Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
καλημερα σε ολους,να ρωτησω κατι;καταφερε καποιος απ την ομαδα να κανει ταξιδι αεροπορικο την επομενη μερα;στο εξωτερικο κυριως,διαβαζω,και ψαχνω ταξιδια,αλλα ολες οι εμπειριες ειναι χρονια πριν.
Ε όχι και χρόνια!
Καλησπέρα χρειάζεται να ταξιδέψω για 10 μέρες στη Γερμανία τι ισχύει για την είσοδο στη χώρα;γνωρίζει κάποιος αν πρέπει να έχω μαζί μου χαρτί που πιστοποιεί ότι έχω πραγματοποιήσει το τεστ;και τι ισχύει για την επιστροφή στην ελλάδα;
Μπες στα λινκ που δίνουν αυτά τα μηνύματα της προηγούμενης σελίδας.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Τα-ταξίδια-την-επόμενη-μέρα.63734/post-805897
https://www.travelstories.gr/community/threads/Τα-ταξίδια-την-επόμενη-μέρα.63734/post-805906
 

10900km

Member
Μηνύματα
392
Likes
4.189
Μάλλον αφορά ελάχιστους (που σχεδιάζουν ταξίδι εκεί μέσα στους επόμενους μήνες), όμως το είδα, μου έκανε εντύπωση (βασικά με έκανε να γελάσω), και το μοιράζομαι: Cambodia will require a US$3000 coronavirus deposit from travellers. Αφού σταμάτησα να γελάω, προσπάθησα να δω το όλο θέμα από την οπτική γωνία τής κυβέρνησής τους και ομολογώ ότι μπορώ να φανταστώ κάποιον να τους δίνει κάποια δίκια, όμως προσωπικά, κάνοντας ταμείο, μένω στην αρχική μου αντίδραση/σκέψη, ότι το μόνο που δεν σου ζητάει σήμερα η Καμπότζη για να σε δεχθεί στο έδαφός της, είναι να συντάξεις διαθήκη πριν ταξιδέψεις εκεί, και να την ορίσεις μοναδική κληρονόμο σου...
 

poised

Member
Μηνύματα
859
Likes
6.314
Στο Βιετνάμ περιέθαλψαν έναν ξένο πιλότο που βρέθηκε θετικός και ο οποίος ήταν ο μόνος που πήγε πολύ άσχημα, έβγαλε βδομάδες στην εντατική και παραλίγο να πεθάνει και να τους χαλάσει το στατιστικό (μηδέν θάνατοι). Το κόστος λένε έχει φτάσει πάνω από 100.000 δολάρια, με το "καλαμπούρι" να είναι πως όταν βγει από την εντατική και το μάθει θα αυτοκτονήσει από μόνος του.

Δεν είναι λογικό να φορτώνεται μία χώρα τα έξοδα περίθαλψης ξένων πολιτών, ειδικά όταν μιλάμε για την Καμπότζη που δεν έχει ούτε για να περιθάλψει τους δικούς της. Αλλά νομίζω ζητάνε πολλά για το κόστος ζωής και το (τριτοκοσμικό) επίπεδο ιατρικών υπηρεσιών που παρέχουν, εμένα μου φαίνεται ότι πάνε να βγάλουν και από πάνω.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Ε όχι και χρόνια!

εχεις δικιο,απλα ειδα ταξιδιωτικες ιστοριες σε εξελιξη και χαρηκα...αυτες,οχι ολες,ηταν πριν αρκετα χρονια,ολοι μηνες ειμαστε αταξιδευτοι...ποναει γμτ....οποιος ταξιδεψει πρωτος ''την επομενη μερα''ας το κανει θεματακι θα χαρω πολυ,δεν το ειπα ειρωνικα...
 
Μηνύματα
196
Likes
250
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ο γύρος του κόσμου
Παιδιαααα τι γίνεται;; Κανονίζει κάνεις για εξωτερικό για μετά το καλοκαίρι;;;
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Απορω πως δεν το σκεφτηκαν κι οι δικοι μας εδω. Μπορουσαν να τα επιστρεφουν σε voucher μετα με μια ΠΝΠ :p
Και να το σκέφτηκαν, δεν θα ξέρουν πως να το κάνουν, ποιο Υπουργείο είναι αρμόδιο, με ποιον τρόπο θα κάνουν την κοστολόγηση, εδώ δεν ξέρουν πόσο στοιχίζει η δικιά μας περίθαλψη ανά πολίτη. :p
 

vanda

Member
Μηνύματα
875
Likes
4.171
Επόμενο Ταξίδι
Βρυξέλλες ξανά
Ονειρεμένο Ταξίδι
Βιετνάμ και Αργεντινή
Παιδιαααα τι γίνεται;; Κανονίζει κάνεις για εξωτερικό για μετά το καλοκαίρι;;;
Μπα, εγώ μετα τις 3 ακυρώσεις πτήσεων, ξενέρωσα και δεν ασχολούμαι αλλο με αεροπορικές για το 2020.
Αυτοκινητάκι, Ελλάδα, και όπου μας βγάλει. Άσε που όλα μας τα λεφτά τα έχουμε σε κουπόνια. :(
 

Koutsodora

New Member
Μηνύματα
2
Likes
2
Καλησπέρα σας

Συζητάμε με 2 φίλους να πάμε Κροατία τον Αύγουστο. Ξέρουμε τι παίζει με τα μέτρα; Μας δέχονται από Ελλάδα; Θα μπούμε σε καραντίνα εκεί ή στον γυρισμό; Μπορεί ένας φίλος να έρθει Κροατία από Αγγλία;

Ψάχνω σελίδα με τις συγκεκριμένες πληροφορίες αλλά δεν βρίσκω.

Καλησπέρα! Τελικά βρήκες καμία πληροφορία; Η αλήθεια είναι κι εγώ ψάχνομαι για Κροατία για τέλη Αυγούστου αλλά έχω μπερδευτεί πολύ. Τι ισχύει με την καραντίνα τελικά;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Δεν είναι λογικό να φορτώνεται μία χώρα τα έξοδα περίθαλψης ξένων πολιτών,
Δεν τα φορτωνεται. Γι αυτα απαιτει να επιδειξεις ασφαλεια που σε καλυπτει μινιμουμ 50.000€. Τα 3000 που ζητανε ειναι μονο, οπως λενε, για το κοστος τεστ, 1 ημερα καραντινα+φαι κλπ καθως κ συνεχιση καραντινας αν εισαι θετικος κ δεν σε καλυπτει η ασφαλεια για χοτελ καραντίνας κλπ. Τα υπολοιπα στα επιστρεφουν με την αναχωρηση. Λενε.
καλημερα σε ολους,να ρωτησω κατι;καταφερε καποιος απ την ομαδα να κανει ταξιδι αεροπορικο την επομενη μερα;
Ε και? Τι περιμενεις δηλ ειδικα στην ΕΕ? Πηγα Ρωμη προχτες, με το αψογο 320neo της Aegean, σε σχεδον γεματη πτηση, κανενας απολυτως ελεγχος, ουτε καν σκανερ, τπτ απολυτως. Ταξιδευετε τωρα που ειναι φτηνα κ δεν κατακλυζονται τα παντα απο τουριστες.
 
Μηνύματα
201
Likes
195
Καλησπέρα! Τελικά βρήκες καμία πληροφορία; Η αλήθεια είναι κι εγώ ψάχνομαι για Κροατία για τέλη Αυγούστου αλλά έχω μπερδευτεί πολύ. Τι ισχύει με την καραντίνα τελικά;
Κι εγώ ψάχνονται για Κροατία και δεν ξέρω τι να κάνω. Μετά τις ακυρώσεις που έχω φάει από αεροπορικές το φοβάμαι. Σκεφτόμασταν για οδικώς αλλά είναι πολλές ώρες και δεν ξέρω και κατά πόσο είναι ασφαλες με τα σύνορα που πρέπει να περάσουμε...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.932
Likes
40.776
Παιδιαααα τι γίνεται;; Κανονίζει κάνεις για εξωτερικό για μετά το καλοκαίρι;;;
Γιατι μετα? Να μας πιασει το δευτερο κυμα? Αυγουστο κανονιζω, σε περιοχες και χωρες που ειναι επιδημιολογικα καλυτερα απο εμας, αν και ως τοτε ολη η Ευρωπη θα ειναι μια σουπα με παρομοια κρουσματα, και η Ελλαδα μεσα εννονειται αφου εχουμε ανοιχτα συνορα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.648
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom