Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
καλημερα με υγεια σε ολους,απ οσα εχω διαβασει,ακουσει αυτες τις μερες,επιτρεπεται η επιστροφη των ελληνων ταξιδιωτων απο Μαλτα χωρις τεστ αρνητικο,εφοσον ειναι ελληνες πολιτες σωστα;
εμεις με την κορη μου θα φυγουμε 22 αυγουστου(το μετρο ξεκιναει 12 αυγουστου),και επιστρεφουμε καλως εχοντων των πραγματων 29 αυγουστου.θελω να ρωτησω ολα αυτα τα εντυπα που πρεπει να συμπληρωσουμε πρεπει να τα εκτυπωσουμε καπου πρωτα;ή μεσω κινητου τηλεφωνου θα γινει η διαδικασια;
επισης αν αλλαξει κατι,θα μας ενημερωσει καποιος εγκαιρως ή θα το μαθουμε στην μαλτα;μεχρι τωρα απ την ομαδα του travelstories εχω ενημερωθει,απο πουθενα αλλου,η παραπληροφορηση εντομεταξει στον κοσμο σε φιλους,συγγενεις κλπ παει συννεφο...
ΥΓ δε θα μου μιλησει ξανα η μανα μου ποτε μετα απ αυτο.
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημέρα.
απ οσα εχω διαβασει,ακουσει αυτες τις μερες,επιτρεπεται η επιστροφη των ελληνων ταξιδιωτων απο Μαλτα χωρις τεστ αρνητικο,εφοσον ειναι ελληνες πολιτες σωστα;
Σωστα.
θελω να ρωτησω ολα αυτα τα εντυπα που πρεπει να συμπληρωσουμε πρεπει να τα εκτυπωσουμε καπου πρωτα;ή μεσω κινητου τηλεφωνου θα γινει η διαδικασια;
Τα έγγραφα που απαιτεί η Μάλτα, τα εκτυπώνεις και τα συμπληρώνεις.
Το plf για την είσοδο στην Ελλάδα γίνεται όλο ηλεκτρονικά και άπλα δείχνεις το qr που θα σου στείλουν.
επισης αν αλλαξει κατι,θα μας ενημερωσει καποιος εγκαιρως ή θα το μαθουμε στην μαλτα;
Δεν νομίζω. Να μπαίνεις συχνά στο https://travel.gov.gr/#/ για Ελλάδα και στο https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx
για Μάλτα, καθώς και στο reopen eu, να ενημερώνεσαι. Και βέβαια travelstories.
 
Last edited:

Kostass

Member
Μηνύματα
211
Likes
362
Καλημερα κι απο μενα.Για εισοδο στη Γερμανια απ οτι εχω κοιταξει στο reopen δε χρειαζεται καποιο τεστ.Εχει κανεις υποψιν κατι αλλο που μπορει να μου διαφευγει?
 

Alpha14

Member
Μηνύματα
119
Likes
203
Καλησπέρα.
Είμαι Ολλανδία για δουλειά και υπολογίζω να γυρίζω αρχές Σεπτέμβρη.
Με τα τωρινά δεδομένα πρέπει να κάνω μόνος μου τεστ και να βγει αρνητικό για να γυρίσω αεροπορικά μέσω Ολλανδίας;
Κι αν βγει θετικό ξεμενω εδώ;
Αν όμως μπορώ να πάω Γερμανία και να πετάξω από εκεί, δε χρειάζομαι τεστ;
Τα καταλαβαίνω σωστά ή κάνω κάπου λάθος;
 

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Καλημερα κι απο μενα.Για εισοδο στη Γερμανια απ οτι εχω κοιταξει στο reopen δε χρειαζεται καποιο τεστ.Εχει κανεις υποψιν κατι αλλο που μπορει να μου διαφευγει?
Σωστά δεν χρειάζεται, ούτε και κάποιο έγγραφο να συμπληρώσεις.
Καλησπέρα.
Είμαι Ολλανδία για δουλειά και υπολογίζω να γυρίζω αρχές Σεπτέμβρη.
Με τα τωρινά δεδομένα πρέπει να κάνω μόνος μου τεστ και να βγει αρνητικό για να γυρίσω αεροπορικά μέσω Ολλανδίας;
Κι αν βγει θετικό ξεμενω εδώ;
Αν όμως μπορώ να πάω Γερμανία και να πετάξω από εκεί, δε χρειάζομαι τεστ;
Τα καταλαβαίνω σωστά ή κάνω κάπου λάθος;
Δεν χρειάζεται τεστ για να εισέλθεις στην Ελλάδα από Ολλανδία, μόνο το plf. Πάντα με τα σημερινά δεδομένα.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Αν όμως μπορώ να πάω Γερμανία και να πετάξω από εκεί, δε χρειάζομαι τεστ;Τα καταλαβαίνω σωστά ή κάνω κάπου λάθος;
Kαλά το καταλαβαίνεις. Έχουμε μπλέξει με φοβερούς ειδικούς που εκτιμούν ότι κάποιος που αναχωρεί από Ολλανδία πρέπει να αποδείξει ότι δεν έχει τον ιό μέσω τεστ ενώ ο ίδιος επιβάτης που αναχωρεί από γειτονική χώρα ενώ πριν έμενε Ολλανδία θεωρείται ασφαλής για την ελληνική δημόσια υγεία. Μιλάμε για επιστημονικά μυαλά μεγάλου βεληνεκούς, όχι αστεία.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Καλησπέρα.
Είμαι Ολλανδία για δουλειά και υπολογίζω να γυρίζω αρχές Σεπτέμβρη.
Με τα τωρινά δεδομένα πρέπει να κάνω μόνος μου τεστ και να βγει αρνητικό για να γυρίσω αεροπορικά μέσω Ολλανδίας;
Κι αν βγει θετικό ξεμενω εδώ;
Αν όμως μπορώ να πάω Γερμανία και να πετάξω από εκεί, δε χρειάζομαι τεστ;
Τα καταλαβαίνω σωστά ή κάνω κάπου λάθος;
Χρειάζεται να έχεις κάνει τεστ αν πετάξεις από Ολλανδία

Με βάση την πορεία και την αξιολόγηση των επιδημιολογικών δεδομένων αποφασίστηκε ότι από τις 17/8 για την είσοδο στην Ελλάδα καθίσταται υποχρεωτική η προσκόμιση αρνητικού τεστ μοριακού ελέγχου για τον κορονοϊό (PCR test), που θα έχει διενεργηθεί μέχρι 72 ώρες πριν, για όσους ταξιδεύουν με πτήσεις από τις εξής χώρες: Σουηδία, Τσεχία, Βέλγιο, Ισπανία και Ολλανδία
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.412
Likes
4.501
Καλημερα,

Κανονιζουμε να παμε παρεα οδικως στις λινες πλιτβιτσε και θα το κανουμε οδικως στις 22 Αυγουστου μεσω Αλβανιας, Μαυροβουνιο (παραθαλασια θα περασουμε) με στασεις σε καποιες πολεις οπως το Ντουμπροβνικ, Σπλιτ, Ζανταρ και στον γυρισμο στο Κοτορ στο Μαυροβουνιο. Τηλεφωνησα στον Εοδυ να με πουν τι χαρτια χρειαζεται και με ειπαν να επικοινωνησω με την πρεσβεια της Κροατιας γιατι αυτοι δεν ξερανε. Μηπως γνωριζει καποιος τι χαρτια χρειαζεται για τον Κορονοιο? Με ταυτοτητα απο οσο γνωριζω περναμε και απο τις 3 χωρες.
Για την επιστροφή χρειάζεσαι σίγουρα
1. τεστ που να το έχεις κάνει στην Κροατία ή Μαυροβούνιο μέχρι 72 ώρες πριν την επιστροφή
2. συμπλήρωση PLF
3. Από τις 16/8 μπαίνει πλαφόν στον επιτρεπόμενο αριθμό εισερχομένων από το συνοριακό φυλάκιο της Κακαβιάς. Συγκεκριμένα, από τις 16/8 θα επιτρέπεται η διέλευση 750 ατόμων την ημέρα. Η διέλευση είναι δυνατή καθημερινώς μόνο από τις 7 π.μ. έως τις 11 μ.μ.
4. όσοι εισέρχονται από την Αλβανία, από τις 16 Αυγούστου, υποχρεούνται να μπαίνουν σε επταήμερη καραντίνα.
Μάλλον συμφέρει να αποφύγετε την Αλβανία

EDIT: Εκδόθηκε και το ανάλογο ΦΕΚ "Επιβολή του μέτρου του προσωρινού περιορισμού των χερσαίων συνδέσεων της Χώρας, προς περιορισμό της διασποράς του κορωνοϊού COVID-19"

http://www.nomotelia.gr/photos/File/3346b-20.pdf
 
Last edited:

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Χρειάζεται να έχεις κάνει τεστ αν πετάξεις από Ολλανδία

Με βάση την πορεία και την αξιολόγηση των επιδημιολογικών δεδομένων αποφασίστηκε ότι από τις 17/8 για την είσοδο στην Ελλάδα καθίσταται υποχρεωτική η προσκόμιση αρνητικού τεστ μοριακού ελέγχου για τον κορονοϊό (PCR test), που θα έχει διενεργηθεί μέχρι 72 ώρες πριν, για όσους ταξιδεύουν με πτήσεις από τις εξής χώρες: Σουηδία, Τσεχία, Βέλγιο, Ισπανία και Ολλανδία
Έτσι είχαν διατυπώσει και την υποχρέωση αρνητικού τεστ για ταξιδιώτες από Μάλτα και τελικά οι Έλληνες εξαιρούνταν. Πιστεύω ότι θα ξεκαθαριστεί αυτό τις επόμενες μέρες.
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
Καλημέρα.

Σωστα.
Τα έγγραφα που απαιτεί η Μάλτα, τα εκτυπώνεις και τα συμπληρώνεις.
Το plf για την είσοδο στην Ελλάδα γίνεται όλο ηλεκτρονικά και άπλα δείχνεις το qr που θα σου στείλουν.
Δεν νομίζω. Να μπαίνεις συχνά στο https://travel.gov.gr/#/ για Ελλάδα και στο https://deputyprimeminister.gov.mt/en/health-promotion/covid-19/Pages/travel.aspx
για Μάλτα, καθώς και στο reopen eu, να ενημερώνεσαι. Και βέβαια travelstories.
τι να πω;χιλια ευχαριστω,καλο ειναι να εκτυπωσω πριν φυγω οτι χρειαστει απο ελλαδα να τα εχω;τι λετε;(ΕΝΝΟΩ ΑΠΟ ΠΑΤΜΟ)μιας κι εδω εχω εκτυπωτη και το λαπ τοπ μου.Το plf το ξερω οτι ειναι μεσω κινητου,τα υπολοιπα,τωρα τα ειδα!Το πρωι δλδ.απιστευτη η βοηθεια σας ευχαριστω.
 
Last edited:

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.529
Likes
8.464
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Υποχρεωτική χρήση μάσκας σε εξωτερικούς χώρους σε πολυσύχναστες περιοχές από αύριο στο Παρίσι



Πλέον σε πάρα πολλές πόλεις της Γαλλίας, κάθε μέρα μπαίνουν κι άλλες πόλεις στην λίστα. Αστυνομοι σε πολλά σημεία και σου ορμανε αν δεν την φοράς κανονικά. Μερικοί την φοράνε κολαρο....

Γενικά τα μέτρα θα τα παίρνει κάθε περιοχή ξεχωριστά. Λενε ότι γίνεται για να αποφύγουμε νέο lockdown. Δεν είμαι αισιόδοξος😟
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.561
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom