Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας - Νέα
Υπηρεσία Πολιτικής Αεροπορίας - Νέα
Η 3ήμερη καραντίνα ισχύει έως 7.1.2021, αλλά πιθανόν να υπάρξει κάποια ανακοίνωση παράτασης (εντός της ημέρας)
Τυπικα παντως οποιος ηρθε σημερα το πρωι δεν ειχε υποχρεωση ουτε τεστ, ουτε καραντινας. Οι σχετικες νοταμ εχουν ληξει.
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.177
Likes
5.353
Ταξίδι-Όνειρο
Υεμενη
Νέα αεροπορική οδηγία: 7ήμερη καραντίνα για τους επιβάτες από διεθνείς πτήσεις | ΕΛΛΑΔΑ | iefimerida.gr
Πού βρίσκω να αναγράφεται η υποχρέωση καραντίνας για 3 μέρες μετά την επιστροφή από το εξωτερικό; Ή δεν υφίσταται πλέον τέτοια υποχρέωση μετά τις 7/1;
 

ZoiT

Member
Μηνύματα
41
Likes
154
Επόμενο Ταξίδι
Αλσατία
Ταξίδι-Όνειρο
Βιετνάμ
Πού βρίσκω να αναγράφεται η υποχρέωση καραντίνας για 3 μέρες μετά την επιστροφή από το εξωτερικό; Ή δεν υφίσταται πλέον τέτοια υποχρέωση μετά τις 7/1;
Κορονοϊός: Σε 7ήμερη καραντίνα όλοι οι επιβάτες από το εξωτερικό - Τι ισχύει για τους Βρετανούς
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Μια σκεψη που διαβασα για το πλανο και καντε τους υπολογισμους σας σε χρονο (ακουγεται οτι θα καποιες κατηγοριες θα εχουν προτεραιοτητα,να δουμε ομως).
" Ας υποθέσουμε ότι όλα πάνε καλά. Ας υποθέσουμε ότι η Κυβέρνηση βρίσκει τα ψυγεία για τις 1.018 τοποθεσίες. Και τους χώρους και τους Εμβολιαστές, και θέλει το 100% των Ελλήνων να το κάνει. Και ας υποθέσουμε ότι έρχονται στην Ελλάδα τα εμβόλια από την αρχή δηλ περίπου Χριστούγεννα- Πρωτοχρονιά, πράγμα καθόλου σίγουρο, κι ας υποθέσουμε ότι θα συνεχίσουν να έρχονται σε πολύ μεγάλες ποσότητες, επίσης όχι σίγουρο τουλάχιστον μέχρι την άνοιξη (πχ με τη δεύτερη εταιρεία ξέρουμε ότι θα έρθουν από Απρίλη, δεν ξέρω με τις άλλες δύο). Ας βάλουμε μια αισιόδοξη ημερομηνία: 15 Γενάρη να ξεκινήσει ο εμβολιασμός με τα πάντα πανέτοιμα. Σύμφωνα με το Υπουργείο, σε κάθε Κέντρο θα εμβολιάζεται κάθε 10 λεπτά ένας πολίτης. Οκ. Άρα, 6 πολίτες την ώρα. Αυτό για 12 ώρες, σύμφωνα με το Υπουργείο πάλι (με δύο βάρδιες). Επομένως, σε κάθε Κέντρο θα εμβολιάζονται 72 άνθρωποι ημερησίως με όλα τα ραντεβού γεμάτα. Για 1.018 Κέντρα, θα εμβολιάζονται περίπου 73.296 άνθρωποι ημερησίως πανελλαδικά, εφόσον, ξαναλέω, ΟΛΑ τα ραντεβού είναι γεμάτα και δεν υπάρξουν ακυρώσεις, έκτακτα, κτλ. Όμως, για τον καθέναν μας χρειάζονται δύο δόσεις εμβολίου με 1 μήνα περίπου απόσταση. Οπότε, αυτοί που θα εμβολιαστούν πχ στις 21 Γενάρη θα πρέπει να ξαναεμβολιαστούν στις 21 Φλεβάρη κτλ. Πρακτικά, αυτό σημαίνει ότι μετά τον πρώτο μήνα, θα εμβολιάζονται μεν 73 χιλιάδες κάθε μέρα αλλά οι μισοί θα είναι για τη δεύτερη δόση τους (δηλ του προηγούμενου μήνα). Επομένως, κάθε μέρα, εφόσον κιόλας δουλεύει το σύστημα στο φουλ Κυριακές κι αργίες κτλ, θα εμβολιάζονται πρακτικά 36.000 καινούργιοι άνθρωποι πανελλαδικά. Επομένως, κάθε μήνα θα εμβολιάζονται περίπου 1.000.000 (ένα εκατομμύριο) καινούργιοι. Για να καλυφτεί όλη η Ελλάδα (κι ας υποθέσουμε ότι ΟΛΟΙ θέλουν να εμβολιαστούν και μπορούν κτλ), τότε στην καλύτερη περίπτωση ο Εμβολιασμός με αυτούς τους ρυθμούς θα ολοκληρωθεί στις 30 Νοέμβρη του 2021, δηλ σε έναν χρόνο από σήμερα..."
Τελικα σημερα ανακοινωθηκαν 8000 εμβολιασμοι τη μερα, με πιθανοτητα να αυξηθουν.
Κλειστε ταξιδια στις λιγες χωρες που θα τελειωσουν γρηγορα, εμεις θα φτασουμε την 3ετια με αυτον τον ρυθμο.
Τι βλακειες λεγαμε τον Νοεμβρη.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.085
Likes
1.953
Επίσης θα μπορούσαμε να μετακινούμαστε μεταξύ των νομών με αρνητικό rapid test για παράδειγμα...
Θα κρατησω αυτη σου την φραση η οποια ειναι η πιο σωστη σε οσα εχω διαβασει στις τελευταιες σελιδες και λυπουμε πολυ που στο ταξιδιωτικο φορουμ υπαρχουν οι κλασσικες αποψεις ελληναρα του στυλ "να ψωφισει η κατσικα του γειτονα"...για να τα ξεκαθαρισουμε...εξωτερικο μπορεις να πας κανοντας τεστ αν το θελει η χωρα που διαλεγεις και γυρνοντας παλι με αρνητικο τεστ και με καραντινα πλεον...ερχομαι και σας ρωτω λοιπον θα δεχοσασταν για να πατε μεχρι την σαλαμινα πχ να σκασετε λεφτα για covid test 3 μερες και να κατσετε κ αλλες 3 ή 7 ή οσες θα σας βαζαν καραντινα????δε νομιζω!!!!αναλογιστειτε τι θα γινοταν και ποσος κοσμος θα ξεσηκωνοταν που θα τον αναγκαζε η κυβερνηση να σκασει λεφτα για τεστ για να παει να δει τη μανα του,να παει αραχωβα στο σαλε να δειξει στο ινσταγκραμ,να παει στο χωριο του να κανει χριστουγεννα...οσοι παμε εξωτερικο εν γνωση μας τα εχουμε υπολογισει ολα αυτα και τα λεφτα και τις αδειες και τις καραντινες...προφανως και δεν ειναι νορμαλ να μπορω να παω σουηδια και να μην μπορω να παω μεχρι την χαλκιδα αλλα δεν ειναι εφαρμοσιμο διοτι κανεις δε θα δεχοταν να πηγαινει με τεστ...εδω πολλοι απο το φορουμ μπορει και να το κανατε αλλα δυστυχως δεν εχει ολος ο πλυθησμος αυτη την νοοτροπια!
 

taxidiara

Member
Μηνύματα
1.075
Likes
2.491
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
ΓΥΡΟΣ Η.Π.Α.
Τι βλακειες λεγαμε τον Νοεμβρη.
Μόνο το Νοέμβρη?? Εγώ θυμάμαι όταν άρχισαν να πέφτουν οι πρώτες ακυρώσεις κατά τη πρώτη καραντίνα πόσο σίγουροι (ή, πιο ακριβές, αισιόδοξοι) είμασταν ότι σε κανά χρόνο θα είναι όλα ΟΚ... χαχαχα ας γελάσω... Τα ίδια λέμε και τώρα... Ε μωρέ του χρόνου τέτοια εποχή θαναι όλα ΟΚ... Δε ξέρω, εγώ πλέον έχω χάσει τις ελπίδες μου ότι θα μπορούμε να πάμε κάπου εξωτερικό σχετικά σύντομα χωρίς καραντίνες κλπ... Κ είμαι φύσει αισιόδοξο άτομο
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.405
Τελικα σημερα ανακοινωθηκαν 8000 εμβολιασμοι τη μερα, με πιθανοτητα να αυξηθουν.
Κλειστε ταξιδια στις λιγες χωρες που θα τελειωσουν γρηγορα, εμεις θα φτασουμε την 3ετια με αυτον τον ρυθμο.
Τι βλακειες λεγαμε τον Νοεμβρη.
Ότι και να πεις δίκιο έχεις.. πιο πιθανό θεωρώ να μας βαρεθεί ο κορονοϊός..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Μόνο το Νοέμβρη?? Εγώ θυμάμαι όταν άρχισαν να πέφτουν οι πρώτες ακυρώσεις κατά τη πρώτη καραντίνα πόσο σίγουροι (ή, πιο ακριβές, αισιόδοξοι) είμασταν ότι σε κανά χρόνο θα είναι όλα ΟΚ... χαχαχα ας γελάσω... Τα ίδια λέμε και τώρα... Ε μωρέ του χρόνου τέτοια εποχή θαναι όλα ΟΚ... Δε ξέρω, εγώ πλέον έχω χάσει τις ελπίδες μου ότι θα μπορούμε να πάμε κάπου εξωτερικό σχετικά σύντομα χωρίς καραντίνες κλπ... Κ είμαι φύσει αισιόδοξο άτομο
Στα γενεθλια του ιου πλεον ξερουμε οτι το καλοκαιρι θα βελτιωθουν τα πραγματα στο βορειο ημισφαιριο, οπως περσι, συν τον εμβολιασμο. Με μασκες κλπ οπως περσι θα παμε.
Απλα θα αργησει πολυ το "οπως παλια".
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.405
Ενα ποσοστο θα κολλησει σε τοσο μεγαλο διαστημα και θα κοψουμε μερικους μηνες, αν αυτο ειναι παρηγορια :p
Ε ναι.. μεγάλη παρηγοριά.. κοροϊδεύαμε την ανοσία αγέλης αλλά προς τα κει μας βλέπω να πηγαίνουμε..
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.029
Likes
41.018
Ε ναι.. μεγάλη παρηγοριά.. κοροϊδεύαμε την ανοσία αγέλης αλλά προς τα κει μας βλέπω να πηγαίνουμε..
Η ανοσια αγελης εγκαταλειφθηκε και απο τους Σουηδους,που γλειφανε τα πομολα για να την επιταχυνουν. Κανουν εμβολια. Ετσι χτιζεται η ανοσια της αγελης.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.190
Μηνύματα
883.445
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom