Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Η Κούβα άνοιξε και ισχύουν τα εξής:
Μπορεί να μπει όποιος θέλει στη χώρα, με την άφιξη του γίνεται τεστ και φεύγει για το κατάλυμα του. Αν αυτό είναι κάποιο all inclusive, συνεχίζει τις διακοπές του κανονικά, με την υποχρέωση να μην εξέλθει από τον ευρύτερο χώρο του ξενοδοχείου μέχρι να βγουν τα αποτελέσματα. Αν μείνει σε ιδιωτικό σπίτι, δεν μπορεί να βγει από το σπίτι. Τα αποτελέσματα βγαίνουν σε 3 έως 5 ημέρες.

Κατά τα λοιπά, αρκετά μουσεία κλειστά, απειροελαχιστοι τουρίστες οπουδήποτε, τα εστιατόρια πλέον άνοιξαν, τα μπαρ κλειστά. Όποιος επισκεφθεί την Κούβα τώρα θα τη δει χωρίς τουρίστες, αλλά πρακτικά θα χάσει τις 3 πρώτες μέρες τουλάχιστον.

Σε άλλα νέα, ξεχνάμε τα CUC (πρακτικά δεν τα δέχεται κάνεις από την ώρα που η κυβέρνηση δολαριοποιησε τα καταστήματα) και κυκλοφορεί κάνεις με ευρώ, δολάρια ή cup, με αυτή τη σειρά της προτίμησης.

Σαπούνι, σαμπουάν, αντισηπτικό κλπ φέρνετε από το σπίτι σας, όπως και χαρτί υγείας, υπάρχει τεράστια έλλειψη.

Τι κόστος έχει το τεστ;
 

lavezzi7

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Καλησπέρα! 2 ερωτήσεις για το υποχρεωτικό covid-19 test πριν την άφιξη στην Ελλάδα από Γερμανία:

1. Που θα προτείνατε να κάνω PCR test (από θέμα εξυπηρέτησης / αναμονής);
2. Πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για την λήψη των αποτελεσμάτων;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
 

fotast

Member
Μηνύματα
9.335
Likes
14.193
Καλησπέρα! 2 ερωτήσεις για το υποχρεωτικό covid-19 test πριν την άφιξη στην Ελλάδα από Γερμανία:

1. Που θα προτείνατε να κάνω PCR test (από θέμα εξυπηρέτησης / αναμονής);
2. Πόσος χρόνος περίπου χρειάζεται για την λήψη των αποτελεσμάτων;

Ευχαριστώ προκαταβολικά!
Από που στην Γερμανία;
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Από που στην Γερμανία;
Καλησπέρα.
Στη Φρανκφούρτη που ζω το έχω κάνει στην παθολόγο μου. Μου έκλεισε το ραντεβού ανάλογα με την ημέρα και ώρα που της είπα πως ταξιδεύω. Κόστος 85€, βγήκε σε 24 ώρες.
Οι περισσότεροι που ξέρω το κάνουν στο αεροδρόμιο, κλείνεις ηλεκτρονικά ραντεβού από την ιστοσελίδα τους, βγαίνει αποτέλεσμα σε 48 ώρες, κόστος νομίζω γύρω στα 60€. Από εκεί και πέρα υπάρχουν και λύσεις όπως οι Καλοί Σαμαρείτες που το κάνουν και Κυριακή, κλείνεις ηλεκτρονικά, βγαίνει σε 48 ώρες και κοστίζει 80€. Δεν ξέρω για άλλες πόλεις.
 

lavezzi7

Member
Μηνύματα
5
Likes
2
Από Ντίσελντορφ θα πετάξω, πιστεύω στο αεροδρόμιο να το βγάλουν σχετικά γρήγορα.

Ευχαριστώ για την άμεση απάντηση! :)
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.079
Likes
3.596
Επόμενο Ταξίδι
??
Ονειρεμένο Ταξίδι
N. Υόρκη
@lavezzi7 υποθέτω ότι ξέρεις για την υποχρεωτική καραντίνα 10 ημερών κατά την επιστροφή στη Γερμανία, εκτός και εάν στην Ελλάδα επισκεφτείς μόνο τους γονείς σου.

Επίσης, το αρνητικό μοριακό τεστ πρέπει ήδη να το έχεις κάνεις έως 72 ώρες πριν την την άφιξη σου στην Ελλάδα. Άρα πως θα το κάνεις στο αεροδρόμιο και θα έχεις και τα αποτελέσματα έγκαιρα;

https://travel.gov.gr/#/

1607338597451.png
 
Last edited:

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Λογικά πας στο αεροδρόμιο, κάνεις το τεστ, επιστρέφεις σπίτι και ξαναπάς στο αεροδρόμιο για να πετάξεις μετά από 2-3 μέρες. Εκτός κι αν στο DUS προσφέρουν μόνο rapid test που βγαίνει αμέσως αλλά δεν κάνει για είσοδο στην Ελλάδα.
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.355
Likes
9.276
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Λογικά πας στο αεροδρόμιο, κάνεις το τεστ, επιστρέφεις σπίτι και ξαναπάς στο αεροδρόμιο για να πετάξεις μετά από 2-3 μέρες. Εκτός κι αν στο DUS προσφέρουν μόνο rapid test που βγαίνει αμέσως αλλά δεν κάνει για είσοδο στην Ελλάδα.
Οπως εχει ηδη αναφερθει, προσφερεται αποτελεσμα σε 6 ωρες. Για να αποφευχθει η συγχυση ας αποφευγουμε τη χρηση του ορου rapid σκετα. Για εισοδο στην Ελλαδα απαιτειται μοριακος ελεγχος με rt-pcr που στα γερμανικα αεροδρομια γινεται εως 6 ωρες το νωριτερο σε οποιον το επιθυμει.
 

Bobcat89

Member
Μηνύματα
190
Likes
193
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΝΗΣΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΚΑΝΚΟΥΝ
Μέχρι 7 γεναρη πηρε παρατησε το lockdown δυστηχως..οποτε μεχρι τοτε υσχυουν τα ιδια για ολες τις πτησεις εξωτερικου και εσωτερικου.
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.428
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αλάσκα
Μόλις είδα ότι επιβάλλει και η Ελλάδα καραντίνα 10 ημερών για όσους ταξιδέψουν από 18 Δεκεμβρίου έως 7 Ιανουαρίου. It's official, Χριστούγεννα στην αστόλιστη Deutschland.
Και εγώ είχα μια ελπίδα ότι θα μας διευκόλυναν προς το τέλος του χρόνου...ας ελπίσουμε μετά τις 7 Γενάρη.
Και πιο αναλυτικά "όσοι επιστρέφουν από το εξωτερικό, πέραν της γνωστής διαδικασίας υποβολής PLF, θα πρέπει να φέρουν αρνητικό μοριακό τεστ (PCR) 72 ωρών.
Παράλληλα, θα υπόκεινται σε rapid τεστ κατά την είσοδο, και θα μπαίνουν σε 10ημερη προληπτική καραντίνα εφόσον εισέρχονται κατά το διάστημα από την Παρασκευή 18 Δεκεμβρίου 2020 έως την Πέμπτη 7 Ιανουαρίου 2021."
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.569
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom