Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Χωρες οπως Ιταλια θρηνησαν εχθες 161 θανατους και μετρησαν 620 καταγεγραμενα κρουσματα ....οσα δηλαδη καταγραψαμε σε 1 μηνα σαν Χωρα.....και η Αγγλια εχει εκδηλωσει 250000 κρουσματα μεχρι τωρα οσους κατοικους εχει δλδ η Πατρα ολοκληρη.
και εσεις μου λέτε οτι θα γεμισουμε με ολους αυτους σε 10-20 μερες???


συγνωμη αλλα εγω μολις συναντησω Ιταλο Γαλλο Γερμανο ή Αγγλο θα αλλαξω δρομο αμεσως και αν τυχει να βρεθω και στον ιδιο χωρο θα αποχωρησω το συντομοτερο απο το μαγαζι ξενοδοχειο εστιατοριο ή αλλο!!!

συγνωμη αλλα πεστε με Ρατσιστη ξενοφοβικο ή ότι αλλο .....αλλα δεν εχω καμια εμπιστοσυνη σε αυτον το τυπο που βγαινει και μας μιλαει στις 18.00 για τα πρωτοκολλα κλπ!!!!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Χωρες οπως Ιταλια θρηνησαν εχθες 161 θανατους και μετρησαν 620 καταγεγραμενα κρουσματα ....οσα δηλαδη καταγραψαμε σε 1 μηνα σαν Χωρα.....και η Αγγλια εχει εκδηλωσει 250000 κρουσματα μεχρι τωρα οσους κατοικους εχει δλδ η Πατρα ολοκληρη.
και εσεις μου λέτε οτι θα γεμισουμε με ολους αυτους σε 10-20 μερες???


συγνωμη αλλα εγω μολις συναντησω Ιταλο Γαλλο Γερμανο ή Αγγλο θα αλλαξω δρομο αμεσως και αν τυχει να βρεθω και στον ιδιο χωρο θα αποχωρησω το συντομοτερο απο το μαγαζι ξενοδοχειο εστιατοριο ή αλλο!!!
Πολύς κόσμος φοβάται-είναι ανθρώπινο εξάλλου- μήπως από χώρες που έχουν αυξημένα κρούσματα και θανάτους, έχουμε έξαρση και επιδείνωση λόγω της τουριστικής περιόδου. Νομίζεις δεν υπάρχουν και ξενοδόχοι που φοβόνται;
Θα συναντήσεις πολλούς στον κλάδο του τουρισμού που θα σου πουν πως θα προτιμούσαν άνοιγμα με διμερείς συμφωνίες με χώρες με παρόμοιο επιδημιολογικό φορτίο με εμάς και λιγότερα έσοδα παρά το ξαφνικό άνοιγμα με χώρες όπως αυτές που προανέφερες.
Το θέμα είναι πως καθαρά για οικονομικούς λόγους- από εκεί που είχαμε από τα αυστηρότερα μέτρα- το άνοιγμα θα είναι μεγάλο. Είπαν βέβαια πως μπορεί να αποκλείσουν την είσοδο από χώρες με αρνητικά επιδημιολογικά χαρακτηριστικά, αλλά μάλλον δεν θα είναι χώρες της ΕΕ...Ίσως αποκλείσουν τίποτα χώρες όπως Αγγλία, Βραζιλία κλπ...

Και καλά από το μαγαζί αποχωρείς όπως λες. Από το ξενοδοχείο γίνεται; Αν έχεις προπληρώσει θα φύγεις γιατί είναι δίπλα Ιταλοί, Γερμανοί ή Γάλλοι;
Οι πιο πολλοί που μου λένε πως διστάζουν να πάνε διακοπές, λένε πως διστάζουν για αυτό ακριβώς. Το θέμα είναι πόσο θα αντέξει κανείς ψυχολογικά να μην πάει πουθενά, δεδομένου πως δεν αποκλείουν δεύτερο κύμα στην Ευρώπη το φθινόπωρο που μπορεί να μας ξανακλείσει μέσα; Θα είναι ψυχολογικά δύσκολο πολύ.
 
Last edited:

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Ο ανθρωπος μας τα λεει ωραια και επιστημονικα: θα μεινουν το πολυ μια βδομαδα, το εχει ψαξει, και θα δειξουν συμπτωματα μολις γυρισουν στη χωρα τους που εχουν πολλες ΜΕΘ. Ασυμπτωματικοι δεν υπαρχουν, κακως το θυμουνται μερικοι καχυποπτοι.
Screenshot_20200522-104944_Samsung Internet.jpg



Εξαλλου ειπε πως θα κανει δειγματοληπτικους ελεγχους στο 10-30% των τουριστων αφου προσγειωθουν και θα χανουν τα εξοδα των κρατησεων τους την τελευταια στιγμη. Οι τουριστες δεν βλεπουν την ωρα να ζησουν το σασπενς και την αγωνια αν τελικα θα κανουν διακοπες η θα τη βγαλουν σε καραντινα με τα παιδια τους. Μιλαμε για φοβερο σχεδιο.
Μη γινομαστε καχυποπτοι επειδη ειδαμε την Aegean να ανεβαζει απο χθες πανευρωπαικο προγραμμα πτησεων με ολες τις χωρες, πχ Ισπανια που βραζει ο τοπος 12 πτησεις την εβδομαδα, πριν ακομη γινει συμφωνια για ανοιγμα των συνορων τους. Αυτα ειναι μελετημενα με βαση τη μαγικη σκεψη "αν υποκριθω πως ο ιος δεν υπαρχει, τοτε εξαφανιζεται". Παμε πολυ μελετημενα.
 
Last edited:

turms

Member
Μηνύματα
2.067
Likes
2.823
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκι στην Παταγονια
όλοι διστάζουν...και εγώ διστάζω αν k τελικά θα πάω...(οδικώς βεβαια)

το θέμα είναι ότι δεν μπορείς ep άπειρο να περιμένεις k να τα έχεις όλα κλειστά

1. η οικονομία θα καταστραφεί ολοκληρωτικά και
2. ο κόσμος δεν θα αντέξει...θα σκάσουν όλοι οι συνωμοσιολόγοι k αντί "εμβολιαστες" και στο τέλος θα βλέπουμε στην βουλή ανθρώπους που πουλάνε frapelia να παριστάνουν τους βουλευτές
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.614
Likes
50.258
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
συγνωμη αλλα εγω μολις συναντησω Ιταλο Γαλλο Γερμανο ή Αγγλο θα αλλαξω δρομο αμεσως και αν τυχει να βρεθω και στον ιδιο χωρο θα αποχωρησω το συντομοτερο απο το μαγαζι ξενοδοχειο εστιατοριο ή αλλο!!!
Με μένα που είμαι Έλληνας και θα έχω επιστρέψει από την Ιταλία ή την Ισπανία τι θα κάνεις;
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Με μένα που είμαι Έλληνας και θα έχω επιστρέψει από την Ιταλία ή την Ισπανία τι θα κάνεις;
Εσενα ετσι κι αλλιως οταν σε βλεπουμε αλλαζουμε δρομο
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Δεν καταλαβαινω κατι: εχθες ο @Samion ποσταρε το προγραμμα της Aegean απο Ιουλη: 4 πτησεις τη μερα για Παρισι, 21 πτησεις την εβδομαδα για Λονδινο, 19 πτησεις την εβδομαδα για Μιλανο, 21 την εβδομαδα για Ρωμη, 12 πτησεις την εβδομαδα για Μαδριτη κα και...Το αρθρο λεει ακομη οτι το σκεφτεται η κυβερνηση αν θα ανοιξουν τα συνορα για αυτες τις χωρες.
Ωρα ειναι τωρα να σκεφτουμε οτι ππρια μαντολες ειναι το προγραμμα της Αιγαιου και θα βρεθει ο κοσμος με τα voucher στο χερι και τα λεφτουδακια του ατοκο δανειο στην εταιρεια. Μπα, δεν το πιστευω οτι γινονται τετοια πραγματα.
https://www.routesonline.com/news/3...aegean-airlines-s20-operations-as-of-20may20/
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Δεν καταλαβαινω κατι: εχθες ο @Samion ποσταρε το προγραμμα της Aegean απο Ιουλη: 4 πτησεις τη μερα για Παρισι, 21 πτησεις την εβδομαδα για Λονδινο, 19 πτησεις την εβδομαδα για Μιλανο, 21 την εβδομαδα για Ρωμη, 12 πτησεις την εβδομαδα για Μαδριτη κα και...Το αρθρο λεει ακομη οτι το σκεφτεται η κυβερνηση αν θα ανοιξουν τα συνορα για αυτες τις χωρες.
Ωρα ειναι τωρα να σκεφτουμε οτι ππρια μαντολες ειναι το προγραμμα της Αιγαιου και θα βρεθει ο κοσμος με τα voucher στο χερι και τα λεφτουδακια του ατοκο δανειο στην εταιρεια. Μπα, δεν το πιστευω οτι γινονται τετοια πραγματα.
https://www.routesonline.com/news/3...aegean-airlines-s20-operations-as-of-20may20/
Στο προγραμμα εχει απο 2/8 πτησεις για Βαλενθια και Μπιλμπαο αλλα δεν βγαζει πτησεις στις κρατησεις. Βαλενθια το τσεκαρα εγω και σε σενα ηρθε ακυρωση για Μπιλμπαο.
Τωρα ,ποιον να πιστεψεις και τι ;
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.747
Στο προγραμμα εχει απο 2/8 πτησεις για Βαλενθια και Μπιλμπαο αλλα δεν βγαζει πτησεις στις κρατησεις. Βαλενθια το τσεκαρα εγω και σε σενα ηρθε ακυρωση για Μπιλμπαο.
Τωρα ,ποιον να πιστεψεις και τι ;
Το Bilbao το δινει απο 1η Αυγουστου, γι αυτο ακυρωθηκε τελος Ιουλη. Υποθετω και τη Βαλενθια το ιδιο. Περιμενουμε ορδες τουριστων τοτε, ωστε να επιτευχθει η Ευρωπαικη συγκλιση στα κρουσματα.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.161
Likes
5.045
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Το Bilbao το δινει απο 1η Αυγουστου, γι αυτο ακυρωθηκε τελος Ιουλη. Υποθετω και τη Βαλενθια το ιδιο. Περιμενουμε ορδες τουριστων τοτε, ωστε να επιτευχθει η Ευρωπαικη συγκλιση στα κρουσματα.
Δεν βγαζει καμια ημερομηνια ...
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.964
Likes
12.003
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Ηθελα να ξερα ποτε περιμενουν να ανακοινωσουν τα υγειονομικα πρωτοκολλα για τα ξενοδοχεια. Αυτοι νομιζουν πως ένα ξενοδοχειο ανοιγει μεσα σε μια μερα. Εναν σχετικο με τον τουρισμο δεν εχουν να τους συμβουλεψει; Εναν να ειχαν και να τον ακουγαν ρε γαμωτο. Γιατι να υποδεχτουν κοσμο τα ξενοδοχεια χωρις μετρα προστασιας δεν παιζει.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.493
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom