Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

GTS

Member
Μηνύματα
6.767
Likes
18.143
Καλυτερα απ ολους τα ειπε ο Λουλης: να ανοιξουμε στον τουρισμο, να σωθουν οι οικονομιες, εχω θα παω διακοπες με τη θαλαμηγο μου, χαζος ειμαι να παω σε ξενοδοχειο να κολλησω τιποτε? (περιπου).
Αυτο και τιποτε αλλο. "Να μαζευτουμε, να πατε".
Δε ξέρω ποιος είναι αυτός αλλά τον αγάπησα. Το ίδιο θα κάνω και εγώ και άσε τη πλεμπα να λέει..
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Ράπα Νούι στο Λιανοκλάδι και αντί για Νησί του Πάσχα, Πάσχα στα Τζουμέρκα.
Από Βενετία - Λιουμπλιάνα , πουθενά (ήταν η περίοδος της αποκριάς).
Από Μπαλί στη Δράμα το Δεκέμβριο (από Δράμα μπορεί να γίνει στο πουθενά).
Από Νορβηγία (ήταν απλά πλάνο για Σεπτέμβριο) πουθενά.

Εν τω μεταξύ εμείς αλληλοτρωγόμαστε (βάζω και τον εαυτό μου μέσα) και όσοι κυβερνούν λένε το Α και μετά βγαίνουν και λένε το Β.


24 Ιουνίου
https://www.news247.gr/koinonia/xen...arantinas-ti-provlepei-i-nea-kya.7667954.html
" Όπως ορίζει η ΚΥΑ, για καταλύματα μέχρι και 10 δωματίων απαιτείται η ύπαρξη ενός δωματίου καραντίνας."


25 Ιουνίου
https://www.tornosnews.gr/foreis/se...mata-nea-metra-sthrixhs-ean-chreiasthoyn.html
" Τα μικρά καταλύματα δεν χρειάζεται να έχουν δωμάτια καραντίνας, γνωστοποίησε πριν από λίγο ο πρωθυπουργός Κυριάκος Μητσοτάκης"


Ή εγώ δεν κατανοώ κάτι και είμαι χαζός ή όντως βγαίνει το Α και μετά το Β.


Υ.Γ. Πάντως πολλοί ξενοδόχοι θεωρούν παράλογο το μέτρο με το "δωμάτιο καραντίνας" αν κρίνω από τις δηλώσεις τους (και με το δίκιο τους οι άνθρωποι).
 

drDorothy

Member
Μηνύματα
111
Likes
1.007
Ο Ιατρικός σύλλογος Αθηνών πραγματοποιησε χτες διαδικτυακή Ημερίδα για τα Υγειονομικά Πρωτόκολλα και τα Μέτρα Προστασίας των Τουριστών από τον Κορωνοιο.

Το δελτίο τύπου, το βίντεο της ημερίδας και οι εισηγήσεις των ομιλητών στο λινκ: https://www.isathens.gr/syndikal/9193-sinopsihmeridas-isa-xenodoxeia.html

(Δεν το έχω παρακολουθησει, σκέφτηκα ότι ίσως ενδιαφέρει κάποιους εδώ).
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Ο Ιατρικός σύλλογος Αθηνών πραγματοποιησε χτες διαδικτυακή Ημερίδα για τα Υγειονομικά Πρωτόκολλα και τα Μέτρα Προστασίας των Τουριστών από τον Κορωνοιο.

Το δελτίο τύπου, το βίντεο της ημερίδας και οι εισηγήσεις των ομιλητών στο λινκ: https://www.isathens.gr/syndikal/9193-sinopsihmeridas-isa-xenodoxeia.html

(Δεν το έχω παρακολουθησει, σκέφτηκα ότι ίσως ενδιαφέρει κάποιους εδώ).
Σωστά σκέφτηκες, ευχαριστούμε, ενδιαφέρον!
Κάτι παρόμοιο έκαναν και οι οδοντίατροι για την προστασία τους μια και ειναι στην πρώτη γραμμή κινδύνου αλλά δεν μπορώ να το βρω..θα τόθελα
 
Last edited:

kabamarou

Member
Μηνύματα
1.437
Likes
2.205
Όταν γράφουν κάποιοι ότι δεν είναι συνετό να ταξιδέψεις με τον κορονοιο από ποια πλευρά το λένε;

Δεδομένου ότι σχεδόν όλοι μας τώρα πλέον βγαίνουμε έξω για βόλτα, καθόμαστε σε μαγαζιά, χρησιμοποιούμε δημόσια μεταφορικά μέσα, εργαζόμαστε σε κάποιο περιβάλλον με άλλα άτομα κτλ. Ποιος άλλος παραπάνω κίνδυνος θα υπάρχει αν υποθέσουμε ότι θα ταξιδέψει κάποιος σε ένα μέρος που έχει κρούσματα σε παρόμοιο ποσοστό με την Ελλάδα και κάνει τα πράγματα που θα έκανε και εδώ;

Είναι η χρήση του αεροπλάνου αυτό που αυξάνει πολύ τις πιθανότητες για την μετάδοση του ιου και κάνει ένα ταξίδι να έχει ρίσκο;
Η μήπως το ότι αν είσαι ύποπτος σαν κρούσμα θα περάσεις κάποιες ημέρες σε καραντίνα;
 

gioannis13

Member
Μηνύματα
1.228
Likes
7.625
Επόμενο Ταξίδι
Όπου πετάει αεροπλάνο...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Χωρίς ρολόι στο χέρι !!!
Δεν άντεξα την εισιτήρια-κη !!! απραξία μου και ενέδωσα στην αγορά-οικονομική ενίσχυση της LH ,για Όσλο 27 Ιουλίου...............
 

MVSylvia

Member
Μηνύματα
530
Likes
2.285
Όταν γράφουν κάποιοι ότι δεν είναι συνετό να ταξιδέψεις με τον κορονοιο από ποια πλευρά το λένε;

Δεδομένου ότι σχεδόν όλοι μας τώρα πλέον βγαίνουμε έξω για βόλτα, καθόμαστε σε μαγαζιά, χρησιμοποιούμε δημόσια μεταφορικά μέσα, εργαζόμαστε σε κάποιο περιβάλλον με άλλα άτομα κτλ. Ποιος άλλος παραπάνω κίνδυνος θα υπάρχει αν υποθέσουμε ότι θα ταξιδέψει κάποιος σε ένα μέρος που έχει κρούσματα σε παρόμοιο ποσοστό με την Ελλάδα και κάνει τα πράγματα που θα έκανε και εδώ;

Είναι η χρήση του αεροπλάνου αυτό που αυξάνει πολύ τις πιθανότητες για την μετάδοση του ιου και κάνει ένα ταξίδι να έχει ρίσκο;
Η μήπως το ότι αν είσαι ύποπτος σαν κρούσμα θα περάσεις κάποιες ημέρες σε καραντίνα;
Καποιοι προφανεις λογοι:

-Να εχεις συνδυασει διαφορες χωρες σε ενα ταξιδι και να γινει αλλαγη πολιτικης εισοδου εξοδου μεταξυ αυτων κατα τη διαρκεια του ταξιδιου και να μπλεξεις σε ταλαιπωριες αλλαγων ενω εχεις ηδη ξεκινησει το ταξιδι. Το ιδιο κ αν αλλαξουν οι πολιτικες λιγο πριν το ταξιδι. Παλι διαδικασιες ακυρωσεων. Αυτο συνεβη μολις σε εμενα (road trip βαλκανια) και ηταν ευκολο γιατι δεν ειχα πτηση αλλα και παλι, ολη η διαδικασια προγραμματισμου παει στον καδο.

-Να βρεθεις θετικος στην επιστροφη και να πρεπει να καραντινιαστεις. Αυτο θα προκαλεσει τεραστια προβληματα σε πολλους εργαζομενους που θα πρεπει να πουν στο αφεντικο τους οτι θα λειψουν 14 μερες υποχρεωτικα μετα τη ληξη της κανονικης τους αδειας.

-Να βρεθεις θετικος σε χωρα που κανουν ελεγχους κατα την εισοδο και να πρεπει να καραντινιαστεις στο πουθενα.

-Τη μικρη πιθανοτητα να νοσησεις και να χρειαστεις περιθλαψη σε ακυρη χωρα χωρις υποδομες, βαλε και το οτι η ασφαλεια δεν καλυπτει κοβιντ. Τωρα αυτο βεβαια απο εδω κ περα θα υπαρχει σαν κονσεπτ.

Βασικα μπορω να σκεφτω απειρους λογους. Οκ, ενα απλο ταξιδι σε μια μονο χωρα, μια πτηση κλεισμενη λιγο καιρο πριν ωστε οι πολιτικες να ειναι φρεσκες, να ειναι μια επιλογη μικρου ρισκου. Αλλα το να βρεθεις θετικος στην επιστροφη θα προκαλουσε τεραστιο προβλημα σε παρα πολλους εργαζομενους.
 

Eurotraveler

Member
Μηνύματα
463
Likes
1.742
Επόμενο Ταξίδι
Γκντανσκ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Κι εγώ ομοιοπαθής είμαι! -----> https://www.travelstories.gr/community/threads/balkan-road-trip.64050/

Πάντως, δεν έχω ακυρώσει ακόμα τις κρατήσεις. Αισιοδοξώ!
Το έχω διαβάσει το μήνυμά σου! Δυστυχώς με 250+ επιβεβαιωμένα κρούσματα χθες στη Σερβία δεν είμαι πια αισιόδοξος. Καλύτερα σκέψου κάποια εναλλακτική επιλογή.

Και εγώ πολλά θέλω, αλλά δεν τα έχω. Αντί αυτού κοιτώ να περνώ καλά με αυτά που έχω!
Καλά τα λες αγαπητή!

@Eurotraveler , μια γνωμη: μην κλεισεις κατι με ενδιαμεσο σταθμο, διπλασιαζοντας τις πιθανοτητες ακυρωσης της μιας απο τις δυο πτησεις. Χιλιες φορες Λιθουανια που εχει απ' ευθειας απο Αθηνα κι εκει οι 3 χωρες συνδεονται με σχετικη σταθεροτητα με λεωφορεια.
Ναι, αυτό είναι αρκετά επίφοβο και όχι μόνο στην εποχή του κορωνοϊού.
 

8avos

Member
Μηνύματα
650
Likes
6.355
Καποιοι προφανεις λογοι:

-Να εχεις συνδυασει διαφορες χωρες σε ενα ταξιδι και να γινει αλλαγη πολιτικης εισοδου εξοδου μεταξυ αυτων κατα τη διαρκεια του ταξιδιου και να μπλεξεις σε ταλαιπωριες αλλαγων ενω εχεις ηδη ξεκινησει το ταξιδι. Το ιδιο κ αν αλλαξουν οι πολιτικες λιγο πριν το ταξιδι. Παλι διαδικασιες ακυρωσεων. Αυτο συνεβη μολις σε εμενα (road trip βαλκανια) και ηταν ευκολο γιατι δεν ειχα πτηση αλλα και παλι, ολη η διαδικασια προγραμματισμου παει στον καδο.

-Να βρεθεις θετικος στην επιστροφη και να πρεπει να καραντινιαστεις. Αυτο θα προκαλεσει τεραστια προβληματα σε πολλους εργαζομενους που θα πρεπει να πουν στο αφεντικο τους οτι θα λειψουν 14 μερες υποχρεωτικα μετα τη ληξη της κανονικης τους αδειας.

-Να βρεθεις θετικος σε χωρα που κανουν ελεγχους κατα την εισοδο και να πρεπει να καραντινιαστεις στο πουθενα.

-Τη μικρη πιθανοτητα να νοσησεις και να χρειαστεις περιθλαψη σε ακυρη χωρα χωρις υποδομες, βαλε και το οτι η ασφαλεια δεν καλυπτει κοβιντ. Τωρα αυτο βεβαια απο εδω κ περα θα υπαρχει σαν κονσεπτ.

Βασικα μπορω να σκεφτω απειρους λογους. Οκ, ενα απλο ταξιδι σε μια μονο χωρα, μια πτηση κλεισμενη λιγο καιρο πριν ωστε οι πολιτικες να ειναι φρεσκες, να ειναι μια επιλογη μικρου ρισκου. Αλλα το να βρεθεις θετικος στην επιστροφη θα προκαλουσε τεραστιο προβλημα σε παρα πολλους εργαζομενους.

Σιγουρα θα υπαρχουν κ αλλοι λογοι,πολλοι.Ο τουρισμος δειχνει οτι εχει πληγει ακομη κ στα πιο απλα ματια,επιστρεφοντας σε εποχες προ εικοσαετιας.Τοτε που αυτοι που ταξιδευαν ηταν λιγοι κ περναν ρισκα.Ετσι γινεται κ τωρα.Η ευκολια του να μπουνε οι μαζες σ ενα αεροπλανο με υπερφθηνο εισιτηριο,να πανε σ ενα ξενοδοχειο εξισου φθηνο γι αυτα που προσφερει,αφηνοντας τα "σκουπιδια" τους στο περασμα τους κ κατακρινοντας σ ολο το ιντερνετ τον σερβιτορο/-α που τους εφερε λαθος μακαροναδα,αυτοι θεωρω πως την φετινη τουλαχιστον χρονια θα κατσουν σπιτια τους.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.783
Γελατε οσο θελετε, αλλα μονο το λεωφορειο για Ευρωπη σε δυο 24ωρα, το πλοιο για Ιταλια και οι πτησεις για Βρυξελλες που δεν κοπηκαν ποτε ειναι σιγουρα αυτη τη στιγμη :D
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.356
Likes
6.701
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Happy Slam, AO
Στο αεροδρόμιο της Φρανκφούρτης, το μεγαλύτερο της Γερμανίας, εδώ και λίγα 24ωρα μπορεί ο κάθε επιβάτης αλλά και μη επιβάτης να κάνει ένα Pcr test με τα αποτελέσματα να βγαίνουν είτε σε 2 ωρες και κόστος 139€ είτε σε 6 ωρες και κόστος 59€.
Η μονάδα αυτή μπορεί να κάνει έως 300 τεστ την ώρα.
Πηγη:
https://www.tagesschau.de/inland/frankfurt-testzentrum-flughafen-101.html
δελτίο ειδήσεων πρώτου δημόσιου γερμανικού καναλιού
 

adiaforos

Member
Μηνύματα
1.049
Likes
1.589
Δεν άντεξα την εισιτήρια-κη !!! απραξία μου και ενέδωσα στην αγορά-οικονομική ενίσχυση της LH ,για Όσλο 27 Ιουλίου...............
Αν δεν είσαι μόνιμος κάτοικος Νορβηγίας, νομίζω βιάστηκες λίγο να κλείσεις για Όσλο, εδώ και λίγες ημέρες η Νορβηγία είναι ανοιχτή για τουρισμό μόνο σε Δανία, Φινλανδία, Ισλανδία, Γροιλανδία, Φερόες και το Åland της Σουηδίας. Στις 15 Ιουλίου θα ανοίξει και για άλλες χώρες, αλλά η σχετική ανακοίνωση για τις χώρες αυτές θα γίνει στις 10 Ιουλίου.
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.689
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom