Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

mourohavlos

Member
Μηνύματα
2.434
Likes
4.423
Για να πάει κανείς Ιρλανδία τι μέτρα ισχύουν γνωρίζετε μήπως; Με rapid είσαι οκευ; Ή χρειάζεται κάτι παραπάνω;
Θέλει pcr και αν δεν κάνω λάθος καραντίνα. Τα μέτρα θα γίνουν λιγότερο αυστηρά από 19 Ιουλίου
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Συγγενικό μου πρόσωπο έκανε χθες rapid test σε κινητή μονάδα του ΕΟΔΥ και μετά από λίγες ώρες το αποτέλεσμα καταχωρίστηκε στο ευρωπαϊκό πιστοποιητικό. Στο τελευταίο αναγράφεται πλέον:
Type of test: rapid immunoassay (δεν γράφει rapid antigenic) και
Result of the test: αρνητικό/not detected (δεν γράφει negative).
Για είσοδο στη Γερμανία, η οποία ζητάει
"negative antigen rapid test result", λέτε να έχουμε πρόβλημα;
Ό,τι pcr έχω κάνει, γράφει PCR negative και αυτός ο όρος ζητείται και στο travel.gov.gr.

As of May 14th, travelers arriving in Greece are required to have either a negative PCR certificate from a testing laboratory, for a Covid-19 test taken no later than 72 hours before arrival or a negative antigen (rapid) certificate taken no longer than 48 hours before arrival.
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.471
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ερώτηση, plf συμπληρωνουμε και κατά την έξοδο από την Ελλάδα? Πάω Δανία τη Δευτέρα.... Δε βρήκα κάπου κάτι
Για να βγείς απο Ελλάδα δεν χρειάζεσαι plf. Για να μπεις Δανία συμπλήρωσε εδώ https://en.coronasmitte.dk/covidtravelrules το ερωτηματολόγιο για να δεις. Λίγο που το πέρασα δεν ζητάει κάποιο είδος plf και αυτοί ήδη χρησιμοποιούν εφαρμογή για τον εμβολιασμό/pcr κτλ. Σε εμάς θα ξεκινήσει απο 15/07 η χρήση παρόμοιας εφαρμογής.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.471
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ξέρεις κάποιος αν μπορούμε να συμπληρώσουμε πιο νωρίς το dPLF, όπως δλδ μπορούμε να κάνουμε με το ελληνικό plf; Δεν μπορώ να βρώ απάντηση πουθενά γι αυτό. Παντού λέει μόνο αόριστα οτι πρέπει να το συμπληρώσεις πριν την άφιξη στην χώρα που εισέρχεσαι.
 

Яна

Member
Μηνύματα
263
Likes
290
Ό,τι pcr έχω κάνει, γράφει PCR negative και αυτός ο όρος ζητείται και στο travel.gov.gr.

As of May 14th, travelers arriving in Greece are required to have either a negative PCR certificate from a testing laboratory, for a Covid-19 test taken no later than 72 hours before arrival or a negative antigen (rapid) certificate taken no longer than 48 hours before arrival.
Μην συγχωρείτε, λοιπόν, για το ποτέ που έγραψα. Ποτέ σε μένα είναι το σωστό. Έχω κάνει σε Ελλάδα, Ισπανία και Τουρκία ο άντρας μου. Και στις τρεις περιπτώσεις not detected και κανένα προβλημα στα αεροδρομια.
 

touRocker

Member
Μηνύματα
70
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Planet Earth
Ταξίδι-Όνειρο
Dark Side Of The Moon
Ξέρεις κάποιος αν μπορούμε να συμπληρώσουμε πιο νωρίς το dPLF, όπως δλδ μπορούμε να κάνουμε με το ελληνικό plf; Δεν μπορώ να βρώ απάντηση πουθενά γι αυτό.
Το έκανα σήμερα για Ιταλία. Με τη μία σου το στέλνει στο mail σου και το "κατεβάζεις" ως pdf. Μετά εάν θέλεις το εκτυπώνεις ή το δείχνεις από το κινητό.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.155
Likes
20.471
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Το έκανα σήμερα για Ιταλία. Με τη μία σου το στέλνει στο mail σου και το "κατεβάζεις" ως pdf. Μετά εάν θέλεις το εκτυπώνεις ή το δείχνεις από το κινητό.
Δηλαδή πόσες μέρες πριν την άφιξη σου το έχεις κάνει; Εμένα άλλη είναι η ημερομηνία αναχώρησης και άλλη η ημερομηνία άφιξης και εκεί κολλούσε η απορία μου.
Ρώτησα τη ναυτιλιακή τελικά και μπορείς να το κάνεις πιο νωρίς. Δεν παίζει ρόλο.
 
Μηνύματα
19
Likes
2
επειδή ειναι η κατάσταση πολύ περίεργη φέτος..
μέχρι στιγμής ΜΟΝΟ με πιστοποιητικό εμβολιασμού μας δεχονται λίγες χώρες από όσο έχω ψάξει.. ( Ισπανία - Γερμανία- Γαλλία? )
τώρα αμα κλείσουμε κανά ταξίδι για μέσα στον Αύγουστο υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει και να έχουνε παραπάνω απαιτήσεις ( pcr- καραντίνα κτλ?)
κάθε πότε ανανεώνεται αυτό θέλω να πω..
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
518
Likes
858
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ταξίδι-Όνειρο
Σεληνη
επειδή ειναι η κατάσταση πολύ περίεργη φέτος..
μέχρι στιγμής ΜΟΝΟ με πιστοποιητικό εμβολιασμού μας δεχονται λίγες χώρες από όσο έχω ψάξει.. ( Ισπανία - Γερμανία- Γαλλία? )
τώρα αμα κλείσουμε κανά ταξίδι για μέσα στον Αύγουστο υπάρχει περίπτωση αυτό να αλλάξει και να έχουνε παραπάνω απαιτήσεις ( pcr- καραντίνα κτλ?)
κάθε πότε ανανεώνεται αυτό θέλω να πω..

Αυστρία...είμαστε από Πέμπτη εδώ και γυρνάμε όπου θέλουμε με το πιστοποιητικό εμβολίου στη τσέπη γιατί μας το ζητάνε σε εστιατόρια ξενοδοχεία καφετέριες και το ελέγχουν.
Ουγγαρία και Μπρατισλάβα δεν τολμώ να πάω από τον φόβο επιπλέον ελέγχων και χρονοκαθυστερησης...στα σύνορα.
Μια χαρά είναι και εδώ ....με μάσκα σε όλα Τα ΜΜΜ και εσωτερικούς χώρους.
 
Μηνύματα
19
Likes
2
μάλιστα, ευχαριστώ πολυ..
επειδή θέλω για Αύγουστο να κλείσω αλλα το φοβάμαι μην έχουμε θέματα στα αεροδρόμια κτλ.. ( εννοείτε για 1 χώρα δεν είμαστε για έξτρα μπλεξίματα..) αλλά τωρα πχ αν σε 20 μέρες εδώ εκτοξευστούνε τα κρούσματα κ γίνουμε ''κόκκινη'' κτλ κτλ μετά μην τα κλείσω τζάμπα σκέφτομαι..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.220
Μηνύματα
884.132
Μέλη
38.912
Νεότερο μέλος
Aza

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom