Τα φώτα σας για οδικο ταξιδι Ιταλια - Αυστρια-Βουδαπέστη-Βελιγράδι

σαιτας

Member
Μηνύματα
696
Likes
372
Η Νις ειναι μια ομορφη πολη,με καστρο, ποταμι, ο Μεγας Κωνσταντινος γεννηθηκε εκει, ναι μπορεις να κανεις μια διανυκτερευση. Ενα navigon που εχω , ποτε δεν ειχε καποιο προβλημα στην Σερβια.
 

zefuros

Member
Μηνύματα
42
Likes
121
Εξαιρετικά, ευχαριστώ πολύ.

Καθισα το Σ/Κ και ασχολήθηκα λίγο με το GPS μου και του κατεβασα τους ανανεωμένους χάρτες που περιλαμβάνουν κανονικά την Σερβία, οπότε ΟΚ.

Επομένως το βασικό πρόγραμμα αυτη τη στιγμή διαμορφώνεται περίπου ως εξής:

1. Παρασκευή απογευμα αναχώρηση απο Αθήνα, Διανυχτερευση πλησίον Θεσσαλονικής (για να ειμαι κοντά στα σύνορα)

2. ΣΑββατο Θεσσαλονικη - Βελιγράδι, περίπου 7,5 ωρες

3. Κυριακή Βελιγράδι

4. Δευτερα, Βελιβραδι

5. Τρίτη, αναχώρηση από Βελιγράδι, επίσκεψη σε Novi Sad, φτάνω σε Βουδαπέστη - περίπου 4,5 ωρες

6. Τετάρτη Βουδαπέστη

7. Πέμπτη, Κάποια εκδρομή προς λίμνη Balaton

8. Παρασκευή Βουδαπέστη

9. Σάββατο, Βουδαπέστη

10. Κυριακή (του Πάσχα )Διαδρομή Βουδαπέστη - Νις (περίπου 7 ωρες)

11. Δευτέρα, Νις - Ελλάδα

ΠΟλύ χονδρικά αυτά. Νομίζω πως βγαίνει και δεν εχει εξαντλητικούς ρυθμούς. Αραγε να κοιταξω για αλλη μια εκδρομή απο Βουδαπέστη, ή τρεις μερες χρειάζοντααι γεματες για να την δεις? Επίσης, προβληματίζομαι στο Βελιγραδι α εχει νοημα να εινω πολυ κοντά στο κέντρο, ή λίγο πιο εξω και να χρησιμοποιησω κανα τραμ αν χρειαστεί.

Ενοείται πως οι αποψεις σας ειναι όχι απλά καλοδεχούμενες, αλλά απαραίτητες :)

ΥΓ.: Δεν γνωρίζω καθόλου αν υπα΄ρχουν ωρες που βολευει να περνάς τα συνορα των χωρών για να μην πέφτεις σε κίνηση. Σιγουρα πάντως γνωίζω πως δεν θέλω να οδηγησω βράδυ σε Σκοπια-Σερβία
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.095
Likes
23.936
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Καναδάς
Εξαιρετικά, ευχαριστώ πολύ.

Καθισα το Σ/Κ και ασχολήθηκα λίγο με το GPS μου και του κατεβασα τους ανανεωμένους χάρτες που περιλαμβάνουν κανονικά την Σερβία, οπότε ΟΚ.

Επομένως το βασικό πρόγραμμα αυτη τη στιγμή διαμορφώνεται περίπου ως εξής:

1. Παρασκευή απογευμα αναχώρηση απο Αθήνα, Διανυχτερευση πλησίον Θεσσαλονικής (για να ειμαι κοντά στα σύνορα)

2. ΣΑββατο Θεσσαλονικη - Βελιγράδι, περίπου 7,5 ωρες

3. Κυριακή Βελιγράδι

4. Δευτερα, Βελιβραδι

5. Τρίτη, αναχώρηση από Βελιγράδι, επίσκεψη σε Novi Sad, φτάνω σε Βουδαπέστη - περίπου 4,5 ωρες

6. Τετάρτη Βουδαπέστη

7. Πέμπτη, Κάποια εκδρομή προς λίμνη Balaton

8. Παρασκευή Βουδαπέστη

9. Σάββατο, Βουδαπέστη

10. Κυριακή (του Πάσχα )Διαδρομή Βουδαπέστη - Νις (περίπου 7 ωρες)

11. Δευτέρα, Νις - Ελλάδα

ΠΟλύ χονδρικά αυτά. Νομίζω πως βγαίνει και δεν εχει εξαντλητικούς ρυθμούς. Αραγε να κοιταξω για αλλη μια εκδρομή απο Βουδαπέστη, ή τρεις μερες χρειάζοντααι γεματες για να την δεις? Επίσης, προβληματίζομαι στο Βελιγραδι α εχει νοημα να εινω πολυ κοντά στο κέντρο, ή λίγο πιο εξω και να χρησιμοποιησω κανα τραμ αν χρειαστεί.

Ενοείται πως οι αποψεις σας ειναι όχι απλά καλοδεχούμενες, αλλά απαραίτητες :)

ΥΓ.: Δεν γνωρίζω καθόλου αν υπα΄ρχουν ωρες που βολευει να περνάς τα συνορα των χωρών για να μην πέφτεις σε κίνηση. Σιγουρα πάντως γνωίζω πως δεν θέλω να οδηγησω βράδυ σε Σκοπια-Σερβία
Ωραίο το πρόγραμμά σας.
Καλά να περάσετε.
 

vasiliss

Member
Μηνύματα
918
Likes
8.354
Επόμενο Ταξίδι
Οδικό στην ;;;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία -Ισλανδία - Περού
Εξαιρετικά, ευχαριστώ πολύ.

Καθισα το Σ/Κ και ασχολήθηκα λίγο με το GPS μου και του κατεβασα τους ανανεωμένους χάρτες που περιλαμβάνουν κανονικά την Σερβία, οπότε ΟΚ.

Επομένως το βασικό πρόγραμμα αυτη τη στιγμή διαμορφώνεται περίπου ως εξής:

1. Παρασκευή απογευμα αναχώρηση απο Αθήνα, Διανυχτερευση πλησίον Θεσσαλονικής (για να ειμαι κοντά στα σύνορα)

2. ΣΑββατο Θεσσαλονικη - Βελιγράδι, περίπου 7,5 ωρες

3. Κυριακή Βελιγράδι

4. Δευτερα, Βελιβραδι

5. Τρίτη, αναχώρηση από Βελιγράδι, επίσκεψη σε Novi Sad, φτάνω σε Βουδαπέστη - περίπου 4,5 ωρες

6. Τετάρτη Βουδαπέστη

7. Πέμπτη, Κάποια εκδρομή προς λίμνη Balaton

8. Παρασκευή Βουδαπέστη

9. Σάββατο, Βουδαπέστη

10. Κυριακή (του Πάσχα )Διαδρομή Βουδαπέστη - Νις (περίπου 7 ωρες)

11. Δευτέρα, Νις - Ελλάδα

ΠΟλύ χονδρικά αυτά. Νομίζω πως βγαίνει και δεν εχει εξαντλητικούς ρυθμούς. Αραγε να κοιταξω για αλλη μια εκδρομή απο Βουδαπέστη, ή τρεις μερες χρειάζοντααι γεματες για να την δεις? Επίσης, προβληματίζομαι στο Βελιγραδι α εχει νοημα να εινω πολυ κοντά στο κέντρο, ή λίγο πιο εξω και να χρησιμοποιησω κανα τραμ αν χρειαστεί.

Ενοείται πως οι αποψεις σας ειναι όχι απλά καλοδεχούμενες, αλλά απαραίτητες :)

ΥΓ.: Δεν γνωρίζω καθόλου αν υπα΄ρχουν ωρες που βολευει να περνάς τα συνορα των χωρών για να μην πέφτεις σε κίνηση. Σιγουρα πάντως γνωίζω πως δεν θέλω να οδηγησω βράδυ σε Σκοπια-Σερβία
Εξαιρετικά, ευχαριστώ πολύ.

Καθισα το Σ/Κ και ασχολήθηκα λίγο με το GPS μου και του κατεβασα τους ανανεωμένους χάρτες που περιλαμβάνουν κανονικά την Σερβία, οπότε ΟΚ.

Επομένως το βασικό πρόγραμμα αυτη τη στιγμή διαμορφώνεται περίπου ως εξής:

1. Παρασκευή απογευμα αναχώρηση απο Αθήνα, Διανυχτερευση πλησίον Θεσσαλονικής (για να ειμαι κοντά στα σύνορα)

2. ΣΑββατο Θεσσαλονικη - Βελιγράδι, περίπου 7,5 ωρες

3. Κυριακή Βελιγράδι

4. Δευτερα, Βελιβραδι

5. Τρίτη, αναχώρηση από Βελιγράδι, επίσκεψη σε Novi Sad, φτάνω σε Βουδαπέστη - περίπου 4,5 ωρες

6. Τετάρτη Βουδαπέστη

7. Πέμπτη, Κάποια εκδρομή προς λίμνη Balaton

8. Παρασκευή Βουδαπέστη

9. Σάββατο, Βουδαπέστη

10. Κυριακή (του Πάσχα )Διαδρομή Βουδαπέστη - Νις (περίπου 7 ωρες)

11. Δευτέρα, Νις - Ελλάδα

ΠΟλύ χονδρικά αυτά. Νομίζω πως βγαίνει και δεν εχει εξαντλητικούς ρυθμούς. Αραγε να κοιταξω για αλλη μια εκδρομή απο Βουδαπέστη, ή τρεις μερες χρειάζοντααι γεματες για να την δεις? Επίσης, προβληματίζομαι στο Βελιγραδι α εχει νοημα να εινω πολυ κοντά στο κέντρο, ή λίγο πιο εξω και να χρησιμοποιησω κανα τραμ αν χρειαστεί.

Ενοείται πως οι αποψεις σας ειναι όχι απλά καλοδεχούμενες, αλλά απαραίτητες :)

ΥΓ.: Δεν γνωρίζω καθόλου αν υπα΄ρχουν ωρες που βολευει να περνάς τα συνορα των χωρών για να μην πέφτεις σε κίνηση. Σιγουρα πάντως γνωίζω πως δεν θέλω να οδηγησω βράδυ σε Σκοπια-Σερβία
Κάτι παρόμοιο σκέφτομαι για το Καλοκαίρι, οπότε μετά την επιστροφή σας αν δε σου κάνει κόπο γράψε εντυπώσεις κτλ.
 

zefuros

Member
Μηνύματα
42
Likes
121
Btw, γνωρίζει κανεις αν λογω του προσφυγικού θα υπάρχει προβλημα διέλευσης των συνορων? Νομίζω πως Ειδομένη ειναι μεν κοντα με Ευζωνους, αλλά δεν σχετίζεται η διάβαση. Για τους υπολοιπους 2 σταθμούς (Σκόπια-Σερβία, Σερβία - Ουγγαρία) γνωρίζει κανείς τι συμβαίνει τωρα?
 

zefuros

Member
Μηνύματα
42
Likes
121
Επανέρχομαι και ξεκινάω:

Για Βελιγράδι έκλεισα εδώ:

https://www.booking.com/hotel/rs/mi...c;sid=2c71528844de6d8301600e625fd9a03f;dcid=5

Η αλήθεια ειναι πως παιδευτηκα αρκετά αν - λόγω του αυτοκινήτου - θα έπρεπε να κλεισω στο "παλιό" Βελιγράδι - κεντρο, ή κάπου αλλου. Τελικά κατέληξα εδώ λόγω καλών κριτικών, παρκινκ και λογικής απόστασης απο το κέντρο (στην χειρότερη των περιπτώσεων 4-5 ευρώ ταξι). Επισης επειδή ειναι λίγο πιο "εξοχή". Εχετε άποψη;

Για Νις στην επιστροφή για μία μερα έκλεισα εδώ:

https://www.booking.com/hotel/rs/th...c;sid=2c71528844de6d8301600e625fd9a03f;dcid=5

Πρέπει να βρω τωρα για Βουδαπέστη.... προτάσεις καλοδεχούμενες.! Περισσότερο απο θεμα περιοχής που θα μείνω, και μετά βλέπουμε

Για τα υπόλοιπα θέματα σκέφτομαι/ρωτάω τα εξής: (Να κάνω μια διευκρίνηση: Γενικά ειμαι αγχωτικό ατομο, και προτιμώ να ξερω απο πριν όσα περισσότερα γίνεται ια να μην βρισκομαι προ εκπλήξεων)

1. Πράσινη κάρτα αυτοκινήτου και αν πιθανά χρειάζεται κάτι αλλο από την Herz, καθώς το αυτοκίητο το έχω με leasing. Θα πάρω και σε αυτους να μαθω, αλλά η δική σας εμπειρία με "στραβους" στα συνορα κτλ ειναι χρησιμη (πχ να βρεθει κανείς αν θελει το συμβόλαιο στα αγγλικά!)

2. Για συνάλλαγμα, έχει νόημα να πα΄ρω απο Ελλάδα κάποιο ποσό ειδικά για τα πρώτα έξοδα για να μην τρεχω επιτοπου να βρίσκω? Δεν λέω για μεγάλα ποσά, της ταξης τω 100 ευώ σε Σερβικό και Ουγγρικό νόμισμα. Για τα Σκόπια απο οτι ειδα στα διοδια πληρώνεις με ευρώ, οπότε μιας και δεν εχω σκοπο α σταματησω κα κεί, δεν ομίζω να χρειαστώ κάτι.

3. Χαζή ερωτηση: Στα πρατηρια καυσιμων βάζεις μόνος σου καυσιμο? Το λένε Diesel η θα βάλω κανα τηγανέλαιο :) Απο εταιρείες, υπαρχει κάποια αξιόπιστη για να προτιμήσω?

4. Στην Διαδρομή ΘΕσσαλονικη - Βελιγράδι, αν θελήσω σταση για φαγητό, εχετε να προτείνετε κάτι στον δρόμο? Η απλά να βρω μια ΣΕΑ και ο θεός βοηθός?

5. Σιγουρα θα σας ζαλίσω και με αλλα... ;-) Αλλά υποσχομαι να γυρίζω με πλήρες φωτορεπορτάζ!

ΥΓ. Τελικά το Google Streetview ειναι φοβερή υπηρεσία! Από το σπιτι σου μπαινεις και βλέπεις την περιοχή ενος Ξενοδοχείου! Σουπερ!
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
Τέλειο ταξιδάκι,έκανα το ίδιο οδικώς τον προηγούμενο Σεπτέμβριο.λοιπον...μην αγχώνεσαι για συνάλλαγμα,θα κανείς εκεί πολύ εύκολα.εδω σε οποία τράπεζα κ να πήγα δεν είχαν..εμείς πληρώσαμε με κάρτα σε όλα κ μια χαρά.για φαγητό στην διαδρομή δεν γνωρίζω αλλα δεν θα περάσεις κ απο κανένα αξιόλογο μέρος,μόνο κάτι χωριουδάκια ,πάρε μαζί σου κάτι κ μπόρεις να σταματήσεις νις που ειναι μεγάλη πόλη κ έχει τα πάντα.οτι θέλεις σχετικά για φαγητό ποτό κτλ πες μου έχω σημειωμένα τέλεια μέρη.
 

alice~

Member
Μηνύματα
714
Likes
1.167
Ταξίδι-Όνειρο
Iceland
Επανέρχομαι και ξεκινάω:

Για Βελιγράδι έκλεισα εδώ:

https://www.booking.com/hotel/rs/mint.el.html?aid=357006;label=gog235jc-searchresults-el-XX-city_N850553-unspec-gr-com-L:el-O:windowsSxp-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=2c71528844de6d8301600e625fd9a03f;dcid=5

Η αλήθεια ειναι πως παιδευτηκα αρκετά αν - λόγω του αυτοκινήτου - θα έπρεπε να κλεισω στο "παλιό" Βελιγράδι - κεντρο, ή κάπου αλλου. Τελικά κατέληξα εδώ λόγω καλών κριτικών, παρκινκ και λογικής απόστασης απο το κέντρο (στην χειρότερη των περιπτώσεων 4-5 ευρώ ταξι). Επισης επειδή ειναι λίγο πιο "εξοχή". Εχετε άποψη;

Για Νις στην επιστροφή για μία μερα έκλεισα εδώ:

https://www.booking.com/hotel/rs/the-regent-club.el.html?aid=357006;label=gog235jc-searchresults-el-XX-city_N850553-unspec-gr-com-L:el-O:windowsSxp-B:firefox-N:XX-S:bo-U:c;sid=2c71528844de6d8301600e625fd9a03f;dcid=5

Πρέπει να βρω τωρα για Βουδαπέστη.... προτάσεις καλοδεχούμενες.! Περισσότερο απο θεμα περιοχής που θα μείνω, και μετά βλέπουμε

Για τα υπόλοιπα θέματα σκέφτομαι/ρωτάω τα εξής: (Να κάνω μια διευκρίνηση: Γενικά ειμαι αγχωτικό ατομο, και προτιμώ να ξερω απο πριν όσα περισσότερα γίνεται ια να μην βρισκομαι προ εκπλήξεων)

1. Πράσινη κάρτα αυτοκινήτου και αν πιθανά χρειάζεται κάτι αλλο από την Herz, καθώς το αυτοκίητο το έχω με leasing. Θα πάρω και σε αυτους να μαθω, αλλά η δική σας εμπειρία με "στραβους" στα συνορα κτλ ειναι χρησιμη (πχ να βρεθει κανείς αν θελει το συμβόλαιο στα αγγλικά!)

2. Για συνάλλαγμα, έχει νόημα να πα΄ρω απο Ελλάδα κάποιο ποσό ειδικά για τα πρώτα έξοδα για να μην τρεχω επιτοπου να βρίσκω? Δεν λέω για μεγάλα ποσά, της ταξης τω 100 ευώ σε Σερβικό και Ουγγρικό νόμισμα. Για τα Σκόπια απο οτι ειδα στα διοδια πληρώνεις με ευρώ, οπότε μιας και δεν εχω σκοπο α σταματησω κα κεί, δεν ομίζω να χρειαστώ κάτι.

3. Χαζή ερωτηση: Στα πρατηρια καυσιμων βάζεις μόνος σου καυσιμο? Το λένε Diesel η θα βάλω κανα τηγανέλαιο :) Απο εταιρείες, υπαρχει κάποια αξιόπιστη για να προτιμήσω?

4. Στην Διαδρομή ΘΕσσαλονικη - Βελιγράδι, αν θελήσω σταση για φαγητό, εχετε να προτείνετε κάτι στον δρόμο? Η απλά να βρω μια ΣΕΑ και ο θεός βοηθός?

5. Σιγουρα θα σας ζαλίσω και με αλλα... ;-) Αλλά υποσχομαι να γυρίζω με πλήρες φωτορεπορτάζ!

ΥΓ. Τελικά το Google Streetview ειναι φοβερή υπηρεσία! Από το σπιτι σου μπαινεις και βλέπεις την περιοχή ενος Ξενοδοχείου! Σουπερ!
Το προγραμμα ειναι τέλειο :D Δεν ειναι καθολου πιεστικό. Εμείς το είχαμε παει σερί απο Θεσσαλονίκη για Βουδαπέστη. Είχαμε φάει σε ενα εστιατόριο/ξενοδοχείο στην Σερβία κάπου εκεί που ο δρόμος γίνεται στενός ανάμεσα στα βουνά,δεν θυμάμαι όνομα περιοχής... Είχε φαγητό και κατι σούπες αλλα δεν δοκιμάσαμε,προτιμήσαμε ενα απλο σαντουιτσακι :p Και ναι,μετά σταματούσαμε όπου βρίσκαμε κάποιο απο αυτα τα μαγαζιά. Μην περιμένεις τιποτα σπουδαίο αλλα εντάξει,ήταν αξιοπρεπή. Ποσο σε ζηλεύω :D
 

zefuros

Member
Μηνύματα
42
Likes
121
Σε ευχαριστώ πολύ, βγάλε το τεφτερι σου και ξεκινα να γραφεις :) Για φαγητο με εδιαφέρουν μέρη οχι τοσο τουριστικά, κοτά στην καθημερινότητα της πολης. Για ποτό δε εχω ιδέα, αναμένω οδηγίες :)

Τέλειο ταξιδάκι,έκανα το ίδιο οδικώς τον προηγούμενο Σεπτέμβριο.λοιπον...μην αγχώνεσαι για συνάλλαγμα,θα κανείς εκεί πολύ εύκολα.εδω σε οποία τράπεζα κ να πήγα δεν είχαν..εμείς πληρώσαμε με κάρτα σε όλα κ μια χαρά.για φαγητό στην διαδρομή δεν γνωρίζω αλλα δεν θα περάσεις κ απο κανένα αξιόλογο μέρος,μόνο κάτι χωριουδάκια ,πάρε μαζί σου κάτι κ μπόρεις να σταματήσεις νις που ειναι μεγάλη πόλη κ έχει τα πάντα.οτι θέλεις σχετικά για φαγητό ποτό κτλ πες μου έχω σημειωμένα τέλεια μέρη.
 

rev26

Member
Μηνύματα
195
Likes
119
οι παραδοσιακες ταβερνες τους καλες κ οικονομικες λεγονται kafana,μια που μου προτειναν ντοπιοι κ ηταν πραγματι πολυ καλη:restaurant vuk(vuka karadzica),ειναι ενα στενο καθετο στον πεζοδρομο knez mihailova.
Απο το φορουμ πηγα στο ερωτηματικο,znakpitanja(kralza petra οδος),ειναι πολυ γνωστο,πηγαινουν κ τουριστες κ ντοπιοι.
Στο lorenzo+kalalamba με περιεργη διακοσμηση,ωραιο φαγητο λιγο πιο ακριβο..και για κατι προχειρο στυλ μακαροναδα η πιτσα στο vapiano στην knez mihailova οπου στα φτιαχουν μπροστα σου.Επισης ριξε μια ματια στην εκπομπη χιλιες κ μια γευσεις εχει αφιερωμα στο βελιγραδι κ προτεινει διαφορα ωραια.Αν σας αρεσουν τα μαγαζια σε βιομηχανικο στυλ να πατε oποσδηποτε στο supermarket(visnjiceva +strahinjica bona),λειτουργει σαν εστιατοριο ,καφε ,μπαρ κ μαγαζι με ρουχα.απο τα ωραια που θυμαμαι ακομη..Να φατε οποσδηποτε πλιεσκαβιτσα,οταν ρωτησα που θα βρω την ωραιοτερη στην πολη με εστειλαν στο pile & prase,δεν θυμαμαι οδο κ ειναι στο ορθιο.
Για τελειο φουρνο θα πατε στο trpkovic(Nemanjina 32),στον δρομο που ειναι τα 2 βομβαρδισμενα κτιριο ευθεια επανω στο δεξι σας χερι.
Για ποτο -μπυρα θα πατε κατω απο την γεφυρα brankav στην γειτονια savamala οπου ειναι ολα μαζεμενα.mikser,kc grad jazz basta ειναι μερικα απο αυτα που πηγαμε.αυτα θυμαμαι προς το παρον αλλα οτι αλλο θελεις ρωτα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.546
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom