Τα 10 καλύτερα αξιοθέατα του κόσμου

MARI

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Montenegro-Kroatia
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΤΟΥΜΠΑΙ-ΚΙΝΑ-ΙΑΠΩΝΙΑ
Τα 10 καλύτερα αξιοθέατα του πλανήτη, ψήφισαν οι αναγνώστες του site www.askmen.com. Όποιος καταφέρει να επισκεφθεί έστω και μερικά από αυτά - ακόμη και ένα εξ αυτών - θεωρείται υπερτυχερός.

1. Stonehenge, Μεγάλη Βρετανία. Πασίγνωστο νεολιθικό μνημείο, το οποίο αποτελείται από 30 κατακόρυφους λίθους σε κυκλική διάταξη και περίπου 30 λίθους τοποθετημένους οριζόντια πάνω στους κατακόρυφους. Οι έρευνες ανά τους αιώνες θέλουν το Stonehenge να έχει υπάρξει εξειδικευμένο αστρονομικό παρατηρητήριο. Προσελκύει εκατομμύρια τουριστών ετησίως.

2. Chichen Itza, Μεξικό. Μεγάλη προ-κολομβιανή αρχαιολογική περιοχή που χτίστηκε από τους Μάγια. Βρίσκεται στη χερσόνησο Γιουκατάν, στο Μεξικό.

3. Παλιά πόλη της Ιερουσαλήμ. Αποτελεί χώρο θρησκευτικής κατάνυξης και παγκόσμιας κληρονομιάς. Είναι διαιρεμένη σε τέσσερις συνοικίες: Την αρμένικη, την χριστιανική, τη μουσουλμανική και την εβραϊκή.

4. Rapa Nui, ή αλλιώς Νησί του Πάσχα. Θεωρείται το πιο απόκρημνο σημείο της γης, αφού πλησίον του δεν υπάρχει τίποτε άλλο. Βρίσκεται περίπου 3.700 χιλιόμετρα από το δυτικό άκρο της νοτίου Αμερικής. Εξαπλώνεται στο νότιο Ειρηνικό Ωκεανό και έχει 3.000 μόνιμους κατοίκους.

5. Βατικανό, Ρώμη. Εκεί εδρεύει η Αγία Έδρα, το κέντρο της Καθολικής Εκκλησίας. Στο Βατικανό μπορεί να θαυμάσει κανείς την Καπέλα Σιστίνα, τις δημιουργίες του Michelangelo και πολλά άλλα έργα ιστορικής και αμύθητης αξίας.

6. Πυραμίδες της Γκίζα, Αίγυπτος. Εντάσσονται στα επτά θαύματα του κόσμου. Η μεγαλύτερη από αυτές είναι του Χέοπα. Το σύμπλεγμα θεωρείται ότι χρησιμοποιείτο για τον ενταφιασμό των Φαραώ και η κατασκευή του χρονολογείται στο 2.580 π.χ.

7. Αγία Πετρούπολη, Ρωσία. Η πόλη είναι γεμάτη από παλάτια τσάρων και αξιωματούχων του προ-σοβιετικού καθεστώτος. Τα περισσότερα κτίσθηκαν από ιταλούς αρχιτέκτονες που προσκλήθηκαν για το σκοπό αυτό στη χώρα και σήμερα λειτουργούν ως μουσεία. Ναοί, δημόσια κτίρια, αγάλματα, γέφυρες και υδάτινα κανάλια δεσπόζουν κατά μήκος της πόλης, σε ένα ρεσιτάλ πολιτιστικής κληρονομιάς.

8. Everglades Park, Florida, ΗΠΑ. Ενα από τα μεγαλύτερα πάρκα του κόσμου. Ο συνδυασμός του πράσινου, με τους κροκόδειλους και τους αλιγάτορες να κόβουν βόλτες σε απόσταση αναπνοής από τον επισκέπτη, είναι εντυπωσιακός.

9. Alhambra, Ισπανία. Βρίσκεται στην Γρανάδα της Ανδαλουσίας και είναι ένα από τα ομορφότερα μέρη της Ισπανίας. Το όνομά της προέρχεται από την πλήρη ονομασία της που είναι «Καλάτ αλ-χάμρα», δηλαδή «Κόκκινο φρούριο». Και αυτό, επειδή χτιζόταν στη διάρκεια της νύχτας και τα τείχη της από μακριά και κάτω από το φως των αναμμένων πυρσών έδειχναν κόκκινα.

10. Notre Dame De Paris, Γαλλία. Πρόκειται για το μητροπολιτικό χριστιανικό ναό της πόλης των Παρισίων. Η Παναγία των Παρισίων είναι γοτθικού ρυθμού, και αποπερατώθηκε το 13ο αιώνα.

0 στα 10 .....:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:(:( κλαψ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:bleh:
 
Last edited by a moderator:

lefteris

Member
Μηνύματα
474
Likes
175
Επόμενο Ταξίδι
Σαιντ Λούις - Σικάγο
Ταξίδι-Όνειρο
γυρος των ΗΠΑ
1 στα 10, το βατικανο.

χωρις να θελω να φανω κακος ή κομπλεξικος αλλα νομιζω οτι το stonehedge δεν ειναι τιποτα το ιδιαιτερο και με εκνευριζει να το βλεπω συνεχεια σε τετοιες λιστες
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.404
Likes
17.235
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Εμένα με εκνευρίζει γενικά να βλέπω τέτοιες λίστες να σχολιάζονται σοβαρά. :haha:
 
Μηνύματα
4.099
Likes
1.797
Επόμενο Ταξίδι
Αμερικη
Ταξίδι-Όνειρο
Wuthering Heights
Εμένα με εκνευρίζει γενικά να βλέπω τέτοιες λίστες να σχολιάζονται σοβαρά. :haha:
συμφωνω!!! ποιος ειναι λοιπον αυτος που θα πει ποιο αξιοθεατο ειναι καλυτερο απο το αλλο!!
δεν ειμαστε ολοι της ιδιας αισθητικης ουτε του ιδιου επιπεδου
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.968
Likes
9.384
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Ωραιοτατη λιστα...κι εγω 0 στα 10 μετραω - και δεν ενδιαφερομαι ιδιαιτερα να αλλαξω αυτο το σκορ ωστε να μπω στο κλαμπ των υπερτυχερων.

Συμφωνουμε οτι οι λιστεs ειναι για να κανουμε κουβεντα και ισωs και πλακα. Μου κανει εντυπωση παντωs που το μονο φυσικο αξιοθεατο ειναι το νησι του Πασχα , ενω τα μισα ειναι στην Ευρωπη. Κανενα αξιοθεατο απο Ασια...και καλα ο ΤΕΝΤΕΝ εχει παει σε δυο απο τη λιστα. Εμειs Doug κατι πρεπει να κανουμε..:roll:

Εγω τουλαχιστον προσφατα ανεβηκα μερικα επιπεδα στιs ταρατσεs ρυζιου του Νεγκροs και επισκεφτηκα το μουσειο του παγκοσμιωs γνωστου ψαροχωριου :haha: Sagay. Τα απιστευτα εκθεματα του-πλαστικεs Φιλιππινεζικεs καρεκλεs σκορπιεs στο χωρο - μου εφεραν ριγη συγκινησηs ενω ετρεχα προs την ψαροβαρκα με τουs κοκορεs και τιs πιπεριεs για να περασω στο απεναντι νησι. Ειμαι τοσο περηφανη!

Υ.Γ. Doug τι λεs να φιαξουμε μια δικη μαs λιστα με τα 20 must see του πλανητη:clap:?
Θα σε αφησω να επιλεξειs τα 5 :haha:
 

Traveller

Member
Μηνύματα
3.935
Likes
3.921
Μου κανει εντυπωση παντωs που το μονο φυσικο αξιοθεατο ειναι το νησι του Πασχα , ενω τα μισα ειναι στην Ευρωπη. Κανενα αξιοθεατο απο Ασια...
Δεν νομίζω ότι αναφέρονται σε φυσικά αξιοθέατα. Μάλλον αναφέρουν το νησί του Πάσχα λόγω των γνωστών αγαλμάτων των Moai... Tώρα κατά πόσο πιο εντυπωσιακά είναι τα moai από τους ναούς των Χμερ στην Καμπότζη π.χ .... αλλά είπαμε ποιός παίρνει στα σοβαρά τέτοιες λίστες...
 

vagantos

Member
Μηνύματα
2.030
Likes
1.610
Επόμενο Ταξίδι
Θιβέτ, K.Aμερική ή Αφρική
Ταξίδι-Όνειρο
στου Ν.Καββαδία τα μέρη
Δεν νομίζω ότι αναφέρονται σε φυσικά αξιοθέατα. Μάλλον αναφέρουν το νησί του Πάσχα λόγω των γνωστών αγαλμάτων των Moai... Tώρα κατά πόσο πιο εντυπωσιακά είναι τα moai από τους ναούς των Χμερ στην Καμπότζη π.χ .... αλλά είπαμε ποιός παίρνει στα σοβαρά τέτοιες λίστες...
Ετσι ακριβώς.
 

TENTEN

Member
Μηνύματα
249
Likes
31
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε...
Ζωή, περιμένω να δώ το δικό σου top20!!!!!!!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom