Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

poised

Member
Μηνύματα
842
Likes
6.108
Το Βιετνάμ επέτρεψε τις τελευταίες ημέρες τις πρώτες πτήσεις εξωτερικού μετά από 6 μήνες (!). Αρχικά Ιαπωνία, Κίνα, N. Κορέα, Ταιβάν και αργότερα Λάος, Καμπότζη, ακούγεται να προστεθεί και η Ταϊλάνδη.

Για την ώρα δεν είναι για τουρίστες αλλά μόνο για διπλωμάτες, οικογένειες διπλωματών, επιχειρηματίες, επενδυτές, ειδικούς εργάτες (για παράδειγμα έχουν σταματήσει οι εργασίες στο μετρό Χανοϊου από το Γενάρη που έφυγαν οι κινέζοι της εταιρίας κατασκευής για το νέο έτος και δε μπορούσαν να επιστρέψουν μέχρι σήμερα), φοιτητές και συζύγους βιετναμέζων. Υπάρχουν πολλές ιστορίες από συζύγους που έτυχε να είναι για λίγες μέρες στο εξωτερικό, τους πρόλαβε το κλείδωμα έξω και δεν έχουν δει τα παιδιά τους από τότε αλλά ούτε μπορούσαν να βγάλουν και την οικογένειά τους εκτός γιατί οι πτήσεις επαναπατρισμού που έγιναν έφευγαν μόνο με το πλήρωμα και δεν επέτρεπαν επιβάτες να φύγουν από το Βιετνάμ.

Για την επιβίβαση χρειάζεται αρνητικό PCR test των τελευταίων 3 ημερών και με την άφιξη γίνεται νέο PCR. Όσοι είναι να μείνουν πάνω από 14 μέρες πηγαίνουν σε καραντίνα 5 ημερών, μέσα στην οποία θα πρέπει να δώσουν άλλα 2 αρνητικά test και μετά να τους επιτραπεί να φύγουν για να κάνουν τις υπόλοιπες 9 ημέρες στο σπίτι/ξενοδοχείο τους αλλά όσοι είναι να μείνουν λιγότερο από 14 ημέρες πάνε κατευθείαν στο σπίτι/ξενοδοχείο/χώρο εργασίας/γραφείο(!) και τους ζητείται να "προσέχουν" (όχι χειραψίες, συνεχή χρήση μάσκας, κλπ). Ακόμα και οι Βιετναμέζοι καταλαβαίνουν ότι το τελευταίο προφανώς επιβλήθηκε από τις προνομιούχες κατηγορίες (πχ τους διευθυντές έργων του Μετρό ή "επενδυτές") και είναι προφανέστατα άδικο για τις μη προνομιούχες κατηγορίες (πχ φοιτητές), ενώ η ιατρική σκοπιμότητα αμφισβητήσιμη.

Επιπλέον χρειάζεται ασφάλιση που να καλύπτει έξοδα ασθένειας covid, προπληρωμένο κατάλλυμα για όλη τη περίοδο διαμονής και επιπλέον 65 δολάρια το κάθε test που θα σου κάνουν και 5 δολάρια τη μέρα για έξοδα καραντίνας σε στρατόπεδα και 50-200 σε ξενοδοχεία.

Όλα αυτά γίνονται με στόχο να δοκιμαστεί το σύστημα και αν πάει καλά να επιτρέψουν αργότερα πτήσεις τουρισμού μόνο για Βιετναμέζους (!) προς τους ίδιους προορισμούς και στη συνέχεια και για ξένους τουρίστες, ενώ σταδιακά ανοίγουν περισσότερους προορισμούς ανάλογα με τις συνθήκες. Μέχρι στιγμής πάντως μόνο μία πτήση έγινε προς Ιαπωνία (787 με... 100 επιβάτες).

Φυσικά με έστω και 5 μέρες υποχρεωτική καραντίνα συν όλα τα έξοδα δε νομίζω να πάει κάποιος ξένος τουρίστας στην χώρα, αλλά είναι μια αρχή.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Τι ξέρουμε για Ισπανία ρε λεβεντες; κάνω κάτι για να παω; επιστρέφω μόνο με το PLF και μου κάνουν τεστ στο Βενιζέλος ή έχουμε κι άλλα νταβαντουρια;
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Ε σύντομα, μέσα στον Οκτώβριο πιστεύω.
Εισαι σιγουρος οτι θα μπορεις να φυγεις????γιατι βλεπω να μας μαντρωνουν απο Δευτερα....και οχι τιποτα αλλο ειμαι στην ιδια μοιρα 1 οκτωμβρη εχω κλεισμενο ταξιδι και δε ξερω αν θα παω ή οχι με τους εξυπνακηδες.... :cry: :cry: :cry:
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Ανοιγουν με pcr test σε τουριστες σιγα σιγα ενδιαφερουσες χωρες. Σουδαν, Αφγανισταν..
Κ οι τουρκοι ενα βημα μπροστα. Γιγαντιαιο εργαστηριο του Υπουργειου στο αεροδρομιο, τεστ με αποτελεσμα σε 4-6 ωρες, με κοστος 110 λιρες (12€)..αλλοι ακομα ψαχνονται η γδερνουν (Αθηνα, Φρανκφουρτη 70€, Βιεννη 120€).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Κ οι τουρκοι ενα βημα μπροστα. Γιγαντιαιο εργαστηριο του Υπουργειου στο αεροδρομιο, τεστ με αποτελεσμα σε 4-6 ωρες, με κοστος 110 λιρες (12€)..αλλοι ακομα ψαχνονται η γδερνουν (Αθηνα, Φρανκφουρτη 70€, Βιεννη 120€).
Καλη φαση η τηλεεργασια με θεα στον Κερατιο και μαντρωμενοι σε ενα χοτελ με τουρκικη κουζινα απο το πρωι ως το βραδυ :D
(Ειδα τις πρωτες διαφημισεις ξενοδοχειων στην Ελλαδα ως ιδανικο περιβαλλον για τηλεεργασια με θεα προμοταροντας εβδομαδιαια πακετα. Αυτα ειναι τα "Ταξιδια την επομενη ημερα").
 
Last edited:

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.607
Likes
50.231
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλη φαση η τηλεεργασια με θεα στον Κερατιο και μαντρωμενοι σε ενα χοτελ με τουρκικη κουζινα απο το πρωι ως το βραδυ :D
(Ειδα τις πρωτες διαφημισεις ξενοδοχειων στην Ελλαδα ως ιδανικο περιβαλλον για τηλεεργασια με θεα προμοταροντας εβδομαδιαια πακετα. Αυτα ειναι τα "Ταξιδια την επομενη ημερα").
Εδώ έχει βγάλει τέτοια η Κούβα!
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Η Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας (ΥΠΑ) ενημερώνει το επιβατικό κοινό για την αεροπορική οδηγία (notam) που αφορά τους επιβάτες από την Τσεχία και θα ισχύει από την Δευτέρα 28 Σεπτεμβρίου έως και την Τετάρτη 30 Σεπτεμβρίου 2020 τα μεσάνυχτα.
https://www.airnews.gr/2020/09/25/μόνο-με-αρνητικό-τεστ-όσοι-εισέρχοντα/?fbclid=IwAR1oCsi-dKS_AUE2I4NO5Bj2weZvGwb67WWKfI2dJv4uOephENS1WLMafzY
 
Last edited by a moderator:

giota1

Member
Μηνύματα
386
Likes
89
Ονειρεμένο Ταξίδι
αλασκα και σκανδιναβια
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Πριν λίγο βρήκα για Βουδαπέστη με 10€ το άτομο ( ryan..όπως καταλαβαίνετε) και τα έκλεισα για 21-25 Οκτωβρίου. Πήγε το χέρι μου από μόνο του. Χαζεύοντας όμως τώρα και ψάχνοντας διάβασα ότι από 1 Σεπτεμβρίου θα έκλεινε τα σύνορα της για τους τουρίστες , όντως; Ισχύει αυτό; Και για να μπούμε στην χώρα πρέπει να έχουμε κάνει το τεστ; Δεν έχουμε ταξιδέψει εκτός αυτή τη χρονιά και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει. Όποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ να βοηθήσει ή να μου πει πού να πάρω τηλ να ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ 😍
 

Ntt

Member
Μηνύματα
432
Likes
989
Καλησπέρα σας. Θα ήθελα μια μικρή βοήθεια. Πριν λίγο βρήκα για Βουδαπέστη με 10€ το άτομο ( ryan..όπως καταλαβαίνετε) και τα έκλεισα για 21-25 Οκτωβρίου. Πήγε το χέρι μου από μόνο του. Χαζεύοντας όμως τώρα και ψάχνοντας διάβασα ότι από 1 Σεπτεμβρίου θα έκλεινε τα σύνορα της για τους τουρίστες , όντως; Ισχύει αυτό; Και για να μπούμε στην χώρα πρέπει να έχουμε κάνει το τεστ; Δεν έχουμε ταξιδέψει εκτός αυτή τη χρονιά και δεν ξέρω τι έχει αλλάξει. Όποιος γνωρίζει θα το εκτιμούσα πολύ να βοηθήσει ή να μου πει πού να πάρω τηλ να ρωτήσω. Ευχαριστώ πολύ

Ισχύει και η Ουγγρική κυβέρνηση είπε ότι δεν ξέρουν για πόσο θα ισχύει.
Σε περίπτωση που ισχύει και η πτήση γίνει κανονικά , θα πρέπει να πληρώσεις το κόστος αλλαγής με το αεροπλάνο, αλλιώς θα πάει χαμένο το εισιτήριο (που σε συμφέρει το 2ο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom