Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

katkats

Moderator
Μηνύματα
9.552
Likes
12.363
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ν. Αμερική
Που μπορώ να δω αναλυτικά τι χρειάζεται για είσοδο δε καθε χώρα και σε ποιες χώρες αρκει το πιστοποίητικο εμβολιασμου; υπαρχει κάποιο site που να ελεγξεις; ενδιαφέρομαι για Δανια αλλου λεει καραντίνα αλλού pcr αλλού αρκεί πιστοποιητικό εμβολιασμου και άκρη δε βγάζω
Τα βασικά είναι εδώ Τα ταξίδια την επόμενη μέρα
και σε αυτό το θέμα θα βρεις κι άλλα
Βοηθός Ταξιδιού εν μέσω covid19
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Για ταξίδια εκτός ΕΕ ισχύει και πάλι το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό COVID? Ή δείχνουμε την Ελληνική Βεβαίωση εμβολιασμού/νόσησης; Ή κάτι άλλο;
 

Iraklis89

Member
Μηνύματα
30
Likes
19
τι μπέρδεμα κι αυτό με το ελληνικό plf. Ζηταει μόνιμη κατοικία ,βάζω Ελλάδα το σπιτι μου ..στο αμέσως επόμενο στάδιο που ζητάει προσωρινή διεύθυνση (δηλαδή που θα είσαι τις επόμενες 14 μέρες ) δε μπόρείσ να βάλεις πάλι το σπιτι σου .αρα τι βάζουμε εκεί ;;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Για ταξίδια εκτός ΕΕ ισχύει και πάλι το Ευρωπαϊκό Πιστοποιητικό COVID? Ή δείχνουμε την Ελληνική Βεβαίωση εμβολιασμού/νόσησης; Ή κάτι άλλο;
Κάθε χώρα έχει τα δικά της. Θα πρέπει να δεις τι απαιτεί η χώρα εισόδου που σε ενδιαφέρει.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
τι μπέρδεμα κι αυτό με το ελληνικό plf. Ζηταει μόνιμη κατοικία ,βάζω Ελλάδα το σπιτι μου ..στο αμέσως επόμενο στάδιο που ζητάει προσωρινή διεύθυνση (δηλαδή που θα είσαι τις επόμενες 14 μέρες ) δε μπόρείσ να βάλεις πάλι το σπιτι σου .αρα τι βάζουμε εκεί ;;
Πάλι την διεύθυνση κατοικίας σου θα βάλεις αν όντως επιστρέφεις εκεί. Αφήνεις τικαρισμένο το "Hotel" και συνεχίζεις.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Κάθε χώρα έχει τα δικά της. Θα πρέπει να δεις τι απαιτεί η χώρα εισόδου που σε ενδιαφέρει.
Αν η χώρα λέει ότι πρέπει να έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού για να εισέλθω, τι θα δείξω; Συμπληρώνω εννοείς κάποια δική της επίσημη φόρμα;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.077
Likes
20.118
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γη του Πυρός
Αν η χώρα λέει ότι πρέπει να έχω πιστοποιητικό εμβολιασμού για να εισέλθω, τι θα δείξω;
Εγώ θα είχα και το ελληνικό και το ευρωπαικό πιστοποιητικό μαζί μου για παν ενδεχόμενο. Με λίγα λόγια θα είχα μαζί μου οτι έγγραφο έχω που πιστοποιεί οτι είμαι εμβολιασμένη :)

Συμπληρώνω εννοείς κάποια δική της επίσημη φόρμα;
Θα πρέπει να μπεις σε επίσημα σάιτ της χώρας εισόδου να δεις τι ζητάει ή παίρνεις την αντίστοιχη πρεσβεία να ρωτήσεις τι πρέπει να έχεις μαζί σου κατα την είσοδο στη χώρα! Επίσης να προσέξεις τι θέλει η Ελλάδα για να επιστρέψεις μετά!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.934
Likes
40.778
@Earth Citizen
Ακομη και για ευρωπαικους προορισμους, ενα τηλεφωνημα στην καθε Πρεσβεια το καναμε αυτο το καλοκαιρι. Ειναι αδυνατον να παρεις απαντηση απο το φορουμ ετσι για αοριστο προορισμο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Εγώ θα είχα και το ελληνικό και το ευρωπαικό πιστοποιητικό μαζί μου για παν ενδεχόμενο. Με λίγα λόγια θα είχα μαζί μου οτι έγγραφο έχω που πιστοποιεί οτι είμαι εμβολιασμένη :)


Θα πρέπει να μπεις σε επίσημα σάιτ της χώρας εισόδου να δεις τι ζητάει ή παίρνεις την αντίστοιχη πρεσβεία να ρωτήσεις τι πρέπει να έχεις μαζί σου κατα την είσοδο στη χώρα! Επίσης να προσέξεις τι θέλει η Ελλάδα για να επιστρέψεις μετά!
@Earth Citizen
Ακομη και για ευρωπαικους προορισμους, ενα τηλεφωνημα στην καθε Πρεσβεια το καναμε αυτο το καλοκαιρι. Ειναι αδυνατον να παρεις απαντηση απο το φορουμ ετσι για αοριστο προορισμο.
Ναι δίκιο έχεις και σας ευχαριστώ και τις δύο. Προσπαθώ να βγάλω άκρη και με τις επίσημες πηγές στην κάθε χώρα αλλά είναι δύσκολο κάποιες φορές.
Είναι που δεν έχω ασχοληθεί καθόλου 1,5 χρόνο με ταξίδια και τώρα που έρχεται σιγά σιγά η ώρα βλέπω μπροστά μου μόνο ένα χάος με όλα αυτά τα νέα δεδομέναo_O
 

mar85

Member
Μηνύματα
29
Likes
285
Αν μου επιτρέπεις, το πραγματοποίησες το πλάνο αυτό η όχι ακόμα; Σκοπεύω να κάνω κάτι παρόμοιο...
Έβγαλες/θα βγάλεις ESTA; Δεν ξέρω αν έχει αλλάξει κάτι με τη διαδικασία αυτή, λόγω των τρεχόντων περιορισμών.
Το πλάνο το έχω έτοιμο και πετάω για Ζάγκρεμπ το Σάββατο. Το τι χαρτουρα έχω μαζέψει και το τι επικοινωνίες έχω κάνει γι'αυτό το ταξίδι, δε λέγεται!

Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι είναι απολύτως νόμιμο να ταξιδέψεις ΗΠΑ μέσω αυτής της οδού. Αλλά δυστυχώς θέλει τρελή προετοιμασία για να μειώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο το όποιο ρίσκο...

Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις πμ με ο, τι απορία έχεις και πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω, αν μπορώ!

ESTA μπορείς να βγάλεις χωρίς κανένα πρόβλημα, παρά τους περιορισμούς, επιβεβαιωμενη πληροφορία επίσημα από το κέντρο επικοινωνίας του CBP. Εγώ την έβγαλα τον Μάιο.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Το πλάνο το έχω έτοιμο και πετάω για Ζάγκρεμπ το Σάββατο. Το τι χαρτουρα έχω μαζέψει και το τι επικοινωνίες έχω κάνει γι'αυτό το ταξίδι, δε λέγεται!

Αυτό που μπορώ να σου πω με βεβαιότητα είναι ότι είναι απολύτως νόμιμο να ταξιδέψεις ΗΠΑ μέσω αυτής της οδού. Αλλά δυστυχώς θέλει τρελή προετοιμασία για να μειώσεις όσο το δυνατόν περισσότερο το όποιο ρίσκο...

Αν θέλεις μπορείς να μου στείλεις πμ με ο, τι απορία έχεις και πολύ ευχαρίστως να σε βοηθήσω, αν μπορώ!

ESTA μπορείς να βγάλεις χωρίς κανένα πρόβλημα, παρά τους περιορισμούς, επιβεβαιωμενη πληροφορία επίσημα από το κέντρο επικοινωνίας του CBP. Εγώ την έβγαλα τον Μάιο.
Σ ευχαριστώ πολύ, είσαι ο άνθρωπός μου :haha:
(Θα σου στείλω πμ)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom