Γερμανία Κροατία Σλοβενία Τα τριήμερα των εκκρεμοτήτων: Ljubljana/Zagreb, Heidelberg/Nuremberg, πρωτομαγιάς & πνεύματος και σίγουρα οινοπνεύματος.

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
2a. Φύγαμε για Χαϊδελβέργη!



Το αγαπημένο μου τριήμερο είχε φτάσει και μ’ έβρισκε πάλι στα σκαλιά του αεροπλάνου. Τι να πρωτοθυμηθώ; Κάθε χρονιά και μια εξαιρετική εν τέλει εκδρομή. Βελιγράδι, Νάξος, Μπρατισλάβα, Κρακοβία, Φολέγανδρος, Εδιμβούργο και πολλά άλλα στην καλύτερη έναρξη του καλοκαιριού!

DSC_0380a.jpg


Η πτήση απαιτούσε βέβαια αρκετά πρωινό ξύπνημα ωστόσο όλα κύλησαν ιδανικά, με αποτέλεσμα μετά από δυόμιση ώρες να έχω βγάλει και το εισιτήριο για το μετρό της Νυρεμβέργης που βρίσκεται ακριβώς στην έξοδο του αεροδρομίου και είναι πολύ βολικό, μιας και κάθε δέκα λεπτά αναχωρούσε για το κέντρο:

DSC_0380c.jpg


Η διαδρομή διάρκειας ενός τετάρτου με έβγαλε απέναντι από τον κεντρικό σταθμό Hbf με τα αρκετά καταστήματα εστίασης στα οποία βρήκα ευκαιρία να τσιμπήσω και κάτι μιας και υπήρχε χρόνος. Μπερδεύτηκα λίγο μέχρι να βρω την αφετηρία του flixbus μιας και ήταν κρυμμένη κατά κάποιο τρόπο, όπου ένα μισάωρο αργότερα αναχώρησα με προορισμό τη Χαϊδελβέργη:

DSC_0380d.jpg

DSC_0380e.jpg


Το flixbus ήταν γι’ ακόμα ένα ταξίδι παραπάνω από συνεπέστατο, μ’ εμένα να μπερδεύομαι για άλλη μια φορά στον προσανατολισμό και να καταλήγω εν τέλει να διασχίζω τη γέφυρα «Ernst-Walz» που περνάει πάνω από τον ποταμό Neckar ο οποίος βρέχει την πόλη:

DSC_0381.JPG

DSC_0384.JPG

DSC_0386.JPG


Το μονό γηπεδάκι στην όχθη με το αλυσιδωτό διχτάκι ήταν βγαλμένο από μπασκετικό όνειρο, τόσο που σκέφτηκα προς στιγμή να κατέβω για ένα γρήγορο, ωστόσο η διαγράμμιση των Γερμανών φανερώνει την μάλλον κακή τους σχέση με το σπορ:

DSC_0390.JPG


Δεν άργησα να φτάσω στην κατάφυτη και ήσυχη γειτονιά όπου βρισκόταν το Airbnb που θα με φιλοξενούσε τις επόμενες δύο ημέρες. Το βρήκα εύκολα, παράλαβα το δωμάτιο από την ευγενέστατη σπιτονοικοκυρά και κατατοπίστηκα:

DSC_0394.JPG


Χρόνος για καθυστέρηση δεν υπήρχε όσο κι αν ήμουν κουρασμένος και θα το ήθελα. Προείχε η γνωριμία με την πόλη που ‘χα άχτι, αρχής γενομένης από το πασίγνωστο πάρκο της με το όνομα «Neckarwiese» το οποίο εκτείνεται στην όχθη του ποταμού:

DSC_0400.JPG

DSC_0401.JPG


Σάββατο μεσημέρι με 25 βαθμούς κι όπως καταλαβαίνετε ένας λαός που είναι έτσι κι αλλιώς του έξω είχε κατακλείσει το πάρκο, παίζοντας, κάνοντας ηλιοθεραπεία, πικ-νικ, ψήνοντας κι αρκετά περισσότερο πίνοντας:

DSC_0407.JPG


Έκανα ένα θαυμάσιο περίπατο περνώντας όλη την έκταση του πάρκου, μέχρι που βρήκα τη γέφυρα «Theodor Heuss» με σκοπό να περάσω απέναντι:

DSC_0411.JPG
DSC_0417.JPG


Από το σημείο εκείνο περίπου ξεκινούσε και το κέντρο της πόλης, με τις απανωτές ομορφιές της να διαδέχονται η μία την άλλη:

DSC_0422.JPG


Ο πεζόδρομος Hauptstraße είναι ένας από τους πιο γνωστούς δρόμους της παλιάς πόλης και είναι αδύνατο να μη βρεθείτε σ’ αυτόν, μαζί με αρκετές εκατοντάδες κόσμου. Όλα αυτά την ώρα που περνούσα κάτω από την εκκλησία «TeDrei - Junge», μία από τις πολλές και ωραίες της περιοχής:

DSC_0428.JPG


Υπήρχε από μέρους μου βέβαια σοβαρός σκοπός, πιο συγκεκριμένα ποδοσφαιρικός, οπότε μόνο τυχαία δεν είχα βρεθεί εκείνη την ώρα στην περιοχή. Λίγο πριν ο διαιτητής στο Wembley σφυρίξει σέντρα του αρχαιότερου τη τάξει ποδοσφαιρικού θεσμού, χώθηκα με το ζόρι σ’ ένα σταντ της κατάμεστης ιρλανδικής «The Dubliner Hotel and Irish Pub» προκειμένου να παρακολουθήσω τον μεγάλο τελικό ανάμεσα στις ομάδες του Manchester, με σαφέστατη προτίμηση τα τελευταία χρόνια σ’ αυτή με τα μπλε. Ήταν μια ευκαιρία εκτός των άλλων για τις πρώτες μπυρίτσες καλωσορίσματος στη Γερμανία, μιας και ως εκείνη την ώρα δεν είχα προλάβει:

DSC_0430c.jpg


Ήπια, είδα τη νίκη της MC, έπιασα κουβέντα και μ’ έναν βετεράνο οπαδό των Citizens ενόψει του επερχόμενου τελικού champions league κι αναχώρησα για τη συνέχεια. Ξαναβγήκα στον πεζόδρομο βλέποντας τον κόσμο να ‘χει πυκνώσει αρκετά για κάποιο λόγο:

DSC_0433b.jpg


Τα περισσότερα καταστήματα εστίασης ήταν ασφυκτικά γεμάτα με τα εκλεκτά πιάτα και τις Γερμανικές μπύρες να πηγαινοέρχονται μπροστά στα μάτια μου. Έκανα μια γύρα και κατέβηκα στην Untere Str. όπου μεταξύ άλλων βρίσκονται αρκετά από τα μπαρ της πόλης:

DSC_0434.JPG
DSC_0441.JPG


Τι καλύτερο σε μια ηλιόλουστη μέρα με θαυμάσιο καιρό και εξαιρετική περαντζάδα από ένα ζοφερό σκοτεινό μπαρ με ροκιές και παραδοσιακές μπύρες; Σίγουρα τίποτα καλύτερο από τη μπάρα της Sonder Bar (Pinte):

DSC_0442e.jpg


Ξαναβγήκα στην επιφάνεια λίγο πριν το σούρουπο, ψάχνοντας μεταξύ άλλων και κάτι να τσιμπήσω στο χέρι. Περίμενα να ‘χει χαλαρώσει λίγο η κατάσταση ωστόσο παραδόξως μόνο αυτό δε συνέβη.

Για το λόγο αυτόν κατευθύνθηκα προς την πανέμορφη χαρακτηριστική γέφυρα Alte Brücke κατασκευής του 1788 από κόκκινο ψαμμίτη, διαπιστώνοντας ότι η αστυνομία είχε κλείσει την πρόσβαση για κάποιο λόγο:

DSC_0445.JPG


Έτσι γύρισα προς τα πίσω στην πλατεία «Heidelberger Marktplatz» που βρίσκεται ακριβώς κάτω από το κάστρο της πόλης, επενδύοντας σε μια κρέπα για να σταματήσει λίγο την πείνα μου,

DSC_0450.JPG

DSC_0457.JPG
DSC_0458.JPG


την οποία κάθισα να την φάω δίπλα στη γέφυρα διαπιστώνοντας ότι η κοσμοσυρροή στην πόλη είχε προφανώς κάποιο λόγο, μιας και η απέναντι όχθη είχε μετατραπεί τρόπον τινά σε κερκίδα:

DSC_0461.JPG

DSC_0465.JPG


Με μια μπύρα στο χέρι και έναν ξαφνικό πονοκέφαλο προχώρησα το δρόμο της επιστροφής, βλέποντας τον κόσμο να προσπαθεί να πιάσει όσο καλύτερη θέση γίνεται, είτε στα μαγαζιά της όχθης είτε στα διερχόμενα πλοιάρια:

DSC_0471.JPG

DSC_0472.JPG


Με μια πρόχειρη αναζήτηση στο Google διαπίστωσα ότι η συγκεκριμένη νύχτα (3 Ιούνη) λάμβανε χώρα μια πολύ σημαντική εκδήλωση αναπαράστασης της μεγάλης πυρκαγιάς της Χαϊδελβέργης κατά τον τριακονταετή πόλεμο, η οποία κατάστρεψε το κάστρο και την τότε πόλη. Ένα show με φωτιές και φώτα το οποίο καταλήγει σε ρίψη πυροτεχνημάτων με λίγα λόγια, που ανάγκαζε σχεδόν κάθε πολίτη και επισκέπτη να προσπαθεί να βρει την καλύτερη θέση γι’ αυτό, ιδιαίτερα πάνω στη γέφυρα Theodor Heuss που είχε πλέον πεζοδρομηθεί και το τμήμα του πάρκου κάτω απ’ αυτή:

DSC_0474.JPG

DSC_0478.JPG

Ήθελα πάρα πολύ να περιμένω να νυχτώσει προκειμένου να ζήσω κι εγώ αυτή την εμπειρία, ωστόσο η κούραση αλλά κυρίως ο πονοκέφαλος με ανάγκασαν να επιστρέψω στο διαμέρισμα γύρω στις 22:30, μετά από μια στάση στο super market της γειτονιάς, όπου οι νεολαία της πόλης άδειαζε την κάβα με ταχείς ρυθμούς.

Τηρουμένων αναλογιών ήμουν ευχαριστημένος από την πρώτη μέρα της εκδρομής.. ;)
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
2b. Στο κάστρο και τις ομορφιές της πόλης



Ούτε ‘γω δε θυμάμαι πόσο καιρό είχα να κοιμηθώ τόσο καλά, πάνω από δέκα ώρες συνεχόμενες, με αποτέλεσμα να σηκωθώ τόσο ξεκούραστος, έτοιμος για μια απαιτητική εκδρομική μέρα!

Ετοίμασα το σακίδιο μου και κατέβηκα περπατώντας αρχικά στην όμορφη γειτονιά που έμενα:

DSC_0486.JPG
DSC_0488.JPG


Η καντίνα στο πάρκο μόλις είχε ανοίξει με ουρά αναμονής φυσικά, μιας και ο καλός καιρός της Κυριακής είχε βγάλει τους Γερμανούς και πάλι έξω. Χρειαζόμουν έναν καφέ, χωρίς να μπορέσω να αντισταθώ και στον πειρασμό του αχνιστού Pretzel:

DSC_0494.JPG


Με το που πέρασα τη γέφυρα προχώρησα για λίγο παράλληλα με το ποτάμι, προτού χωθώ στον πολύ όμορφο δρόμο Plöck, χρησιμοποιώντας εναλλακτική διαδρομή για το κέντρο της πόλης:

DSC_0500.JPG
DSC_0502.JPG
DSC_0505.JPG


Η επιλογή μου ήταν σωστή μιας και μου δόθηκε η ευκαιρία να δω επιπλέον μέρη και κτήρια, όπως η καθολική εκκλησία «St. Anna» και η πολύ όμορφη πλατεία «Friedrich-Ebert-Platz»

DSC_0506.JPG
DSC_0513.JPG


Ο δρόμος με οδηγούσε σε μικρότερα στενάκια, πολλές φορές πεζοδρομημένα, αρκετά από τα οποία μπορεί να συναντήσει κανείς στο ιστορικό κέντρο:

DSC_0517.JPG

DSC_0522.JPG


Σ’ ένα παγκάκι της προτεσταντικής εκκλησίας «Peterskirche» με βρήκε το διάλλειμα δροσιάς, μιας και η μέρα ήταν ήδη πολύ ζεστή, πριν συνεχίσω το δρόμο μου για τα υπόλοιπα αξιοθέατα όπως ο καθολικός ναός «Jesuitenkirche», κατασκευής του 18ου αιώνα:

DSC_0535.JPG


Ο κόσμος στο κέντρο της πόλης ήταν ήδη αρκετός, κάτι που συνειδητοποίησα όταν βρέθηκα μετά από λίγο στον πεζόδρομο, κάνοντας παράλληλα στάση για αγορά μερικών αναμνηστικών κι έναν ακόμη καφέ, βρίσκοντας παράλληλα δύο φίλες που είχαν έρθει από την Φρανκφούρτη και θα συνεχίζαμε μαζί ως το απόγευμα:

DSC_0539.JPG

DSC_0542.JPG


Πρώτο μας μέλημα ήταν να βρεθούμε στο κάστρο, έτσι σύντομα ξεκινήσαμε μέσω της Marktplatz, περνώντας δίπλα από την πιο γνωστή ίσως εκκλησία της Χαϊλδεβέργης «Heiliggeistkirche»

DSC_0550.JPG
DSC_0551.JPG


Με τη ζέστη που είχε δεν υπήρχε λόγος να μη χρησιμοποιήσουμε το τελεφερίκ (θα το βρείτε ως Heidelberg, Rathaus/Bergbahn), πληρώνοντας το αντίτιμο των 9€ που εκτός των άλλων αντιστοιχούσε και σε εισιτήριο για το κάστρο:

DSC_0561.JPG


Κατεβήκαμε στην πρώτη στάση μετά από λίγο αν και η γραμμή συνέχιζε, προκειμένου να βρεθούμε στον λόφο που δεσπόζει ακριβώς επάνω απ’ την πόλη:

DSC_0565.JPG
DSC_0571.JPG


Εδώ καταλαβαίνει κανείς με τον καλύτερο ίσως τρόπο και την ομορφιά της Χαϊδελβέργης, που τόσα και τόσα λέγονται γι’ αυτήν:

DSC_0577.JPG


Προχωρήσαμε ως την είσοδο του κάστρου δείχνοντας απλά το εισιτήριο μας στους φύλακες και ξεκινήσαμε την περιήγηση στο χώρο της αυλής:

DSC_0579.JPG
DSC_0583.JPG


Το παλάτι «Heidelberger Schloss» όπως είναι η επίσημη ονομασία, είναι το σύμβολο της πόλης κι ένα από τα διασημότερα κάστρα/ερείπια της Γερμανίας. Σχεδιάστηκε ως κάστρο, επεκτάθηκε ως παλάτι, έτυχε διπλής καταστροφής αρχικά από ανατίναξη των Γάλλων κι έπειτα από πυρκαγιά κι εντέλει εγκαταλείφθηκε στην τύχη του μετά από ορισμένες εργασίες αποκατάστασης:

DSC_0586.JPG



Εκεί βρίσκεται και το δεύτερο διασημότερο μπαλκόνι της Χαϊδελβέργης με υπέροχη θέα προς τη γέφυρα και τον ποταμό Neckar:

DSC_0588.JPG

DSC_0593.JPG


Όπως επίσης και το Γερμανικό μουσείο φαρμακευτικής, στο οποίο κάναμε μια σύντομη επίσκεψη:

DSC_0605.JPG


Πήραμε την απόφαση να επιστρέψουμε στο κέντρο με τα πόδια, μέσω μιας πολύ όμορφης διαδρομής με σπιτάκια, λουλούδια και βρύσες με τρεχούμενο νερό πάλι προς το κέντρο, αντικρύζοντας εικόνες που δεν είχα δει έως τότε στη Γερμανία:

DSC_0612.JPG


Μη μου πείτε πως δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή για μια παγωμένη Lager, δε θα σας πιστέψω… :cool:

DSC_0622b.jpg
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
2c. Απ’ το δρόμο των φιλοσόφων ως τα μπαρ



Ώρα σχεδόν πέντε το απόγευμα που δεν ήταν για πολλά με τον ήλιο στα ύψη. Σηκωθήκαμε από την μπυραρία με σκοπό να δούμε και να περπατήσουμε επιτέλους τη γέφυρα Alte Brücke , και την πύλη Stadttor που είχα βρει κλειστή την προηγούμενη:

DSC_0624.JPG
DSC_0625.JPG


Θα μπορούσα να πω ότι βρήκα μια ομοιότητα με τη γέφυρα του Καρόλου στην Πράγα, πιο πολύ λόγω δομής αλλά και των αγαλμάτων που υπήρχαν στη γέφυρα:

DSC_0626.JPG

DSC_0628.JPG


Φτάσαμε ως τη μέση φωτογραφίζοντας το κάστρο που βρισκόμασταν λίγη ώρα πριν, αλλά και το ποτάμι στο οποίο τα εκδρομικά πλοία πηγαινοέρχονταν συνεχώς:

DSC_0632.JPG
DSC_0634.JPG


Κάπου εκεί χαιρέτησα τα κορίτσια που θα επέστρεφαν στην Φρανκφούρτη και συνέχισα μόνος απ’ τα στενάκια ως την Muttergottesbrunnen προκειμένου να τσιμπήσω και κάτι:

DSC_0642.JPG

DSC_0649.JPG


Ένας πολύ καλός φίλος μου είχε στείλει την πληροφορία για το Drugstore bar και τα θαυμάσια βαρέλια του, οπότε έπρεπε να κάνω μια στάση. Για χάρη του, όχι για μένα:

DSC_0651.JPG


Ήπια τη μπύρα μου και ξαναβγήκα στους δρόμους βολτάροντας, κρίνοντας παράλληλα ότι οι καιρικές συνθήκες δεν ήταν ακόμη ευνοϊκές γι’ αυτό που είχα στο μυαλό μου:

DSC_0659.JPG

DSC_0665.JPG


Έτσι μοιραία κινήθηκα προς την αναζήτηση κάποιου ακόμη μπαρ, καταλήγοντας στην καλύτερη δυνατή επιλογή, αυτή του Musikkneipe Eckstein :

DSC_0666.JPG

DSC_0671.JPG


Με μεγάλη χαρά διαπίστωσα ότι μια μπάντα έπαιζε Live εκείνη την ώρα, οπότε έπιασα αμέσως ένα σκαμπό στο μπαρ και παρήγγειλα μια μπύρα βλέποντας απέναντι μου τον τραγουδιστή με το σημαδιακό μπλουζάκι από τη Νέα Ορλεάνη:

DSC_0671d.jpg


Η ώρα ήταν περίπου 7 το απόγευμα, με τον ήλιο να έχει αρχίσει επιτέλους να δύει κάνοντας το έργο μου κάπως ευκολότερο. Προσπέρασα ταχέως τη γέφυρα,

DSC_0672.JPG
DSC_0677.JPG


και μπήκα στο απότομο και δύσκολο ανηφορικό μονοπάτι. Δεν άργησα να διαπιστώσω από πού προέρχονταν η μυρωδιά που θύμιζε αρκετά το χωριό μου:

DSC_0684.JPG

DSC_0688.JPG


Το τέλος της διαδρομής ήρθε με ανακούφιση αλλά και εντύπωση, βλέποντας τις εκπληκτικές πανοραμικές απόψεις της πόλης απέναντι μου:

DSC_0691b.jpg

DSC_0695.JPG


Βρισκόμουν επιτέλους στον περίφημο δρόμο των φιλοσόφων «Philosophenweg», έναν δρόμο δύο περίπου χιλιομέτρων στην περιοχή Neuenheim. Στον διάσημο αυτό δρόμο φιλοξενούνται κτήρια του πανεπιστημίου της Χαϊδελβέργης και συνεχείς παραπομπές προς τους διάσημους ανθρώπους των επιστημών και της φιλοσοφίας που πέρασαν από εκεί τους τελευταίους αιώνες:

DSC_0697.JPG

DSC_0710.JPG


Αφού απόλαυσα τη βόλτα και ξεκουράστηκα σε ένα από τα παγκάκια που υπήρχαν κατά μήκος του δρόμου, έβγαλα τις φωτογραφίες μου και κατέβηκα ξανά προς το ποτάμι και το ιστορικό κέντρο:

DSC_0715.JPG

DSC_0726.JPG


Ήθελα μερικές παγωμένες μπυρίτσες είναι η αλήθεια σ’ ένα σκοτεινό μπαρ για να συνέλθω, κάτι που έγινε στο Sonder Bar όπως το προηγούμενο απόγευμα, βγαίνοντας και πάλι γύρω στις δέκα με το σούρουπο επιτέλους να ‘χει έρθει:

DSC_0726b.jpg

DSC_0732.JPG


Να μη δώσω το παρών και στην Ιρλανδική άλλη μια φορά; Θα ήταν ανεπίτρεπτο αν δε το έκανα…

DSC_0735b.jpg


Αφού έφαγα το παραδοσιακό Γερμανικό ντονέρ μου λίγη ώρα μετά, ξεχύθηκα για το αγαπημένο χόμπι των νυχτερινών φωτογραφιών σε μια πόλη που είχε σχεδόν αδειάσει, με τη διαφορά σε σχέση με την προηγούμενη μέρα να ναι εμφανέστατη:

DSC_0742b.jpg


Το κάστρο, η γέφυρα και ο ποταμός Neckar που πέρασα πολλές φορές αυτές τις δύο ημέρες σε νυχτερινή απεικόνιση:

DSC_0756.JPG

DSC_0762.JPG


Ήταν περασμένα μεσάνυχτα όταν πήρα το δρόμο της επιστροφής μετά από 12 ώρες σε κίνηση, όντας πολύ ευχαριστημένος απ’ όσα είχα καταφέρει να δω και να κάνω.

DSC_0767.JPG

DSC_0778.JPG


Για μια ακόμη φορά, ακολουθούσε ταξίδι…
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
2d. Επιστροφή στη Νυρεμβέργη



Ξύπνησα γύρω στις 8 προκειμένου να μαζέψω τα πράγματα και ν’ αναχωρήσω. Χαιρέτησα κι ευχαρίστησα τη σπιτονοικοκυρά, ήπια τον καφέ που με κέρασε και πήρα το δρόμο για τη στάση του Flixbus βλέποντας τις τελευταίες εικόνες της πανέμορφης αυτής πόλης:

DSC_0787c.jpg

DSC_0787d.jpg


Η απίστευτα βαρετή τρίωρη διαδρομή με το μισογεμάτο λεωφορείο πέρασε στο διαβάζοντας, κάνοντας μάλιστα κι ένα δεκάλεπτο διάλειμμα κάπου στη μέση. Τρεις ώρες μετά βρισκόμουν και πάλι στη στην πόλη της Νυρεμβέργης:

DSC_0787e.jpg

DSC_0787f.jpg


Το ξενοδοχείο βρισκόταν σε ιδανικό σημείο απ’ ότι κατάλαβα αμέσως, δίπλα στον κεντρικό σταθμό. Τσέκαρα, έκανα μια ντουζάρα, ξεκουράστηκα λίγο και βγήκα το μεσημεράκι για την πρώτη μου περιήγηση, ξεκινώντας από τον διπλανό πύργο Frauentorturm, χαρακτηριστικό σύμβολο των τειχών της πόλης:

DSC_0790.JPG


Ήθελα απεγνωσμένα έναν καφέ, οπότε χώθηκα αμέσως στην πολύ όμορφη διπλανή περιοχή του Handwerkerhof, με τα καφέ και τα καταστήματα εστίασης που προφανώς και είχαν Χριστουγεννιάτικο ύφος, όπως άλλωστε και όλη η Νυρεμβέργη:

DSC_0793b.JPG


Ήπια ένα γρήγορο εσπρέσο, κατέβηκα και μέχρι τον σταθμό για να τσιμπήσω κάτι και προχώρησα προς το κέντρο παράλληλα με τα τείχη, βλέποντας τα πρώτα αξιοθέατα, αρχής γνεομένης από τον ναό St. Elisabeth:

DSC_0795.JPG

DSC_0805.JPG


Ο δρόμος Brunnengasse με οδήγησε στον λευκό πύργο (Weißer Turm) μέσω του εθνικού μουσείου καταλήγοντας στην πλατεία Jakobsplatz:

DSC_0806.JPG

DSC_0807.JPG


Είχα σκοπό να εξερευνήσω και την εκεί περιοχή της παλιάς πόλης, διαπιστώνοντας παράλληλα ότι η οδός Ludwigstraße θύμιζε περισσότερο Τουρκική γειτονιά παρά Γερμανία, διαπιστώνοντας μετά λύπης ότι η Pub δίπλα στα τείχη ήταν κλειστή:

DSC_0809.JPG

DSC_0815.JPG


Μετά από μια μικρή βόλτα επέστρεψα ξανά στην πλατεία, με σκοπό πλέον να κινηθώ κεντρικότερα, βλέποντας και το ναό του St. Jakob:

DSC_0820.JPG
DSC_0826.JPG


Για κάποιο περίεργο λόγο τα σιντριβάνια της περιοχής όπως το Ehekarussell αλλά και το Knöpflesbrunnen συγκέντρωναν αρκετό κόσμο, πιθανώς λόγω της -ακόμα μιας- αρκετά ζεστής ημέρας:

DSC_0829.JPG

DSC_0833.JPG


Περπατούσα ήδη στον πολυσύχναστο πεζόδρομο της Karolinenstraße,

DSC_0834.JPG


έχοντας μπροστά μου ακόμα μια διασημότητα της Νυρεμβέργης, την Ευαγγελική εκκλησία της Lorenzkirche:

DSC_0838.JPG


Προσπέρασα τα αμέτρητα υπαίθρια καταστήματα με αποξηραμένα φρούτα που μάλλον θα λατρεύουν οι Γερμανοί κι έκανα δεξιά στην Königstraße

DSC_0839.JPG
DSC_0841.JPG


Επιτέλους βρισκόμουν στο κέντρο της πόλης και συγκεκριμένα στη γεφυρούλα Museumsbrücke που περνάει πάνω απ’ τον ποταμό Pegnitz. Οι εικόνες προς το νησάκι και τα κτήρια που θα βρείτε ως Heilig-Geist-Spital μου ήταν ιδιαίτερα οικείες οφείλω να πω:

DSC_0844.JPG

DSC_0849.JPG


Αν όμως έχω μια μεγάλη αδυναμία στη Γερμανία ως φυσιολάτρης είναι τα Gardens και πιο συγκεκριμένα τα Beer Gardens. Όχι τίποτε άλλο, ήμουν τόσες ώρες στην πόλη χωρίς να βρέξω το λαρύγγι μου…

DSC_0854.JPG


Κάθισα σ’ ένα από τα πολύ ωραία τραπεζάκια της Biergarten O’Sheas και ξεκίνησα να δοκιμάζω τα εκλεκτά τοπικά προϊόντα:

DSC_0856b.jpg


Αγνόησα βέβαια τον καιρό που μεταβάλλεται τάχιστα στην Γερμανία, πληρώνοντας έως και δέκα μέρες μετά με πόνο το δροσερό αεράκι πάνω στο ιδρωμένο απ’ τη ζέστη μπλουζάκι μου. Έμεινα μέχρι να πιώ τις μπύρες μου, πλήρωσα με μετρητά (κάτι που αποτελούσε κανόνα στη Νυρεμβέργη) κι αναχώρησα.

Σκοπός μου ήταν να κάνω μερικά ψώνια και να φάω κάτι, έτσι γύρισα από τον πιο κοντινό δρόμο που περνούσε από τον ναό και την πλατεία Teufelsbrünnlein, προσέχοντας αυτή τη φορά το Γοτθικό πύργο «Nassauer Haus» φτιαγμένο από κόκκινο ψαμμίτη:

DSC_0867.JPG


Εκεί βρίσκεται και η περίφημη κρήνη της Αρετής (Tugendbrunnen) που ολοκληρώθηκε το 1589 και τροφοδοτούσε με νερό τους κατοίκους του κέντρου, με σαφή αναφορά στις αρετές του Πλάτωνα:

DSC_0869.JPG


Φωτογράφισα ξανά την εντυπωσιακή κι επιβλητική εκκλησία Lorenzkirche, που ολοκληρώθηκε τον 15ο αιώνα και υπέστη αρκετές καταστροφές κατά τον Β’ παγκόσμιο πόλεμο και αξίζει σίγουρα κάποιος να μάθει περισσότερα για την ιστορία της:

DSC_0873.JPG


Η περιοχή ήταν γεμάτη καντίνες με ως επί το πλείστον Αράβικο φαγητό το οποίο απαρνήθηκα, προτιμώντας ξανά το πατροπαράδοτο Γερμανικό ντονέρ λίγο πιο κάτω το οποίο πήρα πακέτο:

DSC_0876.JPG

DSC_0882.JPG


Πρώτα όμως βγήκα από την πύλη Frauentor περνώντας στον κεντρικό σταθμό απέναντι στου οποίου το υπόγειο βρίσκεται ένα μεγάλο σούπερ μάρκετ, προκειμένου να κάνω μερικά ψώνια που ήθελα:

DSC_0892.JPG


Γύρισα στο ξενοδοχείο, έφαγα, ετοιμάστηκα με την ησυχία μου και νωρίς το βραδάκι βγήκα να βολτάρω στις παμπ της πόλης:

DSC_0892c.jpg


Αφού έκανα την έρευνα μου ξεκίνησα με την Ιρλανδική (τι περίεργο) Finnegan's Harp όπου με νευρίασε γιατί και εκεί όπως και στις διπλανές δεχόταν πληρωμή με κάρτα μόνο από ένα ποσό και πάνω κι εγώ είχα αρχίσει να στερεύω από μετρητά..

DSC_0892f.jpg


Όχι αγαπητοί Γερμανοί. Δε θέλω να πιώ 5 μπύρες σε μία παμπ για να μπορώ να πληρώσω με κάρτα. Θέλω να πιώ από μία σε πέντε παμπ. Πραγματικά δε μπορώ να το εξηγήσω αυτό, ισχύει ή δεν ισχύει η ηλεκτρονική πληρωμή;

Έκανα μια βόλτα διαπιστώνοντας ότι παντού ισχύει αυτή η πολιτική, κόντεψα να μπλέξω και σ’ ένα «περίεργο» μπαρ λίγο πιο δίπλα και αφού είδα κι απόειδα κατέληξα για μια τελευταία στο συμπαθέστατο Balkon δίπλα στην πύλη του σταθμού του μετρό, πληρώνοντας και εκεί με μετρητά αποκλειστικά.

DSC_0892g.jpg



Έστω κι έτσι η πολύ ωραία μέρα είχε φτάσει στο τέλος της. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
2e. Στο Κάστρο και την παλιά πόλη



Γι’ ακόμα μια μέρα ξύπνησα γεμάτος και χορτάτος από ύπνο. Ήπια το καφεδάκι μου κι έφαγα πρωινό στο γνωστό σημείο όπως την προηγούμενη και συνέχισα προς το ιστορικό κέντρο, διαπιστώνοντας ότι ο καιρός είχε ψυχράνει αρκετά, με το φουτεράκι να ναι απαραίτητο:

DSC_0895.JPG



Στόχος της ημέρας ήταν να περάσω από την άλλη πλευρά του ποταμού ανεβαίνοντας ως το κάστρο:

DSC_0898.JPG


Πάγια τακτική μου πλέον σε εκδρομές είναι να χρησιμοποιώ διαφορετικούς δρόμους προκειμένου να δω όσα περισσότερα προλαβαίνω. Θαυμάστε ομορφιά της Fleischbrücke και τη θέα προς το άλλο μικρότερο νησάκι του Pegnitz:


DSC_0902.JPG
DSC_0906.JPG


Λίγο μετά βρισκόμουν κιόλας στην κεντρική πλατεία Hauptmarkt, γνωστή εκτός των άλλων για τη Χριστουγεννιάτικη της αγορά αλλά και για το διάσημη καθολική εκκλησία «Hauptmarkt» στην ανατολική της πλευρά, Γοτθικής αρχιτεκτονικής του 14ου αιώνα:

DSC_0908.JPG

DSC_0910.JPG


Δύο επίσης πολύ διάσημα σιντριβάνια κοσμούν την πλατεία. Αρχικά το ξηρό πλέον Narrenschiffbrunnen που είχε προκαλέσει διάφορες αντιδράσεις κατά την κατασκευή του:

DSC_0915.JPG


Επίσης το 19μετρο σε στυλ γοτθικού κωδωνοστασίου Schöner Brunnen, κατασκευής 1396:

DSC_0918.JPG


Έβγαλα τις φωτογραφίες μου και ξεκίνησα ν’ ανηφορίζω το λόφο, αντικρύζοντας την ομορφιά και εκείνου του σημείου της πόλης:

DSC_0921.JPG
DSC_0924.JPG


Οι πλατείες περιμετρικά της κεντρικής όπως η Partnerstädte, αποτελούν κι αυτές τμήμα της Χριστουγεννιάτικης αγοράς:

DSC_0926.JPG


Ο δρόμος που χρησιμοποίησα για ν’ φτάσω στο κάστρο ανέβαινε περιφερειακά, διανύοντας έτσι μεγαλύτερη απόσταση:

DSC_0934.JPG

DSC_0936.JPG


Πέρασα την πύλη ταχύτατα έχοντας την πρώτη άποψη από τα ψηλά της Νυρεμβέργης:

DSC_0942b.jpg

DSC_0947.JPG


Και βρέθηκα στην εσωτερική αυλή του πολύ όμορφου διπλού κάστρου:

DSC_0950.JPG

DSC_0952.JPG


Τα ιστορικό κάστρο αποτελεί ένα από τα σημαντικότερα μνημεία τέχνης και αρχιτεκτονικής της πόλης και χρονολογείται από τον 11ο αιώνα. Ξαναχτίστηκε στην ιστορική του μορφή μετά τον Β’ παγκόσμιο καθώς υπέστη ουκ ολίγες φθορές από αεροπορικούς βομβαρδισμούς:

DSC_0963.JPG

DSC_0966.JPG


Έκανα μια μεγάλη βόλτα βγάζοντας φωτογραφίες και κατευθύνθηκα προς μία από τις εξόδους περνώντας μάλιστα και από τούνελ:

DSC_0971.JPG


Κι εν' τέλει ακτάλαβα τι ήταν αυτό που με τραβούσε προς τα κει όταν είδα μπροστά μου το Beer Garden Hexenhäusle

DSC_0975.JPG


Στρώθηκα δίχως δεύτερη σκέψη.

DSC_0977.JPG


Τόσο κόπο είχα κάνει, δε δικαιούμουν μία; ;)
 

evaT

Member
Μηνύματα
1.570
Likes
12.761
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
'Εχω πάει, έχω πάει σε αρκετές πόλεις της Γερμανίας αλλά αυτή η ρ@#$%άνα η Χαιδελβέργη που ξέφυγε. Και για κάποιο λόγο τελευταία συνέχεια ακούω μια ιστορία που την αφορά.
Δεν είναι στα κοντινά μου πλάνα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Φοβερές οι φωτογραφίες σου για άλλη μια φορά.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
'Εχω πάει, έχω πάει σε αρκετές πόλεις της Γερμανίας αλλά αυτή η ρ@#$%άνα η Χαιδελβέργη που ξέφυγε. Και για κάποιο λόγο τελευταία συνέχεια ακούω μια ιστορία που την αφορά.
Δεν είναι στα κοντινά μου πλάνα αλλά ποτέ δεν ξέρεις.

Φοβερές οι φωτογραφίες σου για άλλη μια φορά.
Ευχαριστώ Εύα!

Είναι μια πολύ ωραία πόλη που με δικαίωσε για την επιμονή μου, η οποία μάλιστα βρίσκεται σε πολύ ενδιαφέρον σημείο και συνδυάζεται με αρκετές για εκδρομή. Να το δοκιμάσεις την επόμενη φορά που θα βρεθείς Γερμανία.

Περιμένω να διαβάσω αν ήσουν ενημερωμένος και πήγες στην Die bierothek για γευσιγνωσία μπύρας !!!! Εγώ πάντως όταν πήγα είχα δοκιμάσει αυτές :)
Αδιάβαστος γιατρέ μου, γεγονός ανεπίτρεπτο.
Τα βλέπω τώρα και σκάω...:confused:
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
2f. Wurst και πίσω στη Σαλονίκη



Ρίχνοντας μια ματιά στον ηλεκτρονικό μου χάρτη διαπίστωσα ότι είχα ακόμη πραγματάκια να δω, έτσι επέστρεψα στο κάστρο και ξεκίνησα να κατεβαίνω παράλληλα:

DSC_0997.JPG


Μέσα σε λίγα μόνο μέτρα βρισκόμουν μπροστά στο Albrecht-Dürer-Haus και την περιοχή Wehr- und Geheimgänge unter der Burg στα όρια των τειχών.


Το σιδερένιο γλυπτό Dürer-Hase Skulptur αφορά ένα κουνέλι και κατασκευάστηκε το 1984 από ένα σύγχρονο γλύπτη προς τιμήν του ξακουστού Albrecht Dürer, καλλιτέχνη άρρηκτα συνδεδεμένο με την πόλη της Νυρεμβέργης:

DSC_0999.JPG
DSC_0999b (1).JPG

DSC_0999b (5).JPG


Η πλατεία με τις μπυραρίες ήταν ιδιαίτερα όμορφη αλλά δε μ’ έψηνε να καθίσω κάπου μιας και είχα άλλα σχέδια, έτσι συνέχισα την πορεία μου προς το κέντρο, περπατώντας στο πολύ όμορφο στενάκι που περνάει ακριβώς κάτω από το κάστρο:

DSC_0999b (7).JPG
DSC_0999b (14).JPG


Έφτασα μέχρι την Burgstraße απ’ όπου ξεκίνησα λίγες ώρες νωρίτερα, βλέποντας και το πολύ όμορφο κυβερνητικό κτήριο Gesundheitsamt. Είχα βρει βεβαίως αυτό που έψαχνα, ωστόσο υπήρχε μια ακόμη εκκρεμότητα:

DSC_0999b (19).JPG

DSC_0999b (24).JPG


Αυτή ήταν η επίσκεψη στην εντυπωσιακή μεσαιωνική Ευαγγελική εκκλησία που ξεχώρισα νωρίτερα από ψηλά με το όνομα «Gesundheitsamt»

DSC_0999b (30).JPG


Βρήκα ανοικτή πόρτα και μπήκα, ωστόσο έκανα γρήγορα μεταβολή αντικρύζοντας το μικρό τουριστικό πανηγυράκι:

DSC_0999b (31).JPG


Ο στόχος μου εξάλλου ήταν σαφέστατος. Γερμανικό παραδοσιακό wurst, έτσι γύρισα προς τα πίσω μπαίνοντας στο κατάστημα Bratwursthäusle bei St. Sebald που είχε περίοπτη θέση στις σημειώσεις μου:

DSC_0999b (37).JPG


  • Θέλω το δικό σας παραδοσιακό πιάτο της πόλης παρακαλώ
  • Ναι αλλά δεν είναι ζεστό, δε ξέρω αν θα σας αρέσει
  • Εγώ το θέλω
Και το πήρα, συνοδεία αφιλτράριστης μοναστηριακής μπύρας. Από κει και πέρα, ραπανάκι για την όρεξη, γραβιέρα, αγγούρι, μαύρο ψωμί, αλατισμένο βούτυρο και φυσικά παραδοσιακό Wurst:

DSC_0999b (38)b.jpg


Έφαγα με την ησυχία μου και συνέχισα περνώντας το ποτάμι, μιας και είχα μερικές ακόμα ώρες να σκοτώσω:

DSC_0999b (45).JPG

DSC_0999b (53).JPG


Θεώρησα καλό να κάνω ένα πέρασμα από δρόμους του κέντρου που δεν είχα περπατήσει, βλέποντας με την ευκαιρία και το πολεμικό μνημείο Köpfleinsberg που τιμά τη μνήμη των πεσόντων του Γαλλοπρωσικού πολέμου του 1870:

DSC_0999b (56).JPG

DSC_0999b (70).JPG


Ο κλασσικός πεζόδρομος με οδηγούσε προς την έξοδο και το ξενοδοχείο, ωστόσο είχα κάτι χρωστούμενα να ξοφλήσω, κάτι που έγινε στο bar της mulligans μέχρι να συμπληρωθεί το ποσό πληρωμής με κάρτα:

DSC_0999b (81).JPG

DSC_0999b (81)c.jpg


Η ώρα είχε πάει κιόλας 7, έτσι ανέβηκα στο ξενοδοχείο να πάρω το σακίδιο μου και προχώρησα μέχρι το σταθμό του μετρό (χωρίς οδηγό παρακαλώ) όπου θα με έβγαζε στο σχεδόν άδειο αεροδρόμιο 15 λεπτά αργότερα:

DSC_0999b (81)e.jpg

DSC_0999b (81)f.jpg


Η πτήση της Ryan ήταν ασφυκτικά γεμάτη και γι’ ακόμη μια φορά συνεπέστατη, φτάνοντας πίσω στην πατρίδα στις 12 το βράδυ.

DSC_0999b (81)g.jpg


Γερμανία τέλος, για μια ακόμη φορά με τις καλύτερες εντυπώσεις!
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.094
Likes
45.320
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Peru, Japan, Iceland
Συμπεράσματα & αποτίμηση



Α. Ljubljana/Zagreb


LJB - ZAG.jpg


1. Νομίζω ότι οι δύο ημέρες σε μια μικρή πόλη όπως η Λιουμπλιάνα ήταν ότι έπρεπε, καθώς γυρίζεται εύκολα όπως είδατε. Οι παραπάνω μέρες θα ήταν ευπρόσδεκτες, όμως θα αναλωνόταν σε κοντινές εκδρομές. Τα ίδια πάνω – κάτω ισχύουν και για το Ζάγκρεμπ.

2. Θα έλεγα την περίοδο επίσκεψης ιδανική από θέμα καιρικών συνθηκών. Τόση - όση ζέστη την ημέρα, ελαφρύ μπουφανάκι τη νύχτα, χωρίς περιττά ρούχα. Έτσι κι αλλιώς δεν είχαμε αποσκευή.

3. Είμαστε σε γενικές γραμμές ευχαριστημένοι καθώς είδαμε τ’ αξιοθέατα που θέλαμε παρόλο που δε μπήκαμε σε μουσεία, κάναμε και την εκδρομή που αποτελεί σίγουρα highlight του ταξιδιού. Στο Ζάγκρεπ τα είχα δει όλα, οπότε μια βόλτα μισής μέρας ήταν κι εκεί αρκετή.

4. Περιττό να μιλήσουμε για ασφάλεια σε τέτοιες πόλεις. Προσοχή μόνο στους μεθυσμένους, τουρίστες και μη, αν κάποιοι δημιουργούν πρόβλημα είναι αυτοί.

5. Όσο για τους ανθρώπους, μέτρια πράγματα ως κλασσικοί βαλκάνιοι (εκτός Σερβίας) απλά διεκπεραιωτικοί, δεν τρελάθηκα κιόλας.

6. Στις μετακινήσεις και στις δύο πόλεις το καλύτερο μέσο είναι τα πόδια σας. Δε θα δυσκολευτείτε πουθενά, είναι φιλικές προς τον τουρίστα και με τα Αγγλικά το ‘χουν οι περισσότεροι. Βέβαια για όσους επιθυμούν τα μεταφορικά μέσα κάθε πόλης κάνουν τη δουλειά τους αξιοπρεπέστατα και με σχετική ευκολία και συνέπεια.

7. Για το φαγητό και όσα δοκίμασα μόνο καλά λόγια έχω να πω. Μιλάμε βέβαια για Βαλκάνια, οπότε τη χοληστερίνη την έχετε στο τσεπάκι!

8. Αναφορικά με τα οικονομικά δεδομένα της εκδρομής είμαι αρκετά ευχαριστημένος με όσα συνάντησα και όσα πλήρωσα εκ των προτέρων, με εξαίρεση την ακριβή διαμονή στη Λιουμπλιάνα που δεν άξιζε σε καμία περίπτωση τα χρήματα της. Οι τιμές στο Ζάγκρεμπ ήταν ακόμη πιο χαμηλές, δε ξέρω όμως για πόσο, μιας και πρόσφατα μπήκαν στο ευρώ και σε κάθε κατάστημα υπάρχει ο πίνακας ισοτιμίας. Σε λίγο καιρό σίγουρα δε θα ναι έτσι…

9. Εν κατακλείδι κρίνω πως ήταν μια πολύ βολική, εύκολη, οικονομική και ιδιαίτερα όμορφη εκδρομή που τη συστήνω ανεπιφύλακτα.




Β. Heidelberg/Nuremberg

HEI - NUE.jpg


1
. Η διάρκεια της εκδρομής και οι δύο σχεδόν διαθέσιμες μέρες σε κάθε πόλη τολμώ να πω ότι με κάλυψαν απόλυτα. Αν είχα περισσότερες μέρες στη Νυρεμβέργη θα τις ανάλωνα σε κοντινές εκδρομές, μιας και υπάρχουν πολλές επιλογές στο σημείο εκείνο του χάρτη.

2. Η επιλογή μπορεί να έγινε βάσει τιμής κατά μεγάλο ποσοστό, ωστόσο με δικαίωσε μιας και υπήρχε άφθονος χρόνος υπό το φως της ημέρας τέτοια εποχή για να δω κάθε πόλη. Προφανώς βέβαια και η Νυρεμβέργη είναι ένας αμιγώς Χριστουγεννιάτικος προορισμός, όμως τα δεδομένα είναι διαφορετικά.

3. Την ίδια εντύπωση έχω και για τ’ αξιοθέατα. Δηλώνω ικανοποιημένος με όσα είδα βάσει του σχεδίου που είχα καταρτίσει πριν το ταξίδι.

4. Ζήτημα ασφάλειας φυσικά και δε τίθεται, τουλάχιστον όπου κινήθηκα εγώ.

5. Για τους Γερμανούς θα πω τα ίδια όπως σε κάθε ιστορία μου σ’ αυτή τη χώρα. Άχρωμοι και άγευστοι, εξαιρώντας τους ανθρώπους στις Pub και τα μουσικά μπαρ που είναι άλλης κατηγορίας και κουλτούρας και υπάρχει επικοινωνία, κυρίως λόγω μουσικών.

6. Το να κάνουμε αναφορά για τα μεταφορικά μέσα, τις μετακινήσεις και την πληροφόρηση στη Γερμανία είναι νομίζω περιττό. Μιλάμε για εξαιρετικό επίπεδο σε όλα.

7. Το φαγητό στην εκδρομή μπορώ να πω ότι με κάλυψε. Ευτυχώς να λέμε που πηγαίνουμε στη Γερμανία και τρώμε κανένα Τούρκικο.:haha: Υπάρχει και αυτή η οικονομική επιλογή. Για τις μπύρες τι να πω, νομίζω οι εικόνες και η υπερανάλυση στην ιστορία φτάνουν και περισσεύουν.

8. Στο σύνολο τους τα κόστη της εκδρομής ήταν απλά ανεκτά. Σίγουρα μιλάμε για μια περίοδο που έχουν πάρει όλα την πάνω βόλτα, κάτι που πρέπει να λαμβάνεται υπόψιν στο τελικό κόστος. Αυτό που μου έσπασε τα νεύρα όμως ήταν η διαδικασία της πληρωμής με κάρτα στη Γερμανία, κάτι που αναφέρω και στην περιγραφή μου. Δε γίνεται εν έτει 2023 να ψάχνεις για μετρητά, δε γίνεται να μη δέχονται πληρωμές με κάρτα ή να απαιτούν αυτό να γίνεται από ένα ποσό και πάνω. Να μιλούσαμε για κάποιο άλλο κράτος να το συζητήσω, όχι εκεί όμως!

9. Κλείνοντας λοιπόν να αναφέρω ότι ήταν ένα πολύ ωραίο, εύκολο, σχετικά οικονομικό και βολικό ταξίδι που συστήνω ανεπιφύλακτα σε όποιον το επιλέξει.




Ραντεβού στην επόμενη ιστορία στην κεντρική Ευρώπη, τα Βαλκάνια ή και κάπου αλλού.
Ραντεβού πάντα ψηλά πάνω απ’ τα σύννεφα! ;)

Cover_end.jpg
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.191
Μηνύματα
883.461
Μέλη
38.897
Νεότερο μέλος
Ρεκομπα

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom