Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Μηνύματα
29
Likes
110
Όπως όλοι γνωρίζουμε κυκλοφορούν μερικά πάρα πολύ καλά deals, όσον αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια, λόγω της ιδιαίτερης κατάστασης που επικρατεί. Από την έρευνα που έχω κάνει αφορούν κυρίως το καλοκαίρι και το φθινόπωρο του '20, τα οποία θεωρώ εξαιρετικά risky, οπότε προσωπικά δε θα ασχοληθώ. Ωστόσο υπάρχουν και μερικά ακόμα διαμαντάκια που αφορούν τους πρώτους μήνες του '21, όπως πχ το Ρώμη-Σαντιάγκο 310 ευρώ μετ' επιστροφής που βρήκα τις προάλλες. Ενδεχομένως να υπάρχουν αντίστοιχες προσφορές και στα ξενοδοχεία, δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα εδώ. Τώρα οι βασικές ανησυχίες που προκύπτουν είναι οι εξής:
1) Η πιο σοβαρή, και κατά την άποψη μου αρκετά ρεαλιστική, είναι οι ταξιδιωτικοί περιορισμοί να ισχύουν ακόμα σε μεγάλο βαθμό, με την σημαντικότερη που μπορώ να σκεφτώ να είναι οι 14 μέρες καραντίνα στην επιστροφή στην Ελλάδα. Αυτό θα μπορούσε πχ να προκληθεί από ένα ενδεχόμενο δεύτερο κύμα της πανδημίας από το φθινόπωρο και μετά, όπως προβλέπουν αρκετοί ειδικοί.
2) Η χώρα να μην έχει ανοίξει ακόμα τα σύνορα της σε πολίτες ΕΕ/ΗΠΑ ή και καθόλου. Αυτό αφορά κυρίως εκτός Ευρώπης προορισμούς και μάλλον όχι και τόσο τουριστικές χώρες.
3) Αν η αεροπορική δεν πρόκειται για κολοσσό(π.χ. Qatar,American κτλ), υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο πτώχευσης και κατάρρευσης. Και μάλλον αυτό είναι και το χειρότερο όλων, ούτε vouchers, ούτε δυνατότητα αλλαγής.
4) Η χώρα να μην έχει επανέλθει στην κανονικότητα. Πολλά κλειστά μαγαζιά, κόσμος μέσα τα σπίτια, κλειστά αξιοθέατα και μουσεία. Όχι και τόσο πιθανό, αλλά σίγουρα όχι αδύνατο.
Είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν είναι η κατάλληλη στιγμή ή όχι, αν και μάλλον προς το όχι κλείνω, θα ήθελα ωστόσο να ακούσω και μερικές άλλες απόψεις.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Όπως όλοι γνωρίζουμε κυκλοφορούν μερικά πάρα πολύ καλά deals, όσον αφορά τα αεροπορικά εισιτήρια, λόγω της ιδιαίτερης κατάστασης που επικρατεί. Από την έρευνα που έχω κάνει αφορούν κυρίως το καλοκαίρι και το φθινόπωρο του '20, τα οποία θεωρώ εξαιρετικά risky, οπότε προσωπικά δε θα ασχοληθώ. Ωστόσο υπάρχουν και μερικά ακόμα διαμαντάκια που αφορούν τους πρώτους μήνες του '21, όπως πχ το Ρώμη-Σαντιάγκο 310 ευρώ μετ' επιστροφής που βρήκα τις προάλλες. Ενδεχομένως να υπάρχουν αντίστοιχες προσφορές και στα ξενοδοχεία, δεν έχω ψαχτεί ιδιαίτερα εδώ. Τώρα οι βασικές ανησυχίες που προκύπτουν είναι οι εξής:
1) Η πιο σοβαρή, και κατά την άποψη μου αρκετά ρεαλιστική, είναι οι ταξιδιωτικοί περιορισμοί να ισχύουν ακόμα σε μεγάλο βαθμό, με την σημαντικότερη που μπορώ να σκεφτώ να είναι οι 14 μέρες καραντίνα στην επιστροφή στην Ελλάδα. Αυτό θα μπορούσε πχ να προκληθεί από ένα ενδεχόμενο δεύτερο κύμα της πανδημίας από το φθινόπωρο και μετά, όπως προβλέπουν αρκετοί ειδικοί.
2) Η χώρα να μην έχει ανοίξει ακόμα τα σύνορα της σε πολίτες ΕΕ/ΗΠΑ ή και καθόλου. Αυτό αφορά κυρίως εκτός Ευρώπης προορισμούς και μάλλον όχι και τόσο τουριστικές χώρες.
3) Αν η αεροπορική δεν πρόκειται για κολοσσό(π.χ. Qatar,American κτλ), υπάρχει πάντα το ενδεχόμενο πτώχευσης και κατάρρευσης. Και μάλλον αυτό είναι και το χειρότερο όλων, ούτε vouchers, ούτε δυνατότητα αλλαγής.
4) Η χώρα να μην έχει επανέλθει στην κανονικότητα. Πολλά κλειστά μαγαζιά, κόσμος μέσα τα σπίτια, κλειστά αξιοθέατα και μουσεία. Όχι και τόσο πιθανό, αλλά σίγουρα όχι αδύνατο.
Είμαι σε μεγάλο δίλημμα για το αν είναι η κατάλληλη στιγμή ή όχι, αν και μάλλον προς το όχι κλείνω, θα ήθελα ωστόσο να ακούσω και μερικές άλλες απόψεις.
Εγώ θα το έκλεινα, αλλά θα έκανα και ταξιδιωτική ασφάλεια
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εδω στην Γερμανια παντως δεν το βλεπω να ερχονται κ πολλοι ελλαδα...
ναι μεν καποιοι (πολιτικοι) βγαινουν κ λενε ναι στην ελλαδα εχουμε λιγα κρουσματα κλπ κ ισως ειναι καλα για διακοπες αλλα μετα βγαινουν καποιοι αλλοι κ το γειωνουν το θεμα εντελως...οχι μονο για ελλαδα...γενικα εκτος συνορων
ακομα κ για την γειτονικη Αυστρια (που στην ουσια οι αυστριακοι παρακαλανε την γερμ. κυβερνηση να αφησει τους γερμανους να πανε αυστρια) το βλεπω πολυ δυσκολο
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.783
Likes
18.174
Άρθρο του LP για τα ταξίδια τους μήνες που έρχονται, λίγο πολύ αυτά που έχω γράψει κι εγώ, διαβάζοντας άλλους φυσικά (επειδή κάποιος με ρώτησε πού τα βασίζω όσα λέω, ε να).

https://www.lonelyplanet.com/articles/when-can-i-travel-again
 

Natasa Ch

Member
Μηνύματα
244
Likes
209
https://thepointsguy.co.uk/news/when-will-we-start-flying-uk/

Εγω καταλαβαίνω ότι υπάρχει ελπίδα να γίνουν οι πτήσεις μας μετά τα μέσα Ιουνίου. Το θέμα είναι να μάθουμε και τα διαδικαστικά, αν θα υπάρχει υγειονομικο διαβατήριο, αν αλλάξει το πρόγραμμα των πτήσεων και δεν προλάβουμε την ανταπόκριση, αν θα χρειαζόμαστε 4 ώρες για την επιβίβαση (και για τη μετεπιβιβαση?) πφφφ όλα στον αέρα.
Όσοι λέτε ότι μέσα Μαΐου θα μάθουμε, πού είδατε την είδηση ότι θα παρθεί απόφαση τότε;
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Αν συμβεί κάτι τέτοιο, ΔΥ θα γίνουν όσοι απομείνουν και δεν απολυθούν. Να δω αν θα κλάψουν για τους απολυμένους νέους, νέες και οικογενειάρχες οι ειδικοί της επιτροπής, όπως έκλαιγαν πριν μερικές εβδομάδες.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Αν παιξει αυτο το σεναριο, τα μιλια που μοιραζε ο Κωτσος, μην πω τι αξια θα 'χουν.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.140
Likes
20.428
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Αν ο πρόεδρος της εταιρείας δεν είχε αντιληφθεί τι σήμαινε ο κορονοίος για τις αεροπορικες, φαντάσου με τι όρους θα γίνει η κρατικοποιηση.... Κλαφτα
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.023
Likes
41.005
Αν ο πρόεδρος της εταιρείας δεν είχε αντιληφθεί τι σήμαινε ο κορονοίος για τις αεροπορικες, φαντάσου με τι όρους θα γίνει η κρατικοποιηση.... Κλαφτα
Οι φορολογουμενοι θα πληρωσουν μια ιδιωτικη επιχειρηση, οπως στο παρελθον πληρωναν την αντιστοιχη δημοσια.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom