Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
@ Hayate Ξέρω κι εγώ είπα μήπως ξέρουν αλλά δεν..θα ρωτήσω τις αρχές στο αεροδρόμιο της χώρας προορισμού όταν θα φτάσω. Στην επιστροφή είναι το θέμα μου όχι στο πήγαινε
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Θέλεις να πας και να γυρίσεις με το ίδιο PCR πριν περάσουν οι 72 ώρες, ώστε να μην αναγκαστείς να κάνεις τεστ στη χώρα προορισμού;
Όχι. Θέλω να δω στην επιστροφή αν μετράει το τεστ την ώρα που παίρνουν το δείγμα ή την ώρα που βγαίνει το αποτέλεσμα. Ένα γραφείο μου είπε την ώρα που βγαίνει το αποτέλεσμα και ψάχνω να το διασταυρωσω
 

Hayate

Member
Μηνύματα
838
Likes
5.105
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ονειρεμένο Ταξίδι
Hokkaido χειμωνα
Όχι. Θέλω να δω στην επιστροφή αν μετράει το τεστ την ώρα που παίρνουν το δείγμα ή την ώρα που βγαίνει το αποτέλεσμα. Ένα γραφείο μου είπε την ώρα που βγαίνει το αποτέλεσμα και ψάχνω να το διασταυρωσω
Αφου σε ανησυχεί το θέμα δεν βολεύει να το κάνεις πριν φύγεις απο κει μεχρι 48 ώρες ας πουμε ωστε να μην σε απασχολει η ακριβής ωρα που θα αναγράφει πανω στο pcr?? . Το αν ειναι 40 η 46 ωρες ας πουμε δεν παιζει ρολο αφου είσαι εντος 72 ωρων
 

las

Member
Μηνύματα
85
Likes
314
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νεπάλ
Αφου σε ανησυχεί το θέμα δεν βολεύει να το κάνεις πριν φύγεις απο κει μεχρι 48 ώρες ας πουμε ωστε να μην σε απασχολει η ακριβής ωρα που θα αναγράφει πανω στο pcr?? . Το αν ειναι 40 η 46 ωρες ας πουμε δεν παιζει ρολο αφου είσαι εντος 72 ωρων
Ναι απλά είναι μεγάλο ταξίδι (Περου) και για αυτό με αγχώνει λίγο. Ωστόσο ρώτησα στο αεροδρόμιο και μου είπαν ότι μετράει η ώρα που βγαίνουν τα αποτελέσματα οποτε ακόμα καλυτερα. No worries 🙂
 

kostas travel

Member
Μηνύματα
57
Likes
197
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μιανμάρ
Ναι απλά είναι μεγάλο ταξίδι (Περου) και για αυτό με αγχώνει λίγο. Ωστόσο ρώτησα στο αεροδρόμιο και μου είπαν ότι μετράει η ώρα που βγαίνουν τα αποτελέσματα οποτε ακόμα καλυτερα. No worries 🙂

Καλημέρα, την Κυριακή είχα πτήση για Ζανζιβαρη, όπου θα έφτανα Δευτέρα πρωί. Εδώ ζητάνε Pcr 72 ωρών επίσης. Το πρόβλημα είναι ότι το ΣΚ δεν έβρισκα κάπου να κάνω το τεστ, οπότε έπρεπε να γίνει Παρασκευή. Πήγα λοιπόν Παρασκευή πρωί και τους ζήτησα να γράψουν στο pcr αν γίνεται να γραψουν ότι το τεστ έγινε στις 8 το απόγευμα ώστε να είμαι καλυμμένος ακόμα και αν υπήρχε καθυστέρηση στην πτήση . Στην δική μου περίπτωση το δέχτηκαν, στης φίλης μου που το έκανε σε άλλο διαγνωστικό όχι. Όπως και να έχει θεωρώ ότι δεν κοιτάνε σε κανένα αεροδρόμιο την ώρα, αλλά την ημερομηνία.. Επίσης οι 72 ώρες υποτίθεται μετράνε από την στιγμή που κάνεις το τεστ και όχι την ώρα που βγαίνει το αποτέλεσμα. Μην ξεχάσεις να ζητήσεις να στο βγάλουν στα Αγγλικά
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
Γνωρίζει κάποιος το έγγραφο PLF για την επιστροφή στην Ελλάδα πόσο νωρύτερα από την ημέρα του ταξιδιού της επιστροφής πρέπει να έχει συμπληρωθεί; Έλεγε για τουλάχιστον 24 ώρες πριν, αλλά νομίζω ότι δεν αναφέρεται πλέον.
 

tkaramp

Member
Μηνύματα
160
Likes
1.205
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Ναι απλά είναι μεγάλο ταξίδι (Περου) και για αυτό με αγχώνει λίγο. Ωστόσο ρώτησα στο αεροδρόμιο και μου είπαν ότι μετράει η ώρα που βγαίνουν τα αποτελέσματα οποτε ακόμα καλυτερα. No worries 🙂
Καλό ταξίδι! Όταν με το καλό γυρίσεις δώσε κανένα report με την κατάσταση που επικρατεί εκεί.
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Γνωρίζει κάποιος το έγγραφο PLF για την επιστροφή στην Ελλάδα πόσο νωρύτερα από την ημέρα του ταξιδιού της επιστροφής πρέπει να έχει συμπληρωθεί; Έλεγε για τουλάχιστον 24 ώρες πριν, αλλά νομίζω ότι δεν αναφέρεται πλέον.

οποτεδηποτε θελεις το εκδιδεις...απο εβδομαδες μεχρι λεπτα ..πριν ερθεις!
 

Marios_Gr

Member
Μηνύματα
519
Likes
2.566
οποτεδηποτε θελεις το εκδιδεις...απο εβδομαδες μεχρι λεπτα ..πριν ερθεις!
Οπότε, εφόσον θα μείνω στη Βιέννη μόνο 4 ημέρες, μπορώ και από τώρα που δεν έχω πάει ακόμα να το έχω έτοιμο;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
οποτεδηποτε θελεις το εκδιδεις...απο εβδομαδες μεχρι λεπτα ..πριν ερθεις!
Σε ουδεμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό, και την πατάνε πάρα πολλοί. Πρέπει να έχεις ολοκληρώσει τη δήλωση πριν τα μεσάνυκτα που μπαίνει η ημέρα της επιστροφής. Πόσο πιο πριν θα το κάνεις, δεν παίζει ρόλο, μπορείς να το κάνεις και μήνες. Εγώ έχω κάνει ήδη για δυο ταξίδια του Σεπτεμβρίου...
 

Pierre_1976

Member
Μηνύματα
506
Likes
837
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σεληνη
Σε ουδεμία περίπτωση δεν ισχύει αυτό, και την πατάνε πάρα πολλοί. Πρέπει να έχεις ολοκληρώσει τη δήλωση πριν τα μεσάνυκτα που μπαίνει η ημέρα της επιστροφής. Πόσο πιο πριν θα το κάνεις, δεν παίζει ρόλο, μπορείς να το κάνεις και μήνες. Εγώ έχω κάνει ήδη για δυο ταξίδια του Σεπτεμβρίου...
οκ για να ειμαι ειλικρινης δεν το εχω δοκιμασει ουτε καν εχω ρισκαρει να το δοκιμασω να εκδοσω λιγο πριν ταξιδεψω πισω....παντα το βγαζω απο πριν....αλλα θεωρησα οτι ισχυει για να αποκατασταθει η ΤΕΡΑΣΤΙΑ αδικια και ανοησια του ηλεκτρονικου συστηματος!
Εινια ΤΕΡΑΣΤΙΟ Λαθος και γκαφα της Πολιτικης Προστασιας να σε απαγορευει σε επαναπατρισμο απο τη στιγμη που και πιστοποιητικο εχεις και Εμβολιασμενος ή καθαρος εισαι!! Αν δεν το εχουν Διορθωσει...ειναι 100% χαζομαρα στο παρελθον Εχω δει ατομα που μειναν εκτος αεροπλανου για μια τετοια βλακεια!
Εχω ταξιδεχει 3 φορες εκτος Ελλαδας απο 1 Ιουλιου την Πρωτη στελνοτας την προηγουμενη το PLF τις επομενες φορες στελνοτας ημερεεεες πριν το PLF επαναπατρισμου!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.783
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom