Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.322
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Που είναι ψηλέ η βιασύνη δεν βλέπω...
Δε θα απαντήσω επιμέρους -αν και θέλω- μιας και αναλύουμε το θέμα ταξιδιωτικά και θα μας κόψουν.
Προσωπικά 2 χρόνια τώρα έχω την ίδια θέση λέγοντας ότι «η κρίση είναι υγειονομική αλλά η διαχείριση πολιτική» που απ' ότι βλέπω δε γίνομαι κατανοητός.
Βγάλτε μάσκες, yolάρετε ελεύθερα, κάντε ότι θέλετε και ότι λέει η κάθε χώρα, άλλωστε κι εγώ ταξιδεύω κι θέλω να συνεχίσω να το κάνω. Σημασία έχουν τα λεγόμενα «σκληρά» νούμερα και η διαχείριση ξαναλέω, ελπίζοντας να μη χρειαστεί να επανέλθουμε σε τέτοια νήματα.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.109
Ρωτάω έναν κάποιες πληροφορίες για μια στάση λεωφορείου στην Ουψάλα. Μαλακά εγώ, χωρίς μάσκα αυτός. Να τον πλησιάζω εγώ, να απομακρύνεται αυτός. Να πάω ξανά δίπλα του, δεν τον άκουγα κιόλας, να φεύγει αυτός. Και είχα κάνει και μπάνιο το πρωί! Σίγουρα θα νόμιζε πως είχα κολλήσει.
Και στη Ρουμανία κάποιοι ψιλοφοβηθήκαν που ήμαστε με μάσκες.Όσοι μας ήξεραν λίγο και κατάλαβαν πως τη φοράμε προληπτικά δεν είχαν θέμα.Αλλά βλέποντας μας με μάσκα σε κλειστό χώρο,άτομα που μας έβλεπαν για πρώτη φορά, μας θεωρούσαν τρελούς να το πω; Αρρώστους να το πω;

Βέβαια ειχαν ελάχιστα κρούσματα εκείνες τις μέρες κάπου 1.900, 2.900 στα 19 εκ.πληθυσμού.
Η Ελλάδα είχε 23-24-25.000 στα μόλις 10 εκ. πληθυσμού.

Φαντάζομαι πέρσυ που ήταν σε έξαρση ο ιός στη Ρουμανία, θα ήταν αλλιώς η κατάσταση.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
29.003
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εδώ στη Νικαράγουα έχω 3 μέρες να φορέσω μάσκα. Είμαι γενικά σε εξωτερικούς χώρους, αλλά και γενικως, ελαχιστοι ντόπιοι φοράνε, κανένας τουρίστας, ενώ και όσοι ντόπιοι έρχονται σε επαφή μαζί σου το πρώτο που σε ρωτάνε είναι αν μπορούν να βγάλουν τη μάσκα... Σήμερα θα ξαναβαλω παλι μασκα, γιατί πηγαίνω αεροδρόμιο...
 
Μηνύματα
29
Likes
10
Καλησπερα σας,
εχω να ρωτησω το εξης, ατομο που ηταν να ταξιδεψει για Βιετναμ και απλα ηθελε να εχει μαζι ενα rapid 24 ωρων απο την αναχωρηση, απεριψαν την εισοδο του στο αεροπλανο με την αιτιολογια οτι οταν θα εφθανε στην χωρα θα ειχαν περασει οι 24 ωρες, κοιταω το πιστοποιητικο απο το gov και παρατηρω οτι το πιστοποιητικο εχει μονο ημερομηνια και οχι ωρα. Ξερετε πως μπορω να αποδειξω τι ωρα εχει γινει το πιστοποιητικο?

Untitled.jpg
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.677
Likes
50.532
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Καλησπερα σας,
εχω να ρωτησω το εξης, ατομο που ηταν να ταξιδεψει για Βιετναμ και απλα ηθελε να εχει μαζι ενα rapid 24 ωρων απο την αναχωρηση, απεριψαν την εισοδο του στο αεροπλανο με την αιτιολογια οτι οταν θα εφθανε στην χωρα θα ειχαν περασει οι 24 ωρες, κοιταω το πιστοποιητικο απο το gov και παρατηρω οτι το πιστοποιητικο εχει μονο ημερομηνια και οχι ωρα. Ξερετε πως μπορω να αποδειξω τι ωρα εχει γινει το πιστοποιητικο?

View attachment 391764
Αυτοί πώς μπορούν να αποδείξουν ότι δεν έγινε την ώρα που λες; :haha:
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.367
Likes
9.290
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Καλησπερα σας,
εχω να ρωτησω το εξης, ατομο που ηταν να ταξιδεψει για Βιετναμ και απλα ηθελε να εχει μαζι ενα rapid 24 ωρων απο την αναχωρηση, απεριψαν την εισοδο του στο αεροπλανο με την αιτιολογια οτι οταν θα εφθανε στην χωρα θα ειχαν περασει οι 24 ωρες, κοιταω το πιστοποιητικο απο το gov και παρατηρω οτι το πιστοποιητικο εχει μονο ημερομηνια και οχι ωρα. Ξερετε πως μπορω να αποδειξω τι ωρα εχει γινει το πιστοποιητικο?

View attachment 391764
αν ανεβασεις το πιστοποιητικο στο app covid free wallet φαινεται η ωρα.
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.086
Likes
1.955
Στοκχόλμη σας είπα δεν φορούσε κανένας μάσκα πουθενά, μόνο εμας τους 4 έβλεπα μέχρι εκεί που έφτανε το οπτικό μου πεδίο.

Μπαίνω να πάρω καφέ σε καφετέρια κανένας μάσκα. Εγώ τη φορούσα. Με το που μπαίνω γυρνάνε και με κοιτάνε όλοι, πως κοιτάνε τα ζόμπι έναν ζωντανό, ε κάπως έτσι.

Ρωτάω έναν κάποιες πληροφορίες για μια στάση λεωφορείου στην Ουψάλα. Μαλακά εγώ, χωρίς μάσκα αυτός. Να τον πλησιάζω εγώ, να απομακρύνεται αυτός. Να πάω ξανά δίπλα του, δεν τον άκουγα κιόλας, να φεύγει αυτός. Και είχα κάνει και μπάνιο το πρωί! Σίγουρα θα νόμιζε πως είχα κολλήσει.
Στοκχολμη οταν ολες οι χωρες το Δεκεμβρη του 20 ειχαν λοκνταουν,ηταν σαν να μην ειχε καν πανδημια!!μασκα με το ζορι φοραγαν στα ΜΜΜ..επισης απο την στιγμη που εχουν καταργησει ολους τους περιορισμους ως χωρα,λογικα οσοι οντως νοσουσαν φορουσαν μονο μασκα...και μερικοι κινεζοι/φιλιπινεζοι!1 βδομαδα εκει δεν ειδα κανεναν αλλον!γι αυτο μαλλον και σ αποφευγε οπως ο διαολος το λιβανι :haha: :haha:
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Καλησπερα σας,
εχω να ρωτησω το εξης, ατομο που ηταν να ταξιδεψει για Βιετναμ και απλα ηθελε να εχει μαζι ενα rapid 24 ωρων απο την αναχωρηση, απεριψαν την εισοδο του στο αεροπλανο με την αιτιολογια οτι οταν θα εφθανε στην χωρα θα ειχαν περασει οι 24 ωρες, κοιταω το πιστοποιητικο απο το gov και παρατηρω οτι το πιστοποιητικο εχει μονο ημερομηνια και οχι ωρα. Ξερετε πως μπορω να αποδειξω τι ωρα εχει γινει το πιστοποιητικο?

View attachment 391764
Το Βιετνάμ δεν απαιτεί το πιστοποιητικό να ισχύει στην είσοδο.

Πρέπει να είναι 24 ώρες πριν την αναχώρηση για το rapid, αλλά αν έχει λήξει στην άφιξη τότε κάνεις νέο τεστ εκεί και πρέπει να μείνεις καραντίνα μέχρι το αποτέλεσμα.

Καλή τύχη να τα εξηγήσεις αυτά στους κατά καιρούς τρομπες στο αεροδρόμιο που στην καλύτερη διαβάζουν πληροφορίες που δεν ισχύουν στο "σύστημα" και στην χειρότερη αυτοσχεδιάζουν.
 
Last edited:

Hayate

Member
Μηνύματα
842
Likes
5.129
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Το Βιετνάμ δεν απαιτεί το πιστοποιητικό να ισχύει στην είσοδο.

Πρέπει να είναι 24 ώρες πριν την αναχώρηση για το rapid, αλλά αν έχει λήξει στην άφιξη τότε κάνεις νέο τεστ εκεί και πρέπει να μείνεις καραντίνα μέχρι το αποτέλεσμα.

Καλή τύχη να τα εξηγήσεις αυτά στους κατά καιρούς τρομπες στο αεροδρόμιο που στην καλύτερη διαβάζουν πληροφορίες που δεν ισχύουν στο "σύστημα" και στην χειρότερη αυτοσχεδιάζουν.
Χμμμ... Σκεφτομαι αν δικαιούσαι καποια αποζημίωση αν λανθασμενα σου αρνηθούν εισοδο στο αεροπλανο ενω πληρεις(δε ξερω αν γράφεται ετσι) ολα τα κριτήρια η έστω όπως λες αν υπάρχει δυνατότητα να κανεις τεστ στην αφιξη στη συγκεκριμένη περίπτωση... Φαντάζομαι ναι..
 

poised

Member
Μηνύματα
877
Likes
6.516
Είναι πολύ δύσκολο να βγάλεις άκρη και στο τέλος κινδυνεύεις να μπλέξεις στα δικαστήρια με αμφίβολο αποτέλεσμα.

Πχ στην περίπτωση αυτή άντε να βρεις πως να ζητήσεις επίσημα έγγραφα από το Βιετνάμ, να τα μεταφράσεις, να κάνεις δικαστήριο και μετά ξέρω γω να βρεθεί ότι ένας άσχετος υπάλληλος κάπου στην IATA δεν πέρασε καλά ή κάποιος μετάφρασε τα μισά και τα έστειλε με email άρα δεν είναι ευθύνη της αεροπορικής. Αλλά και ευθύνη της αεροπορικής να είναι πόσο χρόνο και χρήματα είναι κάποιος διατεθειμένος να χαλάσει για να βρει το δίκιο του;

Εγώ πάντως μετά από πολλές ιστορίες "παραλογισμού" που έχω ακούσει (και μερικές που έχω ζήσει) έχω καταλήξει ότι άμα πέσεις σε σκαλωμένο έχει τόσους τρόπους να σε ταλαιπωρήσει που θα το μετανιώσεις.

Αντίστροφο παράδειγμα. Πριν δύο μήνες που το Βιετνάμ δεν ήταν ανοιχτό για τουρισμό και πήγαινες μόνο με εργασιακή βίζα ή ειδική πρόσκληση/εξαίρεση, το σύστημα στο αεροδρόμιο έδειχνε ότι μπορείς να πας χωρίς τίποτα και να βγάλεις visa on arrival, κάτι που σίγουρα δεν ίσχυε τότε αλλά ούτε πριν πανδημίας (χρειάζεται προέγκριση/e-visa για τους Έλληνες).
 
Last edited:

GTS

Member
Μηνύματα
6.791
Likes
18.355
Αρτι αφιχθείς από Λισαβώνα: στο πήγαινε κανένας έλεγχος πιστοποιητικών, το πορτογαλικό plf ούτε που το ζήτησαν, είτε Ελλάδα είτε στην άφιξη μας. Στο γυρνά επίσης, δε ζήτησε κανεις τίποτα. Μπήκαμε χύμα, ούτε στην Ελλάδα έλεγχος, τεστ κτλ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.214
Μηνύματα
883.820
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom