ΗΠΑ Τελωνείο ερχόμενος από Αμερική

George V

Member
Μηνύματα
80
Likes
29
Πλησιάζει το ταξιδι μου και επειδή ειναι η πρώτη φορα εκτός Ευρώπης εχω κάποιες ερωτήσεις που ψαχνοντας λιγο δεν βρηκα κατι.
1. Μεχρι ποσα χρηματα ειναι το νόμιμο να κραταει το άτομο μετρητά εκτός καρτες;
2. Αγορές απο Αμερική που θα κανουμε υπαρχει καποιο περιθώριο που δεν χρειάζεται να δηλώσουμε ή τα δηλώνουμε και μεχρι καποιο οριο χρημάτων δεν φορολογουνται; τι γίνετε εκει;
3. Εχω καποια παλια δολαρια απο το 1990-2002 καπου διαβασα οτι περνανε αλλα πιο δυσκολα και πιστευω οτι θα μου τα αλλάξουν εκει σε καποια τραπεζα τι με συμβουλεύετε να κανω; να δοκιμάσω και στην τραπεζα της Ελλαδας;
4. Αραγε αν παρω πουρα απο το Μαϊάμι θα τα μπλοκαρουν στο τελωνείο ή στην Νεα Υορκη που θα παω απο Μαϊάμι;
Ευχαριστω!!
 

Lara_gr

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλημέρα σας,
Η αδερφή μου θα επιστρέψει σε λίγες μέρες από Ηνωμένες Πολιτείες και της παρήγγειλα κάποια συμπληρώματα διατροφής. Γνωρίζετε αν θα χρειαστεί να πληρώσει τελωνείο?
 

alex_ts

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα στην παρέα, νέο μέλος εδώ! Θα ήθελα τα φώτα σας: Φίλος μου πάει Αμερική μέσω Κωνσταντινούπολης από Θεσσαλονίκη και πίσω με τον ίδιο τρόπο. Γνωρίζετε από την εμπειρία σας τι πιθανότητες έχει στην επιστροφή να του κάτσει τελωνειακός έλεγχος στην έξοδο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων!
 

yllos

Member
Μηνύματα
451
Likes
2.960
Επόμενο Ταξίδι
Σλοβενία-Τσεχία-Ουγγαρία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Γύρισα πριν δέκα μέρες από Νέα Υόρκη μέσω Κωνσταντινούπολης. Μου φάνηκε για μία ακόμα φορά γελοίος ο τρόπος που περνάς τελωνειακό έλεγχο στο αεροδρόμιο Μακεδονία. Είχε έναν τυπά πριν τον έλεγχο που ρωτούσε από που ταξίδεψες και αυτούς που ήρθαν όπως κι εμείς με ανταπόκριση από Κωνσταντινούπολη αλλά από Χώρα της Ε.Ε. τους περνούσαν χωρίς έλεγχο και χωρίς βέβαια να του δείξουν κάποιο αποδεικτικό(εισιτήριο κλπ).
Εμείς που είπαμε ότι ήρθαμε από Αμερική περάσαμε από έλεγχο μόνο τις μεγάλες αποσκευές. Backpack και χειραποσκευές δεν πέρασαν ποτέ από έλεγχο. Εκεί είχαμε και όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που αγοράσαμε, έξω από τα κουτιά τους για παν ενδεχόμενο.
 

alex_ts

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Γύρισα πριν δέκα μέρες από Νέα Υόρκη μέσω Κωνσταντινούπολης. Μου φάνηκε για μία ακόμα φορά γελοίος ο τρόπος που περνάς τελωνειακό έλεγχο στο αεροδρόμιο Μακεδονία. Είχε έναν τυπά πριν τον έλεγχο που ρωτούσε από που ταξίδεψες και αυτούς που ήρθαν όπως κι εμείς με ανταπόκριση από Κωνσταντινούπολη αλλά από Χώρα της Ε.Ε. τους περνούσαν χωρίς έλεγχο και χωρίς βέβαια να του δείξουν κάποιο αποδεικτικό(εισιτήριο κλπ).
Εμείς που είπαμε ότι ήρθαμε από Αμερική περάσαμε από έλεγχο μόνο τις μεγάλες αποσκευές. Backpack και χειραποσκευές δεν πέρασαν ποτέ από έλεγχο. Εκεί είχαμε και όλες τις ηλεκτρονικές συσκευές που αγοράσαμε, έξω από τα κουτιά τους για παν ενδεχόμενο.
Άρα υπαρχει έλεγχος τακτικός? Εγώ του παρήγγειλα προιοντα καπνού για ναργιλέ γι αυτό με καίει λίγο το συγκεκριμένο θέμα...
 
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας, επειδή έρχομαι πρώτη φορά στην Αμερική θα ήθελα να ρωτήσω εάν μπορώ να αγοράσω πάνω από μια ηλεκτρονική συσκευή πχ 2 IPad, θα έχω κάποιο πρόβλημα στο αεροδρόμιο με το τελωνείο, ευχαριστώ εκ τον προτέρων.
 

Christos91

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα και από μένα , ψάχνω μονόπετρο για την κοπέλα μου , και καταλήγω σε γνωστό αμερικανικό e-shop. όταν πάω να το παραγγείλω μου χρεώνει απίστευτους δασμούς σε σημείο που με συμφέρει να πάω να το αγοράσω εγω απο Αμερική, και μεταξύ σοβαρού και αστείου το σκέφτομαι, ώστε να της κάνω εκεί πρόταση. Τι γίνεται στην περίπτωση των κοσμημάτων και συγκεκριμένα για μονόπετρο πρέπει να τα έχω δηλώσει από πριν, ή με τη λογική ότι είναι ένα και διαμάντι δεν είναι εύκολο να υπολογιστεί η αντικειμενική αξία; Επίσης παίζει ρόλο αν το φοράει στην επιστροφή μας ;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Αν το 91 είναι έτος γέννησης, είσαι πολύ μικρός ακόμα για κρεμάλες :)

Αν κάποιος τους το έχει σφυρίξει, θα σε ψάξουν, θα το εντοπίσουν και θα φας ότι φόρο τους κατέβει στο κεφάλι (εκτός αν έχεις την απόδειξη, οπότε θα φας ένα ποσοστό επί του ποσού αυτού συν ένα πρόστιμο επειδή δεν το δήλωσες από μόνος σου.

Αν το φοράει, πέφτει στο αφορολόγητο των προσωπικών ειδών και πρέπει η συνολική αξία όσων μεταφέρει ο καθένας σας να μην ξεπερνά το Χ ποσό.

Όλα αυτά βέβαια ΑΝ σας κάνουν έλεγχο, και μάλλον αν δεν είναι μιλημένοι πρακτικά δεν υπάρχει περίπτωση. Καλύτερα βέβαια να το φοράει και να κάνετε τον ψόφιο κοριό όταν περνάτε.
 

Christos91

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Αν το 91 είναι έτος γέννησης, είσαι πολύ μικρός ακόμα για κρεμάλες :)

Αν κάποιος τους το έχει σφυρίξει, θα σε ψάξουν, θα το εντοπίσουν και θα φας ότι φόρο τους κατέβει στο κεφάλι (εκτός αν έχεις την απόδειξη, οπότε θα φας ένα ποσοστό επί του ποσού αυτού συν ένα πρόστιμο επειδή δεν το δήλωσες από μόνος σου.

Αν το φοράει, πέφτει στο αφορολόγητο των προσωπικών ειδών και πρέπει η συνολική αξία όσων μεταφέρει ο καθένας σας να μην ξεπερνά το Χ ποσό.

Όλα αυτά βέβαια ΑΝ σας κάνουν έλεγχο, και μάλλον αν δεν είναι μιλημένοι πρακτικά δεν υπάρχει περίπτωση. Καλύτερα βέβαια να το φοράει και να κάνετε τον ψόφιο κοριό όταν περνάτε.
Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση, και εγώ κάπως έτσι το σκέφτομαι, όπως και να έχει η διαφορά τιμής είναι τέτοια που αξίζει το «ρίσκο».
 

cutter

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σας και χρόνια πολλά!

Μετά από πολλά χρόνια ταξιδιών σε χώρες κυρίως της Ευρώπης, φέτος αποφάσισα να πάω για πρώτη φορά ΗΠΑ και να συνδυάσω το ταξίδι μου και με αγορές ηλεκτρονικών ειδών. Κι εδώ θέλω τα φώτα σας γιατί εμπειρίες από ελέγχους τελωνείων δεν έχω.

Σκοπεύω να αγοράσω 2 laptop κι ένα tablet (το δεύτερο laptop δώρο). Εννοείται πως θα έχω τα έχω ανοίξει και θα τα έχω στις χειραποσκευές μου, και τα κουτιά σκέφτομαι να τα ταχυδρομήσω όσο είμαι εκεί, γιατί αν ελέγξουν τις βαλίτσες και βρουν κουτιά, δεν ξεμπλέκω με τίποτα... Ξέρω πως κανείς δεν μπορεί να μου εγγυηθεί τι θα συμβεί, αλλά υπάρχουν πολλές πιθανότητες να έχω πρόβλημα στο security gate με τόσα ηλεκτρονικά και να με στείλουν στο τελωνείο για τα περαιτέρω?

Σας ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Το τελωνείο είναι κάτι που αφορά τη χώρα στην οποία θα πας. Το security της πτήσης αφορά το αεροδρόμιο αναχώρησης. Να σε στείλουν στο τελωνείο το δικό τους γιατί;

Ταξιδεύω πολύ συχνά με 1 laptop και 2 tablets στη χειραποσκευή, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα.

Εγώ πάντως θα τα έβαζα στη βαλίτσα, προσεκτικά ανάμεσα σε μαλακά ρούχα. Λιγότερο θα χτυπηθούν...
 

agmi

Member
Μηνύματα
495
Likes
2.312
Απο εγγυηση πως θα το κανεις μετα; Αν σου χαλαση δλδ τιποτα. Θα το στειλεις πισω στην Αμερικη & πως θα γυρισει εφ'οσον περασει τελωνειο; Tι αποδειξη θα δειξεις; Γιατι ναι μεν ειναι φτηνοτερα, αλλα για €20-40 ανα προϊον, πες €40 δεν βρισκω το λογο και τον μπελα. Εδω λενε τα iphones ειναι στην Αμερικη ενα κοματι ψωμι, αλλα οταν μου λενε οτι ειναι τσαμπα με συμβολαιο 2-3τιας των $100-120 για μενα δεν ειναι τσαμπα, γιατι στα παιρνουν την διετια η 3τια και αν δεν τελειωσει η ΑΤ&Τ/Τ-mobile κλπ δεν στο ξεκλειδωνουν για αλλη SIM, αυτσα που εχουν, γιατι εχει και simless (βλεπε Verizon). Kαι κατι εξτρα οι εγγυησεις μπορει να'ναι 3 ετιας, ιδια διαρκεια με την ιδια μαρκα εδω, αλλα τον 1 χρονο εκει ειναι: ανταλλακτικα & εργασια, τον 2ο μονο ανταλλακτικα κλπ, αυτο προσφερε η MSI πριν μερικα χρονια. Αν ειναι μαρκας τυπου φρουτου ισως ειναι τα ιδια ανταλλακτικα οταν ομως ειναι πραμα ΗΡ, αλλα μοντελα ειναι για δω & αλλα για κει! Καλα σου ψωνια. Να λεγες για πραμα φωτ. μηχανες, φακους κλπ η 5-6 North Face μπουφαν δεν θα το βλεπα κακη ιδεα, αλλα λαπτοπς ιδιαιτερα ειναι ζαρια!
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.115
Μηνύματα
880.691
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom