των κινδύνων του, να το παίξετε τίμια και όχι να το εφαρμόζετε μόνο όπου σας βολεύει. Όχι μας πειράζουν οι αναπνοές των εφήβων που βγαίνουν να ακούσουν μουσική και να πιουν αλλά δε μας πειράζουν οι αναπνοές των μωρών επειδή είναι μωρά. Αν ζηλεύετε που βγαίνουν, νέοι είναι, αυτά κάνουν οι νέοι.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.075
Μηνύματα
879.696
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom