Τα ταξίδια την επόμενη μέρα

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ονειρεμένο Ταξίδι
To the MOON and back
Ευχαριστώ, αλλά προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες γιατί ως ψεκασμένος έχω ξεχάσει πως είναι να ταξιδεύεις εκτός Ελλάδος!
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Ευχαριστώ, αλλά προσπαθώ να συλλέξω πληροφορίες γιατί ως ψεκασμένος έχω ξεχάσει πως είναι να ταξιδεύεις εκτός Ελλάδος!
Κανένα πρόβλημα δεν υπήρχε! Απολύτως!
Τι θα πουν; Σε Ελληνες πολίτες να μην επιστρέψουν στη χώρα τους; Απλώς ρωτούσαν στην επιστροφή αν έχεις εμβόλιο/νόσηση.Αν δεν είχες, μπορεί κ να σου έκαναν δωρεάν τεστ.

Καλά ταξίδια! Από Μάρτη σε χώρες που πήγα δεν ζήτησε πιστοποιητικό κανείς και πουθενά.Ούτε όταν η Ελλάδα ζητούσε. Τώρα τα καταργεί και η Ελλάδα!
 

Sarko1979

Member
Μηνύματα
26
Likes
60
Απ ότι βλέπω επικρατεί ένα μπάχαλο και ο κάθε ένας πράττει κατά το δοκούν, όσον αφορά τα ταξίδια στο εξωτερικό. Σε άλλους ζητούν plf το οποίο έχει καταργηθεί, σε άλλους πιστοποιητικό... Αν είσαι ανεμβολιαστος το ξεχνάς το έξω.
Μια χαρά ταξιδεύεις και ανεμβολιαστος στο εξωτερικό. Όλη η οικογένεια ανεμβολιαστη μόλις γυρίσαμε από Ιορδανία. 8 μέρες όλα μια χαρά (για να πάμε δεν χρειάστηκε ούτε τεστ, για να γυρίσουμε κάναμε pcr). Προηγούμενο καλοκαίρι 25 μέρες roadtrip Ιταλία όλη η οικογένεια (pcr για να μπούμε Ιταλία, rapid για να γυρίσουμε Ελλάδα). Αυτό το καλοκαίρι σχεδιάζουμε πάλι roadtrip Ευρώπη.
 

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ονειρεμένο Ταξίδι
To the MOON and back
Μια χαρά ταξιδεύεις και ανεμβολιαστος στο εξωτερικό. Όλη η οικογένεια ανεμβολιαστη μόλις γυρίσαμε από Ιορδανία. 8 μέρες όλα μια χαρά (για να πάμε δεν χρειάστηκε ούτε τεστ, για να γυρίσουμε κάναμε pcr). Προηγούμενο καλοκαίρι 25 μέρες roadtrip Ιταλία όλη η οικογένεια (pcr για να μπούμε Ιταλία, rapid για να γυρίσουμε Ελλάδα). Αυτό το καλοκαίρι σχεδιάζουμε πάλι roadtrip Ευρώπη.
Απλά όπως και εδώ υπάρχουν περιορισμοί. Μέχρι και τώρα μας απαγορεύουν να εισέλθουμε σε κλειστούς χώρους εστίασης. Να πάω σε μια χώρα και να περιφέρομαι άσκοπα στους δρόμους γιατί δεν έχω πλέον τα ίδια δικαιώματα με τους εμβολιασμενους, θεωρώ ότι είναι μια ταλαιπωρία ή να χάσω μια πτήση γιατί θέλει ραπιντ, pcr κτλ και το οποίο ενδεχομένως να μην το έχω γιατί ουδείς ταξιδιώτης γνωρίζει τί ισχύει στην εκάστοτε χώρα. Ίσως εμένα να μου φαίνεται δύσκολο να πραγματοποιηθεί ένα ταξίδι στο εξωτερικό που παλιά απλά έβγαζες το εισιτήριο, έπαιρνες το διαβατήριο και τέλος.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
Απλά όπως και εδώ υπάρχουν περιορισμοί. Μέχρι και τώρα μας απαγορεύουν να εισέλθουμε σε κλειστούς χώρους εστίασης. Να πάω σε μια χώρα και να περιφέρομαι άσκοπα στους δρόμους γιατί δεν έχω πλέον τα ίδια δικαιώματα με τους εμβολιασμενους, θεωρώ ότι είναι μια ταλαιπωρία ή να χάσω μια πτήση γιατί θέλει ραπιντ, pcr κτλ και το οποίο ενδεχομένως να μην το έχω γιατί ουδείς ταξιδιώτης γνωρίζει τί ισχύει στην εκάστοτε χώρα. Ίσως εμένα να μου φαίνεται δύσκολο να πραγματοποιηθεί ένα ταξίδι στο εξωτερικό που παλιά απλά έβγαζες το εισιτήριο, έπαιρνες το διαβατήριο και τέλος.

Ίσα-ίσα που από χώρες που είχαν αυστηρούς περιορισμούς όπως Ελλάδα,πολλοί προτιμούσαν να πηγαίνουν εξωτερικό σε μέρη όπου έμπαινες σε εσωτ.χώρους εστίασης, διασκέδασης χωρίς κανένα μέτρο.Ακριβώς όπως παλιά. Όχι μόνο κανείς δεν μας ζήτησε τίποτα τέλη Μάρτη σε Βουλγαρία,Ρουμανία σε εστιατόρια,μουσεία, κάστρα αλλά στη Ρουμανία μας έλεγαν να "ξέρετε πως δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα. Αλλά αν νιώθετε καλύτερα συνεχίστε να τη φοράτε".

Και σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης τα μέτρα καταργήθηκαν πολύ νωρίτερα από την Ελλάδα. Η Ισλανδία ήταν από τις πρώτες χώρες, αλλά ακολούθησαν κι άλλες.


Σε πολλές χώρες ισχύει αυτό που λες.Παίρνεις διαβατήριο και πας.Όπως παλιά.
 

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ονειρεμένο Ταξίδι
To the MOON and back
Ίσα-ίσα που από χώρες που είχαν αυστηρούς περιορισμούς όπως Ελλάδα,πολλοί προτιμούσαν να πηγαίνουν εξωτερικό σε μέρη όπου έμπαινες σε εσωτ.χώρους εστίασης, διασκέδασης χωρίς κανένα μέτρο.Ακριβώς όπως παλιά. Όχι μόνο κανείς δεν μας ζήτησε τίποτα τέλη Μάρτη σε Βουλγαρία,Ρουμανία σε εστιατόρια,μουσεία, κάστρα αλλά στη Ρουμανία μας έλεγαν να "ξέρετε πως δεν είναι υποχρεωτική η μάσκα. Αλλά αν νιώθετε καλύτερα συνεχίστε να τη φοράτε".

Και σε πολλές άλλες χώρες της Ευρώπης τα μέτρα καταργήθηκαν πολύ νωρίτερα από την Ελλάδα. Η Ισλανδία ήταν από τις πρώτες χώρες, αλλά ακολούθησαν κι άλλες.


Σε πολλές χώρες ισχύει αυτό που λες.Παίρνεις διαβατήριο και πας.Όπως παλιά.
Τότε θα το ψάξω λίγο καλύτερα το θέμα, γι αυτό μπήκα εδώ μήπως και βρω κάποια πληροφορία, σε σχέση με προ κορωνοϊόυ διάβαζα ανελλιπώς το forum πλέον μια φορά στο δίμηνο... Δυστυχώς...
Σ ευχαριστώ για τις όποιες πληροφορίες.
 

alma

Member
Μηνύματα
3.717
Likes
15.009
@dsgeo Αν κοιτάξεις λίγες σελίδες πίσω, έχω ποστάρει χώρες(εντός κι εκτός Ευρώπης)όπου δεν υπάρχουν περιορισμοί. Αν τις θες συγκεντρωμένες σε αμερικάνικες κι αγγλικές ιστοσελίδες υπάρχουν πλήρεις κατάλογοι με τις χώρες αυτές κι ανανεώνονται συνεχώς.
 

DimiBiri

Member
Μηνύματα
292
Likes
921
Επόμενο Ταξίδι
Pending...
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απλά όπως και εδώ υπάρχουν περιορισμοί. Μέχρι και τώρα μας απαγορεύουν να εισέλθουμε σε κλειστούς χώρους εστίασης. Να πάω σε μια χώρα και να περιφέρομαι άσκοπα στους δρόμους γιατί δεν έχω πλέον τα ίδια δικαιώματα με τους εμβολιασμενους, θεωρώ ότι είναι μια ταλαιπωρία ή να χάσω μια πτήση γιατί θέλει ραπιντ, pcr κτλ και το οποίο ενδεχομένως να μην το έχω γιατί ουδείς ταξιδιώτης γνωρίζει τί ισχύει στην εκάστοτε χώρα. Ίσως εμένα να μου φαίνεται δύσκολο να πραγματοποιηθεί ένα ταξίδι στο εξωτερικό που παλιά απλά έβγαζες το εισιτήριο, έπαιρνες το διαβατήριο και τέλος.
Δεν είναι δύσκολο ταξίδι για ανεμβολιάστους ιδίως τωρα που ανοιξε ο καιρός. Ναι περιλαμβάνει ενα εξτρα βήμα, να δείτε τι απαιτείται από χαρτια σε κάθε χώρα αλλά μεχρις εκεί. Έχοντας επιστρέψει προσφατα από Γερμανία δε με ρωτησαν για πιστοποιητικό εμβολιασμού ΠΟΥΘΕΝΑ εκτος από το αεροδρόμιο. Και όσο για το τέστ που χρειάζεται ενδεχομένως για να ταξιδέψετε, μπορείτε νομίζω να το κάνετε στα περισσότερα αεροδρόμια (της ευρώπης τουλάχιστον) αρκει να οργανώσετε το χρόνο σας.
 

orestcrete

Member
Μηνύματα
2.593
Likes
9.768
Επόμενο Ταξίδι
Iceland
Ονειρεμένο Ταξίδι
New Zealand
Απλά όπως και εδώ υπάρχουν περιορισμοί. Μέχρι και τώρα μας απαγορεύουν να εισέλθουμε σε κλειστούς χώρους εστίασης. Να πάω σε μια χώρα και να περιφέρομαι άσκοπα στους δρόμους γιατί δεν έχω πλέον τα ίδια δικαιώματα με τους εμβολιασμενους, θεωρώ ότι είναι μια ταλαιπωρία ή να χάσω μια πτήση γιατί θέλει ραπιντ, pcr κτλ και το οποίο ενδεχομένως να μην το έχω γιατί ουδείς ταξιδιώτης γνωρίζει τί ισχύει στην εκάστοτε χώρα. Ίσως εμένα να μου φαίνεται δύσκολο να πραγματοποιηθεί ένα ταξίδι στο εξωτερικό που παλιά απλά έβγαζες το εισιτήριο, έπαιρνες το διαβατήριο και τέλος.
Καλό είναι να μη συγκρίνουμε την Ελλάδα με τις υπόλοιπες χώρες.. Και δυστυχώς είναι μια αντίληψη που την έχει αρκετός κόσμος πιστεύοντας ότι με τον Covid δεν μπορεί κάποιος να ταξιδέψει. Είναι λίγες οι χώρες που δεν αφήνουν ανεμβολίαστους να εισέλθουν (πχ. ΗΠΑ). Μην ξεχνάμε πέρυσι τέτοια επόχη πριν τα εμβόλια που έκραζαν όποιον έβγαινε από την χώρα, αγνοώντας το ότι οι πτήσεις γινόντουσαν κανονικά και απλά χρειαζόταν η καραντίνα 7 ημερών στην επιστροφή..

Μπες εδώ και δες τις χώρες μια προς μια και επέλεξε που θες να πας.. Σε μισή ώρα θα έχεις βρει τον επόμενο σου προορισμό.

https://www.kayak.com/travel-restrictions?origin=GR&region=europe
 

dsgeo

Member
Μηνύματα
35
Likes
181
Ονειρεμένο Ταξίδι
To the MOON and back
Καλό είναι να μη συγκρίνουμε την Ελλάδα με τις υπόλοιπες χώρες.. Και δυστυχώς είναι μια αντίληψη που την έχει αρκετός κόσμος πιστεύοντας ότι με τον Covid δεν μπορεί κάποιος να ταξιδέψει. Είναι λίγες οι χώρες που δεν αφήνουν ανεμβολίαστους να εισέλθουν (πχ. ΗΠΑ). Μην ξεχνάμε πέρυσι τέτοια επόχη πριν τα εμβόλια που έκραζαν όποιον έβγαινε από την χώρα, αγνοώντας το ότι οι πτήσεις γινόντουσαν κανονικά και απλά χρειαζόταν η καραντίνα 7 ημερών στην επιστροφή..

Μπες εδώ και δες τις χώρες μια προς μια και επέλεξε που θες να πας.. Σε μισή ώρα θα έχεις βρει τον επόμενο σου προορισμό.

https://www.kayak.com/travel-restrictions?origin=GR&region=europe
Να'σαι καλά! Ευχαριστώ πολύ!
 

poised

Member
Μηνύματα
858
Likes
6.310

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.505
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom