Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Κατάστρωμα, βιβλίο, μουσική, σταυρολεξα και περνά ευχάριστα η ώρα όσες ώρες κι αν είναι το νησί. Το ίδιο ισχύει και για αεροπλάνο.
Και το σημαντικότερο: το απέραντο γαλάζιο και αυτόν/ην/ούς που αγαπάς
 

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Δεδομένου ότι ο συνωστισμός δεν θα είναι τρελός στα πλοία (Σύμφωνα με τη σημερινή εγκύκλιο τα συμβατικά θα ταξιδεύουν με το 55% του πρωτοκόλλου), προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα και ειδικά με απολυμαντικό κ μάσκα . Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο κλιματισμός και τα συστήματα εξαερισμού του πλοίου (ευτυχώς που είμαι γενικά του open deck🙂)
Εγώ πάντως εχω κλείσει εδώ κ μήνες για μήλο το καλοκαίρι...και τώρα αρχίζω να σκέφτομαι ότι δεν είναι καλή ιδέα το συγκεκριμένο νησί λόγω του πολύ κόσμου που μαζεύει, αν και το κατάλυμα που έχω επιλέξει είναι σε σημείο πιο ήσυχο από το κέντρο...ανησυχώ λίγο και για τις ώρες στο καράβι...δεν ξέρω έχω μπερδευτει...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεδομένου ότι ο συνωστισμός δεν θα είναι τρελός στα πλοία (Σύμφωνα με τη σημερινή εγκύκλιο τα συμβατικά θα ταξιδεύουν με το 55% του πρωτοκόλλου), προσωπικά δεν θα είχα πρόβλημα και ειδικά με απολυμαντικό κ μάσκα . Το μόνο που με προβληματίζει είναι ο κλιματισμός και τα συστήματα εξαερισμού του πλοίου (ευτυχώς που είμαι γενικά του open deck🙂)
Παντα εψαχνα για θεσεις στους κλιματιζόμενους χώρους αλλά όλοι ειχαν καπαρώσει από 4-5 με τα πράγματα τους και πολλές φορές έκανα αναβάθμιση σε καμπίνα. Οταν δεν υπήρχε 2κλινη που χρειαζόμασταν μας έδιναν 4-κλινη- αν υπήρχε- με την ίδια χρέωση. Πολύ καλύτερα θα είναι τώρα χωρίς το χαμό στα καφε και χωρίς τους σωριασμένους σε κάθε διάδρομο και κάθε γωνία. Ο κλιματισμός- εξαερισμός είναι το μόνο που δεν χρειάζεται να σε απασχολεί πάντως.
 

katerina R

Member
Μηνύματα
76
Likes
52
Η Εύβοια ας πούμε.
Σωστά , είναι και η Εύβοια !!! Αλλά για τα υπόλοιπα νησιά θες καράβι..μόνη επιλογή μετα είναι να πας κάπου παραθαλάσσια αλλά όχι σε νησί αν φοβάσαι για τις ώρες στο καραβι

Επισης, Πορος - Υδρα - Σπετσες , απο Πελοποννησο με μικρα ταχυπλοα η βαρκες
Πόρο Ύδρα Σπέτσες μου φαίνεται ότι είναι από τα νησιά που μαζεύουν πολύ κόσμο ειδικά επειδή είναι πολύ κοντά κ στην Αθήνα ...
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Η Εύβοια κ η Λευκάδα δεν είναι νησιά με τη στενή έννοια του όρου. Ειδικά η Λευκάδα μέχρι (αν δεν απατώμαι) το 700 π.Χ ήταν χερσόνησος της Αιτωλοακαρνανίας και οι αρχαίοι Κορίνθιοι άνοιξαν τότε διώρυγα στο γνωστό σημείο στη Λευκάδα για να πηγαίνουν πιο εύκολα στις αποικίες τους στην Κέρκυρα κ την Επιδαμνο (σημερινό Δυρράχιο Αλβανίας), χωρίς να περνούν το ανοιχτό Ιόνιο. Άμα είναι νησιά η Λευκάδα κ η Εύβοια, τότε νησί είναι και όλη η Πελοπόννησος!!!
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Θεωρητικά είναι νησιά, αλλά συμφωνώ απόλυτα (ειδικά για την Εύβοια) ότι δεν βγάζουν την αίσθηση νησιού όπως π.χ οι Κυκλάδες. Προσωπικά η Λευκάδα, παρόλο που είχε ωραίες παραλίες, δεν μου άρεσε για αυτό το λόγο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Παντα εψαχνα για θεσεις στους κλιματιζόμενους χώρους αλλά όλοι ειχαν καπαρώσει από 4-5 με τα πράγματα τους και πολλές φορές έκανα αναβάθμιση σε καμπίνα. Οταν δεν υπήρχε 2κλινη που χρειαζόμασταν μας έδιναν 4-κλινη- αν υπήρχε- με την ίδια χρέωση. Πολύ καλύτερα θα είναι τώρα χωρίς το χαμό στα καφε και χωρίς τους σωριασμένους σε κάθε διάδρομο και κάθε γωνία. Ο κλιματισμός- εξαερισμός είναι το μόνο που δεν χρειάζεται να σε απασχολεί πάντως.
Και εγώ το πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο ανθρώπινα τα πράγματα στα πλοία φέτος. Κάτι πάντως που δείχνει επίσης την ολίγον "άρπα- κόλλα" αντιμετώπιση του ακτοπλοικου στη σημερινή εγκύκλιο, είναι και το γεγονός ότι πουθενά δεν υπήρξε αναφορά στο πως θα γίνεται το service στα εστιατόρια των πλοίων και ειδικά στα self- service που μαζεύουν και τον περισσότερο κόσμο
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Η Εύβοια κ η Λευκάδα δεν είναι νησιά με τη στενή έννοια του όρου.
Η Εύβοια είναι το δεύτερο μεγαλύτερο νησί της Ελλάδας και το έκτο μεγαλύτερο της Μεσογείου. Η έκταση του νησιού είναι 3.654 τ.χλμ. και εκτείνεται κατά μήκος της βορειοανατολικής ηπειρωτικής Στερεάς Ελλάδας, από το Μαλιακό κόλπο μέχρι απέναντι από την ακτή της Ραφήνας, χωρισμένη από αυτήν με την Ευβοϊκή θάλασσα.
https://el.wikipedia.org/wiki/Εύβοια
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.632
Κάτι πάντως που δείχνει επίσης την ολίγον "άρπα- κόλλα" αντιμετώπιση του ακτοπλοικου στη σημερινή εγκύκλιο, είναι και το γεγονός ότι πουθενά δεν υπήρξε αναφορά στο πως θα γίνεται το service στα εστιατόρια των πλοίων και ειδικά στα self- service που μαζεύουν και τον περισσότερο κόσμο
Σίγουρα στην αρχική εγκύκλιο θα βγει/βγουν τροποποιήσεις/συμπληρώσεις, βλέποντας την πορεία αλλά και παίρνοντας τα μηνύματα από τους καθ ύλην αρμόδιους.Ας είμαστε πιο ελαστικοί σε ανθρώπους που πρέπει να πάρουν κάποιες αποφάσεις,χωρίς να έχουν κάποια προηγούμενη εμπειρία.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.941
Likes
40.787
Κάτι πάντως που δείχνει επίσης την ολίγον "άρπα- κόλλα" αντιμετώπιση του ακτοπλοικου στη σημερινή εγκύκλιο, είναι και το γεγονός ότι πουθενά δεν υπήρξε αναφορά στο πως θα γίνεται το service στα εστιατόρια των πλοίων και ειδικά στα self- service που μαζεύουν και τον περισσότερο κόσμο
Επίσης τo "Τζέλα Δέλτα" δεν θα έχει φουγάρα.

 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Και εγώ το πιστεύω ότι θα είναι πολύ πιο ανθρώπινα τα πράγματα στα πλοία φέτος. Κάτι πάντως που δείχνει επίσης την ολίγον "άρπα- κόλλα" αντιμετώπιση του ακτοπλοικου στη σημερινή εγκύκλιο, είναι και το γεγονός ότι πουθενά δεν υπήρξε αναφορά στο πως θα γίνεται το service στα εστιατόρια των πλοίων και ειδικά στα self- service που μαζεύουν και τον περισσότερο κόσμο
"Αρπα-κολλα" υπάρχει επι δεκαετίες σε πάγια και κρίσιμα θέματα και μάλιστα υπο κανονικές συνθήκες, παρά τον άπλετο χρόνο, πχ εθνικά θέματα, πυροπροστασία, περιβάλλον κ.ά

Τώρα υπάρχει ανωτέρα βία και εφαρμόζονται οδηγίες της ευρωπαικής & εθνικής νομοθεσίας, που φυσικά θα τροποποιούνται ακαριαία ανάλογα με τις συνθήκες, feedback δηλ. και διόρθωση.

Την καυτή πατάτα την έχουν οι ανθρωποι της πρώτης γραμμής, από πλήρωμα μέχρι αρχές ή προσωπικό κλπ παράγοντες στα ξενοδοχεία και αλλού στον τουρισμό.

Εμείς δεν ξεβουλώνουμε λεκάνες ούτε φροντίζουμε εξαερισμούς ούτε δουλεύουμε στα εστιατόρια, θα κρίνουμε και θα αντιδράσουμε φυσικά κατά την εφαρμογή ανάλογα με τα δικαιώματα μας και οπωσδήποτε οι φορείς αυτοί, που θέλουν να λειτουργούν, θα προβούν σε διορθώσεις.

Μη ξεχνάμε ότι από το πλήρωμα μέχρι τον καπετάνιο και παραπάνω ή από την καθαρίστρια, τον ψυκτικό, τη ρεσεψιόν μέχρι τον ξενοδόχο, όλοι αξιολογούνται και απολογούνται.
Στον ιδιωτικό τομέα και φυσικά στον τουρισμό η αξιολόγηση ειναι συνεχής και εγγενής διαδικασία.

Συμμεριζόμαστε την αγωνία της καθαρίστριας να ανταπεξέλθει στο διπλό ωράριο και τις νέες υποχρεώσεις ενός αμβίβολου μεροκάματου, μέχρι τις ευθύνες όλης της ιεραρχίας του πλοίου ή του ξενοδοχείου κλπ κλπ. Να μην αναφέρουμε τον πιθανό εφιάλτη των liabilitIes.

Ηδη τα όρνεα της πολιτικής, όλα συλλήβδην, υποδαυλίζουν γκρίνιες και προετοιμάζουν τα ανάλογα αφηγήματα για κάθε εξέλιξη, αφού δεν υπήρξαν απώλειες σε ζωές, ιδού ο αρμαγεδώνας στον τουρισμό, τα λουκέτα, η ανεργία κλπ, σε βαθμό χαιρεκακίας και σκυλεύοντας σε εναν λαό πεσούντα ήδη.
Αντιστοίχως θα εξυφαίνονταν άλλα σενάρια, πχ στην περίπτωση μη λήψης μέτρων και πολλών απωλειών.

Σαν κοινωνία όμως είμαστε αλληλοεξαρτώμενοι και μάλλον θα πρέπει οι κοινοί θνητοί να συνδράμουμε αντι να προδικάζουμε, ανεξαρτήτως πολιτικής πεποίθησης, όποιον κιαν έχουμε πάνω, μια και οι άνθρωποι της πρώτης γραμμής και οι έμμεσα συσχετιζόμενοι είναι αυτοί που θα σηκώσουν το βάρος της εκτιμούμενης μέχρι 10% ύφεσης, που στον ιδιωτικό τομέα υποθέτω θα επαχθεί σε διπλάσιο ποσοστό, αφού σε έναν πληθυσμό 10 εκ. οι μισοι είναι συνταξιούχοι, "άμαχοι", (άνεργοι, μαθητές κλπ) και Δ.Υ., που δεν συμμετέχουν στο ΑΕΠ και τα άλλα δένδρα, ασφαλιστικό, λεφτόδενδρα κλπ.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom