Τα τρένα της Ινδιας (οδηγός)

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.492
Likes
7.997
Dim κι εγώ μισό ταξίδι έκανα... δεν μπήκα ούτε σε ένα τραίνο... είναι που πήγα και χωρίς εμβόλια και είπα να μην το διακινδυνεύσω... :haha:
Πάντως, ο Γκιούλιβερ άμα δεί την διατριβή που έχεις κάνει θα πεί χαλάλι τις ταλαιπωρίες που έχει τραβήξει!:bleh: :D
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
εγω με 9 βραδινα και 5-6 ημερησια περναω τη ταξη πιστευω, ετσι Dim? πινω και μπυρες

αστεια αστεια τα τρενα ηταν μια ωραια εμπειρια και γνωρισαμε και αρκετο κοσμο, ειδικα στις τριτοτεταρτες θεσεις που κυκλοφορουσαμε, μακρια απο τουριστες
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
ενδιαφέρον το θεματάκι σου dimkyr και πολύ χρήσιμες οι πληροφορίες που παραθέτεις. Περιμένω με ανυπομονησία να ανοίξεις αντίστοιχο θέμα και για τα λεωφορεία :LOL:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Amsterdam, εννοείται ότι υπάρχουν και σε άλλους σταθμούς αίθουσες αναμονής, αλλά εγώ του σταθμού του Π. Δελχί επισκέφτηκα και για αυτήν γράφω. Επίσης τα εισιτήρια που είναι αποκλειστικά για τουρίστες δεν τα παίρνεις απο όποιο σταθμό θέλεις, υπάρχουν συγκεκριμένοι και τυπικά πρέπει να πληρωθούν σε ξένο νόμισμα (αν και πιστεύω ότι και η ρουπία τους βολεύει). Οι λίστες επίσης αναμονής και το σύστημα κράτησής τους, είναι πιο πολύπλοκο και απο την λειτουργία πυρινικού αντιδραστήρα. Ασε που εκ περιτροπής να μοιράζομαι θέση με Ινδό, δεν λέει.
Το σώμα του εισιτηρίου να το έχεις μαζί σου, κοίτα #5 ποστ, γίνονται κομπίνες απο τους υπαλλήλους και το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να μπλέξεις σε καυγάδες.
Ρενάτα είσαι ψυχοπονιάρα καλή μου... εγώ θα τους έλεγα "μπορείτε σας παρακαλώ να ξεκουμπιστείτε λίγο?" με ευγένεια πάντα για να μην τους προσβάλλω. Το έφαγες το φαγητάκι ε? Μπράβο βρε θηρίο! Αξια θαυμασμού.
Εlgeo αυτήν την διατριβή των ΚΤΕΛ νομίζω ότι άνετα μπορείς να την κάνεις και εσύ. Αρχισε και ακολουθώ...
Vario συγγνώμη αλλά δεν περνάς την τάξη. Τιμωρία σου θα είναι ένα επαναληπτικό ταξίδι στην Ινδία που θα εμπεριέχει τουλάχιστον 40 ώρες με τρένο.
vikygian θα ακολουθήσουν και τα ΚΤΕΛ. Απλά θέλω να μαζέψω περισσότερες ώρες κτελοδιαδρομών. Σαν τους πιλότους ένα πράγμα...
 

amsterdam

Member
Μηνύματα
814
Likes
280
Πως κοβουμε ηλεκτρονικα εισιτηρια για τα τρενα της Ινδιας απο την επισημη σελιδα των τρενων
Δυστυχώς η επίσημη ιστοσελίδα των τρένων δεν δέχεται πλέον πιστωτικές κάρτες από άλλη χώρα!!



Επίσης τα εισιτήρια που είναι αποκλειστικά για τουρίστες δεν τα παίρνεις απο όποιο σταθμό θέλεις, υπάρχουν συγκεκριμένοι και τυπικά πρέπει να πληρωθούν σε ξένο νόμισμα (αν και πιστεύω ότι και η ρουπία τους βολεύει). Οι λίστες επίσης αναμονής και το σύστημα κράτησής τους, είναι πιο πολύπλοκο και απο την λειτουργία πυρινικού αντιδραστήρα. Ασε που εκ περιτροπής να μοιράζομαι θέση με Ινδό, δεν λέει.
Το σώμα του εισιτηρίου να το έχεις μαζί σου, κοίτα #5 ποστ, γίνονται κομπίνες απο τους υπαλλήλους και το τελευταίο πράγμα που θέλεις είναι να μπλέξεις σε καυγάδες.
Μπορείς να πληρώσεις και σε ρουπίες αρκεί να έχεις μαζί σου απόδειξη από ΑΤΜ ή ανταλλακτήριο ή τράπεζα,ειδάλλως πληρώνεις σε αμερικάνικα δολάρια ή αγγλικές λίρες.
Οι λίστες είναι πολύ εύκολες,μπορείς να παρακολουθήσεις μια ανάλυση εδώ.
Σε όλα τα υπόλοιπα έχεις απόλυτο δίκιο.:)
 
Last edited by a moderator:

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
Δυστυχώς η επίσημη ιστοσελίδα των τρένων δεν δέχεται πλέον πιστωτικές κάρτες από άλλη χώρα!!
Ναι , με πληροφορησε ηδη η DIm οτι δεχεται μονο αμερικαν εξπρες, το εγραψα στο τελος του κειμενου, η αναρτηση ειχε γινει παλιοτερα και απλα τη προσθεσα εδω για να εχουμε ενα μαζεμενο κατα καποιο τροπο οδηγο τρενων.

Παντως γινεται ακομα με τον ιδιο τροπο μεσω αλλων σελιδων . Ισως 8α μπορουσαμε να τις συγκεντρωσουμε για διευκολυνση οσων 8α πανε προς τα εκει στο μελλον.

Η ιστιοσελιδα για ταξιδι με τρενο seat61.com κα8ως και τα μελη του forum indiamike.com προτεινoυν το cleartrip.com .

http://www.seat61.com/India.htm#book - from outside

και πολλες ενδιαφερουσες πληροφοριες για τα τρενα εδω....
http://www.indiamike.com/india/indian-railways-f10/
 

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Απο νεωτερες πληροφοριες :D τωρα ΔΕΝ δέχονται πιστωτικές κάρτες ξένων χωρών εκτός απο ινδικές, και η μόνη εξαίρεση είναι η αμερικαν εξπρές.

και καλο ταξιδι!
Εφόσον δε δέχονται πιστωτικές κάρτες ξένων χωρών εκτός απο ινδικές πώς μπορώ να κάνω οnline κράτηση; :(
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Εφόσον δε δέχονται πιστωτικές κάρτες ξένων χωρών εκτός απο ινδικές πώς μπορώ να κάνω οnline κράτηση; :(
Δοκίμασε στο πιο αξιόπιστο site ολόκληρης της Ινδίας.
Θα τα καταφέρεις. Φυσικά αν ενδιαφέρεσαι για θέση/πάτο, δεν χρειάζεται προκράτηση.

Railway Reservation | IRCTC Indian Railways | Train Reservation | Online Trains Enquiry | Train Ticket Booking at MakeMyTrip

πόσο διαστημα είναι το ταξίδι σου?
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
οτιδήποτε αλλο θελήσετε για την Ινδία μπορείτε να μπείτε εδώ!!
ολοι οι θησαυροι ..
India Travel Forum | IndiaMike.com

ειδα οτι το έχουν αναφέρει ήδη..
ε ρε φωτιές στα ψαχτήρια!!
 
  • Like
Reactions: GTS

sagma666

Member
Μηνύματα
90
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο, Πράγα, Πόζναν
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δοκίμασε στο πιο αξιόπιστο site ολόκληρης της Ινδίας.
Θα τα καταφέρεις. Φυσικά αν ενδιαφέρεσαι για θέση/πάτο, δεν χρειάζεται προκράτηση.

Railway Reservation | IRCTC Indian Railways | Train Reservation | Online Trains Enquiry | Train Ticket Booking at MakeMyTrip

πόσο διαστημα είναι το ταξίδι σου?
2 εβδομάδες θα είναι το ταξίδι μου. 1-16 Ιουλίου. Θα δοκιμάσω το site που μου έδωσες.
 

renata

Member
Μηνύματα
5.540
Likes
1.951
Επόμενο Ταξίδι
Νεπάλ
Ευτυχώς που υπάρχει και η Ινδία και τη γουστάρουμε..
ετσι που μας πάνε εδώ μπορεί να μετακομίσομε κιόλας !!:clap:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.194
Μηνύματα
883.517
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom